Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

– Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
 Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

Triumf dobra nad złem

W 44. rocznicę strajku solidarnościowego w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z władzami Regionu, członkami zakładowych komisji Solidarności i przedstawicielami polskiego parlamentu oraz władz samorządowych upamiętnili bohaterów tamtych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

Zwracam się przede wszystkim do bohaterów, którzy 44 lata temu nie ulękli się i podjęli nierówną walkę. Walkę, która skończyła się wielkim triumfem dobra nad złem. Bez względu na to, jaki jest dzień tygodnia, czy świeci słońce – tak jak dzisiaj, czy pada deszcz, ludzie Solidarności w te wakacyjne miesiące, jakimi są lipiec, sierpień i wrzesień, spotykają się, aby dać świadectwo wspaniałej historii powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności przypomniał, że droga ku wolności nie była łatwa i że nie rozpoczęła się w roku 1980, ale o wiele wcześniej, bo w 1956 w Poznaniu, a następnie wiodła przez kolejne polskie miasta i lata – 1970, 1976, aż po rok 1980.

To była prawdziwa solidarność. Solidarność ze strajkującymi stoczniowcami. Strajkującymi, bo zwolniono Annę Walentynowicz. Suwnicową, której pozostało wówczas pięć miesięcy do emerytury. To była prawdziwa solidarność Stoczni Gdańskiej. Na początku odrzucono postulaty płacowe, domagając się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. I tu, w Łodzi, stanęła cała komunikacja miejska. Łodzianie pokazali prawdziwą solidarność. Nie psioczyli na to, że nie mają czym dojechać do pracy, tylko wspomagali działania strajkujących. Przynosili środki higieny, przynosili żywność. To była prawdziwa solidarność, bo wszyscy solidaryzowaliśmy się z postulatami z Gdańska, Szczecina… Dzisiaj największym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku jest ciężka praca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, aby te postulaty były realizowane

– wskazał szef Związku.

Piotr Duda podkreślił, że nigdy nie zgadzał się ze zdaniem pierwszego przewodniczącego Solidarności, który mówił, że postulaty Sierpnia to był tylko „straszak dla komunistów”.

Nie. To były zapisane marzenia robotników, stoczniowców, zapisane po to, aby je wdrożyć w życie. Jako Związkowcy Solidarności dzisiaj staramy się je wypełnić codzienną, ciężką pracą. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że możemy dbać o polskich pracowników. Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników

– podkreślił Duda.

Najważniejszy postulat

CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Campus Polska. Tusk reaguje

Ja wiem, że niektórzy próbują nas dzielić, mam na myśli tu polityków, na związkowców i pracowników. A kto to jest związkowiec? To jest pracownik, który ma prawo zrzeszać się w związek zawodowy i reprezentować swoich związkowców w zakładzie pracy. I to robimy, bo to był pierwszy, najważniejszy postulat wpisany na tablicę wszystkich postulatów

– dodał. Szef Solidarności podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski ani Solidarności bez polskiego Kościoła.

Naszym patronem, nadanym dekretem przez Ojca Świętego Franciszka jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który oddał życie, został zamordowany przez komunistów za to, żebyśmy żyli w wolnym, demokratycznym kraju. I te jego piękne słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem”. Czy coś więcej trzeba powiedzieć? Nie. Dlatego walczymy o tą podmiotowość każdego pracownika. I będziemy to robić. I to jest największym i najlepszym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku. Bardzo dziękuję wam za solidarność, za obecność, a szczególne podziękowania kieruję wobec pocztów sztandarowych. Jesteście zawsze tam, gdzie potrzebuje was Solidarność. Jesteśmy z was dumni. Szczęść Boże!

– zakończył swoje wystąpienie Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” MPK Łódź Marek Grzelczak przypomniał, że 44 lata temu samo upomnienie się o jakiekolwiek prawa pracownicze wywoływało gniew władzy.

Udział w protestach wymagał ogromnej odwagi i świadczył o jednym z najważniejszych przejawów wolności wewnętrznej, będącej w każdym człowieku. W rezultacie tych świadomych i samodzielnych czynów uczestników strajków obecnie my wszyscy mamy możliwość wyboru i samorealizacji w każdej dziedzinie życia. Dzisiejsza uroczystość ma na celu uhonorowanie protestujących, którzy są bohaterami tych ważnych w historii MPK Łódź wydarzeń. To ich determinacji i niezłomności zawdzięczamy możliwość legalnego się zrzeszania i działania dla dobra wspólnego

– przypomniał Grzelczak.

Jesteśmy przy źródle. Tu 44 lata temu wybiło źródło, które dało nam piękną myśl i wielkie pragnienie. Do źródła trzeba podchodzić z wielkim pragnieniem – by czerpać ten największy skarb: życie. I by nasze życie było piękne, królewskie

– zaznaczył ks. Józef Łągwa, apelując o życie w prawdzie, miłości, pokoju, sprawiedliwości, radości i godności i błogosławiąc zgromadzonym na drogę do starań o kształtowanie takiego właśnie oblicza Ojczyzny.

Agnieszka Żurek


 


 

POLECANE
Mark Zuckerberg spotkał się z Donaldem Trumpem i ma teraz wspierać narodową odnowę Ameryki gorące
Mark Zuckerberg spotkał się z Donaldem Trumpem i ma teraz "wspierać narodową odnowę Ameryki"

Jak donosi francuskie Le Figaro, szef koncernu Meta, będącego właścicielem Facebooka spotkał się 27 listopada w restauracji Mar-a-Lago na Florydzie. Podczas rozmowy miały paść przełomowe deklaracje.

Uciekają z X, bo i tak przegrali tylko u nas
Uciekają z "X", bo i tak przegrali

Lewicowe media uciekają z X: The Guardian, La Vanguardia, Dagens Nyheter, Gazeta Wyborcza, Krytyka Polityczna. Z dawnego Twittera chce też zrezygnować Europejska Federacja Dziennikarzy. Wszystkie te odejścia mają być protestem przeciwko prawicy i „dezinformacji”, która panoszy się rzekomo na platformie. Czy to jednak prawda?

Czy w Rumunii wygra w niedzielę prawica? Przedwyborcze sondaże polityka
Czy w Rumunii wygra w niedzielę prawica? Przedwyborcze sondaże

Jak wynika z sondażu ośrodka AtlasIntel, opublikowanego w czwartek przez serwis informacyjny hotneews.ro, największe poparcie wśród wyborców zdobywa ugrupowanie AUR.

Kandydat PiS do wymiany? Jest odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Kandydat PiS do wymiany? Jest odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego

W niedzielę podczas obywatelskiej konwencji PiS ogłosiło start w wyborach Karola Nawrockiego. Jednak w mediach pojawiły się spekulacje, że prezes partii nie wyklucza wymiany kandydata na innego. Dzisiaj w telewizji wPolsce24 Jarosław Kaczyński odniósł się do tych rewelacji.

Czujniki w domach i mieszkaniach będą obowiązkowe. Kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo? pilne
Czujniki w domach i mieszkaniach będą obowiązkowe. Kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo?

Rocznie w Polsce dochodzi do 30 tysięcy pożarów, w których ginie ponad 400 osób. Aby ograniczyć liczbę takich wypadków minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał nowe rozporządzenie.

Zarząd Polskiej Grupy Lotniczej odwołany. Rynek Lotniczy: To polityczna awantura pilne
Zarząd Polskiej Grupy Lotniczej odwołany. Rynek Lotniczy: To polityczna awantura

Powołana wczoraj rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej odwołała zarząd tej spółki. "To efekt politycznej awantury, jaką wywołało odwołanie prezesa PLL LOT Michała Fijoła" – czytamy na stronie RynekLotniczy.pl

Uwaga na toksyczne ubrania dla dzieci. Skandal na słynnej platformie sprzedażowej z ostatniej chwili
Uwaga na toksyczne ubrania dla dzieci. Skandal na słynnej platformie sprzedażowej

Władze Seulu podczas kontroli ubrań z chińskich platform Temu i AliExpress wykryły przypadki przekroczenia kilkusetkrotnie norm toksycznych substancji, w tym m.in. w odzieży dla dzieci.

Wstrząs w kopalni w Bytomiu. Odczuli go mieszkańcy pilne
Wstrząs w kopalni w Bytomiu. Odczuli go mieszkańcy

Podziemny wstrząs w bytomskiej kopalni Bobrek był na tyle silny, że odczuli go mieszkańcy Bytomia, Zabrza i Rudy Śląskiej.

Hamujemy - GUS podało najnowsze dane dot. gospodarki pilne
Hamujemy - GUS podało najnowsze dane dot. gospodarki

Ze zaktualizowanych statystyk GUS wynika, że w 3 kwartale PKB wypracowane w Polsce było niższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Spadek sprawił, że w rocznych porównaniach widać hamowanie w gospodarce.

Niemcy: rośnie gotowość do obrony kraju z ostatniej chwili
Niemcy: rośnie gotowość do obrony kraju

Pozornie pacyfistycznie nastawione społeczeństwo niemieckie w ostatnim czasie wydaje się bardzo zmieniać swoje nastawienie do obrony kraju. Centrum Historii Wojskowości i Nauk Społecznych Bundeswehry przeprowadza już od 1996 roku badania na temat gotowości Niemiec do obrony.

REKLAMA

Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

– Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
 Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

Triumf dobra nad złem

W 44. rocznicę strajku solidarnościowego w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z władzami Regionu, członkami zakładowych komisji Solidarności i przedstawicielami polskiego parlamentu oraz władz samorządowych upamiętnili bohaterów tamtych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

Zwracam się przede wszystkim do bohaterów, którzy 44 lata temu nie ulękli się i podjęli nierówną walkę. Walkę, która skończyła się wielkim triumfem dobra nad złem. Bez względu na to, jaki jest dzień tygodnia, czy świeci słońce – tak jak dzisiaj, czy pada deszcz, ludzie Solidarności w te wakacyjne miesiące, jakimi są lipiec, sierpień i wrzesień, spotykają się, aby dać świadectwo wspaniałej historii powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności przypomniał, że droga ku wolności nie była łatwa i że nie rozpoczęła się w roku 1980, ale o wiele wcześniej, bo w 1956 w Poznaniu, a następnie wiodła przez kolejne polskie miasta i lata – 1970, 1976, aż po rok 1980.

To była prawdziwa solidarność. Solidarność ze strajkującymi stoczniowcami. Strajkującymi, bo zwolniono Annę Walentynowicz. Suwnicową, której pozostało wówczas pięć miesięcy do emerytury. To była prawdziwa solidarność Stoczni Gdańskiej. Na początku odrzucono postulaty płacowe, domagając się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. I tu, w Łodzi, stanęła cała komunikacja miejska. Łodzianie pokazali prawdziwą solidarność. Nie psioczyli na to, że nie mają czym dojechać do pracy, tylko wspomagali działania strajkujących. Przynosili środki higieny, przynosili żywność. To była prawdziwa solidarność, bo wszyscy solidaryzowaliśmy się z postulatami z Gdańska, Szczecina… Dzisiaj największym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku jest ciężka praca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, aby te postulaty były realizowane

– wskazał szef Związku.

Piotr Duda podkreślił, że nigdy nie zgadzał się ze zdaniem pierwszego przewodniczącego Solidarności, który mówił, że postulaty Sierpnia to był tylko „straszak dla komunistów”.

Nie. To były zapisane marzenia robotników, stoczniowców, zapisane po to, aby je wdrożyć w życie. Jako Związkowcy Solidarności dzisiaj staramy się je wypełnić codzienną, ciężką pracą. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że możemy dbać o polskich pracowników. Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników

– podkreślił Duda.

Najważniejszy postulat

CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Campus Polska. Tusk reaguje

Ja wiem, że niektórzy próbują nas dzielić, mam na myśli tu polityków, na związkowców i pracowników. A kto to jest związkowiec? To jest pracownik, który ma prawo zrzeszać się w związek zawodowy i reprezentować swoich związkowców w zakładzie pracy. I to robimy, bo to był pierwszy, najważniejszy postulat wpisany na tablicę wszystkich postulatów

– dodał. Szef Solidarności podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski ani Solidarności bez polskiego Kościoła.

Naszym patronem, nadanym dekretem przez Ojca Świętego Franciszka jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który oddał życie, został zamordowany przez komunistów za to, żebyśmy żyli w wolnym, demokratycznym kraju. I te jego piękne słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem”. Czy coś więcej trzeba powiedzieć? Nie. Dlatego walczymy o tą podmiotowość każdego pracownika. I będziemy to robić. I to jest największym i najlepszym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku. Bardzo dziękuję wam za solidarność, za obecność, a szczególne podziękowania kieruję wobec pocztów sztandarowych. Jesteście zawsze tam, gdzie potrzebuje was Solidarność. Jesteśmy z was dumni. Szczęść Boże!

– zakończył swoje wystąpienie Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” MPK Łódź Marek Grzelczak przypomniał, że 44 lata temu samo upomnienie się o jakiekolwiek prawa pracownicze wywoływało gniew władzy.

Udział w protestach wymagał ogromnej odwagi i świadczył o jednym z najważniejszych przejawów wolności wewnętrznej, będącej w każdym człowieku. W rezultacie tych świadomych i samodzielnych czynów uczestników strajków obecnie my wszyscy mamy możliwość wyboru i samorealizacji w każdej dziedzinie życia. Dzisiejsza uroczystość ma na celu uhonorowanie protestujących, którzy są bohaterami tych ważnych w historii MPK Łódź wydarzeń. To ich determinacji i niezłomności zawdzięczamy możliwość legalnego się zrzeszania i działania dla dobra wspólnego

– przypomniał Grzelczak.

Jesteśmy przy źródle. Tu 44 lata temu wybiło źródło, które dało nam piękną myśl i wielkie pragnienie. Do źródła trzeba podchodzić z wielkim pragnieniem – by czerpać ten największy skarb: życie. I by nasze życie było piękne, królewskie

– zaznaczył ks. Józef Łągwa, apelując o życie w prawdzie, miłości, pokoju, sprawiedliwości, radości i godności i błogosławiąc zgromadzonym na drogę do starań o kształtowanie takiego właśnie oblicza Ojczyzny.

Agnieszka Żurek


 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe