Potężne uderzenie Donalda Trumpa w gospodarkę Niemiec. Niemcy szukają alternatyw

Co musisz wiedzieć?
- Donald Trump nałożył cła na import z UE
- Cła Donalda Trumpa w największym stopniu dotkną nastawionej na eksport gospodarki niemieckiej
- Niemcy szukają nowy rynków zbytu
Niemieccy eksperci wskazują obecnie niemieckim firmom nowe kierunki eksportowe, które na dłuższą metę mogą zastąpić rynek amerykański.
Kanada i Indie
Największy potencjał eksportowy Niemcy miałyby na kierunku indyjskim, ale negocjacje między Brukselą a New Delhi w sprawie umowy o wolnym handlu utknęły w martwym punkcie. Projekt miał być gotowy do końca roku, ale niewiele świadczy o wykonaniu tych planów. Największymi przeszkodami są wysokie cła mające na celu ochronę rolnictwa, producentów leków i przemysłu motoryzacyjnego w Indiach.
- "Archeologiczne odkrycie wszech czasów". Wstrzymano aukcję prawdziwego skarbu
- "Czy wam nie wstyd?". Burza w sieci po emisji programu TVN
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat
- "Tak wyssane z palca informacje". Burza w sieci po emisji programu TVN
- Niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Jest komunikat Straży Granicznej
- Nowa debata prezydencka w TV Republika. Pytania będzie zadawał Rafał Brzoska
W ocenie niemieckich ekonomistów niemiecka gospodarka dotychczas nie wykorzystała w wystarczającym stopniu potencjału eksportowego na kierunku kanadyjskim. Wraz z wyborem Marka Carneya na nowego premiera Kanady, Niemcy mogą osiągnąć teraz znacznie więcej. Carney dał do zrozumienia, że bliskie stosunki Kanady z USA to już historia i że dąży do zacieśnienia więzi z Europą. Umowa o wolnym handlu (CETA) obowiązuje również z Kanadą dopiero od 2017 roku, która do tej pory obowiązywała tylko częściowo, ponieważ ważne kraje UE, takie jak Francja i Włochy, nie ratyfikowały jej jeszcze. Niemniej jednak od tego czasu handel dwustronny gwałtownie się zintensyfikował i ma szanse na dalszy rozwój. Dane z 2022 roku wskazują na nadwyżkę handlową Niemiec z Kanadą o wysokości 4,8 mld euro. Kanada była w 2022 roku 25. najważniejszym krajem kupującym niemiecki eksport i 35. krajem dostarczającym towary do Niemiec.
Wielka Brytania
Raport sporządzony przez Deutsche Bank wskazuje także jednoznacznie na Wielką Brytanie — Niemcy mają obecnie zbyt małą wymianę handlową z Wielką Brytanią w stosunku do znaczenia tego państwa w systemie handlu międzynarodowego - uważa Deutsche Bank. Zbliżenie w handlowe między UE a Wielką Brytanią jest już dokładnie przygotowywane. Umowa o pakcie obronnym i eliminacji przeszkód w eksporcie ma zostać podpisana 19 maja między Londynem i Brukselą.
Niemcy mogą stracić aż 1,5% PKB
W 2024 roku Niemcy wyeksportowały do USA towary o łącznej wartości 161,4 mld euro, zwłaszcza w sektorze budowy maszyn, chemii i farmacji. Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW) prognozuje, że polityka Trumpa względem Niemiec może wywołać spadek niemieckiego PKB do 2028 roku o 1,5%, przy skumulowanych stratach w wysokości 180 mld euro w latach 2025-2028.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]