Niemiecki Bild pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach

Niemiecki "Bild" pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy z ośrodka w Bletchley Park, gdzie szefem tamtejszych naukowców był Alan Turing. W opublikowanym artykule wspomniano postać Charlotte "Betty" Webb, która w poniedziałek zmarła w wieku 101 lat.
Podczas II wojny światowej Brytyjczycy złamali nazistowski kod szyfrujący w Bletchley Park. Jedną z kobiet, które pomogły rozszyfrować wiadomości wroga, była Charlotte "Betty" Webb
- czytamy.
Charlotte Webb służyła w Bletchley Park od 1941 do 1945 roku jako część kobiecej dywizji armii brytyjskiej. Współpracowała nie tylko z brytyjskim wywiadem, ale także z amerykańskim Pentagonem i niemieckim oraz japońskim wywiadem. Ponadto została doceniona przez brytyjską rodzinę królewską oraz przyjęta do francuskiej Legii Honorowej.
Betty od dziesięcioleci inspiruje kobiety w wojsku
- stwierdziło Stowarzyszenie Kobiet Królewskiego Korpusu Armii.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Ważny komunikat RCB. Dwa miasta poważnie zagrożone
- Nagły zwrot ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Tego nikt się nie spodziewał
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Zaskakujące informacje ws. sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Do gry wchodzi potężny inwestor
- "Jakby był pod wpływem". Burza po emisji popularnego programu TVN
- Fundacja Pro-Prawo do Życia: W szpitalu w Oleśnicy zabito zastrzykiem w serce w dziewiątym miesiącu małego Felka
- "Ranny lub przysypiający". Ważny komunikat warszawskiego zoo
- Zła wiadomość dla miłośników kawy. UE zdecydowała
Sukces polskich kryptologów
Przypomnijmy, że Polacy jako pierwsi w świecie zastosowali do złamania szyfru Enigmy metody matematyczne. Marian Rejewski już w grudniu 1932 odczytał pierwszą depeszę Enigmy i odtworzył konstrukcję urządzenia wyłącznie na podstawie matematycznej teorii, nie widząc nigdy niemieckiego pierwowzoru.
Wraz z postępującym rozwojem Enigmy i sposobów jej użycia Polacy rozpoczęli prace nad własnymi urządzeniami ułatwiającymi dekryptaż. W 1935 roku skonstruowali tzw. cyklometr, a w 1938 roku Marian Rejewski zaprojektował tzw. bombę – prototyp licznych urządzeń, które później, w czasie wojny, umożliwiały aliantom dekryptaż niemieckich depesz na skalę przemysłową. Replika tego urządzenia znajduje się na wystawie o bombach kryptologicznych w Bletchley Park.
Jesienią 1938 roku Niemcy wprowadzili zmiany w sposobie użycia Enigmy. Polskie metody dekryptażu zachowały aktualność i skuteczność, jednak wytworzenie sprzętu, który umożliwiałby ich praktyczne wykorzystanie, daleko przekraczało możliwości finansowe i organizacyjne Biura Szyfrów.
W lipcu 1939 roku w Warszawie, Polacy przekazali Francuzom i Brytyjczykom wszystkie tajemnice swego warsztatu, pozwalające łamać szyfr Enigmy, oraz zadeklarowali przekazanie przyszłym aliantom po jednej kopii zrekonstruowanej przez nich maszyny szyfrującej. Obiecane maszyny dotarły do Paryża i Londynu w sierpniu tego samego roku, tuż przed wybuchem wojny. W czasie kampanii wrześniowej polscy kryptolodzy ewakuowali się do Francji, gdzie współpracowali z wywiadem francuskim.
Mimo transferu wiedzy przez stronę polską, na początku wojny ani Francuzi, ani Brytyjczycy nie radzili sobie z czytaniem szyfru Enigmy. Ostatecznie w połowie stycznia 1940 roku Brytyjczycy wyprawili do Paryża Alana Turinga, aby skonsultował się osobiście z polskimi kryptologami. 17 stycznia Polacy w obecności Turinga złamali szyfr Enigmy po raz pierwszy w czasie wojny.
Dokonania polskich kryptologów pomogły w pracach w Bletchley Park Alanowi Turingowi, który jednak wobec dalszego skomplikowania przez Niemców kodu Enigmy musiał zaprojektować całkowicie nowe urządzenie nazwane później bombą Turinga.
Czy była Enigma?
Enigma to była niemiecka przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na mechanizmie obracających się wirników, skonstruowana przez Artura Scherbiusa. Była produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter, założoną w 1918 z inicjatywy Scherbiusa oraz innego niemieckiego inżyniera Richarda Rittera, zajmującą się konstrukcją i produkcją urządzeń elektrotechnicznych, między innymi silników asynchronicznych. Scherbius odkupił prawa patentowe do innej wirnikowej maszyny szyfrującej, opracowanej przez holenderskiego inżyniera Hugona Kocha.
Wiecie, kto wg @BILD złamał kod Enigmy? Brytyjczycy i tylko Brytyjczycy. A Enigma nie należała do Niemców, tylko do... nazistów. Do ustalenia pozostaje, czy ci naziści byli z Marsa czy ewentualnie z Polski.https://t.co/bP5zmEnwpk pic.twitter.com/KwPXvMOMNv
— Pan Cogito (@PanCogito7) April 2, 2025