Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kim pan jest, panie Kantor?

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie, ofensywa rosyjskiej polityki historycznej, kryzys związany z obchodami wyzwolenia obozu w Auschwitz w Jerozolimie – to wszystko elementy „niebezpiecznej układanki”, o której piszemy w najnowszym „Tygodniku Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kim pan jest, panie Kantor?
/ fot. TS


Sylwetkę Mosze Kantora, współorganizatora obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu w Auschwitz przedstawia Marek Budzisz. 

Wiaczesław Mosze Kantor, rosyjski oligarcha i miliarder, kierujący już trzecią kadencję Europejskim Kongresem Żydów, według „The Jerusalem Post” należący do grupy 50 najbardziej wpływowych Żydów świata, wzbudza wielkie zainteresowanie polskiej opinii publicznej. Jest to związane z jego rolą w organizacji obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, które w tym roku odbędą się również w Jerozolimie.
Obchody zostaną zorganizowane przez Fundację World Holocaust Forum, kierowaną przez Kantora, we współpracy z Yad Vashem, pod patronatem prezydenta Izraela Reuvena Rivlina i staną się najprawdopodobniej narzędziem antypolskiej propagandy Kremla i trybuną dla Władimira Putina, który występując obok przywódców wolnego świata, bez skrępowania wygłosi swoje pseudohistoryczne herezje. Wiaczesław Kantor, który wytrwale budował w ostatnim dwudziestoleciu swoją międzynarodową pozycję walczącego z nietolerancją i antysemityzmem. Zrozumienie roli Kantora w systemie władzy stworzonym przez Putina nie jest możliwe bez kilku informacji ukazujących jego drugą twarz. 


Z Władysławem Teofilem Bartoszewskim, posłem PSL-u rozmawiają Jakub Pacan i Mateusz Kosiński

Poprzednie rządy nie zawsze wszystko konsultowały z partnerami społecznymi i związkami zawodowymi, za co zresztą zapłaciły w wyborach wysoką cenę. To był ewidentny błąd polityczny. Dlatego apeluję obecnie jako poseł PSL o szerszą konsultację społeczną. Rządy zwykle wolą się nie konsultować, bo jest prościej i czasem strona społeczna musi to na nich wymóc. Nie mówię, że dialogu nie ma, mówię, że powinien być silniejszy

– zdradza nam polityk ludowców. 

Różnice w reakcjach na katastrofy w Smoleńsku i w Iranie prezentuje Agnieszka Żurek 

Wypowiedzi polityków całego świata, dyskusje w mediach o wszelkich możliwych przyczynach tragedii, rozmowy z ekspertami, współczucie dla rodzin ofiar, badanie czarnych skrzynek przez międzynarodowych ekspertów. Reakcje na katastrofę ukraińskiego Boeinga zestrzelonego nad Iranem stanowią bolesny kontrast wobec wydarzeń po tragedii smoleńskiej.
(…) 
Jaskrawo widać także, jak dalece różni się zachowanie ukraińskiego prezydenta wobec tragedii w Iranie od reakcji na tragedię smoleńską premiera Donalda Tuska, który natychmiast po wydarzeniu oddał śledztwo w ręce Rosjan, a polskiej i międzynarodowej opinii publicznej serwował tezy o tym, że każdy, kto kwestionuje jego działania w tej sprawie, uczestniczy w „wojnie polsko-polskiej” bądź wykorzystuje tragedię w Smoleńsku do celów politycznych. Tusk kolportował te tezy jeszcze 8 lat po tragedii.


Z Tomaszem Szczepanikiem, liderem zespołu Pectus, rozmawia Bartosz Boruciak. . Muzyk odpowiada m.in. na pytanie czy płyta „Kobiety/Wojciech Młynarski” jest wyłącznie dla kobiet?

– Nie. Nasza najnowsza płyta jest dla każdego wrażliwego słuchacza. W pewnym sensie jest kontynuacją albumu „Kobiety”. Płyta z 2015 roku „Kobiety” opisywała bardzo trudne przeżycia, które dotyczyły kobiet. To były trudne tematy, m.in. alkoholizm, przemoc w rodzinie, gwałty w trakcie wojny w Bośni i Hercegowinie w 1995 roku. Teksty na płycie „Kobiety/Wojciech Młynarski” były dotąd nieznane. Nigdy nie powstała do nich melodia. Młynarski był mistrzem słowa. Teksty, które udało nam się odnaleźć, były głęboko w szufladzie i czekały na nuty. Są ponadczasowe, piękne i bardzo plastyczne muzycznie.


