W życie wchodzi nowa opłata gazowa. Kto za nią zapłaci?

Celem nowelizacji ma być centralizacja zarządzania rezerwami oraz zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Zgodnie z projektem ustawy Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie odpowiedzialna za tworzenie i utrzymywanie zapasów gazu. Zakupy gazu i koszty jego magazynowania przez RARS będą finansowane z Funduszu Zapasów Interwencyjnych i Zapasów Strategicznych Gazu Ziemnego, zasilanego z comiesięcznej opłaty, płaconej przez przedsiębiorstwa zlecające usługę przesyłania gazu.
- Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
- RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym
- Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
- Polska otrzyma dostęp do sprzętu obronnego tylko wówczas, gdy wypełni kryteria "unijnych wartości"
- Karambol na A4 na Dolnym Śląsku. Trwa akcja służb
- Komunikat dla mieszkańców Kielc
- Apple reaguje na cła. Przenosi produkcję do innego kraju
- To zabójstwo wstrząsnęło USA. Podejrzany nie przyznaje się do winy
- Rosyjski śmigłowiec naruszył polską przestrzeń. Wojsko wydało komunikat
Zmienia się rola przedsiębiorstw energetycznych
Agencja będzie kupować gaz na giełdzie. Ponadto będzie miała możliwość zakupu lub sprzedaży gazu w trybie przetargów, aukcji lub zamówień publicznych. W projekcie określono, że zapasy strategiczne gazu, które gromadzić będzie RARS wyniosą 1,06 mld m sześc., a zapłacą za to zlecający usługę przesyłu gazu. Do tej pory gazowe przedsiębiorstwa energetyczne musiały samodzielnie ponosić koszty utrzymywania obowiązkowych zapasów.
Nowelizacja nie będzie miała wpływu na wysokość cen gazu dla gospodarstw domowych
- utrzymuje kancelaria premiera.
Dotychczas to przedsiębiorstwa energetyczne samodzielnie odpowiadały za magazynowanie zapasów strategicznych. Teraz ich rola się zmieni - będą miały obowiązek uiszczenia specjalnej opłaty gazowej, która zasili fundusz utworzony przy RARS i sfinansuje utrzymanie zapasów przez państwo.
W życie wchodzi nowa opłata gazowa. Kto za nią zapłaci?
Jak zwraca uwagę Polsat News, choć nowa opłata ma nie być naliczana bezpośrednio gospodarstwom domowym, obejmie wszystkie firmy korzystające z usług przesyłu gazu ziemnego. To właśnie one będą musiały uiszczać dodatkową należność. Portal informuje, że brakuje mechanizmu, który uniemożliwiałby przerzucenie tej opłaty na klientów końcowych. W praktyce oznacza to, że firmy, chcąc utrzymać swoje marże, mogą przenieść poniesione koszty na odbiorców.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, opłata ma być "neutralna" dla gospodarstw domowych. W rzeczywistości jednak operatorzy sieci przesyłowych mogą podnieść swoje taryfy. To w konsekwencji doprowadzi do wzrostu rachunków - choć nie bezpośrednio z tytułu nowej daniny.