Synod o świeckich i wyzwaniach dla Kościoła
Rola kobiet była również ważnym tematem, z sugestiami, aby unikać płciowej dyskryminacji, szczególnie w służbie ołtarza. Kobiety powinny być bardziej zaangażowane w kościelną dyplomację i budowanie pokoju. Inną kluczową kwestią było duszpasterstwo młodzieży, szczególnie w Afryce, gdzie apelowano, aby młodzi ludzie brali na siebie większą odpowiedzialność za organizację pracy duszpasterskiej.
Dzieci i handel ludźmi
Paolo Ruffini, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, mówił o wyzwaniach, które dotykają wiele dzieci na całym świecie, w tym o handlu ludźmi i małżeństwach nieletnich. Podkreślił również znaczenie zapewnienia lepszego wsparcia ofiarom wykorzystywania seksualnego w Kościele. Poruszono również kwestię izolacji i samotności wielu księży, która wynika z przepracowania i oddalenia od ducha synodalności. Jako rozwiązanie zasugerowano, że księża mogliby w swej pracy zostać odciążeni m. in. przez rady ekonomiczne w parafiach.
Kolejnym punktem briefingu była dyskusja na temat roli rodziny we współczesnym Kościele. Arcybiskup Puerto Montt w Chile Luis Fernando Ramos Pérez, podkreślił, jak ważne jest wzmocnienie relacji międzyludzkich w Kościele w celu promowania procesu synodalnego. Można tego dokonać poprzez miłosierdzie i duchowość synodalną, która jest wspólna dla świeckich i duchownych.
Czytaj także: Kapelan parlamentarzystów: Oby uchwała ws. ks. Popiełuszki była krokiem do porozumienia
Bogate i biedniejsze kościoły
Arcybiskup Inácio Saure z Mozambiku podkreślił współpracę między bogatymi i biedniejszymi Kościołami oraz potrzebę lepszej wymiany między Kościołami wschodnimi i zachodnimi. Stało się również jasne, że proces synodalny ma wpływ nie tylko na duchowieństwo, ale na cały Kościół.
Na koniec diakon Geert De Cubber zastanowił się nad rolą diakonów stałych w Kościele i podkreślił, że są oni często niedostatecznie reprezentowani. Niemniej jednak diakonat odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza w regionach, w których brakuje księży.
Sheila Leocádia Pires, sekretarz synodalnej Komisji ds. Informacji, wyjaśniła, że w środę obecnych było 343 uczestników, podczas gdy papież Franciszek był nieobecny z powodu audiencji ogólnej.
Czytaj także: Caritas reaguje na oddalenie skarg kasacyjnych przez SN: Wyrażamy nadzieję, że sprawa zostanie doprowadzona do końca
tom