Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

POLECANE
Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami. Koszmar przed aborcyjną przychodnią w Warszawie [VIDEO] gorące
"Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami". Koszmar przed aborcyjną "przychodnią" w Warszawie [VIDEO]

8 marca, przy ul. Wiejskiej 9 w Warszawie otwarto pierwszą w Polsce "przychodnię" aborcyjną "Abotak". Od tamtej pory przed placówką trwają protesty prolajferów i kontrprotesty aborcjonistów. W sieci pojawiły się nagrania z jednego z protestów.

„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost Wiadomości
Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost

FC Barcelona przygotowuje się do wielkiego starcia z Realem Madryt w 35. kolejce La Liga. Przed niedzielnym El Clasico na konferencji prasowej pojawił się trener Hansi Flick, który nie tylko zapowiedział skład, ale też odniósł się do przyszłości Wojciecha Szczęsnego w klubie.

Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA Wiadomości
Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował w sobotę polskim pilotom, którzy ukończyli pierwszy etap szkolenia na samolotach F-35 w USA. Podkreślił, że żołnierze ci wzmacniają polskie zdolności obronne.

Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców z ostatniej chwili
Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców

Dożywocie grozi rodzicom 3-letniej dziewczynki, która z rozległymi oparzeniami ciała trafiła w piątek do szpitala w Słupsku. Mimo starań lekarzy dziecko zmarło.

Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo” pilne
Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo”

W piątek wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta, podczas której Krzysztof Stanowski wezwał Karola Nawrockiego do wyjaśnień dotyczących zakupu kawalerki w Gdańsku. Po wydarzeniu do Stanowskiego podszedł Karol Nawrocki. "Powiem wam, że dla mnie te wybory to także kolekcjonowanie w głowie pewnych scenek. Jedną z nich zapamiętam na długo" - opisuje swoją rozmowę z Nawrockim dziennikarz.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe