Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.
Andrzej Duda Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego
Andrzej Duda / PAP/Radek Pietruszka

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza. Po spotkaniu z mediami spotkali się prezydent Andrzej Duda, prezydent Litwy Gitanas Nauseda oraz premier Chorwacji Andrej Plenkovic.

Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent Duda wskazał, że wśród tematów rozmów liderów znalazła się m.in. kwestia blackoutu, który dotknął w poniedziałek Hiszpanię, Portugalię i część Francji. W związku z tymi wydarzeniami zapowiedział zwołanie w najbliższym czasie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby wraz z rządem przedyskutować kwestię polskiego bezpieczeństwa energetycznego i odporności na podobne scenariusze.

Jak podkreślił, wydarzenia na Półwyspie Iberyjskim to "sygnał ostrzegawczy", a sieci energetyczne to bardzo wrażliwy element infrastruktury państwa, zwłaszcza wobec charakteryzującego się większym poborem energii zbliżającego się sezonu letniego.

"Pytaliśmy przedstawiciela rządu hiszpańskiego, pana ministra, czy jest w stanie nam coś bliżej powiedzieć o przyczynach tej bardzo poważnej awarii, co ją w szczegółach spowodowało. Powiedział, że są jeszcze w tej chwili w trakcie wyjaśniania, że ta sprawa jest w szczegółach badana, że najprawdopodobniej jest to zbieg kilku okoliczności" - powiedział prezydent.

Rola Trójmorza

Oprócz kwestii bezpieczeństwa energetycznego prezydent podkreślił rolę Trójmorza w zacieśnianiu więzów gospodarczych i politycznych między państwami Europy środkowowschodniej i południowej. Duda podkreślił, że na warszawskim szczycie z Inicjatywą Trójmorza – której członkami są tylko państwa członkowskie UE – zrzeszyły się dwa aspirujące do UE państwa bałkańskie, czyli Czarnogóra i Albania. Poza tym dwa państwa spoza regionu – Turcja i Hiszpania – dołączył do grona partnerów strategicznych Inicjatywy, dołączając do grona takich państw jak USA, Niemcy czy Japonia.

Duda przypomniał, że obecnie w ramach Inicjatywy realizowanych jest już 140 różnych projektów, z których najważniejsze dotyczą transportu i energetyki – to m.in. interkonektory gazowe pomiędzy poszczególnymi państwami, a także rozbudowa sieci drogowych i kolejowych, w tym w ramach inicjatyw takich Via Carpatia, Via Baltica czy Rail Baltica.

Prezydent podkreślił też obecność na szczycie amerykańskiego sekretarza ds. energii Chrisa Wrighta i podpisanej w poniedziałek umowy pomostowej ws. budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Duda wyraził nadzieję, że projekt ten będzie realizowany terminowo i bez przeszkód.

Prezydent Litwy zabiera głos

Prezydent Litwy - gospodarz ubiegłorocznego szczytu Trójmorza - podkreślał z kolei znaczenie geopolityczne projektów podejmowanych w ramach Trójmorza. Jak powiedział, w ciągu 10 lat funkcjonowanie inicjatywy zmienił się jej kontekst polityczny, zwłaszcza w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wskazywał m.in. na znaczenie realizowanych inwestycji drogowych i kolejowych dla mobilności wojskowej na wschodniej flance NATO.

Zwracał uwagę na projekty zwiększające niezależność energetyczną regionu od Rosji, w tym ukończony przed kilku laty terminal gazowy w Kłajpedzie oraz niedawne odłączenie sieci energetycznych państw bałtyckich od systemu rosyjskiego i ich synchronizację z siecią europejską.

Jak wskazał, kraje takie jak Litwa muszą zastanawiać się nad nowymi źródłami bezpiecznej energii, m.in. w obliczu niestabilności energetyki słonecznej czy wiatrowej. Przypomniał, że do 2010 roku Litwa dysponowała własną elektrownią jądrową w Ignalinie. "Tę tradycję możnaby w przyszłości odnowić" – stwierdził Nauseda.

