Najnowszy numer "TS": Prezydent Andrzej Duda Człowiek Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”

Przy końcu pierwszej kadencji Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie „Tygodnik Solidarność” przyznał tytuł „Człowieka Roku”. Po prostu – to jest nasz Prezydent, pracownicy zawsze mogli na niego liczyć. Okazało się, że jest jedynym gwarantem rozwiązań propracowniczych. W sytuacjach trudnych, kontrowersyjnych, gdy pojawiały się projekty dla Solidarności nie do przyjęcia, prezydent Duda był otwarty na nasze racje, mieliśmy w nim oparcie. To właśnie relacjom między prezydentem Andrzejem Dudą a Solidarnością poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "TS": Prezydent Andrzej Duda Człowiek Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.
Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w numerze?

– Pierwsza umowa programowa pomiędzy Solidarnością a ówczesnym kandydatem na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą została podpisana pięć lat temu, 5 maja 2015 r. Była to bardzo ważna inicjatywa, zrealizowana z korzyścią nie tylko dla obu stron, ale również dla Polski, dla milionów pracujących Polaków, dla emerytów, dla polskich rodzin. Solidarność ma z dr. Andrzejem Dudą wspólne cele. Jeden z nich, może najważniejszy, to Polska równych szans, gdzie każdy człowiek jest dostrzegany, gdzie każdy region jest jednakowo ważny, gdzie szanowana jest praca, za którą człowiek otrzymuje godną płacę, pracując w godnych warunkach, gdzie dziękuje się tym, którzy te warunki zapewniają

– pisze w artykule „Prezydent na 40-lecia Solidarności" Teresa Wójcik.

Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” o I kadencji prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiał z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotrem Dudą.

– Kryzys pandemii koronawirusa nie omija nikogo, także w Polsce. To znaczy, że obciąża nas wszystkich. Jednak udaje się ochronić przed ogromnymi kosztami najliczniejsze, najmniej odporne na ciosy pandemii grupy ludności. Udaje się dzięki Solidarności i wsparciu Prezydenta Andrzeja Dudy. To jest zupełnie inne rozwiązanie niż stosowane przez rządy PO-PSL w latach 2008-2009, kiedy koszty kryzysu ponieśli prawie wyłącznie pracownicy, a bezrobocie w Polsce sięgało szczytu

– mówi nam Piotr Duda.



O istocie polityki zagranicznej prezydenta Andrzeja Dudy, jej kierunkach, sukcesach i problemach mówi dr Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu – szef Gabinetu Prezydenta, w rozmowie z Teresą Wójcik.

Od samego początku kwestia odtworzenia polskiej polityki zagranicznej była jednym z głównych zadań, jakie postawił sobie Prezydent Andrzej Duda. Odtworzenia właśnie, bo nasza diagnoza stanu spraw u progu tej prezydentury była pesymistyczna. Ówczesna polityka zagraniczna naszego kraju nie stawiała na naszą samodzielność i konkurencyjność, ale na wpisanie działań Polski w kontekst tego, co nazywano głównym nurtem. Trzeba dodać, że bez ambicji kształtowania jego celów. W efekcie mieliśmy fatalne relacje w regionie z Litwą czy krajami Grupy Wyszehradzkiej, zostaliśmy wykluczeni z dyskusji o Ukrainie. Nie mieliśmy żadnej polityki względem USA. Kontynuowaliśmy zależność energetyczną od Rosji. Nie byliśmy obecni w żadnym istotnym wydarzeniu o zasięgu globalnym ani w żadnej światowej instytucji. Nie mieliśmy partnerów poza Europą. A w Europie byliśmy tylko dodatkiem do polityki centralnych stolic. Teraz, po pięciu latach, te złe trendy udało się z sukcesem odwrócić

– słyszymy.

O prawdziwej stawce wyborów prezydenckich pisze Jakub Pacan


Konserwatysta Andrzej Duda broni wizji, by przy technicznym unowocześnianiu państwa i podnoszeniu jego sprawności, a co za tym idzie sprawczości najpierw wewnątrz, a potem w przestrzeni międzynarodowej, nie chłonąć nowinek obyczajowych z UE, ponieważ stanowią zagrożenie dla naszej tożsamości narodowej, osłabiają patriotyzm i myślenie w kategoriach polskiej racji stanu. Stąd silny akcent w kampanii na obronę tradycyjnej rodziny, powoływanie się na Jana Pawła II, chrześcijańskie dziedzictwo Polski i nieuleganie woli innych państw, szczególnie naszych sąsiadów.
Lewicowy liberał Rafał Trzaskowski bliski kosmopolitycznym elitom z Brukseli widzi w takiej postawie lęk przed nowoczesnością. Tylko wtedy, gdy Polska stanie się „normalnym europejskim krajem”, Unia przestanie się nas czepiać i staniemy się pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty, a to z kolei będzie naszą gwarancją bezpieczeństwa – myśli ta strona polskich elit. Stawianie postępowości rozwiązań ponad silnymi instytucjami państwa jest gwarantem bezpiecznej, bo ucywilizowanej Polski.



Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim zdradza problemy swojego regionu.

Jedną z nich jest na pewno wojna w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie niedawno stanowisko objął nowy dyrektor. W tej sprawie poruszaliśmy już nawet parlamentarzystów. Ale okazuje się, że dyrektor został nadany przez Ministerstwo Kultury i dlatego nie może zostać odwołany. To nas jeszcze bardziej rozsierdziło. A dyrektor uderzył w członków Solidarności, walczy z nami, zwalniając kolejnych pracowników. Ale my tej sprawy nie odpuścimy. Kolejna z najważniejszych spraw w naszym regionie dotyczy Domu Pomocy Społecznej Szczurkowo w powiecie bartoszyckim. Tam udowodniono już wiele przestępstw przeciwko pracownikom, a jednym z nich jest chociażby przerabianie grafików czasu pracy.


W numerze również m.in.:
  • Adam Chmielecki "Solidarność jako wspólnota" - artykuł o pięknym dziedzictwie naszego związku
  • "Prezydent potrzebuje naszego wsparcia wyborczego" Jakub Pacan rozmawia z posłem Janem Mosińskim
  • "Polska Rafała" Mateusz Kosiński przewiduje jakby mogła wyglądać prezydentura Rafała Trzaskowskiego
  • "Policja: Madeleine nie żyje. Zabił ją pedofil" Paweł Pietkun przedstawia kulisy zaginięcia sprzed lat
  • "Bogu oddajemy Wasze organizacje związkowe" - wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego dotyczące świata pracy zebrał Jakub Pacan
  • Z Adamem Palmą, muzykiem, kompozytorem, gitarzystą i wykładowcą rozmawia Bartosz Boruciak
  • Mariusz Krzysztofiński pisze o książce "Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza Romana Kotlarza"
  • W cyklu "Ludzie Wolności i Solidarności" Mateusz Wyrwich przedstawia Stanisława Sakwe
  • "Mit, percepcja, rzeczywistość" prof. Marek Jan Chodakiewicz pisze o micie "żydokomuny"
W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (26/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
Odbudowa terenów po powodzi. Tusk zapowiada wielką pomoc z ostatniej chwili
Odbudowa terenów po powodzi. Tusk zapowiada wielką pomoc

Na odbudowę terenów po powodzi przeznaczone zostaną bardzo duże środki tak krajowe jak i europejskie - zapewnił premier Donald Tusk podczas sobotniego spotkania z wojewodami.

Natalia Kukulska zamieściła poruszający wpis. Te słowa łamią serce z ostatniej chwili
Natalia Kukulska zamieściła poruszający wpis. Te słowa łamią serce

Piosenkarka Natalia Kukulska zwróciła się do swoich fanów. Nawiązała do bardzo trudnej sytuacji na południu Polski.

Podano pierwsze szacunki strat powodziowych z ostatniej chwili
Podano pierwsze szacunki strat powodziowych

Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń poinformował w sobotę, że na godzinę 12 wstępne straty są oszacowane na 3 mld 832 mln 623 tys. zł. Największa dotychczas suma strat dotyczy miasta Jelenia Góra - 750 mln zł.

Atak na kraje bałtyckie? Niepokojące słowa Putina z ostatniej chwili
Atak na kraje bałtyckie? Niepokojące słowa Putina

Władze rosyjskie zaczynają przygotowywać opinię publiczną na możliwy atak na państwa bałtyckie pod pretekstem ochrony obwodu królewieckiego. Świadczą o tym słowa Władimira Putina wygłoszone podczas środowego spotkania z szefami regionów, ocenił w piątek portal Moscow Times.

Pałac Buckingham wydał komunikat. Chodzi o króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham wydał komunikat. Chodzi o króla Karola III

Król Karol III wrócił do pełnienia swoich królewskich obowiązków po dłuższej przerwie spowodowanej leczeniem nowotworu. To wspaniała wiadomość dla wszystkich jego sympatyków. Z początkiem września monarcha ponownie pojawia się publicznie, a jego nowa energia i dobry humor przyciągają uwagę mediów oraz poddanych.

Ważny komunikat PSG dla powodzian z ostatniej chwili
Ważny komunikat PSG dla powodzian

Polska Spółka Gazownictwa zaapelowała w sobotę do powodzian, aby nie podejmowali samodzielnych prób odkręcania kurków głównych gazu. Zwraca się do mieszkańców z prośbą o umożliwienie dostępu do ich lokali tam, gdzie jest to możliwe.

Bardzo smutno. Nie żyje wybitny aktor dubbingowy z ostatniej chwili
"Bardzo smutno". Nie żyje wybitny aktor dubbingowy

W wieku 99 lat odszedł David Graham – jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów brytyjskiej telewizji. W piątek, 20 września, świat pożegnał aktora, który przez dekady czarował widzów swoim niezwykłym talentem. Informację o jego śmierci potwierdził Jamie Anderson, syn twórcy kultowego serialu „Thunderbirds”, w którym Graham odegrał jedną ze swoich najbardziej pamiętnych ról.

Jest strach. Szczere wyznanie gwiazdy „Rancza” z ostatniej chwili
"Jest strach". Szczere wyznanie gwiazdy „Rancza”

Aktorka Patricia Kazadi zabrała głos vs. popularnego serialu "Ranczo". Nie ukrywa, że pewne kwestie ostatnio ją niepokoją. Dodała również, same początki na planie serialu wspomina bardzo miło.

Czy rząd Tuska poradził sobie z powodzią? Wyniki sondażu z ostatniej chwili
Czy rząd Tuska poradził sobie z powodzią? Wyniki sondażu

Sondaż SW Research dla rp.pl ukazał, jak Polacy oceniają reakcję rządu Donalda Tuska na powódź, która nawiedziła południową Polskę. W wyniku intensywnych opadów spowodowanych przez niż genueński Boris, wiele miast i wsi zostało zalanych, a straty liczone są w miliardach złotych.

Powodzie w Polsce. Sołtys Trestna: nawet dzieci pomagały tylko u nas
Powodzie w Polsce. Sołtys Trestna: nawet dzieci pomagały

To niewiarygodne, co tutaj się działo. Wszyscy jesteśmy w takich emocjach. To były dwie doby ciężkiej pracy. Wystarczyło kilka apeli w mediach społecznościowych, a do Trestna zaczęli przyjeżdżać ludzie, którzy nie pytając o nic, rzucali się na pomoc. Łapali za łopaty, przerzucali worki. Kobiety, mężczyźni. Tutaj nawet dzieci pomagały - opowiada o walce o swoją wieś jej sołtys Beata Dolejsz.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Prezydent Andrzej Duda Człowiek Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”

Przy końcu pierwszej kadencji Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie „Tygodnik Solidarność” przyznał tytuł „Człowieka Roku”. Po prostu – to jest nasz Prezydent, pracownicy zawsze mogli na niego liczyć. Okazało się, że jest jedynym gwarantem rozwiązań propracowniczych. W sytuacjach trudnych, kontrowersyjnych, gdy pojawiały się projekty dla Solidarności nie do przyjęcia, prezydent Duda był otwarty na nasze racje, mieliśmy w nim oparcie. To właśnie relacjom między prezydentem Andrzejem Dudą a Solidarnością poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "TS": Prezydent Andrzej Duda Człowiek Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.
Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w numerze?

– Pierwsza umowa programowa pomiędzy Solidarnością a ówczesnym kandydatem na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą została podpisana pięć lat temu, 5 maja 2015 r. Była to bardzo ważna inicjatywa, zrealizowana z korzyścią nie tylko dla obu stron, ale również dla Polski, dla milionów pracujących Polaków, dla emerytów, dla polskich rodzin. Solidarność ma z dr. Andrzejem Dudą wspólne cele. Jeden z nich, może najważniejszy, to Polska równych szans, gdzie każdy człowiek jest dostrzegany, gdzie każdy region jest jednakowo ważny, gdzie szanowana jest praca, za którą człowiek otrzymuje godną płacę, pracując w godnych warunkach, gdzie dziękuje się tym, którzy te warunki zapewniają

– pisze w artykule „Prezydent na 40-lecia Solidarności" Teresa Wójcik.

Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” o I kadencji prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiał z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotrem Dudą.

– Kryzys pandemii koronawirusa nie omija nikogo, także w Polsce. To znaczy, że obciąża nas wszystkich. Jednak udaje się ochronić przed ogromnymi kosztami najliczniejsze, najmniej odporne na ciosy pandemii grupy ludności. Udaje się dzięki Solidarności i wsparciu Prezydenta Andrzeja Dudy. To jest zupełnie inne rozwiązanie niż stosowane przez rządy PO-PSL w latach 2008-2009, kiedy koszty kryzysu ponieśli prawie wyłącznie pracownicy, a bezrobocie w Polsce sięgało szczytu

– mówi nam Piotr Duda.



O istocie polityki zagranicznej prezydenta Andrzeja Dudy, jej kierunkach, sukcesach i problemach mówi dr Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu – szef Gabinetu Prezydenta, w rozmowie z Teresą Wójcik.

Od samego początku kwestia odtworzenia polskiej polityki zagranicznej była jednym z głównych zadań, jakie postawił sobie Prezydent Andrzej Duda. Odtworzenia właśnie, bo nasza diagnoza stanu spraw u progu tej prezydentury była pesymistyczna. Ówczesna polityka zagraniczna naszego kraju nie stawiała na naszą samodzielność i konkurencyjność, ale na wpisanie działań Polski w kontekst tego, co nazywano głównym nurtem. Trzeba dodać, że bez ambicji kształtowania jego celów. W efekcie mieliśmy fatalne relacje w regionie z Litwą czy krajami Grupy Wyszehradzkiej, zostaliśmy wykluczeni z dyskusji o Ukrainie. Nie mieliśmy żadnej polityki względem USA. Kontynuowaliśmy zależność energetyczną od Rosji. Nie byliśmy obecni w żadnym istotnym wydarzeniu o zasięgu globalnym ani w żadnej światowej instytucji. Nie mieliśmy partnerów poza Europą. A w Europie byliśmy tylko dodatkiem do polityki centralnych stolic. Teraz, po pięciu latach, te złe trendy udało się z sukcesem odwrócić

– słyszymy.

O prawdziwej stawce wyborów prezydenckich pisze Jakub Pacan


Konserwatysta Andrzej Duda broni wizji, by przy technicznym unowocześnianiu państwa i podnoszeniu jego sprawności, a co za tym idzie sprawczości najpierw wewnątrz, a potem w przestrzeni międzynarodowej, nie chłonąć nowinek obyczajowych z UE, ponieważ stanowią zagrożenie dla naszej tożsamości narodowej, osłabiają patriotyzm i myślenie w kategoriach polskiej racji stanu. Stąd silny akcent w kampanii na obronę tradycyjnej rodziny, powoływanie się na Jana Pawła II, chrześcijańskie dziedzictwo Polski i nieuleganie woli innych państw, szczególnie naszych sąsiadów.
Lewicowy liberał Rafał Trzaskowski bliski kosmopolitycznym elitom z Brukseli widzi w takiej postawie lęk przed nowoczesnością. Tylko wtedy, gdy Polska stanie się „normalnym europejskim krajem”, Unia przestanie się nas czepiać i staniemy się pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty, a to z kolei będzie naszą gwarancją bezpieczeństwa – myśli ta strona polskich elit. Stawianie postępowości rozwiązań ponad silnymi instytucjami państwa jest gwarantem bezpiecznej, bo ucywilizowanej Polski.



Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim zdradza problemy swojego regionu.

Jedną z nich jest na pewno wojna w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie niedawno stanowisko objął nowy dyrektor. W tej sprawie poruszaliśmy już nawet parlamentarzystów. Ale okazuje się, że dyrektor został nadany przez Ministerstwo Kultury i dlatego nie może zostać odwołany. To nas jeszcze bardziej rozsierdziło. A dyrektor uderzył w członków Solidarności, walczy z nami, zwalniając kolejnych pracowników. Ale my tej sprawy nie odpuścimy. Kolejna z najważniejszych spraw w naszym regionie dotyczy Domu Pomocy Społecznej Szczurkowo w powiecie bartoszyckim. Tam udowodniono już wiele przestępstw przeciwko pracownikom, a jednym z nich jest chociażby przerabianie grafików czasu pracy.


W numerze również m.in.:
  • Adam Chmielecki "Solidarność jako wspólnota" - artykuł o pięknym dziedzictwie naszego związku
  • "Prezydent potrzebuje naszego wsparcia wyborczego" Jakub Pacan rozmawia z posłem Janem Mosińskim
  • "Polska Rafała" Mateusz Kosiński przewiduje jakby mogła wyglądać prezydentura Rafała Trzaskowskiego
  • "Policja: Madeleine nie żyje. Zabił ją pedofil" Paweł Pietkun przedstawia kulisy zaginięcia sprzed lat
  • "Bogu oddajemy Wasze organizacje związkowe" - wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego dotyczące świata pracy zebrał Jakub Pacan
  • Z Adamem Palmą, muzykiem, kompozytorem, gitarzystą i wykładowcą rozmawia Bartosz Boruciak
  • Mariusz Krzysztofiński pisze o książce "Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza Romana Kotlarza"
  • W cyklu "Ludzie Wolności i Solidarności" Mateusz Wyrwich przedstawia Stanisława Sakwe
  • "Mit, percepcja, rzeczywistość" prof. Marek Jan Chodakiewicz pisze o micie "żydokomuny"
W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (26/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe