Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia
Według informacji podanych przez Rzeczpospolitą, zdaniem PKW ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050 miała przyjąć wpłaty w kwocie 100 zł. Miało to naruszyć przepisy ustawy o partiach politycznych, gdyż nie miała ona posiadać pełnej wiedzy na temat darczyńcy, a następnie zbyt późno miała je przekazać na rzecz Skarbu Państwa.
Polska 2050 miała również nie zwrócić innej wpłaty w wysokości 5 tys., która miała zostać nieprawidłowo przelana na rachunek Funduszu Wyborczego. Ponadto ugrupowanie Hołowni miało nieprawidłowo prowadzić w ubiegłym roku internetowe rejestry umów i wpłat.
Obecnie Polska 2050 otrzymuje rocznie 7,5 mln zł subwencji budżetowej
Kłopoty Polski 2050
Gazeta zauważyła, że w 2023 r. przed utratą pieniędzy Polskę 2050 uchroniła liberalizacja ustawy o partiach politycznych, którą przegłosowało Prawo i Sprawiedliwość. Bowiem w sprawozdaniu za 2022 r. PKW miała się dopatrzyć tzw. nielegalnego kredytowania u osób fizycznych. Chodziło o możliwość dokonywania drobnych zakupów na rzecz partii przez jej pracowników, którzy mieli otrzymywać zwrot pieniędzy za pomocą przelewu.
Natomiast w 2022 r. PKW odrzuciła pierwsze sprawozdanie finansowe nieotrzymującej jeszcze wówczas budżetowych pieniędzy Polski 2050. Partia zaskarżyła uchwałę do Sądu Najwyższego, ale ten przyznał rację PKW. Podobnie historia wyglądała też w przypadku sprawozdania komitetu Szymona Hołowni z wyborów prezydenckich w 2020 r.
W sprawozdaniu za 2021 rok dyskusyjny zdaniem PKW był fakt, że w naszej organizacji mamy trzy filary: instytut, stowarzyszenie i partię. PKW uznała, że ich przenikanie się było niedopuszczalne, jednak my nie zgadzamy się z tą interpretacją. Zaś w kolejnych sprawozdaniach PKW zwróciła raczej uwagę na drobne uchybienia niż poważne błędy
- przekonywał na łamach Rzeczpospolitej skarbnik Polski 2050 poseł Łukasz Osmalak.
-
Awantura z Applebaum, Holland i Tokarczuk na UMCS w Lublinie
-
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów to zrobił
Decyzja PKW
W zeszły poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o odrzuceniu ubiegłorocznego sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości.
Za głosowało 5 członków, przeciw było 4. (…) Konsekwencją dzisiejszej uchwały powinno być odebranie PiS wynoszącej ponad 75 milionów złotych trzyletniej subwencji na utrzymanie partii
– podaje rozgłośnia RMF FM.
Jednakże PiS zamierza zaskarżyć ten wyrok PKW do Sądu Najwyższego.