Rocznica wydania rozkazu rozstrzelania polskich jeńców wojennych w Katyniu
Dziś mija 77. rocznica podjęcia przez Stalina decyzji o rozstrzelaniu jeńców wojennych przebywających w 1940 roku w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zwierzchnik NKWD, Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych, w liście do Stalina pisał wczesniej, że wszyscy polscy oficerowie oraz policjanci i przedstawiciele innych służb mudurowych są "zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej (...) usiłują kontynuować działalność kontrrewolucyjną" i po wyjściu będą walczyć przeciwko ZSRR.
Dziś mija 77. rocznica podjęcia przez Stalina decyzji o rozstrzelaniu jeńców wojennych przebywających w 1940 roku w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zwierzchnik NKWD, Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych, w liście do Stalina pisał wczesniej, że wszyscy polscy oficerowie oraz policjanci i przedstawiciele innych służb mudurowych są "zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej (...) usiłują kontynuować działalność kontrrewolucyjną" i po wyjściu będą walczyć przeciwko ZSRR. Beria przekonywał także, że wszyscy oni powinni zostać skazani na rozstrzelanie bez możliwości prowadzenia dochodzenia i procesu.
W wyniku tego działania NKWD w kwietniu podjęto akcje likwidacyjne ww.obozów jenieckich, w których zabitych zostało ponad 14 tys. obywateli IIRP, do tego doliczyć trzeba jeszcze około 7 tys. polskich więźniów zamordowanych w innych republikach. W połowie kwietnia rozpoczęto także wywózkę rodzin pomordowanych, około 320 tys. osób, była to druga tura zsyłki. W pierwszej wywieziono dwa miesiące wczesniej ponad 200 tys. ludzi.
Mimo odkrycia przed Niemców zbiorowych mogił już w 1943 roku, pierwsze ruchy dotyczące wyjaśnienia sprawy nastapiły dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. 14.10. 1992 roku Borys Jelcyn przekazał Lechowi Wałęsie kopię rozkazu rozstrzelania jeńców wydanego przez Stalina 05.03.1940 roku.
źródło" TVP, ospr1939
- Źródło: tysol.pl
- Data: 05.03.2017 10:41
- Tagi: , Beria, Stalin, zbrodnia katyńska, Katyń,