Maciej Serweta: OdJAZZdowa zachęta

 W ramach przeglądu swojego księgozbioru zatrzymałem się na chwilę przy książce "Literatura, kultura, komunikacja" będącej pracą zbiorową wydaną nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W tej publikacji Piotr Rudzki w eseju "Witkiewicz w teatrze Tadeusza Kantora" przywołuje w pamięci przedstawienie "Nadobnisie i koczkodany”, w którym to Tadeusz Kantor zrealizował ideę Teatru Niemożliwego, między innymi poprzez niekonwencjonalną inscenizację i czynne zaangażowanie widza w tak zwane "postępowanie sceniczne".
morguefile.com Maciej Serweta: OdJAZZdowa zachęta
morguefile.com / morguefile.com
      Oto widzowie nie mieli możliwości wejścia do teatru. Już w szatni byli zatrzymywani i sadzani wzdłuż ścian przez wyglądających dość dramatycznie szatniarzy (w te role wcielili się Lech i Wacław Janiccy). Owi szatniarze niemal musztrowali widzów i łajali głośnymi komendami typu: W kolejkę, podnieść numerki, opuścić numerki, nie pchać się! 
      Ta dość oryginalna i odbiegająca forma "scenicznego postępowania" od klasycznej wizji teatru na pewno nie pozostała bez echa w krakowskim środowisku. I na pewno stanowiła osobliwą zachętę do przekroczenia progu budynku teatralnego przez tych, którzy niekoniecznie mają do czynienia, na co dzień z teatrem. Powróciło do mnie pytanie, które od lat gdzieś w różnych dyskusjach przewijało się niczym puszczona od nowa kaseta w magnetofonie:  Co zrobić by zachęcić szersze grono do częstych wizyt w świątyni sztuki, jaką przecież jest teatr?

A może tak...
      W 2015 roku Teatr im St.I. Witkiewicza w Zakopanem obchodził 30 lecie działalności. Na tą okoliczność ukazała się ciekawa płyta, będąca niejako pokłosiem wieloletniej współpracy zespołu New Bone z Teatrem. Zawiera ona materiał z muzyką Jerzego Chruścińskiego - od początku istnienia związanego z Teatrem Witkacego, twórcy muzyki do ponad 70 spektakli. Na nowo zaaranżowane dźwięki motywów ze spektakli takich jak: "Na niby-prawdę", "Czarownice z Salem", "Dr Faustus", "Bezimienne dzieło", "If I", "Benedictus", "Bal w operze" grupa New Bone zebrała na jeden krążek i opatrzyła tytułem Teatr Witkacego od-JAZZ- dowo. Wszystko w klimacie współczesnego jazzu.

     Jerzy Chruściński - Absolwent Wydziału Teorii, Kompozycji, Dyrygentury Akademii Muzycznej w Katowicach komponował również dla Teatru Dramatycznego w Legnicy, Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Ludowego w Krakowie. Jest także autorem muzyki do telewizyjnego filmu „Cudownie ocalony”. Otrzymał nagrodę na XXXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych - Klasyka Polska 2007 (kwiecień 2007) za muzykę do spektaklu "Dzień Dobry Państwu - Witkacy". W listopadzie 2008 odznaczony honorową odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej".

     Kwintet jazzowy New Bone - złożony jest z młodych, utytułowanych muzyków. Czterema płytami (w tym trzema autorskimi) utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami. Formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival w 2013 r. Formacja była także jedną z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014 r. Zespół brał również udział na w festiwalu Art Jazz Cooperation - Ukraina 2015. Kwintet tworzą muzycy:
Tomasz Kudyk - trumpet, flugelhorn, Bartłomiej Prucnal - alto sax, Dominik Wania - piano, Maciej Adamczak - double bass, Dawid Fortuna - drums.

      Są to miłe dla ucha aranżacje kompozycji, które przecież w założeniu nie zostały pomyślane, jako kompozycje jazzowe. Artystom z kwintetu udało się dokonać ciekawej interpretacji muzyki Jerzego Chruścińskiego. Moim faworytem na tej płycie jest motyw ze spektaklu "Bal w operze". Utrzymany w spokojnym tempie, nostalgiczny utwór z delikatnie "lejącym się fortepianem" i spokojną sekcją dętą wprowadza odbiorcę w refleksyjny nastrój. Można tego utworu słuchać godzinami bez obawy, że się znudzi. Do czego serdecznie zachęcam. 



Zatem... słuchamy !

 

POLECANE
Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych z ostatniej chwili
Bodnar: Niebawem ruszy przeliczanie głosów w 296 komisjach wyborczych

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar ocenił, że na początku przyszłego tygodnia może ruszyć przeliczanie głosów w 296 wytypowanych komisjach wyborczych. Dodał, że jest konstytucyjna zasada domniemania ważności wyborów i to domniemanie nie zostało obalone.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Mieszkańcy Gdańska muszą przygotować się na spore utrudnienia drogowe. Już od poniedziałku, 14 lipca, rozpocznie się kolejny etap przebudowy dróg w rejonie ulic Kartuskiej i Goszczyńskiego. W związku z tym wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu.

Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Ze względu na prognozowane opady deszczu i burze osoby przebywające we wschodniej połowie kraju aktywność na zewnątrz powinny zaplanować na pierwszą połowę dnia. Niżowa pogoda z ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego będzie sprzyjała pobytowi w domu. W 13 województwach obowiązują alerty, nawet III stopnia. Sprawdź, jak jest w Twoim regionie.

Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy z ostatniej chwili
Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy

W związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym PSP odnotowała 2200 interwencji związanych głównie z usuwaniem skutków intensywnych opadów, lokalnych podtopień i silnego wiatru – poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

REKLAMA

Maciej Serweta: OdJAZZdowa zachęta

 W ramach przeglądu swojego księgozbioru zatrzymałem się na chwilę przy książce "Literatura, kultura, komunikacja" będącej pracą zbiorową wydaną nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W tej publikacji Piotr Rudzki w eseju "Witkiewicz w teatrze Tadeusza Kantora" przywołuje w pamięci przedstawienie "Nadobnisie i koczkodany”, w którym to Tadeusz Kantor zrealizował ideę Teatru Niemożliwego, między innymi poprzez niekonwencjonalną inscenizację i czynne zaangażowanie widza w tak zwane "postępowanie sceniczne".
morguefile.com Maciej Serweta: OdJAZZdowa zachęta
morguefile.com / morguefile.com
      Oto widzowie nie mieli możliwości wejścia do teatru. Już w szatni byli zatrzymywani i sadzani wzdłuż ścian przez wyglądających dość dramatycznie szatniarzy (w te role wcielili się Lech i Wacław Janiccy). Owi szatniarze niemal musztrowali widzów i łajali głośnymi komendami typu: W kolejkę, podnieść numerki, opuścić numerki, nie pchać się! 
      Ta dość oryginalna i odbiegająca forma "scenicznego postępowania" od klasycznej wizji teatru na pewno nie pozostała bez echa w krakowskim środowisku. I na pewno stanowiła osobliwą zachętę do przekroczenia progu budynku teatralnego przez tych, którzy niekoniecznie mają do czynienia, na co dzień z teatrem. Powróciło do mnie pytanie, które od lat gdzieś w różnych dyskusjach przewijało się niczym puszczona od nowa kaseta w magnetofonie:  Co zrobić by zachęcić szersze grono do częstych wizyt w świątyni sztuki, jaką przecież jest teatr?

A może tak...
      W 2015 roku Teatr im St.I. Witkiewicza w Zakopanem obchodził 30 lecie działalności. Na tą okoliczność ukazała się ciekawa płyta, będąca niejako pokłosiem wieloletniej współpracy zespołu New Bone z Teatrem. Zawiera ona materiał z muzyką Jerzego Chruścińskiego - od początku istnienia związanego z Teatrem Witkacego, twórcy muzyki do ponad 70 spektakli. Na nowo zaaranżowane dźwięki motywów ze spektakli takich jak: "Na niby-prawdę", "Czarownice z Salem", "Dr Faustus", "Bezimienne dzieło", "If I", "Benedictus", "Bal w operze" grupa New Bone zebrała na jeden krążek i opatrzyła tytułem Teatr Witkacego od-JAZZ- dowo. Wszystko w klimacie współczesnego jazzu.

     Jerzy Chruściński - Absolwent Wydziału Teorii, Kompozycji, Dyrygentury Akademii Muzycznej w Katowicach komponował również dla Teatru Dramatycznego w Legnicy, Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Ludowego w Krakowie. Jest także autorem muzyki do telewizyjnego filmu „Cudownie ocalony”. Otrzymał nagrodę na XXXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych - Klasyka Polska 2007 (kwiecień 2007) za muzykę do spektaklu "Dzień Dobry Państwu - Witkacy". W listopadzie 2008 odznaczony honorową odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej".

     Kwintet jazzowy New Bone - złożony jest z młodych, utytułowanych muzyków. Czterema płytami (w tym trzema autorskimi) utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami. Formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival w 2013 r. Formacja była także jedną z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014 r. Zespół brał również udział na w festiwalu Art Jazz Cooperation - Ukraina 2015. Kwintet tworzą muzycy:
Tomasz Kudyk - trumpet, flugelhorn, Bartłomiej Prucnal - alto sax, Dominik Wania - piano, Maciej Adamczak - double bass, Dawid Fortuna - drums.

      Są to miłe dla ucha aranżacje kompozycji, które przecież w założeniu nie zostały pomyślane, jako kompozycje jazzowe. Artystom z kwintetu udało się dokonać ciekawej interpretacji muzyki Jerzego Chruścińskiego. Moim faworytem na tej płycie jest motyw ze spektaklu "Bal w operze". Utrzymany w spokojnym tempie, nostalgiczny utwór z delikatnie "lejącym się fortepianem" i spokojną sekcją dętą wprowadza odbiorcę w refleksyjny nastrój. Można tego utworu słuchać godzinami bez obawy, że się znudzi. Do czego serdecznie zachęcam. 



Zatem... słuchamy !


 

Polecane
Emerytury
Stażowe