Pikieta pracowników Plati Polska
![Pikieta pracowników Plati Pikieta pracowników Plati Polska](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135414/173943424666872eeba95721ac5f56d4.jpg)
Protest pod Plati Polska
Solidarność pikietowała 12 lutego pod zakładem Plati Polska w Górkach koło Kwidzyna domagając się "sprawiedliwości dla poszkodowanych pracowników".
Należąca do włoskiego holdingu Accursia Capital, kwidzyńska firma Plati zajmowała się produkcją kabli. Zakład działał od 1997 roku, a więc od 28 lat.
Pracodawca postanowił zwolnić pracowników, a produkcję przenieść do Niemiec i Rumunii. Do tej pory zatrudnienie straciło już 124 pracowników, a część z nich nie otrzymało należnych odpraw. W kolejce do zwolnień jest kolejne 60 osób.
Zgodnie z prawem, osoby posiadające ponad 8-letni staż pracy, powinny otrzymać odprawy w wysokości trzech miesięcznych pensji. W przypadku pracowników Plati, byłoby to około 13 tysięcy złotych.
Solidarność postanowiła zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy, a wczoraj zorganizowała pikietę pod zakładem pracy. Na transparencie mogliśmy przeczytać, że "oszukani pracownicy Plati" domagają się wypłaty "wynagrodzeń, odpraw i odszkodowań".
W połowie stycznia br., w Urzędzie Miejskim w Kwidzynie odbyło się spotkanie zwolnionych pracowników Plati z władzami samorządowymi i przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz elbląskiej Solidarności. W trakcie spotkania zapowiedziano uruchomienie bezpłatnego punktu porad prawnych dla pracowników Plati.
To nie koniec walki
NSZZ "Solidarność" zapowiedziało kolejne interwencje i działania prawne, aby doprowadzić do sprawiedliwego rozwiązania tej sytuacji. – Nie może być tak, że firma nie wywiązuje się z obowiązków wobec pracowników, a jednocześnie nadal funkcjonuje, przenosząc produkcję do Niemiec i tworząc nowe spółki – podkreślili związkowcy.
W związku z sytuacją w Plati Polska, związek zawodowy Solidarność skieruje pisma do: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Sprawiedliwości oraz Ambasady Niemiec, aby poinformować o nieetycznym postępowaniu niemieckiego właściciela firmy.
Ponadto, NSZZ "Solidarność" zamierza nawiązać kontakt z niemieckimi związkami zawodowymi, aby powiadomić ich o działaniach tej firmy w Polsce.
Problemy z sądami pracy
Jednym z poważnych problemów w tej sprawie jest ogromne obłożenie sądu pracy w Malborku, który obsługuje kilka powiatów. W efekcie sprawy rozpatrywane są z dużym opóźnieniem, co utrudnia dochodzenie praw pracowniczych. Region Elbląski Solidarności wystąpił z pismem do Ministerstwa Sprawiedliwości, aby znaleźć sposoby na rozwiązanie tego problemu.
– Solidarność nie zamierza ustąpić, dopóki pracownicy nie otrzymają należnych im wynagrodzeń i odpraw. Nie można przemilczeć takich sytuacji! Organizacja będzie wywierać wszelką możliwą presję na firmę Plati Polska, aż do osiągnięcia sprawiedliwości. NSZZ Solidarność Region Elbląski nie spocznie, dopóki poszkodowani pracownicy nie odzyskają tego, co im się prawnie należy! – zadeklarowali związkowcy.
ZOBACZ TAKŻE: „S” okupuje centralę Poczty Polskiej. Mamy wypowiedź przedstawiciela protestujących