Mieli zrezygnować z zakupu TVN od Warner Bros. Discovery. Mają nowy plan

Jakiś czas temu, według doniesień "Rzeczpospolitej", na zakup TVN miały wpłynąć trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- "Sytuacja coraz bardziej niepokojąca". Komunikat wrocławskiego zoo
- "Zachowaj spokój". Ważny komunikat RCB dla mieszkańców
- Znany dziennikarz odchodzi z TVN po 20 latach pracy
- Zła wiadomość dla miłośników kawy. UE zdecydowała
- Tak Niemcy chcą zarabiać na zbrojeniach
- Przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego: Człowiek przekształcił środowisko naturalne tak, że wymaga ono naszej ingerencji
Teraz, według doniesień portalu branżowego WirtualneMedia.pl włoski koncern ma wezwać akcjonariuszy niemieckiej ProSiebenSat.1 do sprzedaży swoich akcji. Przekroczenie pułapu 30 proc. udziałów w niemieckojęzycznym nadawcy ma ułatwić nabycie kolejnych pakietów akcji. Już wcześniej grupa zapewniła sobie kredytowanie na poczet przejęć w Europie. Właśnie w tym kontekście mówiło się również o TVN.
Włoski koncern planuje zbudować na bazie przejęć w Europie potężnego nadawcę europejskiego, który byłby w stanie konkurować z usługami np. Netflixa. W tym celu ma monitorować rynek między innymi w Holandii, Portugalii i w Polsce. Grupa jest już aktywna we Włoszech i w Hiszpanii.
- Nadszedł czas, aby zmienić bieg historii. Wierzymy, że ProSiebenSat.1 potrzebuje silnego akcjonariusza, który może zapewnić wiedzę i doświadczenie w branży, wnosząc aktywny wkład w rozwój grupy.
(...)
Przez dziesięciolecia wiele dużych włoskich firm zostało przejętych przez zagraniczne koncerny. MFE to jeden z niewielu przypadków, w których włoska firma odważnie zainwestowała za granicą – zwłaszcza na tak dużym rynku, jak Niemcy. A to wyzwanie staje się jeszcze bardziej skomplikowane w tak konkurencyjnym sektorze, jakim jest branża medialna.
- powiedział Pier Silvio Berlusconi, wiceprezes i dyrektor wykonawczy grupy.
A tymczasem w TVN nerwowo
Jakiś czas temu prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.
WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu
– napisała w liście Katarzyna Kieli.
Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.
Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi
– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.
W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.
Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni
– zapewniła Kieli.
Sprzedaż TVN
Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz
Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.
Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.
Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji.
Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.
Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.