„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” - koncert i wystawa plenerowa

Fundacja PGE została współorganizatorem projektu „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”, w ramach którego zostanie zorganizowany uroczysty koncert oraz wystawa plenerowa. Wydarzenie odbędzie się 23 września br. w Krakowie.
Plakat promujący koncert „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” - koncert i wystawa plenerowa
Plakat promujący koncert / grafika: „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną SA

Projekt „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” jest kolejną z wielu inicjatyw historycznych, w które angażuje się PGE. W ten sposób przybliżamy młodym pokoleniom wartości patriotyczne, które przez lata budowały naszą tożsamość narodową. Taką rolę niewątpliwie odegrał Ruch Harcerski, który przez dziesięciolecia kształtował w młodych ludziach postawę odpowiedzialności i miłości do Polski oraz Narodu Polskiego. Poprzez ten wyjątkowy projekt chcemy przybliżyć współczesnej młodzieży historię bohaterów - harcerzy i harcerek, którzy pomimo młodego wieku kierowali się w życiu zasadami Bóg, Honor, Ojczyzna – mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes zarządu Fundacji PGE.

Dotrzeć do młodych

Kiedy młody człowiek, dwunasto - czternastoletni, w pewną ciemną letnią noc, stojąc wśród przyjaciół, przy rozświetlającym noc ognisku wypowiada proste słowa … mam szczerą wolę, całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim… nie do końca zdaje sobie sprawę, że rozpoczyna się ciąg wydarzeń, które doprowadzą go do przekonania, że całe życie może być służbą Bogu, Polsce i bliźnim. Wystawa, album, koncert "Dziś jest Pojutrze" oddają powagę tego wyboru." – powiedział Paweł Zarzycki, prezes Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” to cykl wydarzeń kulturalnych, przedstawiających historię ruchu harcerskiego w Polsce, obrazujących odwagę i miłość do ojczyzny wielu pokoleń młodych ludzi. Projekt nawiązuje do planów Harcerstwa Polskiego podczas przygotowania do walki z okupantem, samej walki i czasu odbudowy ojczyzny. W jego ramach odbędzie się wystawa plenerowa, koncert, pokaz filmu oraz wydany zostanie specjalny album.

Kiedy odbędzie się wystawa i koncert?

Inauguracja wystawy „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”. odbędzie się w sobotę, 23 września br. o godz. 16:30 na Placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie. Jest ona poświęcona historii Ruchu Harcerskiego w Polsce od momentu założenia po czasy współczesne. Ma ona na celu przybliżenie obecnym pokoleniom sylwetek kluczowych postaci, jak również najważniejszych wydarzeń z historii działalności harcerskiej. Autorem wystawy jest Bolesław Bezeg, który do jej przygotowania wykorzystał własne teksty, jak i te opracowane przez: prof. Mariusza Patelskiego, Grzegorza Skrzeczyńskiego, Dominikę Misiak, Marcelinę Koprowską, prof. Marka Wierzbickiego, Krystynę Małkowską, Marka Różyckiego, dr Jerzego Mik oraz dr Katarzynę Ossowską. Wystawę będzie można zwiedzać do 22 października br.

Następnie, o godz. 19:00 odbędzie się koncert „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” na Rynku Podgórskim w Krakowie. Jego celem jest dotarcie do młodego pokolenia z mało znaną historią polskiego harcerstwa za pomocą melodii i tekstów piosenek nawiązujących do bohaterów i ducha harcerstwa. Na scenie, pod artystycznym kierownictwem Darka MALEO Malejonka wystąpią: Marika, Kasia Malejonek, Mona, Lilu, Siostry Melosik, Bosski Roman oraz Arkadio. Instrumentalnie wesprze ich Tomasz Mackiewicz, T.etno Tomasz Drozdek oraz Kacper Popek. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Uzupełnieniem obu wydarzeń będzie pokaz filmu dokumentalnego "Harcerze w wojnie polsko - bolszewickiej 1920" w reżyserii Michała Szymanowicza, który odbędzie się o godz. 18.30 przy ul. Sokolskiej 13 w Krakowie. W trwającym ponad 30-minutowym dokumencie zaprezentowane zostały najważniejsze fragmenty wojny polsko-bolszewickiej, w której brali udział harcerze.

Podczas wszystkich wydarzeń organizatorzy będą rozdawać liczne niespodzianki nawiązujące do tematu przewodniego projektu.

Współorganizatorem projektu „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” jest Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, Fundacja PGE oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, a współorganizatorem wydarzeń jest Centrum Kultury Podgórza i Małopolski Okręg ZHR.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną SA


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” - koncert i wystawa plenerowa

Fundacja PGE została współorganizatorem projektu „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”, w ramach którego zostanie zorganizowany uroczysty koncert oraz wystawa plenerowa. Wydarzenie odbędzie się 23 września br. w Krakowie.
Plakat promujący koncert „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” - koncert i wystawa plenerowa
Plakat promujący koncert / grafika: „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną SA

Projekt „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” jest kolejną z wielu inicjatyw historycznych, w które angażuje się PGE. W ten sposób przybliżamy młodym pokoleniom wartości patriotyczne, które przez lata budowały naszą tożsamość narodową. Taką rolę niewątpliwie odegrał Ruch Harcerski, który przez dziesięciolecia kształtował w młodych ludziach postawę odpowiedzialności i miłości do Polski oraz Narodu Polskiego. Poprzez ten wyjątkowy projekt chcemy przybliżyć współczesnej młodzieży historię bohaterów - harcerzy i harcerek, którzy pomimo młodego wieku kierowali się w życiu zasadami Bóg, Honor, Ojczyzna – mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes zarządu Fundacji PGE.

Dotrzeć do młodych

Kiedy młody człowiek, dwunasto - czternastoletni, w pewną ciemną letnią noc, stojąc wśród przyjaciół, przy rozświetlającym noc ognisku wypowiada proste słowa … mam szczerą wolę, całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim… nie do końca zdaje sobie sprawę, że rozpoczyna się ciąg wydarzeń, które doprowadzą go do przekonania, że całe życie może być służbą Bogu, Polsce i bliźnim. Wystawa, album, koncert "Dziś jest Pojutrze" oddają powagę tego wyboru." – powiedział Paweł Zarzycki, prezes Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” to cykl wydarzeń kulturalnych, przedstawiających historię ruchu harcerskiego w Polsce, obrazujących odwagę i miłość do ojczyzny wielu pokoleń młodych ludzi. Projekt nawiązuje do planów Harcerstwa Polskiego podczas przygotowania do walki z okupantem, samej walki i czasu odbudowy ojczyzny. W jego ramach odbędzie się wystawa plenerowa, koncert, pokaz filmu oraz wydany zostanie specjalny album.

Kiedy odbędzie się wystawa i koncert?

Inauguracja wystawy „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”. odbędzie się w sobotę, 23 września br. o godz. 16:30 na Placu Wielkiej Armii Napoleona w Krakowie. Jest ona poświęcona historii Ruchu Harcerskiego w Polsce od momentu założenia po czasy współczesne. Ma ona na celu przybliżenie obecnym pokoleniom sylwetek kluczowych postaci, jak również najważniejszych wydarzeń z historii działalności harcerskiej. Autorem wystawy jest Bolesław Bezeg, który do jej przygotowania wykorzystał własne teksty, jak i te opracowane przez: prof. Mariusza Patelskiego, Grzegorza Skrzeczyńskiego, Dominikę Misiak, Marcelinę Koprowską, prof. Marka Wierzbickiego, Krystynę Małkowską, Marka Różyckiego, dr Jerzego Mik oraz dr Katarzynę Ossowską. Wystawę będzie można zwiedzać do 22 października br.

Następnie, o godz. 19:00 odbędzie się koncert „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” na Rynku Podgórskim w Krakowie. Jego celem jest dotarcie do młodego pokolenia z mało znaną historią polskiego harcerstwa za pomocą melodii i tekstów piosenek nawiązujących do bohaterów i ducha harcerstwa. Na scenie, pod artystycznym kierownictwem Darka MALEO Malejonka wystąpią: Marika, Kasia Malejonek, Mona, Lilu, Siostry Melosik, Bosski Roman oraz Arkadio. Instrumentalnie wesprze ich Tomasz Mackiewicz, T.etno Tomasz Drozdek oraz Kacper Popek. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Uzupełnieniem obu wydarzeń będzie pokaz filmu dokumentalnego "Harcerze w wojnie polsko - bolszewickiej 1920" w reżyserii Michała Szymanowicza, który odbędzie się o godz. 18.30 przy ul. Sokolskiej 13 w Krakowie. W trwającym ponad 30-minutowym dokumencie zaprezentowane zostały najważniejsze fragmenty wojny polsko-bolszewickiej, w której brali udział harcerze.

Podczas wszystkich wydarzeń organizatorzy będą rozdawać liczne niespodzianki nawiązujące do tematu przewodniego projektu.

Współorganizatorem projektu „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” jest Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, Fundacja PGE oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, a współorganizatorem wydarzeń jest Centrum Kultury Podgórza i Małopolski Okręg ZHR.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną SA



 

Polecane
Emerytury
Stażowe