Niemiecka policja zawitała o 6 rano do 64-latka, który udostępnił mema
Wizyta policji z powodu retweetowania mema
Kilka godzin po przeszukaniu domu córka Stefana Niehoffa nadal jest zdenerwowana tym, co wydarzyło się w jej domu tego ranka. Dziewczynka cierpi na zespół Downa i we wtorek musiała obserwować, jak funkcjonariusze z wydziału dochodzeniowo-śledczego wyciągnęli jej ojca z łóżka krótko po 6 rano, przesłuchali go i zabrali mu tablet
– relacjonuje niemiecki serwis.
Stefan Niehoff mieszka w Dolnej Frankonii w Bawarii. Cała akcja policji miała miejsce z powodu retweetowania przez niego mema na portalu X w czerwcu 2024 roku. Na tweecie widnieje federalny minister gospodarki Robert Habeck z napisem „Schwachkopf PROFESSIONAL”, nawiązującym do kampanii reklamowej firmy Schwarzkopf. Na memie zmieniono więc nazwę marki popularnego szamponu na słowo „głupek” (w wolnym tłumaczeniu).
Prokuratura w Bambergu zakwalifikowała retweet jako podżeganie do nienawiści. Postanowienie sądu rejonowego w Bambergu wydane wobec Niehoffa nakazało przeszukanie wszystkich pomieszczeń jego mieszkania, a także jego pojazdów pod kątem telefonów komórkowych, urządzeń z dostępem do Internetu i cyfrowych nośników danych „bez uprzedniego przesłuchania” oraz konfiskatę wszystkiego, co zostanie znalezione.
Policjanci z wydziału śledczego w Schweinfurcie zabrali Niehoffowi tablet. Przyznaje on, że funkcjonariusze traktowali go dobrze. „Obaj byli w porządku. W końcu to nie ich wina, po prostu wykonują swoją pracę” – przekazał mężczyzna
– relacjonuje nius.de. Serwis dodaje, że śledztwo prowadzone jest ws. podżegania do nienawiści, ogólnego zniesławienia Roberta Habecka i utrudnienia mu pracy jako członka rządu federalnego.
Przypomnijmy, że Stefan Niehoff nie stworzył feralnego mema, a jedynie go retweetował.
Komentarz policji
Redakcja serwisu nius.de skontaktowała się z policją w Schweinfurcie z prośbą o komentarz w tej sprawie. Biuro prasowe wydziału śledczego policji potwierdziło operację policji w domu Stefana Niehoffa i przekazało, że "odbyła się ona w ramach dnia walki z cyberprzestępczością".
Prokuratura potwierdza interes publiczny w ściganiu. Jest to karalne jako zniewaga skierowana przeciwko osobom politycznym zgodnie z paragrafami 185, 188 (1) i 194 niemieckiego kodeksu karnego
– przekazano.
O 6 rano zapukała niem. policja do pewnego 64-latka, który podał dalej poniższe zdjęcie, na którym zmieniono nazwę marki popularnego szamponu na słowo "głupek". Prokuratura wszczęła śledztwo o znieważenie.
— Pan Cogito (@PanCogito7) November 13, 2024
Szef Min. Gosp. chce kontrolować @x . https://t.co/6HpOEbDUSG pic.twitter.com/XoBnUuPP47