[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy

– Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy
/ Foto. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

A co jeszcze w rozmowie z Marią Ochman? 

Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

 
Teresa Wójcik pisze o tym jak wygląda sytuacja na przejściach granicznych
 

Poza funkcjonariuszami Straży Granicznej na przejściach granicznych działają także Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, przeszkoleni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a nawet Krajowa Administracja Skarbowa oraz Państwowa Straż Pożarna. W obecnej sytuacji potrzeba znacznie więcej ludzi do obsługiwania przejść granicznych. Żeby rozładować ogromne kolejki, Komenda Główna Straży Granicznej znowu otwiera przejścia zamknięte po przystąpieniu Polski do strefy Schengen. Praca Służby Granicznej stała się bardzo trudna, funkcjonariusze dwoją się i troją, pracują po 12 godzin na zmiany.

 
Jakub Pacan analizuje postawę opozycji w sprawie koronawirusa:
 

Logika bieżącej gry politycznej i kampanii prezydenckiej nakazywałaby krytykować rząd pod kątem tej pandemii do tego stopnia, by nie zostawić na nim suchej nitki. Z drugiej strony otwieranie kolejnego frontu walki w sytuacji, gdy zagrożony może być biologiczny byt tysięcy Polaków, odbierane jest źle przez samych wyborców. Ludzie w kryzysie, w powszechnym poczuciu zagrożenia i braku kontroli czują lęk, niepewność i rozdrażnienie. Od polityków oczekują w związku z tym zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa. W sytuacjach nagłego zawieszenia normalnego funkcjonowania życia obywatele chcą, by rząd się nimi zaopiekował, zapewnił komfort psychiczny i dał nadzieję, że wszystko się dobrze skończy. Podgrzewanie sporów partyjnych jest wtedy najmniej popularne wśród większości wyborców, którzy o wiele bardziej oczekują zachowania stabilności instytucji państwa i nieprzerwanego łańcucha dostaw w gospodarce.

 
Barwną postać Franciszka Fiszera, protoplasty postaci prof. Kleksa, przedstawia Piotr Łopuszański:
 

Fiszera znały trzy pokolenia warszawiaków. Przed I wojną światową należał do bywalców słynnej „Udziałowej”, do której zachodziła cała śmietanka literacka. Do siebie zapraszał na „rozmowy istotne” Jan Lorentowicz, by w gronie koneserów, jak Miriam czy Lemański, rozmawiać o sztuce i literaturze. W latach 20. Fiszer chodził do „Kresów”, „Astorii” i „Ziemiańskiej”. W latach międzywojennych zbliżył się z Janem Lechoniem, Julianem Tuwimem, Antonim Słonimskim. „Niezwykły dowcip, dobroć i delikatność uczuć, i miłość do poezji czyniły go nam wyjątkowo drogim” – pisał Słonimski. Ze skamandrytami siadywał przy stoliku przed okresem słynnego półpięterka, gdy byli jeszcze skromnymi, acz wesołymi poetami.

 
Z kolei Leszek Masierak przypomina walki Polaków w Norwegii podczas II wojny światowej:
 

Na norweskiej ziemi wylądowali też polscy żołnierze – Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich dowodzona przez generała brygady Zygmunta Bohusz-Szyszkę. Jednostka ta formowana była z myślą o udziale w zupełnie innej wojnie. Miała być częścią wspomnianego alianckiego korpusu ekspedycyjnego w Finlandii. Skoro jednak wojna radziecko-fińska skończyła się, skierowano ją do Norwegii. Licząca około 4 i pół tysiąca żołnierzy brygada wyokrętowana została w Harstad, po rozpoznaniu pozycji nieprzyjaciela przez dwa dni (27 i 28 maja) atakowała z powodzeniem Ankenes i Nyborg, walnie przyczyniając się do zdobycia przez aliantów Narviku.

 
W numerze również m.in.:
  • Cezary Krysztopa w rozmowie z kasjerką poznaje bolączki handlowców w okresie kwarantanny
  • Teresa Wójcik pisze o tarczy antykryzysowej i reakcjach giełd na koronawirus
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz o pokoju brzeskim z 1918 r.
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem Mrozem, wokalistą, muzykiem, kompozytorem
  • Paweł Gabryś-Kurowski o filmie "W labiryncie"

 

POLECANE
Atak na kraje bałtyckie? Niepokojące słowa Putina z ostatniej chwili
Atak na kraje bałtyckie? Niepokojące słowa Putina

Władze rosyjskie zaczynają przygotowywać opinię publiczną na możliwy atak na państwa bałtyckie pod pretekstem ochrony obwodu królewieckiego. Świadczą o tym słowa Władimira Putina wygłoszone podczas środowego spotkania z szefami regionów, ocenił w piątek portal Moscow Times.

Pałac Buckingham wydał komunikat. Chodzi o króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham wydał komunikat. Chodzi o króla Karola III

Król Karol III wrócił do pełnienia swoich królewskich obowiązków po dłuższej przerwie spowodowanej leczeniem nowotworu. To wspaniała wiadomość dla wszystkich jego sympatyków. Z początkiem września monarcha ponownie pojawia się publicznie, a jego nowa energia i dobry humor przyciągają uwagę mediów oraz poddanych.

Ważny komunikat PSG dla powodzian z ostatniej chwili
Ważny komunikat PSG dla powodzian

Polska Spółka Gazownictwa zaapelowała w sobotę do powodzian, aby nie podejmowali samodzielnych prób odkręcania kurków głównych gazu. Zwraca się do mieszkańców z prośbą o umożliwienie dostępu do ich lokali tam, gdzie jest to możliwe.

Bardzo smutno. Nie żyje wybitny aktor dubbingowy z ostatniej chwili
"Bardzo smutno". Nie żyje wybitny aktor dubbingowy

W wieku 99 lat odszedł David Graham – jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów brytyjskiej telewizji. W piątek, 20 września, świat pożegnał aktora, który przez dekady czarował widzów swoim niezwykłym talentem. Informację o jego śmierci potwierdził Jamie Anderson, syn twórcy kultowego serialu „Thunderbirds”, w którym Graham odegrał jedną ze swoich najbardziej pamiętnych ról.

Jest strach. Szczere wyznanie gwiazdy „Rancza” z ostatniej chwili
"Jest strach". Szczere wyznanie gwiazdy „Rancza”

Aktorka Patricia Kazadi zabrała głos vs. popularnego serialu "Ranczo". Nie ukrywa, że pewne kwestie ostatnio ją niepokoją. Dodała również, same początki na planie serialu wspomina bardzo miło.

Czy rząd Tuska poradził sobie z powodzią? Wyniki sondażu z ostatniej chwili
Czy rząd Tuska poradził sobie z powodzią? Wyniki sondażu

Sondaż SW Research dla rp.pl ukazał, jak Polacy oceniają reakcję rządu Donalda Tuska na powódź, która nawiedziła południową Polskę. W wyniku intensywnych opadów spowodowanych przez niż genueński Boris, wiele miast i wsi zostało zalanych, a straty liczone są w miliardach złotych.

Powodzie w Polsce. Sołtys Trestna: nawet dzieci pomagały tylko u nas
Powodzie w Polsce. Sołtys Trestna: nawet dzieci pomagały

To niewiarygodne, co tutaj się działo. Wszyscy jesteśmy w takich emocjach. To były dwie doby ciężkiej pracy. Wystarczyło kilka apeli w mediach społecznościowych, a do Trestna zaczęli przyjeżdżać ludzie, którzy nie pytając o nic, rzucali się na pomoc. Łapali za łopaty, przerzucali worki. Kobiety, mężczyźni. Tutaj nawet dzieci pomagały - opowiada o walce o swoją wieś jej sołtys Beata Dolejsz.

Wrocławianin, wolontariusz: To była pokazówka dla Tuska tylko u nas
Wrocławianin, wolontariusz: To była pokazówka dla Tuska

- Tak, to była pokazówka dla Tuska. Bo właśnie tam  go tam zawieziono, żeby mu pokazać, jak to wszystko sprawnie działa w mieście. A w innych miejscach we Wrocławiu, działają sami tylko wolontariusze, ze wsparciem OSP i WOT co najwyżej - mówi w rozmowie z Moniką Rutke uczestniczący ochotniczo w zabezpieczaniu Wrocławia przed skutkami powodzi wolontariusz Piotr Przybysławski.

Rzecznik IMGW pogrąża Tuska w programie na żywo na antenie neo TVP Info [VIDEO] wideo
Rzecznik IMGW pogrąża Tuska w programie na żywo na antenie neo TVP Info [VIDEO]

Rzecznik IMGW jasno wyjaśnił, że premier Donald Tusk bagatelizował zagrożenie powodziowe wbrew danym instytutu.

Powodzie w Polsce: aresztowano szabrownika z ostatniej chwili
Powodzie w Polsce: aresztowano szabrownika

Komenda Główna Policji przekazała w sobotę, że doszło do kolejnego przypadku kradzieży mienia na terenie powodziowym (woj. dolnośląskie), a 42-latek, który się tego dopuścił, został już zatrzymany i trafi przed sąd.

REKLAMA

[W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy

– Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 [W aplikacji ZA DARMO] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Bohaterowie czasu zarazy
/ Foto. TS


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/czytajwdomu

A co jeszcze w rozmowie z Marią Ochman? 

Na przykładzie koronawirusa widać, jak ważne w walce z globalnym zagrożeniem jest państwo. NSZZ Solidarność przez okres rządów PO-PSL bardzo mocno walczyła o to, by służba zdrowia nie podlegała liberalnym prawom rynku. Dziś widać, że mieliśmy rację – mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, w rozmowie z Jakubem Pacanem. To właśnie m.in. pracownikom służby zdrowia, dzisiejszym bohaterom czasu zarazy, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

 
Teresa Wójcik pisze o tym jak wygląda sytuacja na przejściach granicznych
 

Poza funkcjonariuszami Straży Granicznej na przejściach granicznych działają także Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, przeszkoleni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a nawet Krajowa Administracja Skarbowa oraz Państwowa Straż Pożarna. W obecnej sytuacji potrzeba znacznie więcej ludzi do obsługiwania przejść granicznych. Żeby rozładować ogromne kolejki, Komenda Główna Straży Granicznej znowu otwiera przejścia zamknięte po przystąpieniu Polski do strefy Schengen. Praca Służby Granicznej stała się bardzo trudna, funkcjonariusze dwoją się i troją, pracują po 12 godzin na zmiany.

 
Jakub Pacan analizuje postawę opozycji w sprawie koronawirusa:
 

Logika bieżącej gry politycznej i kampanii prezydenckiej nakazywałaby krytykować rząd pod kątem tej pandemii do tego stopnia, by nie zostawić na nim suchej nitki. Z drugiej strony otwieranie kolejnego frontu walki w sytuacji, gdy zagrożony może być biologiczny byt tysięcy Polaków, odbierane jest źle przez samych wyborców. Ludzie w kryzysie, w powszechnym poczuciu zagrożenia i braku kontroli czują lęk, niepewność i rozdrażnienie. Od polityków oczekują w związku z tym zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa. W sytuacjach nagłego zawieszenia normalnego funkcjonowania życia obywatele chcą, by rząd się nimi zaopiekował, zapewnił komfort psychiczny i dał nadzieję, że wszystko się dobrze skończy. Podgrzewanie sporów partyjnych jest wtedy najmniej popularne wśród większości wyborców, którzy o wiele bardziej oczekują zachowania stabilności instytucji państwa i nieprzerwanego łańcucha dostaw w gospodarce.

 
Barwną postać Franciszka Fiszera, protoplasty postaci prof. Kleksa, przedstawia Piotr Łopuszański:
 

Fiszera znały trzy pokolenia warszawiaków. Przed I wojną światową należał do bywalców słynnej „Udziałowej”, do której zachodziła cała śmietanka literacka. Do siebie zapraszał na „rozmowy istotne” Jan Lorentowicz, by w gronie koneserów, jak Miriam czy Lemański, rozmawiać o sztuce i literaturze. W latach 20. Fiszer chodził do „Kresów”, „Astorii” i „Ziemiańskiej”. W latach międzywojennych zbliżył się z Janem Lechoniem, Julianem Tuwimem, Antonim Słonimskim. „Niezwykły dowcip, dobroć i delikatność uczuć, i miłość do poezji czyniły go nam wyjątkowo drogim” – pisał Słonimski. Ze skamandrytami siadywał przy stoliku przed okresem słynnego półpięterka, gdy byli jeszcze skromnymi, acz wesołymi poetami.

 
Z kolei Leszek Masierak przypomina walki Polaków w Norwegii podczas II wojny światowej:
 

Na norweskiej ziemi wylądowali też polscy żołnierze – Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich dowodzona przez generała brygady Zygmunta Bohusz-Szyszkę. Jednostka ta formowana była z myślą o udziale w zupełnie innej wojnie. Miała być częścią wspomnianego alianckiego korpusu ekspedycyjnego w Finlandii. Skoro jednak wojna radziecko-fińska skończyła się, skierowano ją do Norwegii. Licząca około 4 i pół tysiąca żołnierzy brygada wyokrętowana została w Harstad, po rozpoznaniu pozycji nieprzyjaciela przez dwa dni (27 i 28 maja) atakowała z powodzeniem Ankenes i Nyborg, walnie przyczyniając się do zdobycia przez aliantów Narviku.

 
W numerze również m.in.:
  • Cezary Krysztopa w rozmowie z kasjerką poznaje bolączki handlowców w okresie kwarantanny
  • Teresa Wójcik pisze o tarczy antykryzysowej i reakcjach giełd na koronawirus
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz o pokoju brzeskim z 1918 r.
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem Mrozem, wokalistą, muzykiem, kompozytorem
  • Paweł Gabryś-Kurowski o filmie "W labiryncie"


 

Polecane
Emerytury
Stażowe