Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Epidemia strachu

Koronawirus wywołał prawdziwą epidemię strachu. To właśnie reakcjom świata na zarazę poświęcony jest najnowszy „Tygodnik Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Epidemia strachu
/ Foto. TS
"Tygodnik Solidarność" w zwiększonym nakładzie do kupienia w Placówkach Poczty Polskiej. Sprawdź gdzie w Twojej okolicy możesz kupić "TS". 



Jak wygląda codzienna rzeczywistość w świecie zagrożonym koronawirusem?  

Mieszkańcy wielkich miast masowo wykupują żywność i środki czystości, a potem chowają się w domach. W Australii sprzedaż papieru toaletowego ograniczono do 4 rolek lub jednej zgrzewki na osobę. W północnych Włoszech rozmowy prowadzone są na odległość minimum jednego metra. Ludzie nie podają sobie ręki, nie przybijają „piątki” i pojawił się nowy zwyczaj – poklepać na powitanie czubkiem buta but znajomego. Władze zamykają szkoły i odwołują publiczne imprezy. Tokyo Disneyland został zamknięty. Nie wyklucza się, że japońskie szkoły będą zamknięte do pierwszych dni kwietnia. W kruchcie słynnej katedry w Kolonii opróżniono z wody święconej kropielnice. Otwarta została wprawdzie katedra w Mediolanie, ale zamknięto paryski Luwr, restauracje świecą pustkami, a wieczorami ludzie przemykają się pustymi ulicami. Co z tego, że bardzo wiele zarażeń ma lekki przebieg, skoro brak objawów ułatwia dalsze zakażenia. Epidemia i strach przed nią narzucają nową rzeczywistość codziennego życia.

– alarmuje Rafał Brzeski. 

Jak Polska przygotowana jest na koronawirus? W tekście „Raport z oblężonego państwa” wyjaśnia Paweł Pietkun: 

Polska jest doskonale przygotowana do ewentualnej światowej epidemii koronawirusa. Administracja publiczna i służby sanitarne zdały egzamin, zanim jeszcze zdążył się na dobre rozpocząć. Pomimo dramatycznych doniesień o kolejnych zarażeniach do początku marca Polska broniła się przed wirusem, choć o przypadkach zachorowań informowali wszyscy nasi sąsiedzi już od stycznia. Państwo jest przygotowane na to, żeby lokalnie zminimalizować skutki ewentualnej epidemii w skali całego świata.




O kryzysie na granicy turecko-greckiej pisze Teresa Wójcik 

Ankara, łamiąc porozumienie z Unią Europejską z 2016 r., otworzyła dla migrantów lądowe i morskie granice z UE. Na razie na 72 godziny, potem prezydent Recep Tayyip Erdoğan oznajmił, że granice z Grecją są „otwarte na czas nieokreślony”. Oficjalnie Erdoğan powołuje się na brak wsparcia Unii dla Turcji w obliczu nowej milionowej fali uchodźców z syryjskiego okręgu Idlib, uciekających przed działaniami wojennymi armii syryjskiej. W rzeczywistości, jak nieoficjalnie obliczają agencje ONZ – tych uchodźców jest najwyżej 180 tys. 





Z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. 

– Zagraniczne firmy, które w taki sposób łamią prawo, powinny być relegowane z naszego kraju. Proszę mi pokazać firmę polską, która będzie łamała prawo w Niemczech. Tam państwo nie pozwoliłoby na zwolnienie niemieckiego związkowca. Natomiast w Polsce związkowcy nie mają poczucia bezpieczeństwa 

– mówi nam przewodniczący łódzkiej Solidarności. 



Bartosz Boruciak rozmawia z Polą Chobot, wokalistką, autorką tekstów, współzałożycielką duetu Pola Chobot & Adam Baran

Wiele gatunków muzycznych wywodzi się z bluesa. Nie chciałabym, żeby blues kojarzył się jednoznacznie z jednym konkretnym sznytem, można go pięknie reinterpretować, patrz Alabama Shakes. Muzyka jest tak bezkresna i niezmierzona, że pozwala na nieskończoną ilość przetworzeń i odkryć, i reinterpretacji, i kombinacji. Nie wiem, jak inni muzycy, ale ja jaram się tym nieograniczonym polem do działania

- mówi nam artystka. 

W numerze również m.in.:
  • "Najgroźniejszy wróg" Anna Zielińska przypomina choroby, które w przeszłości dziesiątkowały populację. 
  • "Prezydent musi tak grać, by nie zrażać ludzi" z Bartłomiejem Biskupe, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Jakub Pacan 
  • "Sprzeczne oczekiwania wobec prezydenta" z prof. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Polityka czerwona od krwi" Paweł Pietkun o politycznych mordach 
  • "Defender - obrońca Europy" Teresa Wójcik o manewrach "Defender-Europe 20" 
  • "Rosja będzie strzelać do cywilnych samolotów" - Paweł Pietkun o Rosji, która przyznała sobie prawo do zestrzelenia samolotów pasażerskich 
  • "Odtrutka na Rufmord A.M." Prof. Marek Jan Chodakiewicz o Antonim Macierewiczu 
  • "Nieśmiertelność dawnych legend" Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje książkę "Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu" 
  • "Powtórka z rozrywki" Sebastian Pytel o filmie "Dżentelmeni" 
  • "Po swobody do Polski" Leszek Masierak o związku Prus z Rzeczpospolitą

Najnowszy numer "TS" (11/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Epidemia strachu

Koronawirus wywołał prawdziwą epidemię strachu. To właśnie reakcjom świata na zarazę poświęcony jest najnowszy „Tygodnik Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Epidemia strachu
/ Foto. TS
"Tygodnik Solidarność" w zwiększonym nakładzie do kupienia w Placówkach Poczty Polskiej. Sprawdź gdzie w Twojej okolicy możesz kupić "TS". 



Jak wygląda codzienna rzeczywistość w świecie zagrożonym koronawirusem?  

Mieszkańcy wielkich miast masowo wykupują żywność i środki czystości, a potem chowają się w domach. W Australii sprzedaż papieru toaletowego ograniczono do 4 rolek lub jednej zgrzewki na osobę. W północnych Włoszech rozmowy prowadzone są na odległość minimum jednego metra. Ludzie nie podają sobie ręki, nie przybijają „piątki” i pojawił się nowy zwyczaj – poklepać na powitanie czubkiem buta but znajomego. Władze zamykają szkoły i odwołują publiczne imprezy. Tokyo Disneyland został zamknięty. Nie wyklucza się, że japońskie szkoły będą zamknięte do pierwszych dni kwietnia. W kruchcie słynnej katedry w Kolonii opróżniono z wody święconej kropielnice. Otwarta została wprawdzie katedra w Mediolanie, ale zamknięto paryski Luwr, restauracje świecą pustkami, a wieczorami ludzie przemykają się pustymi ulicami. Co z tego, że bardzo wiele zarażeń ma lekki przebieg, skoro brak objawów ułatwia dalsze zakażenia. Epidemia i strach przed nią narzucają nową rzeczywistość codziennego życia.

– alarmuje Rafał Brzeski. 

Jak Polska przygotowana jest na koronawirus? W tekście „Raport z oblężonego państwa” wyjaśnia Paweł Pietkun: 

Polska jest doskonale przygotowana do ewentualnej światowej epidemii koronawirusa. Administracja publiczna i służby sanitarne zdały egzamin, zanim jeszcze zdążył się na dobre rozpocząć. Pomimo dramatycznych doniesień o kolejnych zarażeniach do początku marca Polska broniła się przed wirusem, choć o przypadkach zachorowań informowali wszyscy nasi sąsiedzi już od stycznia. Państwo jest przygotowane na to, żeby lokalnie zminimalizować skutki ewentualnej epidemii w skali całego świata.




O kryzysie na granicy turecko-greckiej pisze Teresa Wójcik 

Ankara, łamiąc porozumienie z Unią Europejską z 2016 r., otworzyła dla migrantów lądowe i morskie granice z UE. Na razie na 72 godziny, potem prezydent Recep Tayyip Erdoğan oznajmił, że granice z Grecją są „otwarte na czas nieokreślony”. Oficjalnie Erdoğan powołuje się na brak wsparcia Unii dla Turcji w obliczu nowej milionowej fali uchodźców z syryjskiego okręgu Idlib, uciekających przed działaniami wojennymi armii syryjskiej. W rzeczywistości, jak nieoficjalnie obliczają agencje ONZ – tych uchodźców jest najwyżej 180 tys. 





Z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. 

– Zagraniczne firmy, które w taki sposób łamią prawo, powinny być relegowane z naszego kraju. Proszę mi pokazać firmę polską, która będzie łamała prawo w Niemczech. Tam państwo nie pozwoliłoby na zwolnienie niemieckiego związkowca. Natomiast w Polsce związkowcy nie mają poczucia bezpieczeństwa 

– mówi nam przewodniczący łódzkiej Solidarności. 



Bartosz Boruciak rozmawia z Polą Chobot, wokalistką, autorką tekstów, współzałożycielką duetu Pola Chobot & Adam Baran

Wiele gatunków muzycznych wywodzi się z bluesa. Nie chciałabym, żeby blues kojarzył się jednoznacznie z jednym konkretnym sznytem, można go pięknie reinterpretować, patrz Alabama Shakes. Muzyka jest tak bezkresna i niezmierzona, że pozwala na nieskończoną ilość przetworzeń i odkryć, i reinterpretacji, i kombinacji. Nie wiem, jak inni muzycy, ale ja jaram się tym nieograniczonym polem do działania

- mówi nam artystka. 

W numerze również m.in.:
  • "Najgroźniejszy wróg" Anna Zielińska przypomina choroby, które w przeszłości dziesiątkowały populację. 
  • "Prezydent musi tak grać, by nie zrażać ludzi" z Bartłomiejem Biskupe, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Jakub Pacan 
  • "Sprzeczne oczekiwania wobec prezydenta" z prof. Rafałem Chwedorukiem rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Polityka czerwona od krwi" Paweł Pietkun o politycznych mordach 
  • "Defender - obrońca Europy" Teresa Wójcik o manewrach "Defender-Europe 20" 
  • "Rosja będzie strzelać do cywilnych samolotów" - Paweł Pietkun o Rosji, która przyznała sobie prawo do zestrzelenia samolotów pasażerskich 
  • "Odtrutka na Rufmord A.M." Prof. Marek Jan Chodakiewicz o Antonim Macierewiczu 
  • "Nieśmiertelność dawnych legend" Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje książkę "Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu" 
  • "Powtórka z rozrywki" Sebastian Pytel o filmie "Dżentelmeni" 
  • "Po swobody do Polski" Leszek Masierak o związku Prus z Rzeczpospolitą

Najnowszy numer "TS" (11/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe