Redaktor naczelny „TS": Państwo przerzuca na pracowników koszty realizacji własnych zadań

- Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować zadań, które na nim spoczywają - mówił dziś rano w telewizji wPolsce24.pl redaktor naczelmny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski.
Michał Ossowski Redaktor naczelny „TS
Michał Ossowski / fot. screen/yt/wPolsce24

Podczas rozmowy poruszono temat zamieszania ze składkami ZUS pracowników Poczty Polskiej.

- Zarząd zawnioskował do ZUS-u o rozłożenie płatności na raty i stąd powstało zamieszanie. Zostały odprowadzone mniejsze składki za pracowników, natomiastone, z informacji, które przekazał zarząd Poczty Polskiej, mają zostać uregulowane. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to sytuacja skandaliczna, w której państwowa spółka, operator, który świadczy usługę powszechną dla ludności, nie ma zabezpieczeń dla pracowników

- powiedział Michał Ossowski.

"Fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników to skandal"

- Poczta Polska musi realizować usługę powszechną, która polega na tym, że dociera do najmniejszych nawet miejscowości, czy najrzadziej zaludnionych rejonów Polski po to, żeby świadczyć usługę pocztową jako operator publiczny, nawet jeśli jej się to nie opłaca. Co innego jest dostarczać paczki, za które ludzie płacą po 10, 15 złotych, a co innego - listy, pocztówki, zwykłe przesyłki, które są znacznie mniej dochodowe. Prywatni operatorzy mogą sobie wybierać, jakie usługi chcą świadczyć, w jakich granicach, w jakiej cenie i do jakich rejonów chcą docierać. Poczta Polska takiego wyboru nie ma. Musi zatrudniać określoną liczbę pracowników, żeby pokryć zapotrzebowanie na usługę powszechną. Dlatego uważam, że fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników, to skandal. Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować tych zadań, które na nim spoczywają

- przekonywał redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

Mówił także o redukcjach zatrudnieni w dużych spółkach.

- W Poczcie Polskiej redukcja ma objąć ponad 9000 pracowników. Zarząd Poczty Polskiej twierdzi, że dotyczy to głównie pracowników administracyjnych, ale tak duża liczba wskazuje na to, że odejdą nie tylko tam zatrudnieni. Dramatyczną sytuację mamy też w spółce PKP Cargo, która straciła płynność finansową i tam też są obecnie przeprowadzane ogromne zwolnienia. PKP Cargo jest jednym z największych przewoźników w Europie, jest spółką skarbu państwa czyli państwowym przedsiębiorstwem. Została zobowiązana do świadczenia powiedzmy usługi powszechnej dla ludności, czyli transportu węgla. Za te przewozy co prawda zapłacono, ale z powodu konieczności realizacji tych transportów, utraciła inne zlecenia, za co nie otrzymała rekompensaty

- tłumaczył Michał Ossowski.

"Solidarność walczy o każdego pracownika"

- Na tym najbardziej cierpią pracownicy. Znowu więc państwo nie wywiązało się ze swoich ze swoich zadań i mamy przez to kolejną skandaliczną sytuację - w PKP Cargo. Tam jednak dramat jest jeszcze większy, zwalniane są m.in. kobiety w ciąży, pracownicy w wieku przedemerytalnym, czy działacze związkowi. To są sytuacje skandaliczne, tym bardziej, że prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka jest specjalistą prawa pracy i trudno założyć, że nie ma świadomości, że działa poza prawem

- mówił redaktor Ossowski.

- W tej dramatycznej sytuacji zwiazkowe organizacje zakładowe prowadzą rozmowy na temat warunków odejść i zwolnień. O pracowników Solidarność walczy także na ulicach podczas demonstracji. Zresztą mamy już sukcesy. Dzięki naciskowi Solidarności wycofano wypowiedzenie wręczone w PKP Cargo kobiecie w ciąży. Główny Inspektor Pracy zapowiedział natomiast kontrolę w Spółce. Wczoraj zaś dowiedzieliśmy się, że Sąd wydał zabezpiecznie w postaci nakazu dalszego zatrudniania pracownika, który został w wieku przedemerytalnym zwolniony z pracy. To jest wynik zmian, które postulowała Solidarność i w zeszłym roku one zostały wprowadzone

- przekonywał.

"Co zrobi rząd?"

Zaznaczył, że idzie fala zwolnień grupowych, które dotykają zarówno państwowych spółek, jak i prywatnych firm. - Pytanie, co rząd zrobi w tym temacie - zastanawiał się. Przpomniał, że jedno utracone w dużej firmie miejsce pracy, to dla okolicy likwidacja co najmniej kilku-kilkunastu miejsc pracy w firmach kooperujących.

- W ten sposób rośnie bezrobocie w danym rejonie i tego procesu nie da się zatrzymać, ani w krótkim czasie odwrócić. Co więcej, jednym z powodów zwolnień są rosnące koszty energii. Mamy więc kolejny przykład tego jak, polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie wpływała coraz bardziej na naszą pracę i to będzie prowadziło do ubóstwa

- powiedział Michał Ossowski.

Zapewnił jednak, że Solidarność będzie walczyła o każdego pracownika.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności! Sąd przywrócił do pracy w PKP Cargo zwolnionego w wieku przedemerytalnym


 

POLECANE
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla

Król Karol III od lat znany jest ze swojego zaangażowania w ochronę przyrody i pasji do grzybobrania. Jego miłość do natury i zbierania grzybów to nie tylko sposób na odpoczynek, ale także część osobistej rywalizacji z królową Kamilą. Oboje dzielą tę pasję i traktują ją niemal jako sportową konkurencję.

Dramatyczny apel ofiary powodzi: Nie zapomnijcie o nas! z ostatniej chwili
Dramatyczny apel ofiary powodzi: Nie zapomnijcie o nas!

– Czego brakuje? Potężnego sprzętu, firm które to szybko ogarną... Co mogę jeszcze powiedzieć? Nie zapomnijcie o nas. Za miesiąc, za dwa, za trzy miesiące, za rok, za dwa lata. My mamy robotę na 10 lat... – mówi jedna z osób, która ucierpiała podczas powodzi, która dotknęła południową Polskę.

Lewica podjęła decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich. Padło jedno nazwisko polityka
Lewica podjęła decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich. Padło jedno nazwisko

"Rada Krajowa Lewicy właśnie podjęła jednogłośnie decyzję, że wystawi własnego kandydata lub kandydatkę na prezydenta" – poinformowała poseł Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Roksana Węgiel trafiła do szpitala. Dostałam jednoznaczną diagnozę z ostatniej chwili
Roksana Węgiel trafiła do szpitala. "Dostałam jednoznaczną diagnozę"

"Wczoraj, po mini występie, poczułam się gorzej i trafiłam do szpitala" – poinformowała Roksana Węgiel.

Janusz Palikot trafi do aresztu z ostatniej chwili
Janusz Palikot trafi do aresztu

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podjął decyzję w sprawie zastosowania środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego dla Janusza Palikota. Były poseł trafi do aresztu na dwa miesiące – poinformował jego obrońca mec. Jacek Dubois. Środek zostanie uchylony w przypadku wpłacenia poręczenia majątkowego w kwocie miliona złotych.

Janusz Palikot zatrzymany. Jego obrońcy wydali oświadczenie Wiadomości
Janusz Palikot zatrzymany. Jego obrońcy wydali oświadczenie

– W poniedziałek zawiadomię dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Mikołaj Pietrzaka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich i złożymy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy CBA i prokuratora Prokuratury Krajowej dotyczącego zdradzenia tajemnicy i przekroczenia uprawnień – zapowiedział pełnomocnik Janusza Palikota mec. Jacek Dubois.

Nauczyciele odwołali lekcje. Od 1 października pracują za darmo gorące
Nauczyciele odwołali lekcje. Od 1 października pracują za darmo

Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kwileniu zapowiedzieli, że jeżeli nie dostaną pensji za październik, to zaprzestaną prowadzenia zajęć. Burmistrz Chocza oświadczyła, że odpowiedzialność za brak pensji ponosi dyrekcja.

Rusza proces Kamila Różalskiego przeciwko TVN z ostatniej chwili
Rusza proces Kamila Różalskiego przeciwko TVN

W najbliższy wtorek, 8 października ma rozpocząć się proces z powództwa Państwowej Inspekcji Pracy w imieniu Kamila Różalskiego przeciwko TVN S.A. Sprawa jest o ustalenie stosunku pracy oraz o mobbing, toczy się w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. PIP złożyła ten pozew ponad dwa lata temu, w kwietniu 2022 r. Od czerwca 2021 roku CMWP SDP monitoruje tę sprawę. Także teraz stosowne pismo z zawiadomienim o monitoringu CMWP zostało wysłane do Sądu.

Jak ludzie potrafią być nieszczerzy!. Prezes znanej śląskiej instytucji badawczej odwołany Wiadomości
"Jak ludzie potrafią być nieszczerzy!". Prezes znanej śląskiej instytucji badawczej odwołany

Wieloletni prezes zarządu Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Adam Konka został odwołany ze stanowiska. "Jak życie bywa «przewrotne» i jak ludzie potrafią być nieszczerzy" – pisze na Facebooku.

Zmiana jest przesądzona. Będzie dymisja w rządzie Tuska polityka
"Zmiana jest przesądzona". Będzie dymisja w rządzie Tuska

Agnieszka Buczyńska, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego z Polski 2050, najprawdopodobniej zostanie odwołana ze stanowiska.

REKLAMA

Redaktor naczelny „TS": Państwo przerzuca na pracowników koszty realizacji własnych zadań

- Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować zadań, które na nim spoczywają - mówił dziś rano w telewizji wPolsce24.pl redaktor naczelmny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski.
Michał Ossowski Redaktor naczelny „TS
Michał Ossowski / fot. screen/yt/wPolsce24

Podczas rozmowy poruszono temat zamieszania ze składkami ZUS pracowników Poczty Polskiej.

- Zarząd zawnioskował do ZUS-u o rozłożenie płatności na raty i stąd powstało zamieszanie. Zostały odprowadzone mniejsze składki za pracowników, natomiastone, z informacji, które przekazał zarząd Poczty Polskiej, mają zostać uregulowane. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to sytuacja skandaliczna, w której państwowa spółka, operator, który świadczy usługę powszechną dla ludności, nie ma zabezpieczeń dla pracowników

- powiedział Michał Ossowski.

"Fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników to skandal"

- Poczta Polska musi realizować usługę powszechną, która polega na tym, że dociera do najmniejszych nawet miejscowości, czy najrzadziej zaludnionych rejonów Polski po to, żeby świadczyć usługę pocztową jako operator publiczny, nawet jeśli jej się to nie opłaca. Co innego jest dostarczać paczki, za które ludzie płacą po 10, 15 złotych, a co innego - listy, pocztówki, zwykłe przesyłki, które są znacznie mniej dochodowe. Prywatni operatorzy mogą sobie wybierać, jakie usługi chcą świadczyć, w jakich granicach, w jakiej cenie i do jakich rejonów chcą docierać. Poczta Polska takiego wyboru nie ma. Musi zatrudniać określoną liczbę pracowników, żeby pokryć zapotrzebowanie na usługę powszechną. Dlatego uważam, że fakt, iż Poczta nie może pokryć ZUS-u dla swoich pracowników, to skandal. Jeżeli państwo nie jest w stanie realizować potrzeb swoich obywateli, rząd, który jest wybierany przez obywateli, nie jest w stanie zapewnić realizacji tych potrzeb, to chyba powinniśmy mówić o niewypłacalności państwa. W tym momencie pracownik jest obciążony kosztami tego, że państwo nie jest w stanie zrealizować tych zadań, które na nim spoczywają

- przekonywał redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

Mówił także o redukcjach zatrudnieni w dużych spółkach.

- W Poczcie Polskiej redukcja ma objąć ponad 9000 pracowników. Zarząd Poczty Polskiej twierdzi, że dotyczy to głównie pracowników administracyjnych, ale tak duża liczba wskazuje na to, że odejdą nie tylko tam zatrudnieni. Dramatyczną sytuację mamy też w spółce PKP Cargo, która straciła płynność finansową i tam też są obecnie przeprowadzane ogromne zwolnienia. PKP Cargo jest jednym z największych przewoźników w Europie, jest spółką skarbu państwa czyli państwowym przedsiębiorstwem. Została zobowiązana do świadczenia powiedzmy usługi powszechnej dla ludności, czyli transportu węgla. Za te przewozy co prawda zapłacono, ale z powodu konieczności realizacji tych transportów, utraciła inne zlecenia, za co nie otrzymała rekompensaty

- tłumaczył Michał Ossowski.

"Solidarność walczy o każdego pracownika"

- Na tym najbardziej cierpią pracownicy. Znowu więc państwo nie wywiązało się ze swoich ze swoich zadań i mamy przez to kolejną skandaliczną sytuację - w PKP Cargo. Tam jednak dramat jest jeszcze większy, zwalniane są m.in. kobiety w ciąży, pracownicy w wieku przedemerytalnym, czy działacze związkowi. To są sytuacje skandaliczne, tym bardziej, że prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka jest specjalistą prawa pracy i trudno założyć, że nie ma świadomości, że działa poza prawem

- mówił redaktor Ossowski.

- W tej dramatycznej sytuacji zwiazkowe organizacje zakładowe prowadzą rozmowy na temat warunków odejść i zwolnień. O pracowników Solidarność walczy także na ulicach podczas demonstracji. Zresztą mamy już sukcesy. Dzięki naciskowi Solidarności wycofano wypowiedzenie wręczone w PKP Cargo kobiecie w ciąży. Główny Inspektor Pracy zapowiedział natomiast kontrolę w Spółce. Wczoraj zaś dowiedzieliśmy się, że Sąd wydał zabezpiecznie w postaci nakazu dalszego zatrudniania pracownika, który został w wieku przedemerytalnym zwolniony z pracy. To jest wynik zmian, które postulowała Solidarność i w zeszłym roku one zostały wprowadzone

- przekonywał.

"Co zrobi rząd?"

Zaznaczył, że idzie fala zwolnień grupowych, które dotykają zarówno państwowych spółek, jak i prywatnych firm. - Pytanie, co rząd zrobi w tym temacie - zastanawiał się. Przpomniał, że jedno utracone w dużej firmie miejsce pracy, to dla okolicy likwidacja co najmniej kilku-kilkunastu miejsc pracy w firmach kooperujących.

- W ten sposób rośnie bezrobocie w danym rejonie i tego procesu nie da się zatrzymać, ani w krótkim czasie odwrócić. Co więcej, jednym z powodów zwolnień są rosnące koszty energii. Mamy więc kolejny przykład tego jak, polityka klimatyczna Unii Europejskiej będzie wpływała coraz bardziej na naszą pracę i to będzie prowadziło do ubóstwa

- powiedział Michał Ossowski.

Zapewnił jednak, że Solidarność będzie walczyła o każdego pracownika.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Solidarności! Sąd przywrócił do pracy w PKP Cargo zwolnionego w wieku przedemerytalnym



 

Polecane
Emerytury
Stażowe