Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Oszukane pokolenie

Czy pandemia koronawirusa może okazać się dla milenialsów „traumą pokoleniową”? Czy pokolenie przyzwyczajone do funkcjonowania w „rytmie tymczasowości” zostanie zmuszone do zmiany stylu życia i czy będzie to zmiana trwała? Na pytania te usiłujemy odpowiedzieć w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Oszukane pokolenie
/ foto T.S.


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/aplikacjaTS

A co jeszcze w najnowszym "TS"? Tematyce milenialsów poświęcony jest m.in. artykuł Agnieszki Żurek

Wychowani w epoce wolnego rynku, nie pamiętający komunistycznego zniewolenia, konieczności walki o codzienny byt, wojnę znający jedynie ze słuchanych jednym uchem opowieści dziadków. Pewni siebie, dobrze wykształceni, ceniący swobodę i elastyczne formy zatrudnienia, nieprzywiązujący się na stałe do jednego miejsca pracy czy zamieszkania. Według badań przeprowadzonych w University of New Hampshire cechują ich: wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach, przekonanie o własnej wyjątkowości, nadmierne oczekiwania oraz silna awersja wobec krytyki. Czy te cechy pokolenia milenialsów (elastyczność, swoboda poruszania się w świecie technologii cyfrowych) pomogą im przetrwać w dobie pandemii koronawirusa?


O sytuacji milenialsów z Janem Śpiewakiem, działaczem społecznym, socjologiem rozmawia Mateusz Kosiński. 

Już wcześniej pokolenie urodzone w latach 80. i 90. miało słabą sytuację na rynku pracy, w społeczeństwie. Nie ma badań, jak rozkłada się w społeczeństwie kwestia posiadanego majątku, ale wiemy ze Stanów Zjednoczonych, że w tym kraju pokolenie milenialsów posiada zaledwie 2 proc. krajowego majątku. To pokolenie nieposiadające własnych mieszkań, zgromadzonego kapitału. To pokolenie dotknięte w Polsce, ale i na świecie, deregulacją Kodeksu i rynku pracy, pokolenie, które pracuje na śmieciówkach, czy zmuszone do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych. To pokolenie pozbawione elementarnych praw, które pokolenia poprzednie posiadały

- słyszymy.



Bartosz Bartczak o roli mediów w bieżącej kampanii wyborczej rozmawia z Marcinem Palade, polskim socjologiem polityki, autorem wielu opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych w Polsce

– Wydarzenia ostatnich dni i tygodni, związane z dyskusją o terminie wyborów prezydenckich, ale też z całą sytuacją epidemii koronawirusa, bardzo wyraźnie pokazują tendencje narzucania narracji opozycji przez media z nią sympatyzujące. Dziennikarze TVN, „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”, a także publicyści w mediach społecznościowych dążą do bycia niejako kompasami dla polityków, przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej 

– twierdzi naukowiec. 


Polecamy również wywiad Bartosza Boruciaka z Jakubem Sienkiewiczem, liderem "Elektrycznych Gitar".  

Znalazłem się z powrotem w niszy. Obecnie piosenka nie pełni takiej funkcji jak dawniej, kiedy tworzyła pokoleniowy kod porozumienia. Teraz podobną funkcję pełnią memy i media społecznościowe. Cała scena literacko-muzyczna jest w niszy, nie ze swojej winy, tylko świat się zmienił. Mnie się udało na jakiś czas trafić do kanonu popkultury. Teraz czasy są bardziej wymagające. Przy tak wielkiej ilości propozycji trzeba szczególnie dobrze wiedzieć, jak zostać zauważonym. Dla starszych wykonawców to też jest wyzwanie




W numerze również m.in.: 
  • "Antypracownicze zapisy wykreślone" Piotr Duda w rozmowie z Mateuszem Kosińskim komentuje sytuację z tarczą antykryzysową 
  • "Solidarność odpowiedzią na kryzys" twierdzi Marcin Bąk 
  • "Strategia bezpieczeństwa energetycznego" Teresa Wójcik rozmawia z prezesem PGNiG Jerzym Kwiecińskim 
  • "Tarcza tarczy nierówna" Paweł Pietkun o tym jak różne państwa Unii Europejskie reagują na kryzys 
  • Piąty szczyt Trójmorza przeniesiony na październik - o jego kulisach przeczytamy w artykule Teresy Wójcik
  • "Jak bronić nacjonalizm?" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Ramadan z zamkniętymi meczetami" Paweł Pietkun przedstawia jak wyglądał muzułmański ramadan w trakcie pandemii koronawirusa 
  • "Dwie kapitulacje" Leszka Masieraka o zakończeniu II wojny światowej 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Jackiem Strączyńskim, przewodniczącym Zarządu Regiony Częstochowskiego NSZZ Solidarność 
  • "Ludzie patrzą i milkną" reportaż Mateusza Kosińskiego z Biebrzy, zdjęcia autorstwa Marcina Żeglińskiego


Najnowszy numer "TS" (19/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

Niemiec w koszulce Ruchu Obrony Granic: Winni są Merkel i Tusk z ostatniej chwili
Niemiec w koszulce Ruchu Obrony Granic: Winni są Merkel i Tusk

Donald Tusk jako szef RE mógł wpłynąć na politykę migracyjną kanclerz Niemiec Angeli Merkel – uważa Niemiec z granicznego miasta Guben, który wstąpił do Ruchu Obrony Granic.

Kaczyński ujawnił, o czym rozmawiał z Hołownią z ostatniej chwili
Kaczyński ujawnił, o czym rozmawiał z Hołownią

– My realistycznie podchodzimy do sytuacji, także w obecnej koalicji. Natomiast takie sprawy jak te, o których tak generalnie tu wspominałem, to znaczy, że trzeba Polskę – to słowo jest całkowicie uzasadnione – ratować, to o tym żeśmy rozmawiali – mówił w niedzielę o spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Oszukane pokolenie

Czy pandemia koronawirusa może okazać się dla milenialsów „traumą pokoleniową”? Czy pokolenie przyzwyczajone do funkcjonowania w „rytmie tymczasowości” zostanie zmuszone do zmiany stylu życia i czy będzie to zmiana trwała? Na pytania te usiłujemy odpowiedzieć w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Oszukane pokolenie
/ foto T.S.


Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?


Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:

http://bit.ly/aplikacjaTS

A co jeszcze w najnowszym "TS"? Tematyce milenialsów poświęcony jest m.in. artykuł Agnieszki Żurek

Wychowani w epoce wolnego rynku, nie pamiętający komunistycznego zniewolenia, konieczności walki o codzienny byt, wojnę znający jedynie ze słuchanych jednym uchem opowieści dziadków. Pewni siebie, dobrze wykształceni, ceniący swobodę i elastyczne formy zatrudnienia, nieprzywiązujący się na stałe do jednego miejsca pracy czy zamieszkania. Według badań przeprowadzonych w University of New Hampshire cechują ich: wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach, przekonanie o własnej wyjątkowości, nadmierne oczekiwania oraz silna awersja wobec krytyki. Czy te cechy pokolenia milenialsów (elastyczność, swoboda poruszania się w świecie technologii cyfrowych) pomogą im przetrwać w dobie pandemii koronawirusa?


O sytuacji milenialsów z Janem Śpiewakiem, działaczem społecznym, socjologiem rozmawia Mateusz Kosiński. 

Już wcześniej pokolenie urodzone w latach 80. i 90. miało słabą sytuację na rynku pracy, w społeczeństwie. Nie ma badań, jak rozkłada się w społeczeństwie kwestia posiadanego majątku, ale wiemy ze Stanów Zjednoczonych, że w tym kraju pokolenie milenialsów posiada zaledwie 2 proc. krajowego majątku. To pokolenie nieposiadające własnych mieszkań, zgromadzonego kapitału. To pokolenie dotknięte w Polsce, ale i na świecie, deregulacją Kodeksu i rynku pracy, pokolenie, które pracuje na śmieciówkach, czy zmuszone do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych. To pokolenie pozbawione elementarnych praw, które pokolenia poprzednie posiadały

- słyszymy.



Bartosz Bartczak o roli mediów w bieżącej kampanii wyborczej rozmawia z Marcinem Palade, polskim socjologiem polityki, autorem wielu opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych w Polsce

– Wydarzenia ostatnich dni i tygodni, związane z dyskusją o terminie wyborów prezydenckich, ale też z całą sytuacją epidemii koronawirusa, bardzo wyraźnie pokazują tendencje narzucania narracji opozycji przez media z nią sympatyzujące. Dziennikarze TVN, „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”, a także publicyści w mediach społecznościowych dążą do bycia niejako kompasami dla polityków, przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej 

– twierdzi naukowiec. 


Polecamy również wywiad Bartosza Boruciaka z Jakubem Sienkiewiczem, liderem "Elektrycznych Gitar".  

Znalazłem się z powrotem w niszy. Obecnie piosenka nie pełni takiej funkcji jak dawniej, kiedy tworzyła pokoleniowy kod porozumienia. Teraz podobną funkcję pełnią memy i media społecznościowe. Cała scena literacko-muzyczna jest w niszy, nie ze swojej winy, tylko świat się zmienił. Mnie się udało na jakiś czas trafić do kanonu popkultury. Teraz czasy są bardziej wymagające. Przy tak wielkiej ilości propozycji trzeba szczególnie dobrze wiedzieć, jak zostać zauważonym. Dla starszych wykonawców to też jest wyzwanie




W numerze również m.in.: 
  • "Antypracownicze zapisy wykreślone" Piotr Duda w rozmowie z Mateuszem Kosińskim komentuje sytuację z tarczą antykryzysową 
  • "Solidarność odpowiedzią na kryzys" twierdzi Marcin Bąk 
  • "Strategia bezpieczeństwa energetycznego" Teresa Wójcik rozmawia z prezesem PGNiG Jerzym Kwiecińskim 
  • "Tarcza tarczy nierówna" Paweł Pietkun o tym jak różne państwa Unii Europejskie reagują na kryzys 
  • Piąty szczyt Trójmorza przeniesiony na październik - o jego kulisach przeczytamy w artykule Teresy Wójcik
  • "Jak bronić nacjonalizm?" prof. Marka Jana Chodakiewicza 
  • "Ramadan z zamkniętymi meczetami" Paweł Pietkun przedstawia jak wyglądał muzułmański ramadan w trakcie pandemii koronawirusa 
  • "Dwie kapitulacje" Leszka Masieraka o zakończeniu II wojny światowej 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Jackiem Strączyńskim, przewodniczącym Zarządu Regiony Częstochowskiego NSZZ Solidarność 
  • "Ludzie patrzą i milkną" reportaż Mateusza Kosińskiego z Biebrzy, zdjęcia autorstwa Marcina Żeglińskiego


Najnowszy numer "TS" (19/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe