Skandaliczne słowa europosła Dariusza Jońskiego o petycji "S" Pracowników Poczty Polskiej

Europoseł Dariusz Joński podczas środowej dyskusji w Parlamencie Europejskim na temat petycji wystosowanej przez Organizację Międzyzakładową NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej określił jaką jako "polityczną" i stwierdził, że została złożona "w celu wywołania awantury na forum Parlamentu Europejskiego na cztery dni przed wyborami".
Poseł Dariusz Joński w PE Skandaliczne słowa europosła Dariusza Jońskiego o petycji
Poseł Dariusz Joński w PE / fot. screen/multimedia.europarl.europa.eu

Przypomnijmy, związkowcy z NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej napisali w petycji, że "zamiast wzmacniania dialogu społecznego i negocjacji zbiorowych celowo zlikwidowano ZUZP i zastąpiono go protezą w postaci Regulaminu Wynagradzania, co skutecznie pozbawia pracowników prawa do rzeczywistego wpływu na warunki pracy".

W ich ocenie "nie sposób nie dojść do wniosku, że pracodawca, działając w porozumieniu z właścicielem, czyli Ministrem Aktywów Państwowych, celowo wykluczył przedstawicieli pracowników, aby uniknąć głosów sprzeciwu i zatwierdzić «transformację», której faktycznym skutkiem jest demontaż ochrony pracowniczej".

Zwiazkowcy przeciwko redukcji etatów

W PE związkowcy zwracali uwagę, że w firmie zatrudniającej 52 tysięcy osób nie ma układu zbiorowego pracy, a jedynie regulamin wynagradzania. ZUZP został wypowiedziany przez nowy Zarząd Poczty Polskiej i przestał obowiązywać z końcem lutego 2025 roku. Co więcej, w ubiegłym roku usunięto z Rady Nadzorczej przedstawicieli pracowników, Rada Nadzorcza zawiesiła przedstawiciela pracowników w Zarządzie spółki, a pracodawca rozpoczął Program Dobrowolnych Odejść pracowniczych, do którego dołożono zwolnienia grupowe. Program Dobrowolnych Odejść został zawieszony w marcu 2025 roku.

NSZZ "Solidarność" chce, aby Unia Europejska sprawdziła, czy te decyzje są zgodne z Dyrektywą UE 2022/2041, która zakłada promowanie układów zbiorowych pracy w państwach członkowskich. Dyrektywa w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE powinna zostać transponowana do prawa krajowego do 15 listopada 2024 roku.

Polityczna awantura?

Podczas środowej dyskusji w Komisji Petycji europoseł Dariusz Joński wyrażał stanowisko w imieniu Europejskiej Partii Ludowej

Stwierdził, że jego grupa "traktuje petycję (...) jako polityczną w celu wywołania awantury na forum Parlamentu Europejskiego na cztery dni pred wyborami". 

Pismo, które złożyła Solidarność jest z 18 marca. 13 lutego, czyli miesiąc wcześniej przewodniczący tego związku zawodowego podpisał umowę z kandydatem PiS-u, partii Kaczyńskiego o wsparciu w wyborach prezydenckich. Związek się zangażował w kampanię wyborczą

- powiedział europoseł Joński. 

Przyznał też, że  sytuacja tej spółki jest wyjątkowo trudna. 

Inne firmy zdążyły wyprzedzić konkurencyjnie na rynku Pocztę Polską. W tej chwili trwa proces naprawczy i mogę państwu powiedzieć, że po roku czasu trwania tego procesu naprawczego prowadzenie tego planu jest poprawa o ponad 500 mln zł względem tego, co było. Dajmy Poczcie, prezesom pracować, żeby tą Pocztę ratowali, bo ona jest faktycznie strategiczna w Polsce i z punktu widzenia polskiej gospodarki. Szkoda tylko, że przedstawiciele, którzy przedstawiają tę petycję przez te osiem lat tej sytuacji, która była w Poczcie Polskiej tego po prostu nie widzieli. Grupa EPP proponuje zamknąć petycję

- powiedział.

"Nie złożymy broni"

Związkowcy ocenili jego słowa jako skandaliczne.

– Nie złożymy broni, jeśli chodzi o walkę o miejsca pracy i układy zbiorowe pracy. Dzisiaj został wykonany pierwszy krok w tę stronę, aby na forum europejskim upomnieć się o wszystkich pracowników w UE. Tak jak Solidarność zapoczątkowała w 1980 roku przemiany w Europie, tak dziś rozpoczyna kolejną drogę do lepszego jutra 

– powiedział po posiedzeniu przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność" Wiesław Królikowski.

– Pracownicy Poczty Polskiej, dziś się wydarzyła rzecz dość dziwna. Socjaliści, lewica generalnie, wstrzymała się od głosu. Gdy chodzi o wasze miejsca pracy, oni wstrzymują się od głosu, nie wiedzą, co zrobić. Oceńcie to sami, jak to wygląda w waszych oczach, jak jesteście reprezentowani i jak to ma się do tych obietnic, które są wam składane

 – zaznaczył.


 

POLECANE
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Relacja z granicy. Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę  tylko u nas
Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"

Patrolujemy miejsca poza punktami na oficjalnych przejściach granicznych. Obserwują nas patrole niemieckie, czy jeszcze stoimy, czy nie. Czasem pokazują nam środkowy palec. Naruszają też polską przestrzeń, bo wypuszczają drony, które poruszają się już po naszej stronie – taką codzienność na granicy w Zachodniopomorskiem opisuje w rozmowie z portalem tysol.pl Mieczysław Nekanda-Trepka, jeden z uczestników patroli obywatelskich. 

REKLAMA

Skandaliczne słowa europosła Dariusza Jońskiego o petycji "S" Pracowników Poczty Polskiej

Europoseł Dariusz Joński podczas środowej dyskusji w Parlamencie Europejskim na temat petycji wystosowanej przez Organizację Międzyzakładową NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej określił jaką jako "polityczną" i stwierdził, że została złożona "w celu wywołania awantury na forum Parlamentu Europejskiego na cztery dni przed wyborami".
Poseł Dariusz Joński w PE Skandaliczne słowa europosła Dariusza Jońskiego o petycji
Poseł Dariusz Joński w PE / fot. screen/multimedia.europarl.europa.eu

Przypomnijmy, związkowcy z NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej napisali w petycji, że "zamiast wzmacniania dialogu społecznego i negocjacji zbiorowych celowo zlikwidowano ZUZP i zastąpiono go protezą w postaci Regulaminu Wynagradzania, co skutecznie pozbawia pracowników prawa do rzeczywistego wpływu na warunki pracy".

W ich ocenie "nie sposób nie dojść do wniosku, że pracodawca, działając w porozumieniu z właścicielem, czyli Ministrem Aktywów Państwowych, celowo wykluczył przedstawicieli pracowników, aby uniknąć głosów sprzeciwu i zatwierdzić «transformację», której faktycznym skutkiem jest demontaż ochrony pracowniczej".

Zwiazkowcy przeciwko redukcji etatów

W PE związkowcy zwracali uwagę, że w firmie zatrudniającej 52 tysięcy osób nie ma układu zbiorowego pracy, a jedynie regulamin wynagradzania. ZUZP został wypowiedziany przez nowy Zarząd Poczty Polskiej i przestał obowiązywać z końcem lutego 2025 roku. Co więcej, w ubiegłym roku usunięto z Rady Nadzorczej przedstawicieli pracowników, Rada Nadzorcza zawiesiła przedstawiciela pracowników w Zarządzie spółki, a pracodawca rozpoczął Program Dobrowolnych Odejść pracowniczych, do którego dołożono zwolnienia grupowe. Program Dobrowolnych Odejść został zawieszony w marcu 2025 roku.

NSZZ "Solidarność" chce, aby Unia Europejska sprawdziła, czy te decyzje są zgodne z Dyrektywą UE 2022/2041, która zakłada promowanie układów zbiorowych pracy w państwach członkowskich. Dyrektywa w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE powinna zostać transponowana do prawa krajowego do 15 listopada 2024 roku.

Polityczna awantura?

Podczas środowej dyskusji w Komisji Petycji europoseł Dariusz Joński wyrażał stanowisko w imieniu Europejskiej Partii Ludowej

Stwierdził, że jego grupa "traktuje petycję (...) jako polityczną w celu wywołania awantury na forum Parlamentu Europejskiego na cztery dni pred wyborami". 

Pismo, które złożyła Solidarność jest z 18 marca. 13 lutego, czyli miesiąc wcześniej przewodniczący tego związku zawodowego podpisał umowę z kandydatem PiS-u, partii Kaczyńskiego o wsparciu w wyborach prezydenckich. Związek się zangażował w kampanię wyborczą

- powiedział europoseł Joński. 

Przyznał też, że  sytuacja tej spółki jest wyjątkowo trudna. 

Inne firmy zdążyły wyprzedzić konkurencyjnie na rynku Pocztę Polską. W tej chwili trwa proces naprawczy i mogę państwu powiedzieć, że po roku czasu trwania tego procesu naprawczego prowadzenie tego planu jest poprawa o ponad 500 mln zł względem tego, co było. Dajmy Poczcie, prezesom pracować, żeby tą Pocztę ratowali, bo ona jest faktycznie strategiczna w Polsce i z punktu widzenia polskiej gospodarki. Szkoda tylko, że przedstawiciele, którzy przedstawiają tę petycję przez te osiem lat tej sytuacji, która była w Poczcie Polskiej tego po prostu nie widzieli. Grupa EPP proponuje zamknąć petycję

- powiedział.

"Nie złożymy broni"

Związkowcy ocenili jego słowa jako skandaliczne.

– Nie złożymy broni, jeśli chodzi o walkę o miejsca pracy i układy zbiorowe pracy. Dzisiaj został wykonany pierwszy krok w tę stronę, aby na forum europejskim upomnieć się o wszystkich pracowników w UE. Tak jak Solidarność zapoczątkowała w 1980 roku przemiany w Europie, tak dziś rozpoczyna kolejną drogę do lepszego jutra 

– powiedział po posiedzeniu przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność" Wiesław Królikowski.

– Pracownicy Poczty Polskiej, dziś się wydarzyła rzecz dość dziwna. Socjaliści, lewica generalnie, wstrzymała się od głosu. Gdy chodzi o wasze miejsca pracy, oni wstrzymują się od głosu, nie wiedzą, co zrobić. Oceńcie to sami, jak to wygląda w waszych oczach, jak jesteście reprezentowani i jak to ma się do tych obietnic, które są wam składane

 – zaznaczył.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe