Niższa składka zdrowotna to pułapka na nas wszystkich - nowy numer "Tygodnika Solidarność"
Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>
Wstępniak redaktora naczelnego Michała Ossowskiego ostrzega przed systemową erozją wywołaną pozornie atrakcyjnymi ulgami: obniżona składka wypacza ideę solidarności społecznej i ułatwia wypychanie pracowników z etatów na samozatrudnienie. To – jak pisze Ossowski – „państwowe wsparcie dla nieuczciwego zatrudniania”.
W mocnym felietonie Rafała Wosia pt. „Uwaga, to pułapka!” autor punktuje perfidię polityczną tej decyzji: rządzący, wspierając preferencyjne traktowanie B2B, wracają do patologii rynku pracy z czasów III RP. Skorzystają głównie najbogatsi przedsiębiorcy – stracą wszyscy inni, w tym NFZ, pacjenci i sami samozatrudnieni na emeryturze.
Fatalne skutki obniżenia składki zdrowotnej
W ramach tematu numeru przeczytamy m.in.:
-
Marcin Krzeszowiec w artykule "Rządowe rozwiązania wspierają patologię!" prezentuje głos NSZZ „Solidarność”, która alarmuje: preferencje dla samozatrudnionych to psucie systemu emerytalnego, ucieczka od etatu i większe nierówności.
-
Wywiad z prof. Marcinem Zielenieckim "Hołubienie samozatrudnienia psuje rynek pracy" ukazuje, jak liczne ulgi dla samozatrudnionych zaburzają równowagę między formami zatrudnienia i prowadzą do ubożenia przyszłych emerytów.
-
Jakub Pacan w artykule "Ta składka otwiera niebezpieczne furtki" stawia tezę, że obniżenie składki to preludium do dalszej prywatyzacji służby zdrowia, wspieranej przez osłabianie finansów NFZ i promowanie liberalizacji systemu.
-
Maciej Szlinder w tekście "Bogaci przedsiębiorcy przed pacjentami" obnaża niesprawiedliwości nowego rozwiązania – zyska niewielka grupa, a zapłacą wszyscy. System staje się coraz mniej solidarny.
-
Wreszcie artykuł o emeryturach artystów ("Emerytura artystów, czyli problem w pigułce") stanowi dopełnienie obrazu: ci, którzy nie mogą liczyć na klasyczne zatrudnienie, są wyjątkowo narażeni na skutki psucia systemu.
W numerze polecamy również:
-
„Samooszustwo profesora Antoniego Dudka” – polemiczny tekst o postawie znanego historyka wobec aktualnej sceny politycznej.
-
„Zawsze poza układem” – poruszający portret Andrzeja Gwiazdy z okazji jego 90. urodzin. Jedna z najważniejszych postaci „Solidarności” pokazana w świetle niezłomności.
-
„Polski kolonializm – czemu służy ten szantaż?” – przenikliwa analiza narracji narzucanych Polsce przez europejskie elity.
-
„Nowy rekord w Układzie Słonecznym” – dział naukowy donosi: Saturn zyskał 128 nowych księżyców.
-
Wywiad z J. Fox w dziale kultury – o tym, jak pandemia przewartościowała jej życie i sztukę.
-
Remigiusz Okraska w felietonie "Prawy sierpowy w globalizm" rozważa zaskakująco lewicowe skutki prawicowej polityki gospodarczej Donalda Trumpa.
"Tygodnik Solidarność" nr 16/2025 to mocna, analityczna i społecznie zaangażowana publicystyka. Obowiązkowa lektura nie tylko dla związkowców.
"Tygodnik Solidarność" do kupienia w salonach Empik oraz w prenumeracie.
Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>