"Żegnamy się". Smutny komunikat wrocławskiego zoo

Ogród zoologiczny we Wrocławiu, otwarty 10 lipca 1865 r., jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce i zajmuje powierzchnię o wielkości 33 hektarów. Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie z dziennym rekordem wejść wynoszącym 28 300 osób.
Pod koniec 2015 r. wrocławskie zoo opiekowało się ponad 10 500 zwierzętami (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków (trzecie pod tym względem zoo na świecie).
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem
- Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "A niby kogo oni udają?" Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- Wyłączenia prądu w Poznaniu. Jest komunikat
- "Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
- Awaria Vinted. Setki zgłoszeń od użytkowników
- Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu
Komunikat wrocławskiego zoo
Wrocławskie zoo poinformowało, że musiało pożegnać się z jedną ze swoich podopiecznych – foką Norą, która wyjechała do Oceanopolis we francuskim Brest, tuż nad Atlantykiem.
Żegnamy się z Norą, ale będzie miała bardzo dobre warunki, nowy ośrodek
– zapewniała jej opiekunka Milena.
Nora urodziła się we wrocławskim zoo 23 czerwca 2021 roku, a jej rodzicami są Lisa oraz Duk.
Od początku bardzo nawiązywała kontakt z ludźmi, bardzo szybko nauczyła się jeść ryby, szybko też wdrażaliśmy ją w podstawy treningu medycznego
– opowiadała opiekunka. Jak dodała, Nora od małego była bardzo płochliwa, ale wiedziała też, czego chce, i potrafiła wymusić to na innych fokach, a także skupić na sobie uwagę.
Będziemy za nią tęsknić, ale taka jest rola ogrodów, że w pewnym momencie nasze zwierzęta, które się tu urodzą, po prostu nas opuszczą, żeby zachować ciągłość gatunku oraz budować program hodowli zagrożonych gatunków na świecie
– dodała pani Milena w pożegnalnym spocie Nory.
Najważniejsza misja ogrodów zoologicznych
To, gdzie trafi dane zwierzę, w przypadku najrzadszych gatunków określa koordynator. Ma pełną wiedzę o wszystkich osobnikach w światowych zoo i decyduje, które przeznaczyć do transportu, np. gdzie wysłać osiągające wkrótce dojrzałość płciową młode osobniki.
Najważniejszą misją ogrodów zoologicznych jest ochrona gatunkowa, dlatego podejmowane przez koordynatora decyzje są tak ważne. Skojarzone ze sobą w pary osobniki mają szansę na zdrowe potomstwo i przedłużenie swojego gatunku, jeśli są dobrze dobrane m.in. pod względem genetycznym.