Marcin Koziestański m.in. o problemach w sklepach Media Expert rozmawia z Grzegorzem Adamowiczem, przewodniczącym Regionu Elbląskiego NSZZ S. 

¬Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność wystąpił do Głównego Inspektora Pracy o kontrole w sklepach Media Expert. Kontrola potwierdziła wszystkie zastrzeżenia, które zgłaszaliśmy. Obecnie sytuacja na poziomie Elbląga nie zmieniła się. Pracodawca zawęził działalność i z powierzchni 900 metrów kwadratowych zszedł do 70 – i traktuje tą placówkę handlową jako punkt reklamacyjny i zdawczo-odbiorczy zakupów internetowych. Pracują tam członkowie zarządu organizacji, w związku z tym, że są objęci szczególną ochroną stosunków pracy, nie zostali oni zwolnieni. Z najnowszych informacji wiem, że pracodawca przywrócił do pracy dwóch wcześniej zwolnionych pracowników. Można to uznać za mały sukces. 


W numerze również m.in.: 
  • Jakub Pacan poszukuje odpowiedzi na pytanie - "W co gra Grodzki?" 
  • Teresa Wójcik prognozuje - "Wojny może nie będzie" 
  • Agnieszka Żurek rozmawia z Albertem Świdzińskim, dyrektorem analiz w Strategy & Future 
  • Teresa wójcik o energetyce - "Cenne ceny prądu" 
  • Leszek Masierak o zakończeniu rozbicia dzielnicowego - "Koronacja zjednoczenia" 
  • Adam Stefan Lewandowski - "Komunistyczny mit zdobycia Warszawy" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rewolucyjne rzezie i pogromy" 
i wiele innych ciekawych materiałów.


Najnowszy numer "TS" (04/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kim pan jest, panie Kantor?

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie, ofensywa rosyjskiej polityki historycznej, kryzys związany z obchodami wyzwolenia obozu w Auschwitz w Jerozolimie – to wszystko elementy „niebezpiecznej układanki”, o której piszemy w najnowszym „Tygodniku Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Kim pan jest, panie Kantor?
/ fot. TS


Sylwetkę Mosze Kantora, współorganizatora obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu w Auschwitz przedstawia Marek Budzisz. 

Wiaczesław Mosze Kantor, rosyjski oligarcha i miliarder, kierujący już trzecią kadencję Europejskim Kongresem Żydów, według „The Jerusalem Post” należący do grupy 50 najbardziej wpływowych Żydów świata, wzbudza wielkie zainteresowanie polskiej opinii publicznej. Jest to związane z jego rolą w organizacji obchodów 75-lecia wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, które w tym roku odbędą się również w Jerozolimie.
Obchody zostaną zorganizowane przez Fundację World Holocaust Forum, kierowaną przez Kantora, we współpracy z Yad Vashem, pod patronatem prezydenta Izraela Reuvena Rivlina i staną się najprawdopodobniej narzędziem antypolskiej propagandy Kremla i trybuną dla Władimira Putina, który występując obok przywódców wolnego świata, bez skrępowania wygłosi swoje pseudohistoryczne herezje. Wiaczesław Kantor, który wytrwale budował w ostatnim dwudziestoleciu swoją międzynarodową pozycję walczącego z nietolerancją i antysemityzmem. Zrozumienie roli Kantora w systemie władzy stworzonym przez Putina nie jest możliwe bez kilku informacji ukazujących jego drugą twarz. 


Z Władysławem Teofilem Bartoszewskim, posłem PSL-u rozmawiają Jakub Pacan i Mateusz Kosiński

Poprzednie rządy nie zawsze wszystko konsultowały z partnerami społecznymi i związkami zawodowymi, za co zresztą zapłaciły w wyborach wysoką cenę. To był ewidentny błąd polityczny. Dlatego apeluję obecnie jako poseł PSL o szerszą konsultację społeczną. Rządy zwykle wolą się nie konsultować, bo jest prościej i czasem strona społeczna musi to na nich wymóc. Nie mówię, że dialogu nie ma, mówię, że powinien być silniejszy

– zdradza nam polityk ludowców. 

Różnice w reakcjach na katastrofy w Smoleńsku i w Iranie prezentuje Agnieszka Żurek 

Wypowiedzi polityków całego świata, dyskusje w mediach o wszelkich możliwych przyczynach tragedii, rozmowy z ekspertami, współczucie dla rodzin ofiar, badanie czarnych skrzynek przez międzynarodowych ekspertów. Reakcje na katastrofę ukraińskiego Boeinga zestrzelonego nad Iranem stanowią bolesny kontrast wobec wydarzeń po tragedii smoleńskiej.
(…) 
Jaskrawo widać także, jak dalece różni się zachowanie ukraińskiego prezydenta wobec tragedii w Iranie od reakcji na tragedię smoleńską premiera Donalda Tuska, który natychmiast po wydarzeniu oddał śledztwo w ręce Rosjan, a polskiej i międzynarodowej opinii publicznej serwował tezy o tym, że każdy, kto kwestionuje jego działania w tej sprawie, uczestniczy w „wojnie polsko-polskiej” bądź wykorzystuje tragedię w Smoleńsku do celów politycznych. Tusk kolportował te tezy jeszcze 8 lat po tragedii.


Z Tomaszem Szczepanikiem, liderem zespołu Pectus, rozmawia Bartosz Boruciak. . Muzyk odpowiada m.in. na pytanie czy płyta „Kobiety/Wojciech Młynarski” jest wyłącznie dla kobiet?

– Nie. Nasza najnowsza płyta jest dla każdego wrażliwego słuchacza. W pewnym sensie jest kontynuacją albumu „Kobiety”. Płyta z 2015 roku „Kobiety” opisywała bardzo trudne przeżycia, które dotyczyły kobiet. To były trudne tematy, m.in. alkoholizm, przemoc w rodzinie, gwałty w trakcie wojny w Bośni i Hercegowinie w 1995 roku. Teksty na płycie „Kobiety/Wojciech Młynarski” były dotąd nieznane. Nigdy nie powstała do nich melodia. Młynarski był mistrzem słowa. Teksty, które udało nam się odnaleźć, były głęboko w szufladzie i czekały na nuty. Są ponadczasowe, piękne i bardzo plastyczne muzycznie.


Marcin Koziestański m.in. o problemach w sklepach Media Expert rozmawia z Grzegorzem Adamowiczem, przewodniczącym Regionu Elbląskiego NSZZ S. 

¬Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność wystąpił do Głównego Inspektora Pracy o kontrole w sklepach Media Expert. Kontrola potwierdziła wszystkie zastrzeżenia, które zgłaszaliśmy. Obecnie sytuacja na poziomie Elbląga nie zmieniła się. Pracodawca zawęził działalność i z powierzchni 900 metrów kwadratowych zszedł do 70 – i traktuje tą placówkę handlową jako punkt reklamacyjny i zdawczo-odbiorczy zakupów internetowych. Pracują tam członkowie zarządu organizacji, w związku z tym, że są objęci szczególną ochroną stosunków pracy, nie zostali oni zwolnieni. Z najnowszych informacji wiem, że pracodawca przywrócił do pracy dwóch wcześniej zwolnionych pracowników. Można to uznać za mały sukces. 


W numerze również m.in.: 
  • Jakub Pacan poszukuje odpowiedzi na pytanie - "W co gra Grodzki?" 
  • Teresa Wójcik prognozuje - "Wojny może nie będzie" 
  • Agnieszka Żurek rozmawia z Albertem Świdzińskim, dyrektorem analiz w Strategy & Future 
  • Teresa wójcik o energetyce - "Cenne ceny prądu" 
  • Leszek Masierak o zakończeniu rozbicia dzielnicowego - "Koronacja zjednoczenia" 
  • Adam Stefan Lewandowski - "Komunistyczny mit zdobycia Warszawy" 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rewolucyjne rzezie i pogromy" 
i wiele innych ciekawych materiałów.


Najnowszy numer "TS" (04/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe