Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność

Na zaproszenie NSZZ Solidarność do Polski przyjechała Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Głównym punktem wizyty szefowej EKZZ były rozmowy bilateralne z Komisją Krajową i przewodniczącym Piotrem Dudą na czele nt. polityki Zielonego Ładu i jego wpływu na europejskie gospodarki i miejsca pracy. Ponadto Esther Lynch odwiedziła dwa ważne miejsca w kontekście pracowniczym.
Piotr Duda i Esther Lynch Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność
Piotr Duda i Esther Lynch / fot. Marcin Żegliński

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wizyta Esther Lynch zaczęła się od złożenia kwiatów wraz z Piotrem Dudą pod pomnikiem Solidarności w Wieliczce na terenie tamtejszej kopalni. Następnie związkowa delegacja udała się na spotkanie z dyrekcją Kopalni Soli „Wieliczka”. Był to wstęp do rozmów bilateralnych pomiędzy Solidarnością a EKZZ w niezwykle symbolicznej otoczce. Kopalnia w Wieliczce była niegdyś miejscem ciężkiej pracy górników. Dziś to miejsce również tętni życiem, ale za sprawą turystów, którzy obecnie mogą zwiedzać teren kopalni. W tym momencie można zadać sobie pytanie, czy tak nie skończą wszystkie kopalnie w Polsce i Europie za sprawą dekarbonizacji i transformacji energetycznej UE w ramach szerokiej polityki Zielonego Ładu. To właśnie polityka klimatyczna Unii Europejskiej i jej wpływ na gospodarki państw członkowskich miała być głównym tematem rozmów działaczy związkowych. Do Wieliczki przyjechał także Josef Středula, przewodniczący Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych, by przedstawić swoją perspektywę w rozmowach.

Zanim do nich doszło, europejscy liderzy związków zawodowych odwiedzili jeszcze jedno miejsce, bardzo ważne w kontekście transformacji UE.

Zakłady MAN Polska w Niepołomicach

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach to jedno z kluczowych centrów produkcyjnych niemieckiego koncernu MAN Truck & Bus w Polsce. Zlokalizowany niedaleko Krakowa, zakład został otwarty w 2007 roku i szybko stał się istotnym punktem na mapie przemysłu motoryzacyjnego w regionie. Właśnie ten zakład postanowili pokazać Ester Lynch Piotr Duda wraz z Josefem Středulą, by unaocznić przewodniczącej EKZZ jak nowoczesne, sprawne, dbające o pracowników zakłady pracy w Polsce funkcjonują w branży automotive, a które są zagrożone przez Zielony Ład.

MAN Polska jest znaczącym pracodawcą w regionie, zatrudniającym tysiące osób, a także oferuje szeroki program szkoleń i rozwoju dla pracowników. Zakład prowadzi realny dialog społeczny ze stroną związkową, co podkreślał na trójstronnym spotkaniu Jacek Kutypa, przewodniczący tamtejszej zakładowej Solidarności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MAN Polska, w  tym dr Richard Slovák, prezes zarządu spółki MAN Trucks Sp. z o.o.

Dyrektor dużo czasu poświęcił na uświadomienie delegacji związkowej, jak dużo wysiłku, czasu, a przede wszystkim pieniędzy wkłada MAN w dostosowanie się do elektryfikacji forsowanej przez Komisję Europejską. Podkreślał, że dla tak dużej i zorganizowanej firmy nie jest problemem stworzenie elektrycznej ciężarówki, ale z pełną świadomością mówił, że ta zmiana dzieje się za szybko. W Europie, a już na pewno w naszym regionie, nie ma odpowiedniej infrastruktury, by auta elektryczne ładować i serwisować.

A trzeba przyznać, że zakład w Niepołomicach ma świetnie zorganizowany proces montażu nowoczesnych ciężarówek. Co 5 minut przez bramy hali montażowej wyjeżdża nowy, gotowy do pracy pojazd. Jednak rosnące koszty produkcji, przede wszystkim koszty energii, a także wymuszana elektryfikacja, każą się zastanawiać czy tak będzie zawsze. W końcu niemiecki właściciel firmy może zdecydować się o jego relokacji poza Polskę, a może nawet Unię Europejską. To są zagrożenia, które dostrzegają zarówno związkowcy jak i pracodawcy w naszym regionie Europy. Dlatego dobrze się stało, że Esther Lynch miała okazję wysłuchać tych opinii osobiście.

Nie był to jednak koniec wizyty w MAN-ie. Nasza delegacja (ekipa Tygodnika Solidarność była na miejscu) miała okazję zobaczyć proces montażu odwiedzając halę z linią montażową. Cały proces produkcji zrobił na gościach ogromne wrażenie, dlatego cieszy, że są jeszcze takie miejsca pracy, gdzie związki zawodowe mają coś do powiedzenia i są słyszane. Esther Lynch przyznała, że sama zaczynała swoją podróż zawodową właśnie od pracy na linii produkcyjnej. Może będzie to miało przełożenie na podejście EKZZ do polityki Zielonego Ładu.

Rozmowy na szczycie o Zielonym Ładzie

Po powrocie do Wieliczki Esther Lynch odbyła poufne spotkanie z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”.

Cieszę się, że Esther Lynch przyjeżdża do Polski, spotkamy się w Wieliczce. Przyjeżdża też Josef Středula, szef czeskiego związku zawodowego CMKOS, który ma podobne zdanie, jak my na temat tzw. sprawiedliwej transformacji. Uważa, że istnieje ona tylko w teorii. Będziemy chcieli na ten temat rozmawiać z Esther Lynch. Oczywiście przekażę jej także to, co dzieje się w Polsce, jeśli chodzi o dyskryminowanie działaczy związkowych w naszym kraju. Mam nadzieję, że jej działania po powrocie do Brukseli będą skuteczne i rząd polski dojdzie do wniosku, że trzeba przestrzegać prawo i prowadzić prawdziwy dialog

- mówił przed spotkaniem Piotr Duda.

Ustalenia spotkania są poufne, natomiast wiemy, że przewodnicząca EKZZ otrzymała od Komisji Krajowej NSZZ „S” raport „Drapieżny Zielony (Nie) Ład”. W wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność” przyznała, że na pewno się z nim zapozna. W rozmowie z Konradem Wernickim podkreślała konieczność ochrony przemysłu w Europie.

Wywiad już wkrótce w „Tygodniku Solidarność” i na Tysol.pl


 

POLECANE
Gazeta Wyborcza demonstracyjnie opuszcza X Elona Muska gorące
"Gazeta Wyborcza" demonstracyjnie opuszcza X Elona Muska

Gazeta Wyborcza ogłosiła, że opuszcza "X" Elona Muska (dawniej Twitter) i przenosi się na platformę o niewelkim zasięgu BlueSky.

Atywista przyniósł Trzaskowskiemu gotowy wniosek urlopowy na czas kampanii gorące
Atywista przyniósł Trzaskowskiemu gotowy wniosek urlopowy na czas kampanii

Warszawski radny Jan Mencwel na czwartkową sesję rady miasta przyniósł ze sobą wniosek urlopowy. Aktywista chciał w ten sposób wyręczyć prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego wręczając mu gotowy wniosek, aby ten mógł w przyszłym roku skupić się na kampanii wyborczej. 

Hołownia odpowiada na atak i... sugeruje rozpad koalicji? Jest odpowiedź Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Hołownia odpowiada na atak i... sugeruje rozpad koalicji? Jest odpowiedź Trzaskowskiego

Lider Polski 2050 i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie oświadczył, że "jeżeli miałoby się okazać, że do gry wkroczyły służby i to one dzielą się z dziennikarzami fake newsami, to oznacza, że dojdzie do bardzo poważnego kryzysu zaufania w koalicji". Do tej wypowiedzi odniósł się kandydat KO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.

Tak przywitano Putina w Astanie. Rosyjskie media znalazły wytłumaczenie z ostatniej chwili
Tak przywitano Putina w Astanie. Rosyjskie media znalazły wytłumaczenie

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził Kazachstan na zaproszenie prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa. W Astanie wyświetlono rosyjskie flagi. Jednakże na budynku Opery Astany pojawiła się także ukraińska flaga.

Pałac Buckingham pogrążony w żałobie. To cios dla księżnej Kate z ostatniej chwili
Pałac Buckingham pogrążony w żałobie. To cios dla księżnej Kate

Media obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje 17-letnia Liz Hatton, której księżna Kate pomogła zrealizować marzenie.

Kompromitacja prokuratury Bodnara. Mieli zgubić dokument ws. ks. Olszewskiego gorące
Kompromitacja prokuratury Bodnara. Mieli zgubić dokument ws. ks. Olszewskiego

Portal wPolityce.pl poinformował wczoraj, że funkcjonariusze ABW mieli przeszukać mieszkanie oraz samochód koordynatora projektów fundacji Profeto, którą kierował ks. Michał Olszewski.

Monika Rutke zadała trudne pytania Rafałowi Trzaskowskiemu. Nerwowo na konferencji kandydata KO tylko u nas
Monika Rutke zadała trudne pytania Rafałowi Trzaskowskiemu. Nerwowo na konferencji kandydata KO

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego nasza dziennikarka Monika Rutke zapytała prezydenta Warszawy o to, jak wyobraża sobie pochowanie 100 tysięcy ofiar rzezi wołyńskiej (co wynika z jego wcześniejszych deklaracji) na Cmentarzu Powązkowskim.

MSZ Rosji: Nie ma alternatywy dla planu Putina polityka
MSZ Rosji: Nie ma alternatywy dla planu Putina

Niedawno na łamach "The Washington Post" ukazał się artykuł na temat ewentualnych negocjacji pokojowych dotyczących wojny na Ukrainie. Z kolei wiceszef rosyjskiego MSZ przedstawił warunki pokojowe Władimira Putina.

Krzysztof Ibisz podzielił się radosną nowiną. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Krzysztof Ibisz podzielił się radosną nowiną. W sieci lawina gratulacji

Popularny prezenter podzielił się radosnymi wieściami. Po raz czwarty został ojcem, ale po raz pierwszy córeczki. W sieci lawina gratulacji.

Szef ukraińskiego IPN… atakuje Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Szef ukraińskiego IPN… atakuje Karola Nawrockiego

Szef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy (IPNU) Anton Drobowycz oświadczył, że polski IPN od września nie odpowiedział na jego prośbę o przekazanie listy miejsc, w których mają być poszukiwane szczątki ofiar m.in. zbrodni wołyńskiej. Poskarżył się również, iż "teraz trudno będzie odróżnić wypowiedzi urzędnika IPN od kandydata na prezydenta".

REKLAMA

Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność

Na zaproszenie NSZZ Solidarność do Polski przyjechała Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Głównym punktem wizyty szefowej EKZZ były rozmowy bilateralne z Komisją Krajową i przewodniczącym Piotrem Dudą na czele nt. polityki Zielonego Ładu i jego wpływu na europejskie gospodarki i miejsca pracy. Ponadto Esther Lynch odwiedziła dwa ważne miejsca w kontekście pracowniczym.
Piotr Duda i Esther Lynch Rozmowy na szczycie. Przewodnicząca EKZZ z wizytą w Polsce u NSZZ Solidarność
Piotr Duda i Esther Lynch / fot. Marcin Żegliński

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wizyta Esther Lynch zaczęła się od złożenia kwiatów wraz z Piotrem Dudą pod pomnikiem Solidarności w Wieliczce na terenie tamtejszej kopalni. Następnie związkowa delegacja udała się na spotkanie z dyrekcją Kopalni Soli „Wieliczka”. Był to wstęp do rozmów bilateralnych pomiędzy Solidarnością a EKZZ w niezwykle symbolicznej otoczce. Kopalnia w Wieliczce była niegdyś miejscem ciężkiej pracy górników. Dziś to miejsce również tętni życiem, ale za sprawą turystów, którzy obecnie mogą zwiedzać teren kopalni. W tym momencie można zadać sobie pytanie, czy tak nie skończą wszystkie kopalnie w Polsce i Europie za sprawą dekarbonizacji i transformacji energetycznej UE w ramach szerokiej polityki Zielonego Ładu. To właśnie polityka klimatyczna Unii Europejskiej i jej wpływ na gospodarki państw członkowskich miała być głównym tematem rozmów działaczy związkowych. Do Wieliczki przyjechał także Josef Středula, przewodniczący Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych, by przedstawić swoją perspektywę w rozmowach.

Zanim do nich doszło, europejscy liderzy związków zawodowych odwiedzili jeszcze jedno miejsce, bardzo ważne w kontekście transformacji UE.

Zakłady MAN Polska w Niepołomicach

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach to jedno z kluczowych centrów produkcyjnych niemieckiego koncernu MAN Truck & Bus w Polsce. Zlokalizowany niedaleko Krakowa, zakład został otwarty w 2007 roku i szybko stał się istotnym punktem na mapie przemysłu motoryzacyjnego w regionie. Właśnie ten zakład postanowili pokazać Ester Lynch Piotr Duda wraz z Josefem Středulą, by unaocznić przewodniczącej EKZZ jak nowoczesne, sprawne, dbające o pracowników zakłady pracy w Polsce funkcjonują w branży automotive, a które są zagrożone przez Zielony Ład.

MAN Polska jest znaczącym pracodawcą w regionie, zatrudniającym tysiące osób, a także oferuje szeroki program szkoleń i rozwoju dla pracowników. Zakład prowadzi realny dialog społeczny ze stroną związkową, co podkreślał na trójstronnym spotkaniu Jacek Kutypa, przewodniczący tamtejszej zakładowej Solidarności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MAN Polska, w  tym dr Richard Slovák, prezes zarządu spółki MAN Trucks Sp. z o.o.

Dyrektor dużo czasu poświęcił na uświadomienie delegacji związkowej, jak dużo wysiłku, czasu, a przede wszystkim pieniędzy wkłada MAN w dostosowanie się do elektryfikacji forsowanej przez Komisję Europejską. Podkreślał, że dla tak dużej i zorganizowanej firmy nie jest problemem stworzenie elektrycznej ciężarówki, ale z pełną świadomością mówił, że ta zmiana dzieje się za szybko. W Europie, a już na pewno w naszym regionie, nie ma odpowiedniej infrastruktury, by auta elektryczne ładować i serwisować.

A trzeba przyznać, że zakład w Niepołomicach ma świetnie zorganizowany proces montażu nowoczesnych ciężarówek. Co 5 minut przez bramy hali montażowej wyjeżdża nowy, gotowy do pracy pojazd. Jednak rosnące koszty produkcji, przede wszystkim koszty energii, a także wymuszana elektryfikacja, każą się zastanawiać czy tak będzie zawsze. W końcu niemiecki właściciel firmy może zdecydować się o jego relokacji poza Polskę, a może nawet Unię Europejską. To są zagrożenia, które dostrzegają zarówno związkowcy jak i pracodawcy w naszym regionie Europy. Dlatego dobrze się stało, że Esther Lynch miała okazję wysłuchać tych opinii osobiście.

Nie był to jednak koniec wizyty w MAN-ie. Nasza delegacja (ekipa Tygodnika Solidarność była na miejscu) miała okazję zobaczyć proces montażu odwiedzając halę z linią montażową. Cały proces produkcji zrobił na gościach ogromne wrażenie, dlatego cieszy, że są jeszcze takie miejsca pracy, gdzie związki zawodowe mają coś do powiedzenia i są słyszane. Esther Lynch przyznała, że sama zaczynała swoją podróż zawodową właśnie od pracy na linii produkcyjnej. Może będzie to miało przełożenie na podejście EKZZ do polityki Zielonego Ładu.

Rozmowy na szczycie o Zielonym Ładzie

Po powrocie do Wieliczki Esther Lynch odbyła poufne spotkanie z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”.

Cieszę się, że Esther Lynch przyjeżdża do Polski, spotkamy się w Wieliczce. Przyjeżdża też Josef Středula, szef czeskiego związku zawodowego CMKOS, który ma podobne zdanie, jak my na temat tzw. sprawiedliwej transformacji. Uważa, że istnieje ona tylko w teorii. Będziemy chcieli na ten temat rozmawiać z Esther Lynch. Oczywiście przekażę jej także to, co dzieje się w Polsce, jeśli chodzi o dyskryminowanie działaczy związkowych w naszym kraju. Mam nadzieję, że jej działania po powrocie do Brukseli będą skuteczne i rząd polski dojdzie do wniosku, że trzeba przestrzegać prawo i prowadzić prawdziwy dialog

- mówił przed spotkaniem Piotr Duda.

Ustalenia spotkania są poufne, natomiast wiemy, że przewodnicząca EKZZ otrzymała od Komisji Krajowej NSZZ „S” raport „Drapieżny Zielony (Nie) Ład”. W wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność” przyznała, że na pewno się z nim zapozna. W rozmowie z Konradem Wernickim podkreślała konieczność ochrony przemysłu w Europie.

Wywiad już wkrótce w „Tygodniku Solidarność” i na Tysol.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe