[video] Protest w Gdańsku. Piotr Duda: "Dość dyktatu związków jedno-zawodowych!"

Dziś 4 kwietnia o godz. 15:00 w przed Urzędami Wojewódzkimi w całej Polsce odbywają się pikiety protestacyjne NSZZ Solidarność. Nie inaczej było w Gdańsku, gdzie protestowali związkowcy z Regionu Gdańskiego i Słupskiego, a także przedstawiciele m.in oświaty czy Urzędu Statystycznego. Podczas protestów głos zabrali m.in przewodniczący Związku Piotr Duda, a także przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla.
 [video] Protest w Gdańsku. Piotr Duda: "Dość dyktatu związków jedno-zawodowych!"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Niestety, po wielu miesiącach negocjacji musimy upomnieć się o nasze pracownicze prawa. Prawa do godnego życia, bo czymże innym jest możliwość godnych zarobków? I tu są pracownicy, którzy nie tyle zarabiają, co otrzymują upokarzającą jałmużnę.

Jest z nami przewodnicząca organizacji związkowej pracowników sądów i prokuratur. Ci pracownicy od wielu miesięcy domagają się prawa do godnego zarobku. Witamy pracowników inspekcji, widzę Inspekcję Sanitarną, widzę Sanepid. Wiem, że są z nami pracownicy wielu innych instytucji. Witamy przedstawicieli Solidarności Oświaty! Szanowni państwo, wszystkie postulaty trafią do pana wojewody z prośbą, aby udzielono na nie odpowiedzi


- rozpoczął pikietę Krzysztof Dośla. Następnie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
 

Przede wszystkim dziękuję, że jesteście, że pokazujecie tę solidarność wobec tych którzy protestują, ale nie mają takich dużych możliwości, jakie ma związek zawodowy Solidarność. Jak sama nazwa wskazuje, solidarni jedni z drugim! My związkowcy zdajemy sobie sprawę że jesteśmy wyjątkowym związkiem zawodowym, ze względu na historię, ale także zrzeszamy wszystkie grupy zawodowe. Jeśli jest potrzeba stajemy w obronie tych grup, które upominają się o swoje postulaty. I tak jest dzisiaj. Gromadzimy się w 16 miastach wojewódzkich. Taka zapadła decyzja na Krajowym Sztabie Protestacyjnym. Chcemy dać jeszcze jedną szansę rządowi Zjednoczonej Prawicy na konkretne rozmowy. Jutro o godzinie 8 rano rozpoczyna się kolejna tura w Warszawie związkowców z rządem na temat postulatów w oświacie. Oby to spotkanie skończyło się podpisaniem porozumienia, ale nawet gdy to nastąpi, to ewentualne porozumienie nie kończy problemów rządu z wynagrodzeniami w sferze finansów publicznych. 

Czas najwyższy, aby zająć się problemami tych poszczególnych grup zawodowych: sanepid, pracownicy sądów i prokuratur, pracownicy cywilni ABW, nauczyciele, którzy mam nadzieję jutro porozumienie podpiszą, ale także pracownicy kultury: muzealnicy, archiwiści, bibliotekarze. To grupa, która zasługuje na podwyżki, bo wynagrodzenie ma na poziomie minimalnego. Dlatego jesteśmy tu dzisiaj. 

Od roku 2016 staramy się pokojowo rozmawiać z rządem. I wiele tych postulatów udało się wspólnie zrealizować: stawki godzinowe, przywrócenie wieku emerytalnego, syndrom pierwszej dniówki, mógłbym tak wymieniać. Ale przyszedł czas na rozmowy o sferze finansów publicznych. I czas na to, byśmy oprócz podwyżek w sferze finansów publicznych rozpoczęli pracę nad swoistym układem zbiorowym pracy, nad modernizacją całego systemu jeśli chodzi o wynagrodzenia w budżetówce. Ten system jest nieczytelny, niezrozumiały dla ludzi. Dlatego będziemy domagać się rozmów na te tematy. 

Ale dzisiaj domagamy się "piątki Solidarności". Jest "piątka Kaczyńskiego", my chcemy "piątki Solidarności" chociaż wiemy, że tych postulatów jest więcej. Ale dzisiaj najważniejsze są podwyżki w sferze finansów publicznych. Jeśli dzisiaj pan premier Morawiecki mówi o profesjonalnym państwie, to muszą być w tym państwie profesjonalnie wynagradzani pracownicy. A tak nie jest! Dlatego będziemy się tego domagać. Dlatego tutaj jesteśmy. 

My reprezentujemy wszystkie grupy zawodowe. A rząd popełnia kardynalne błędy związane z polityką płacową w budżetówce. Podpisuje porozumienia z jedną grupą, dyskryminując inne. Stąd nasze hasło: dość dyskryminowania pracowników! Chcemy usiąść i rozmawiać o podwyżkach dla wszystkich grup, które pracują w sferze finansów publicznych!

To tylko ostrzeżenie. Jeśli rząd nie usiądzie z nami do poważnych rozmów, to mimo że wolimy rozmawiać przy stole negocjacji, to pokażemy, że potrafimy walczyć o swoje. Od tego jest Związek Zawodowy Solidarność! 

Mam nadzieję, że skończy się tylko na tych 16. pikietach. Jako członkowie Komisji Krajowej mówimy szczerze: możliwości negocjacyjne się kończą. Gdybym miał większe możliwości, negocjował bym dalej. Ale dzisiaj potrzeba waszego wsparcia. Bo drzwi się otwierają nie przed Piotrem Dudą, a przewodniczącym silnego związku. Potrzebuję waszej siły. I o to was jako szef Komisji Krajowej proszę.

Po dzisiejszym dniu czekamy na odzew drugiej strony. Dosyć dyktatu związków jedno-zawodowych! Czas na to, abyśmy globalnie porozmawiali na temat problemów wynagrodzeń w sferze finansów publicznych. I nikt tego nie zrobi tak dobrze jak Związek Zawodowy Solidarność


- mówił Piotr Duda.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina bez pośredników. Putin wydał w nocy oświadczenie pilne
Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina bez pośredników. Putin wydał w nocy oświadczenie

Prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę zaproponował Ukrainie wznowienie 15 maja w Stambule bez warunków wstępnych bezpośrednich rozmów pokojowych - poinformowały światowe agencje.

Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami. Koszmar przed aborcyjną przychodnią w Warszawie [VIDEO] gorące
"Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami". Koszmar przed aborcyjną "przychodnią" w Warszawie [VIDEO]

8 marca, przy ul. Wiejskiej 9 w Warszawie otwarto pierwszą w Polsce "przychodnię" aborcyjną "Abotak". Od tamtej pory przed placówką trwają protesty prolajferów i kontrprotesty aborcjonistów. W sieci pojawiły się nagrania z jednego z protestów.

„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost Wiadomości
Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost

FC Barcelona przygotowuje się do wielkiego starcia z Realem Madryt w 35. kolejce La Liga. Przed niedzielnym El Clasico na konferencji prasowej pojawił się trener Hansi Flick, który nie tylko zapowiedział skład, ale też odniósł się do przyszłości Wojciecha Szczęsnego w klubie.

Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA Wiadomości
Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował w sobotę polskim pilotom, którzy ukończyli pierwszy etap szkolenia na samolotach F-35 w USA. Podkreślił, że żołnierze ci wzmacniają polskie zdolności obronne.

Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców z ostatniej chwili
Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców

Dożywocie grozi rodzicom 3-letniej dziewczynki, która z rozległymi oparzeniami ciała trafiła w piątek do szpitala w Słupsku. Mimo starań lekarzy dziecko zmarło.

REKLAMA

[video] Protest w Gdańsku. Piotr Duda: "Dość dyktatu związków jedno-zawodowych!"

Dziś 4 kwietnia o godz. 15:00 w przed Urzędami Wojewódzkimi w całej Polsce odbywają się pikiety protestacyjne NSZZ Solidarność. Nie inaczej było w Gdańsku, gdzie protestowali związkowcy z Regionu Gdańskiego i Słupskiego, a także przedstawiciele m.in oświaty czy Urzędu Statystycznego. Podczas protestów głos zabrali m.in przewodniczący Związku Piotr Duda, a także przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla.
 [video] Protest w Gdańsku. Piotr Duda: "Dość dyktatu związków jedno-zawodowych!"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Niestety, po wielu miesiącach negocjacji musimy upomnieć się o nasze pracownicze prawa. Prawa do godnego życia, bo czymże innym jest możliwość godnych zarobków? I tu są pracownicy, którzy nie tyle zarabiają, co otrzymują upokarzającą jałmużnę.

Jest z nami przewodnicząca organizacji związkowej pracowników sądów i prokuratur. Ci pracownicy od wielu miesięcy domagają się prawa do godnego zarobku. Witamy pracowników inspekcji, widzę Inspekcję Sanitarną, widzę Sanepid. Wiem, że są z nami pracownicy wielu innych instytucji. Witamy przedstawicieli Solidarności Oświaty! Szanowni państwo, wszystkie postulaty trafią do pana wojewody z prośbą, aby udzielono na nie odpowiedzi


- rozpoczął pikietę Krzysztof Dośla. Następnie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
 

Przede wszystkim dziękuję, że jesteście, że pokazujecie tę solidarność wobec tych którzy protestują, ale nie mają takich dużych możliwości, jakie ma związek zawodowy Solidarność. Jak sama nazwa wskazuje, solidarni jedni z drugim! My związkowcy zdajemy sobie sprawę że jesteśmy wyjątkowym związkiem zawodowym, ze względu na historię, ale także zrzeszamy wszystkie grupy zawodowe. Jeśli jest potrzeba stajemy w obronie tych grup, które upominają się o swoje postulaty. I tak jest dzisiaj. Gromadzimy się w 16 miastach wojewódzkich. Taka zapadła decyzja na Krajowym Sztabie Protestacyjnym. Chcemy dać jeszcze jedną szansę rządowi Zjednoczonej Prawicy na konkretne rozmowy. Jutro o godzinie 8 rano rozpoczyna się kolejna tura w Warszawie związkowców z rządem na temat postulatów w oświacie. Oby to spotkanie skończyło się podpisaniem porozumienia, ale nawet gdy to nastąpi, to ewentualne porozumienie nie kończy problemów rządu z wynagrodzeniami w sferze finansów publicznych. 

Czas najwyższy, aby zająć się problemami tych poszczególnych grup zawodowych: sanepid, pracownicy sądów i prokuratur, pracownicy cywilni ABW, nauczyciele, którzy mam nadzieję jutro porozumienie podpiszą, ale także pracownicy kultury: muzealnicy, archiwiści, bibliotekarze. To grupa, która zasługuje na podwyżki, bo wynagrodzenie ma na poziomie minimalnego. Dlatego jesteśmy tu dzisiaj. 

Od roku 2016 staramy się pokojowo rozmawiać z rządem. I wiele tych postulatów udało się wspólnie zrealizować: stawki godzinowe, przywrócenie wieku emerytalnego, syndrom pierwszej dniówki, mógłbym tak wymieniać. Ale przyszedł czas na rozmowy o sferze finansów publicznych. I czas na to, byśmy oprócz podwyżek w sferze finansów publicznych rozpoczęli pracę nad swoistym układem zbiorowym pracy, nad modernizacją całego systemu jeśli chodzi o wynagrodzenia w budżetówce. Ten system jest nieczytelny, niezrozumiały dla ludzi. Dlatego będziemy domagać się rozmów na te tematy. 

Ale dzisiaj domagamy się "piątki Solidarności". Jest "piątka Kaczyńskiego", my chcemy "piątki Solidarności" chociaż wiemy, że tych postulatów jest więcej. Ale dzisiaj najważniejsze są podwyżki w sferze finansów publicznych. Jeśli dzisiaj pan premier Morawiecki mówi o profesjonalnym państwie, to muszą być w tym państwie profesjonalnie wynagradzani pracownicy. A tak nie jest! Dlatego będziemy się tego domagać. Dlatego tutaj jesteśmy. 

My reprezentujemy wszystkie grupy zawodowe. A rząd popełnia kardynalne błędy związane z polityką płacową w budżetówce. Podpisuje porozumienia z jedną grupą, dyskryminując inne. Stąd nasze hasło: dość dyskryminowania pracowników! Chcemy usiąść i rozmawiać o podwyżkach dla wszystkich grup, które pracują w sferze finansów publicznych!

To tylko ostrzeżenie. Jeśli rząd nie usiądzie z nami do poważnych rozmów, to mimo że wolimy rozmawiać przy stole negocjacji, to pokażemy, że potrafimy walczyć o swoje. Od tego jest Związek Zawodowy Solidarność! 

Mam nadzieję, że skończy się tylko na tych 16. pikietach. Jako członkowie Komisji Krajowej mówimy szczerze: możliwości negocjacyjne się kończą. Gdybym miał większe możliwości, negocjował bym dalej. Ale dzisiaj potrzeba waszego wsparcia. Bo drzwi się otwierają nie przed Piotrem Dudą, a przewodniczącym silnego związku. Potrzebuję waszej siły. I o to was jako szef Komisji Krajowej proszę.

Po dzisiejszym dniu czekamy na odzew drugiej strony. Dosyć dyktatu związków jedno-zawodowych! Czas na to, abyśmy globalnie porozmawiali na temat problemów wynagrodzeń w sferze finansów publicznych. I nikt tego nie zrobi tak dobrze jak Związek Zawodowy Solidarność


- mówił Piotr Duda.

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe