Jest list szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Korneluka
Jak informuje Wirtualna Polska, w korespondencji przekazanej redakcji podkreślono, że "rolą Przewodniczącego Zgromadzenia w tej sprawie, zgodnie z art. 73.6 Regulaminu Zgromadzenia, jest potwierdzenie przywilejów i immunitetów danego członka".
Pragnę podkreślić, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, lecz ma na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych, której dana osoba jest członkiem. Nikt nie może stosować immunitetu jako sposobu na uniknięcie odpowiedzialności karnej, ale jednocześnie nie można ignorować faktu, że immunitet istnieje
– zaznacza przewodniczący Theodoros Rousopoulos.
Jak podkreślił, "jeśli chodzi o procedurę uchylenia immunitetu panu Romanowskiemu, musi ona być przeprowadzona przez kompetentne do tego ciało Zgromadzenia, zgodnie z obowiązującymi zasadami".
Stanowisko Rady Europy
We wtorek wieczorem przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w odpowiedzi na skargę pełnomocnika posła Marcina Romanowskiego oficjalnie przekazał, że poseł Romanowski jest objęty immunitetem i powinien być natychmiast wypuszczony z uwagi na ewentualną konieczność przeprowadzenia procedury uchylenia mu immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
Składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności posła i przekroczenie uprawnień. To jest KOMPROMITACJA na skalę międzynarodową!
– ostro skomentował mec. Lewandowski.
Do sądu wpłynął już wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego
Okazuje się, że przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos zadziałał bardzo szybko i jeszcze we wtorek do sądu trafił wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego.
Pismo od Przewodniczącego Parlamentu trafiło do Sądu wraz z wnioskiem o natychmiastowe zwolnienie osoby zatrzymanej
– informuje mec. Lewandowski. Pełnomocnik posła Romanowskiego dodał, że „czynność przedstawienia zarzutów jest prawnie bezskuteczna, zatrzymanie było nielegalne, a wobec osób odpowiedzialnych za przekroczenie uprawnień i bezprawne pozbawienie wolności zostaną podjęte kroki prawne po zwolnieniu mojego Klienta”.
Pismo przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Szymona Hołowni
Pragnę niniejszym potwierdzić, że jako członek Zgromadzenia Pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Porozumieniu ogólnym w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym do niego z dnia 6 listopada 1952 r., które zostały ratyfikowane przez Polskę w dniu 16 marca 1993 r.
– pisze do marszałka Sejmu Szymona Hołowni przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos.
Przewodniczący informuje, że „każdy organ krajowy składający wniosek o uchylenie immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego w odniesieniu do własnego parlamentu krajowego musi również złożyć wniosek do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy”. Dodaje, że w przypadku złożenia takiego wniosku Zgromadzenie rozpatrzy taki wniosek na najbliższym posiedzeniu plenarnym.
W związku z powyższym byłbym niezmiernie wdzięczny za pilne zwrócenie uwagi właściwych organów krajowych na immunitet przyznany Panu Romanowskiemu w trakcie trwania sesji Zgromadzenia Parlamentarnego. W przypadku, gdy władze krajowe zostaną poinformowane o fakcie korzystania przez posła z immunitetu, powinny zawiesić postępowanie sądowe do czasu uchylenia immunitetu przez Zgromadzenie
– pisze Theodoros Rousopoulos.
Będę wdzięczny za informowanie mnie na bieżąco o sytuacji i pozostaję do Państwa dyspozycji w celu uzyskania ewentualnych wyjaśnień
– podsumował przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Sprawa Marcina Romanowskiego
W poniedziałek poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej. Chodzi o śledztwo prokuratury dot. rzekomo nieprawidłowego dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk został dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty 11 przestępstw, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Sęk jednak w tym, że choć Sejm uchylił Romanowskiemu poselski immunitet, przysługujący mu na mocy bycia polskim parlamentarzystą, Romanowski jest również członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, zatem także z tytułu pełnienia tej funkcji przysługuje mu immunitet. Zdaniem pełnomocnika Romanowskiego mec. Bartosza Lewandowskiego w związku z powyższym zatrzymanie i przedstawienie zarzutów Romanowskiemu było nielegalne i prawnie bezskuteczne.