Chorwacja gospodarzem następnego szczytu

Premier Chorwacji – który będzie gospodarzem przyszłorocznego szczytu Trójmorza – ocenił, że inicjatywa ma charakter strategiczny i wyraził wolę jej kontynuowania. Podkreślił, że Trójmorze to ok. 25 proc. mieszkańców UE, a sama inicjatywa cieszy się zaangażowaniem USA, szczególnie w obszarze energetyki.

Jednocześnie Plenkovic podkreślał, że Trójmorze nieustannie wspiera broniącą się przed Rosją Ukrainę, która "odważnie walczy o swoją wolność i przestrzeganie prawa międzynarodowego, a także o bezpieczeństwo Europy i wszystkich państw, które są w naszej inicjatywie". "Mamy nadzieję, że dojdzie do pokoju honorującego prawo międzynarodowe, nie zaś - nagradzającego agresję" – dodał.

Premier Chorwacji zaznaczył, że liderzy Trójmorza chcą także "uaktywnić współpracę parlamentarną" i "przybliżyć w ten sposób Inicjatywę wszystkim partiom i ludziom tworzącym prawo". "Chcemy, żeby Inicjatywa była bardziej dynamiczna i bardziej żywa" - dodał.

Powołanie Inicjatywy Trójmorza

Powołanie Inicjatywy Trójmorza zainicjowali prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar–Kitarovic podczas spotkania przywódców państw regionu na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w 2015 roku. Rok ten jest uznawany za początek współpracy trójmorskiej, natomiast inauguracyjny szczyt Inicjatywy odbył się w Dubrowniku w 2016 r.

Inicjatywa początkowo skupiała 12 państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. W 2023 r. grono to powiększyło się o Grecję i liczy obecnie 13 państw uczestniczących. Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza są: Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska i Niemcy.(PAP)


 

POLECANE
Katastrofa lotnicza w Kalifornii. Na osiedle mieszkaniowe spadł samolot Wiadomości
Katastrofa lotnicza w Kalifornii. Na osiedle mieszkaniowe spadł samolot

W Simi Valley w Kalifornii jednosilnikowy samolot spadł na osiedle mieszkaniowe. W katastrofie lotniczej zginął pilot, uszkodzone zostały także dwa domy, a na miejscu wybuchł pożar.

Mieszkańcy Starbase podjęli decyzję ws. utworzenia miasta. Elon Musk ma powody do radości Wiadomości
Mieszkańcy Starbase podjęli decyzję ws. utworzenia miasta. Elon Musk ma powody do radości

Mieszkańcy Starbase zdecydowali w referendum o przyznaniu dotychczasowej bazie kosmicznej firmy SpaceX statusu miasta. Elon Musk wysunął propozycję utworzenia miasta już w 2021 r.

Silne trzęsienie ziemi w USA. Seria wstrząsów trwa Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w USA. Seria wstrząsów trwa

W sobotnią noc w rejonie Teksasu i Nowego Meksyku doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3. Na szczęście region ten jest słabo zaludniony. Nie odnotowano więc większych zniszczeń.

Najważniejsze, to nie drażnić Niemców tylko u nas
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców

Trwa realna walka o Polskę, jej kształt, przyszłość i generalnie istnienie. Starcie miedzy prawda, a oczywistym i bijącym w oczy kłamstwem, bezczelnością w wielu przypadkach tak oczywista, że aż zapierająca dech w piersiach. Jednym z elementów tego starcia jest zmiana znaczenia słów, jest też i ściśle związana z powyższym konfrontacja w sferze historii przeplatającej się z nasza rzeczywistością.

Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski

3 maja 1945 r. dekretem Krajowej Rady Narodowej Michał Rola-Żymierski został mianowany marszałkiem Polski.A ponieważ komunistyczna KRN była tworem całkowicie marionetkowym wobec Moskwy, śmiało można powiedzieć, że renegata Żymierskiego marszałkiem Polski uczynił Józef Stalin. Co ma wspólnego z dwoma przedwojennymi marszałkami Polski: Józefem Piłsudskim i Edwardem Śmigłym-Rydzem. Nic.

Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen gorące
Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen

Tak spełnia się marzenia! Przed kilkoma dniami swoją światową premierę miał nowy latający rower, tworzony przez Tomasza Patana.

Kipi gniewem. Eksperci punktują księcia Harry'ego Wiadomości
"Kipi gniewem". Eksperci punktują księcia Harry'ego

Książę Harry znalazł się w ogniu krytyki. Po tym, jak przegrał sprawę w londyńskim Sądzie Apelacyjnym dotyczącą policyjnej ochrony, udzielił emocjonalnego wywiadu BBC. Wypowiedzi Harry’ego nie spotkały się jednak z przychylnością ekspertów.

Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat Wiadomości
Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat

Policja poinformowała o fatalnym bilansie majówki na polskich drogach. Zatrzymano prawie tysiąc nietrzeźwych kierowców.

Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej” z ostatniej chwili
Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej”

Nasza wspólna przyszłość nigdy nie jawiła się jaśniej - powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Marco Rubio w oświadczeniu wydanym z okazji polskiego Święta Trzeciego Maja. Podkreślił, że Polska "radykalnie wzmocniła wspólne bezpieczeństwo" obu krajów.

Silny ból. Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA pilne
"Silny ból". Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA

Aleksandar Vuczić, prezydent Serbii, został w sobotę przyjęty do Wojskowej Akademii Medycznej w Belgradzie - poinformowało jego biuro. Stało się to krótko po jego powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie z powodów zdrowotnych przedwcześnie zakończył swoją wizytę.

REKLAMA

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.
Andrzej Duda Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego
Andrzej Duda / PAP/Radek Pietruszka

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza. Po spotkaniu z mediami spotkali się prezydent Andrzej Duda, prezydent Litwy Gitanas Nauseda oraz premier Chorwacji Andrej Plenkovic.

Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent Duda wskazał, że wśród tematów rozmów liderów znalazła się m.in. kwestia blackoutu, który dotknął w poniedziałek Hiszpanię, Portugalię i część Francji. W związku z tymi wydarzeniami zapowiedział zwołanie w najbliższym czasie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby wraz z rządem przedyskutować kwestię polskiego bezpieczeństwa energetycznego i odporności na podobne scenariusze.

Jak podkreślił, wydarzenia na Półwyspie Iberyjskim to "sygnał ostrzegawczy", a sieci energetyczne to bardzo wrażliwy element infrastruktury państwa, zwłaszcza wobec charakteryzującego się większym poborem energii zbliżającego się sezonu letniego.

"Pytaliśmy przedstawiciela rządu hiszpańskiego, pana ministra, czy jest w stanie nam coś bliżej powiedzieć o przyczynach tej bardzo poważnej awarii, co ją w szczegółach spowodowało. Powiedział, że są jeszcze w tej chwili w trakcie wyjaśniania, że ta sprawa jest w szczegółach badana, że najprawdopodobniej jest to zbieg kilku okoliczności" - powiedział prezydent.

Rola Trójmorza

Oprócz kwestii bezpieczeństwa energetycznego prezydent podkreślił rolę Trójmorza w zacieśnianiu więzów gospodarczych i politycznych między państwami Europy środkowowschodniej i południowej. Duda podkreślił, że na warszawskim szczycie z Inicjatywą Trójmorza – której członkami są tylko państwa członkowskie UE – zrzeszyły się dwa aspirujące do UE państwa bałkańskie, czyli Czarnogóra i Albania. Poza tym dwa państwa spoza regionu – Turcja i Hiszpania – dołączył do grona partnerów strategicznych Inicjatywy, dołączając do grona takich państw jak USA, Niemcy czy Japonia.

Duda przypomniał, że obecnie w ramach Inicjatywy realizowanych jest już 140 różnych projektów, z których najważniejsze dotyczą transportu i energetyki – to m.in. interkonektory gazowe pomiędzy poszczególnymi państwami, a także rozbudowa sieci drogowych i kolejowych, w tym w ramach inicjatyw takich Via Carpatia, Via Baltica czy Rail Baltica.

Prezydent podkreślił też obecność na szczycie amerykańskiego sekretarza ds. energii Chrisa Wrighta i podpisanej w poniedziałek umowy pomostowej ws. budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Duda wyraził nadzieję, że projekt ten będzie realizowany terminowo i bez przeszkód.

Prezydent Litwy zabiera głos

Prezydent Litwy - gospodarz ubiegłorocznego szczytu Trójmorza - podkreślał z kolei znaczenie geopolityczne projektów podejmowanych w ramach Trójmorza. Jak powiedział, w ciągu 10 lat funkcjonowanie inicjatywy zmienił się jej kontekst polityczny, zwłaszcza w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wskazywał m.in. na znaczenie realizowanych inwestycji drogowych i kolejowych dla mobilności wojskowej na wschodniej flance NATO.

Zwracał uwagę na projekty zwiększające niezależność energetyczną regionu od Rosji, w tym ukończony przed kilku laty terminal gazowy w Kłajpedzie oraz niedawne odłączenie sieci energetycznych państw bałtyckich od systemu rosyjskiego i ich synchronizację z siecią europejską.

Jak wskazał, kraje takie jak Litwa muszą zastanawiać się nad nowymi źródłami bezpiecznej energii, m.in. w obliczu niestabilności energetyki słonecznej czy wiatrowej. Przypomniał, że do 2010 roku Litwa dysponowała własną elektrownią jądrową w Ignalinie. "Tę tradycję możnaby w przyszłości odnowić" – stwierdził Nauseda.

Chorwacja gospodarzem następnego szczytu

Premier Chorwacji – który będzie gospodarzem przyszłorocznego szczytu Trójmorza – ocenił, że inicjatywa ma charakter strategiczny i wyraził wolę jej kontynuowania. Podkreślił, że Trójmorze to ok. 25 proc. mieszkańców UE, a sama inicjatywa cieszy się zaangażowaniem USA, szczególnie w obszarze energetyki.

Jednocześnie Plenkovic podkreślał, że Trójmorze nieustannie wspiera broniącą się przed Rosją Ukrainę, która "odważnie walczy o swoją wolność i przestrzeganie prawa międzynarodowego, a także o bezpieczeństwo Europy i wszystkich państw, które są w naszej inicjatywie". "Mamy nadzieję, że dojdzie do pokoju honorującego prawo międzynarodowe, nie zaś - nagradzającego agresję" – dodał.

Premier Chorwacji zaznaczył, że liderzy Trójmorza chcą także "uaktywnić współpracę parlamentarną" i "przybliżyć w ten sposób Inicjatywę wszystkim partiom i ludziom tworzącym prawo". "Chcemy, żeby Inicjatywa była bardziej dynamiczna i bardziej żywa" - dodał.

Powołanie Inicjatywy Trójmorza

Powołanie Inicjatywy Trójmorza zainicjowali prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar–Kitarovic podczas spotkania przywódców państw regionu na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w 2015 roku. Rok ten jest uznawany za początek współpracy trójmorskiej, natomiast inauguracyjny szczyt Inicjatywy odbył się w Dubrowniku w 2016 r.

Inicjatywa początkowo skupiała 12 państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. W 2023 r. grono to powiększyło się o Grecję i liczy obecnie 13 państw uczestniczących. Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza są: Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska i Niemcy.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe
-->