Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem

Co musisz wiedzieć?
- Zasoby złoża Grodzewo wynoszą 250 mln m³ gazu ziemnego.
- Eksploatacja złoża pozwoli na wydobycie surowca przez około 18 lat.
- Odwiert osiąga głębokość niemal 3 000 m.
- Gaz, po uzdatnieniu, trafia bezpośrednio do krajowego systemu przesyłowego.
ORLEN uruchomił złoże Grodzewo
Jak poinformował w swoim komunikacie prasowym Orlen, w gminie Śrem w Wielkopolsce rozpoczęto eksploatację złoża Grodzewo o zasobach szacowanych na 250 mln m³ gazu ziemnego, co pozwoli na wydobycie przez około 18 lat.
Odwiert o głębokości niemal 3 000 m wykonany w ramach współpracy ORLEN Upstream Polska. Gaz po uzdatnieniu trafia bezpośrednio do krajowego systemu przesyłowego.
Do 2030 r. Orlen planuje wydobyć 4 mld m³ gazu w Polsce i 12 mld m³ globalnie. Grupa posiada 223 koncesje poszukiwawczo-wydobywcze w kraju.
Wydobycie w Wielkopolsce
Wielkopolska to kluczowy region na energetycznej mapie Polski. Eksploatacja jest tam prowadzona na 37 złożach, z wykorzystaniem 144 otworów. W 2024 roku produkcja gazu w tym regionie osiągnęła poziom około 1,64 mld m³., czyli prawie połowę ubiegłorocznego wydobycia koncernu w Polsce, wynoszącego 3,3 mld m³.
Komunikat zarządu
"Zgodnie z przyjętą strategią intensyfikujemy działania mające na celu zwiększenie, w ciągu kolejnych kilku lat, wydobycia gazu ze złóż krajowych. Dlatego ważne jest dla nas każde odkrycie i każdy odwiert, z którego możemy pozyskać błękitne paliwo. Prowadzone w Wielkopolsce prace są częścią szerokiego programu poszukiwawczo-wydobywczego ORLEN dla małych złóż, który może być realizowany dzięki zoptymalizowanemu podejściu do planowanych nakładów na ich zagospodarowanie" – przekazał Wiesław Prugar, członek Zarządu Orlen ds. Upstream i prezes Orlen Upstream Polska.
- Atak nożownika w Krakowie
- Nie żyje lekarz zaatakowany przez nożownika w Krakowie
- Przyjrzeliśmy się siedzibie fundacji "Twój głos jest ważny". Doszło do dziwnej sytuacji
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "A niby kogo oni udają?". Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- Nowa oferta Warner Bros. Discovery. Co to oznacza dla TVN?
- Utrudnienia w Warszawie 28–29 kwietnia podczas Szczytu. Ważny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska
- Pogoda na majówkę. IMGW wydał komunikat
- Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Porażka Bodnara. Jest opinia TSUE w sprawie statusu sędziów
- Potężny wzrost PiS w sondażu poparcia partii politycznych CBOS
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Odwiert Grodzewo-1
Przypomnijmy, że pierwszy komunikat o odkryciu złoża gazu ziemnego w Grodzewie opublikowano jeszcze w 2020 roku. PGNiG, przy współpracy z Orlen Upstream, przekazał wówczas, że z sukcesem zakończono wiercenie odwiertu Grodzewo-1.
– Sukces odwiertu Grodzewo-1 to kolejny dowód na duży potencjał węglowodorowy centralnej części województwa wielkopolskiego. Jesteśmy zdeterminowani by w pełni wykorzystać te zasoby, dlatego w przyszłym roku planujemy kolejne wiercenia w tym rejonie – mówił Paweł Majewski, ówczesny prezes zarządu PGNiG.
Wcześniej w tym rejonie odkryto m.in. złoża Zaniemyśl, Środa Wielkopolska, Roszków, Kromolice i Kromolice Południe, Winna Góra, Lisewo, Komorze, a ostatnio złoże Miłosław.
Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że brytyjska firma inżynierska Zenith Energy zakończyła prace przy odwiercie Wolin East-1 dla kanadyjskiej spółki Central European Petroleum (CEP). Realizacja projektu trwała 70 dni, a testowy odwiert może ujawnić nawet do 16,5 mld m³ gazu. Niemcy krytykują polskie władze. Więcej w artykule: Ogromne złoża gazu na Bałtyku. Niemcy pozwą Polskę?