Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Mark Zuckerberg spotkał się z Donaldem Trumpem i ma teraz wspierać narodową odnowę Ameryki gorące
Mark Zuckerberg spotkał się z Donaldem Trumpem i ma teraz "wspierać narodową odnowę Ameryki"

Jak donosi francuskie Le Figaro, szef koncernu Meta, będącego właścicielem Facebooka spotkał się 27 listopada w restauracji Mar-a-Lago na Florydzie. Podczas rozmowy miały paść przełomowe deklaracje.

Uciekają z X, bo i tak przegrali tylko u nas
Uciekają z "X", bo i tak przegrali

Lewicowe media uciekają z X: The Guardian, La Vanguardia, Dagens Nyheter, Gazeta Wyborcza, Krytyka Polityczna. Z dawnego Twittera chce też zrezygnować Europejska Federacja Dziennikarzy. Wszystkie te odejścia mają być protestem przeciwko prawicy i „dezinformacji”, która panoszy się rzekomo na platformie. Czy to jednak prawda?

Czy w Rumunii wygra w niedzielę prawica? Przedwyborcze sondaże polityka
Czy w Rumunii wygra w niedzielę prawica? Przedwyborcze sondaże

Jak wynika z sondażu ośrodka AtlasIntel, opublikowanego w czwartek przez serwis informacyjny hotneews.ro, największe poparcie wśród wyborców zdobywa ugrupowanie AUR.

Kandydat PiS do wymiany? Jest odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Kandydat PiS do wymiany? Jest odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego

W niedzielę podczas obywatelskiej konwencji PiS ogłosiło start w wyborach Karola Nawrockiego. Jednak w mediach pojawiły się spekulacje, że prezes partii nie wyklucza wymiany kandydata na innego. Dzisiaj w telewizji wPolsce24 Jarosław Kaczyński odniósł się do tych rewelacji.

Czujniki w domach i mieszkaniach będą obowiązkowe. Kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo? pilne
Czujniki w domach i mieszkaniach będą obowiązkowe. Kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo?

Rocznie w Polsce dochodzi do 30 tysięcy pożarów, w których ginie ponad 400 osób. Aby ograniczyć liczbę takich wypadków minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał nowe rozporządzenie.

Zarząd Polskiej Grupy Lotniczej odwołany. Rynek Lotniczy: To polityczna awantura pilne
Zarząd Polskiej Grupy Lotniczej odwołany. Rynek Lotniczy: To polityczna awantura

Powołana wczoraj rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej odwołała zarząd tej spółki. "To efekt politycznej awantury, jaką wywołało odwołanie prezesa PLL LOT Michała Fijoła" – czytamy na stronie RynekLotniczy.pl

Uwaga na toksyczne ubrania dla dzieci. Skandal na słynnej platformie sprzedażowej z ostatniej chwili
Uwaga na toksyczne ubrania dla dzieci. Skandal na słynnej platformie sprzedażowej

Władze Seulu podczas kontroli ubrań z chińskich platform Temu i AliExpress wykryły przypadki przekroczenia kilkusetkrotnie norm toksycznych substancji, w tym m.in. w odzieży dla dzieci.

Wstrząs w kopalni w Bytomiu. Odczuli go mieszkańcy pilne
Wstrząs w kopalni w Bytomiu. Odczuli go mieszkańcy

Podziemny wstrząs w bytomskiej kopalni Bobrek był na tyle silny, że odczuli go mieszkańcy Bytomia, Zabrza i Rudy Śląskiej.

Hamujemy - GUS podało najnowsze dane dot. gospodarki pilne
Hamujemy - GUS podało najnowsze dane dot. gospodarki

Ze zaktualizowanych statystyk GUS wynika, że w 3 kwartale PKB wypracowane w Polsce było niższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Spadek sprawił, że w rocznych porównaniach widać hamowanie w gospodarce.

Niemcy: rośnie gotowość do obrony kraju z ostatniej chwili
Niemcy: rośnie gotowość do obrony kraju

Pozornie pacyfistycznie nastawione społeczeństwo niemieckie w ostatnim czasie wydaje się bardzo zmieniać swoje nastawienie do obrony kraju. Centrum Historii Wojskowości i Nauk Społecznych Bundeswehry przeprowadza już od 1996 roku badania na temat gotowości Niemiec do obrony.

REKLAMA

Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

– 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas obrad Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko
Posiedzenie regionu łódzkiego Solidarności / Agni

Działanie i jedność

44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko. Wywróciliśmy komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Gdyby nie było strajków w Łodzi, Pabianicach i innych miejscach, nie byłoby dziś najwspanialszego związku zawodowego, jakim jest NSZZ „Solidarność” ze swoją niesamowitą historią. Działamy w bardzo trudnych warunkach, ale nie wolno nam załamać rąk i się poddać. Musimy działać razem, bo jeśli damy się podzielić, niczego nie uzyskamy. To właśnie pokazuje historia Solidarności

– podkreślił szef Związku, nawiązując do 44. rocznicy solidarnościowego strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Przewodniczący Duda oddał hołd strażakom, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w pożarze poznańskiej kamienicy, a z których jeden był członkiem Solidarności.

Modlimy się, aby ci, którzy przebywają w szpitalach, powrócili do zdrowia

– powiedział.

Piotr Duda podsumował osiągnięcia Solidarności z ubiegłego roku oraz sformułował podstawowe zadania stojące przed Związkiem w najbliższym czasie.

Dobrze, że udało nam się podpisać z rządem Zjednoczonej Prawicy porozumienie dotyczące spraw pracowniczych – np. emerytur pomostowych i zmian w kodeksie cywilnym dotyczących ochrony działaczy związkowych w ich miejscach pracy. To wy jesteście na pierwszej linii, jeżeli chodzi o pilnowanie spraw związkowych, i powinniście mieć „immunitet”

– zaznaczył. 

Jako sukces Związku wymienił także uzyskanie możliwości odliczania podatku od składki związkowej przy rozliczaniu PIT.

Myśleliśmy, że wchodzimy już w taki czas w naszym kraju, że zaczynamy doganiać kraje UE, tzw. starą piętnastkę. Tak się rzeczywiście stało, jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia, ale również spowodowało problemy np. w budżetówce. Pracownicy budżetówki nie powinni zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia

– zaznaczył Duda, mówiąc o wyzwaniach Związku na przyszłość.

CZYTAJ TAKŻE: Aleksandra Fedorska ujawnia nowe informacje na temat reparacji od Niemiec

„Zielony Jad”

Jako główne zadanie Solidarności wskazał walkę z zabójczą polityką „Zielonego Jadu”, jak określił unijną politykę klimatyczną.

Duże koszty, o których mówią pracodawcy np. w walcowni rur „Andrzej”, spowodowane są zabójczą polityką Zielonego Ładu. Wspieramy rolników, zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu – to nasze podstawowe zadania, w które wszyscy bez wyjątku musimy się włączyć

– podkreślił szef „S”.

Podczas zebrania Zarządu Regionu Łódzkiego dyskutowano m.in. o sytuacji w zakładach pracy w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwolnień grupowych w zakładach pracy, które przenoszą swoją produkcję poza Unię Europejską, oraz o sytuacji w spółce PKP Cargo. Rozmawiano także o zabójczych dla polskiej edukacji działaniach minister Barbary Nowackiej i o konieczności postawienia tamy planom likwidacji religii w szkołach.

CZYTAJ TAKŻE: Dolnośląska „S” na obchodach 44. rocznicy strajku we wrocławskiej zajezdni

Tylko wspólnie wygramy

Przyjęto także stanowisko łódzkiej Solidarności w rocznicę sierpniowego strajku w MPK.

W sierpniu 1980 roku społeczeństwo polskie, przywiązane do prawdy i wolności, stawiając opór komunistycznym władzom, zmusiło je do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej od władz PRL-u organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zapoczątkowało to przemiany ustrojowe, które po roku 1989 spowodowało zakończenie epoki komunizmu w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Wschodniej. W 44. rocznicę tamtego Sierpnia Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń, a więc milionom pracowników porwanych ideałami „Solidarności” oraz tym, którzy stanęli na ich czele

– czytamy w stanowisku „S”.

Te ideały „Solidarności”, które symbolicznie zostały zapisane w Postulatach Sierpniowych, dla których niektórzy tracili pracę, zdrowie, a nawet życie, częściowo udało się zrealizować. Nie oznacza to, iż dzieło zostało skończone. Wciąż niezrealizowana jest część postulatu 14. dotycząca emerytur stażowych. Do tego ostatnie miesiące pokazały, iż przed NSZZ „Solidarność” stoją nowe wyzwania. Niektórym postulatom już zrealizowanym grozi likwidacja, jak chociażby wolnym niedzielom dla handlu, które nawiązują do postulatu 21., czy zniesieniu przywilejów dla funkcjonariuszy MO i SB, o których była mowa w postulacie 13. Do tego dochodzi groźba ubóstwa energetycznego Polaków, upadek polskiego rolnictwa i przemysłu. Coraz częściej słyszymy o zapowiedziach zwolnień grupowych i to na skalę niespotykaną w ostatnich latach. To wszystko sprawia, iż „Solidarność” czeka ogromna praca do wykonania, którą będziemy w stanie wykonać jedynie wspólnie. Dlatego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” zwraca się nie tylko do członków i sympatyków Związku, ale do wszystkich tych, którym na sercu leży dobro Polski, o włączenie się do wszelkich działań podejmowanych przez Związek

– zaapelowała łódzka Solidarność.

Agnieszka Żurek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe