Afera "Pfizergate". Komisja Europejska nie chce ujawnić SMS-ów Ursuli von der Leyen
W piątek przed sądem w Luksemburgu rozpatrywana była sprawa dotycząca tzw. Pfizergate. "The New York Times" oraz jego była szefowa biura w Brukseli Matina Stevis-Gridneff domagają się ujawnienia rzekomych wiadomości tekstowych, które miały być rzekomo wymieniane między Ursulą von der Leyen a szefem Pfizera Albertem Bourlą w trakcie negocjacji dotyczących zakupu szczepionek przeciw Covid-19.
Sprawa dotyczy pytania, czy treść wiadomości była na tyle istotna, że powinna zostać zarejestrowana w systemie zarządzania dokumentami Komisji Europejskiej. Komisja Europejska odpiera zarzuty, twierdząc, że jeśli wiadomości zawierałyby istotne informacje, zostałyby zarejestrowane.
- [RELACJA ONLINE] "Fachowiec potrzebny od zaraz!" Trwa konferencja NSZZ "S" i CPS "Dialog" pt. "Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania"
- Kate i William wydali komunikat. Pod wpisem lawina gratulacji
- NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. "Skandal!"
- Czy rządy w Niemczech będą upadały równie często jak kiedyś we Włoszech?
Bez ujawnienia treści nie można stwierdzić, czy były one istotne
Jak informuje serwis Politico, Matina Stevis-Gridneff, która reprezentuje amerykańską gazetę, stwierdziła, że była to "wielka umowa w bardzo trudnych czasach, dotycząca wszystkich obywateli Unii Europejskiej". Według gazety Komisja Europejska powinna udostępnić te wiadomości publicznie.
Komisja Europejska argumentuje, że gdyby wymieniane wiadomości zawierały "ważne informacje", zostałyby zapisane w systemie zarządzania dokumentami Komisji i byłyby dostępne na żądanie. Rzecznik Komisji stwierdził, że "negocjacje kontraktów na szczepionki między przewodniczącą Komisji a szefem Pfizera nigdy nie istniały w formie o istotnej treści".
Jednak prawnicy reprezentujący "The New York Times" twierdzą, że bez ujawnienia treści wiadomości nie można jednoznacznie stwierdzić, czy były one istotne.
Afera "Pfizergate"
W kwietniu 2021 roku amerykański dziennik "The New York Times" jako pierwszy podał, że przewodnicząca Komisji Europejskiej negocjowała poprzez komunikator internetowy zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw Covid-19 z szefem Pfizera Albertem Bourlą. O udostępnienie treści tych rozmów zwrócili się dziennikarze oraz europosłanka Sophie in’t Veld.
Treść tych SMS-ów, których istnienie ujawnił w 2021 r. "The New York Times", pozostaje tajemnicą. Amerykańska firma była wówczas największym dostawcą zamówionych przez Unię Europejską szczepionek przeciw Covid-19. Amerykański dziennik zwrócił się z prośbą o dostęp do wiadomości tekstowych, lecz nigdy ich nie otrzymał. Zdecydował się więc na podjęcie kroków prawnych wobec Komisji Europejskiej.