[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ideologia kontra religia?

„Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń” (Oz 6, 6).
człowiek myślący [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ideologia kontra religia?
człowiek myślący / pixabay.com/carlosalvarenga

Ideologia vs religia?

W przestrzeni społecznej bardzo dużo miejsca zajmuje ostatnio termin „ideologia”. Jest ona z reguły używana w znaczeniu pejoratywnym np. zgubnych ideologii XX wieku, czyli komunizmu, faszyzmu i nazizmu lub współczesnych ideologii uderzających w rodzinę i społeczeństwo. Nie dalej niż dwa dni temu papież Franciszek mówił do uczestników międzynarodowego sympozjum uniwersyteckiego, że „ideologie są dziś chyba największym wrogiem dojrzewania. Pomniejszają nas i uniemożliwiają rozwój człowieka”. Papież apelował, by umieć dostrzegać i bronić się przed ideologiami w edukacji. Chodziło tu, rzecz jasna, o bardzo konkretne ideologie. I faktycznie, neutralna, a więc poszukująca prawdy nauka, będzie skażona, gdy przystępując do badań mamy z góry określony cel, w którym podążać mają wnioski np. cele ekonomiczne lub polityczne. Czasem zwykło się jednak przeciwstawiać sobie religię i ideologię, jako pojęcia biegunowe. Moim zdaniem, nie jest to prawda, wszystko zależy bowiem od konkretnej religii, od definicji ww. pojęć oraz od tego, jaki cel religijności przyjmuje jednostka lub społeczność.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Kard. Nycz: Światła niepodległości nie wolno się wstydzić

Rozmaitość religii

Po pierwsze, religia. Otóż religia religii nierówna. Co innego można powiedzieć np. o konfucjanizmie, będącym w zasadzie zbiorem filozoficznych przekonań, a co innego o chrześcijaństwie, którego celem powinno być pogłębianie bliskości z Bogiem. Nie znaczy to, że wszelkich religii nie można wypaczyć, czyniąc z nich narzędzie czysto ideologiczne, ale w rozmaitych religiach poziom ideologizacji w różnym stopniu wypływał będzie z ich karykaturyzacji.

Definicje

Po drugie, definiowanie. Zarówno ideologia, jak i religia mają oczywiście dziesiątki definicji, analizujących te zjawiska w różnych aspektach, z odmiennych punktów widzenia i w innych okresach historycznych. Wybierzmy zatem w miarę neutralne  i ogólne źródła. Definicja ideologii według „Słownika Języka Polskiego” to „system poglądów, idei, pojęć jednostki lub grupy ludzi”. Z kolei „Encyklopedia PWN” określa ideologię, jako „zbiory poglądów służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata”. Wikipedia informuje, że ideologia to "zbiory światopoglądów służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata". Ta ostatnia definicja jest dyskusyjna, bowiem chociaż pojęcia światopoglądu i ideologii są do siebie zbliżone, to jednak nie są one tożsame. O ile światopogląd to rodzaj generalnych przekonań, co do rozumienia otaczającej nas rzeczywistości, a zatem forma filtru, według którego porządkujemy świat, zgodnego z przyjętym systemem wartości, o tyle ideologia jest zjawiskiem węższym, dotyczy zwartego i ukierunkowanego na dany cel układu poglądów.

Religia to według SJP „zespół wierzeń dotyczących istnienia Boga lub bogów, pochodzenia i celu życia człowieka, powstania świata oraz w związane z nimi obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne”. Encyklopedia PWN mówi o religii, jako o „relacji człowieka do sacrum”. W najbardziej generalnym rozumieniu rzeczy, religia stanowi pewne powiązanie jednostkowych relacji na linii Bóg/bogowie - człowiek oraz  wspólnego większej grupie ludzi systemu wierzeń i wynikających w niego zachowań i rytuałów. Samo słowo religia jest przynajmniej dwojako tłumaczone etymologicznie: Cyceron łączy je z łacińskim „relegere/religere”, co oznacza ponowne odczytywanie, czyli głębokie rozważanie; Laktancjusz z kolei uważa, że rdzeniem religii jest słowo „religare”, tłumaczone jako „wiązać”.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Abp Lechowicz: Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę

Tantum quantum, czyli o tyle, o ile

Z tego, co powyżej wynika zatem, że o tyle religia będzie odległa od ideologii, o ile człowiek wyakcentuje wagę relacji z sacrum ponad wszystko to, czym religia z czasem „obrasta”, a zatem doktryny, obrzędów i zasad moralnych. Jeśli celem naszej religijności jest bliskość z Bogiem, to bardzo ważne dla religii składowe wynikają z chęci zrozumienia, „dotknięcia” i naśladowania Tego, do którego zmierzamy. Im bardziej nasza religijność będzie od konkretnej bliskości sacrum oderwana, tym bardziej za jej istotę uważać będziemy teologię i zasady postępowania, a celem powoli przestanie być intymność z Bogiem, a sama religia zacznie służyć celom ziemskim np. władzy, udowodnieniu własnej racji, postawieniu na swoim, podbudowaniu ego. Czym wówczas będzie się ona różniła od ideologii?

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, z tej okazji tym bardziej warto pamiętać, że nie kocha się pojęć, tylko konkretne osoby, nie umiera się za doktrynę, tylko za tych, których kochamy. Jeśli nie kochamy innych i nie wypracowaliśmy wewnętrznej intymności z Bogiem, to za co będziemy „umierać”? Oczywiście, można powiedzieć, że są ludzie ginący dla sprawy, choćby zamachowcy-samobójcy, tylko czy taki fundamentalizm nazwiemy zdrową religijnością? Po wtóre, nawet owi zamachowcy tak naprawdę nie umierają dla poglądów, ale dla tych, którzy ich w tym wychowali oraz dla Boga, którego demoniczny obraz w sobie noszą.

Święty Augustyn z Hippony powiedział, że „jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na właściwym miejscu”. I tak to w rzeczywistości wygląda w naszej religijności, wypływającym z niej światopoglądzie i odporności na ideologiczne meandry. Jeśli fundamentem twojej religijności jest mniejsza lub większa znajomość doktryny, próba sprostania wymogom moralnym i uczestnictwo w obrzędach, a służyć ma to manifestowaniu przynależności do grupy i osiąganiu społecznych bądź politycznych celów, to warto zapytać siebie, ile we mnie jest prawdziwej wiary, a ile to już po prostu ideologia?


 

POLECANE
Deklaracja Hołowni. Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
"Deklaracja Hołowni". Wymowny wpis Tuska

We wtorek po godz. 21 premier Donald Tusk opublikował wpis, w którym odniósł się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pisze o "wyjaśnieniach i deklaracji".

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony z ostatniej chwili
Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

Powstańcy chcą, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP z ostatniej chwili
Powstańcy chcą, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. TVP odpowiedziało w lakoniczny sposób.

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Fałszywe SMS-y i e-maile o zwrocie składek wyłudzają dane – ostrzega NFZ. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO] z ostatniej chwili
Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO]

Blisko tragedii było na przejeździe kolejowym w Inowrocławiu. Kierowca miejskiego autobusu wjechał na tory między zamykające się szlabany, ignorując czerwone światło. Świadkami groźnej sytuacji był policyjny patrol.

Poradnik prawny dla obrońców granic z ostatniej chwili
Poradnik prawny dla obrońców granic

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej staje się coraz bardziej napięta z powodu zwiększającej się liczby przybywających do Polski z tego kierunku imigrantów. Nowy poradnik Ordo Iuris podpowiada, jak działać bezpiecznie w czasie przywróconych kontroli.

Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie Wiadomości
Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie

Manfred Weber zaatakował m.in. PiS na forum Parlamentu Europejskiego. Lider Europejskiej Partii Ludowej jasno określił z kim zamierza walczyć w Polsce. Zastrzegł też, że EPL wie jak walczyć "ze skrajną prawicą" i nikt nie ma prawa jej pouczać".  

Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

REKLAMA

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ideologia kontra religia?

„Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń” (Oz 6, 6).
człowiek myślący [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ideologia kontra religia?
człowiek myślący / pixabay.com/carlosalvarenga

Ideologia vs religia?

W przestrzeni społecznej bardzo dużo miejsca zajmuje ostatnio termin „ideologia”. Jest ona z reguły używana w znaczeniu pejoratywnym np. zgubnych ideologii XX wieku, czyli komunizmu, faszyzmu i nazizmu lub współczesnych ideologii uderzających w rodzinę i społeczeństwo. Nie dalej niż dwa dni temu papież Franciszek mówił do uczestników międzynarodowego sympozjum uniwersyteckiego, że „ideologie są dziś chyba największym wrogiem dojrzewania. Pomniejszają nas i uniemożliwiają rozwój człowieka”. Papież apelował, by umieć dostrzegać i bronić się przed ideologiami w edukacji. Chodziło tu, rzecz jasna, o bardzo konkretne ideologie. I faktycznie, neutralna, a więc poszukująca prawdy nauka, będzie skażona, gdy przystępując do badań mamy z góry określony cel, w którym podążać mają wnioski np. cele ekonomiczne lub polityczne. Czasem zwykło się jednak przeciwstawiać sobie religię i ideologię, jako pojęcia biegunowe. Moim zdaniem, nie jest to prawda, wszystko zależy bowiem od konkretnej religii, od definicji ww. pojęć oraz od tego, jaki cel religijności przyjmuje jednostka lub społeczność.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Kard. Nycz: Światła niepodległości nie wolno się wstydzić

Rozmaitość religii

Po pierwsze, religia. Otóż religia religii nierówna. Co innego można powiedzieć np. o konfucjanizmie, będącym w zasadzie zbiorem filozoficznych przekonań, a co innego o chrześcijaństwie, którego celem powinno być pogłębianie bliskości z Bogiem. Nie znaczy to, że wszelkich religii nie można wypaczyć, czyniąc z nich narzędzie czysto ideologiczne, ale w rozmaitych religiach poziom ideologizacji w różnym stopniu wypływał będzie z ich karykaturyzacji.

Definicje

Po drugie, definiowanie. Zarówno ideologia, jak i religia mają oczywiście dziesiątki definicji, analizujących te zjawiska w różnych aspektach, z odmiennych punktów widzenia i w innych okresach historycznych. Wybierzmy zatem w miarę neutralne  i ogólne źródła. Definicja ideologii według „Słownika Języka Polskiego” to „system poglądów, idei, pojęć jednostki lub grupy ludzi”. Z kolei „Encyklopedia PWN” określa ideologię, jako „zbiory poglądów służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata”. Wikipedia informuje, że ideologia to "zbiory światopoglądów służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata". Ta ostatnia definicja jest dyskusyjna, bowiem chociaż pojęcia światopoglądu i ideologii są do siebie zbliżone, to jednak nie są one tożsame. O ile światopogląd to rodzaj generalnych przekonań, co do rozumienia otaczającej nas rzeczywistości, a zatem forma filtru, według którego porządkujemy świat, zgodnego z przyjętym systemem wartości, o tyle ideologia jest zjawiskiem węższym, dotyczy zwartego i ukierunkowanego na dany cel układu poglądów.

Religia to według SJP „zespół wierzeń dotyczących istnienia Boga lub bogów, pochodzenia i celu życia człowieka, powstania świata oraz w związane z nimi obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne”. Encyklopedia PWN mówi o religii, jako o „relacji człowieka do sacrum”. W najbardziej generalnym rozumieniu rzeczy, religia stanowi pewne powiązanie jednostkowych relacji na linii Bóg/bogowie - człowiek oraz  wspólnego większej grupie ludzi systemu wierzeń i wynikających w niego zachowań i rytuałów. Samo słowo religia jest przynajmniej dwojako tłumaczone etymologicznie: Cyceron łączy je z łacińskim „relegere/religere”, co oznacza ponowne odczytywanie, czyli głębokie rozważanie; Laktancjusz z kolei uważa, że rdzeniem religii jest słowo „religare”, tłumaczone jako „wiązać”.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Abp Lechowicz: Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę

Tantum quantum, czyli o tyle, o ile

Z tego, co powyżej wynika zatem, że o tyle religia będzie odległa od ideologii, o ile człowiek wyakcentuje wagę relacji z sacrum ponad wszystko to, czym religia z czasem „obrasta”, a zatem doktryny, obrzędów i zasad moralnych. Jeśli celem naszej religijności jest bliskość z Bogiem, to bardzo ważne dla religii składowe wynikają z chęci zrozumienia, „dotknięcia” i naśladowania Tego, do którego zmierzamy. Im bardziej nasza religijność będzie od konkretnej bliskości sacrum oderwana, tym bardziej za jej istotę uważać będziemy teologię i zasady postępowania, a celem powoli przestanie być intymność z Bogiem, a sama religia zacznie służyć celom ziemskim np. władzy, udowodnieniu własnej racji, postawieniu na swoim, podbudowaniu ego. Czym wówczas będzie się ona różniła od ideologii?

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, z tej okazji tym bardziej warto pamiętać, że nie kocha się pojęć, tylko konkretne osoby, nie umiera się za doktrynę, tylko za tych, których kochamy. Jeśli nie kochamy innych i nie wypracowaliśmy wewnętrznej intymności z Bogiem, to za co będziemy „umierać”? Oczywiście, można powiedzieć, że są ludzie ginący dla sprawy, choćby zamachowcy-samobójcy, tylko czy taki fundamentalizm nazwiemy zdrową religijnością? Po wtóre, nawet owi zamachowcy tak naprawdę nie umierają dla poglądów, ale dla tych, którzy ich w tym wychowali oraz dla Boga, którego demoniczny obraz w sobie noszą.

Święty Augustyn z Hippony powiedział, że „jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na właściwym miejscu”. I tak to w rzeczywistości wygląda w naszej religijności, wypływającym z niej światopoglądzie i odporności na ideologiczne meandry. Jeśli fundamentem twojej religijności jest mniejsza lub większa znajomość doktryny, próba sprostania wymogom moralnym i uczestnictwo w obrzędach, a służyć ma to manifestowaniu przynależności do grupy i osiąganiu społecznych bądź politycznych celów, to warto zapytać siebie, ile we mnie jest prawdziwej wiary, a ile to już po prostu ideologia?



 

Polecane
Emerytury
Stażowe