[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rola Solidarności jako zbiorowego protestu przeciw totalitaryzmom

W 1949 r. George Orwell napisał powieść „1984”. Ta futurystyczna antyutopia dotarła do Polaków dzięki tłumaczeniu Juliusza Mieroszewskiego i wydana została na emigracji w Instytucie Literackim w Paryżu w roku 1953. W PRL powieść Orwella była zakazana przez cenzurę.
 [Felieton
/ Solidarność

Pierwsze oficjalne wydanie pojawiło się w Polsce w roku 1988, od roku 1980 była ona jednak publikowana w postaci przedruków z wydania paryskiego w wydawnictwach niezależnych – tzw. drugiego obiegu. „1984” ukazuje obłudę sowieckiego systemu. W kulturze masowej w chwili obecnej znane są pojęcia: „Wielki Brat”, „nowomowa” lub „nieosoba” – polityk odsunięty od wpływów lub obywatel o wrogich lub nieortodoksyjnych poglądach politycznych. Czy nie brzmi to ciągle znajomo? Ruch Solidarności zatrzymał sowiecki system w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego. Ciągle pojawiają się pytania, jak światowa opinia publiczna powinna się odnieść do problemów agenturalności ówczesnych liderów tego ruchu. Tutaj, w Ameryce, postać Lecha Wałęsy nie jest odbrązowiona i ważne jest pytanie: jak to zrobić, aby nie ucierpiał na tym wizerunek Polski. Sam NSZZ „Solidarność” ciągle odbudowuje swoją pozycję, pozostając przy niezmiennych pryncypiach wierności osobom pracującym i nauce wielkiego Polaka Jana Pawła II. Czasami czuję, że żyjąc poza granicami Polski, też mam „mały” udział w tym wielkim dziele formowania się polskiego narodu bliskim tym pryncypiom i ideom Solidarności. Na emigracji żyje i pozostaje w związku z polskim kodem kulturowym ok. 20 milionów osób, które ciągle przyznają się do związków z polskim narodem. W Milwaukee powstaje nowe medium o historycznej nazwie „Kuryer Polski”. Nawiązuje on do najstarszej polskiej gazety wydawanej w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwszy redaktor – Michał Kruszka ze Słabomierza koło Żnina, 15 lat przed Romanem Dmowskim na łamach swojej gazety w 1888 roku powiedział: „«Kuryer Polski» jest gazetą, która reprezentuje polskie interesy w Stanach Zjednoczonych”. Warto więc reaktywować tę ideę i powrócić do reprezentowania polskich interesów w USA, tym bardziej że w radzie edytorskiej zasiadają: prof. Marek Rudnicki z Chicago, Adam Gajkowski z Sydney, Zygmunt Staszewski z Miami – ludzie Solidarności, którzy niejednokrotnie pokazują Polakom na emigracji, że pryncypia, na których stoimy, się nie zmieniły. Idea Solidarności jest ciągle żywa i ma wielkie znaczenie w powstrzymywaniu totalitarnych ideologii. Warto więc zastanowić się, jak osiągnąć ten cel w szczególności w aspekcie międzynarodowym. Na emigracji ciągle żyją setki byłych działaczy Solidarności, warto więc nawiązać z nimi kontakt, aby pomogli promować rolę Solidarności jako zbiorowego protestu przeciwko totalitaryzmom. Istotne jest szybkie odbudowanie elit narodowych i przywrócenie godności ludziom, którzy zawsze identyfikowali się z polskim kodem kulturowym. Jest to ambitne zadanie, które wybrzmiało w trakcie orędzia nowo wybranego polskiego prezydenta. „Bycie prezydentem polskich spraw” to wyraźny drogowskaz na drodze do przywrócenia Polakom godności i właściwego ich miejsca na geopolitycznej mapie świata.


 

POLECANE
Tragiczny wypadek busa w Świętokrzyskiem z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek busa w Świętokrzyskiem

Jedna osoba zginęła, a 18 jest rannych, to tragiczny bilans wypadku, do którego na drodze krajowej nr 74 w Lechowie (Świętokrzyskie). Trasa była całkowicie zablokowana, obecnie obowiązuje tam ruch wahadłowy.

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Stocha. PZN wydał komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia ws. Kamila Stocha. PZN wydał komunikat

Fani Kamila Stocha mają powody do niepokoju. Polski Związek Narciarski poinformował o urazie kolana, którego trzykrotny mistrz olimpijski doznał podczas treningu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. 

Nie żyje znana polska aktorka z ostatniej chwili
Nie żyje znana polska aktorka

W wieku 94 lat zmarła aktorka teatralna i filmowa Barbara Horawianka. Znana m.in. z filmów: "Pociąg", "Samotność we dwoje", "Kochankowie z Marony". Aktorka zostanie zapamiętana także z ról teatralnych, była m.in. Tytanią w "Śnie nocy letniej", Molly w "Operze za trzy grosze" oraz Podstoliną w "Zemście".

Etiopia zbuduje swoje CPK z ostatniej chwili
Etiopia zbuduje swoje CPK

Grupa Ethiopian Airlines ogłosiła plany budowy nowoczesnego „Mega Airport City” w Abusera, które położone jest w Bishoftu City. Projekt ten, opracowany wspólnie z firmą Dar Al-Handasah Consultants, ma przekształcić przemysł lotniczy w Etiopii. Nowe lotnisko znajdzie się około 40 km od obecnego międzynarodowego portu lotniczego Bole w Addis Abebie, na południowy wschód od centrum miasta, wzdłuż głównej drogi A1.

Odbudowa terenów po powodzi. Tusk zapowiada wielką pomoc z ostatniej chwili
Odbudowa terenów po powodzi. Tusk zapowiada "wielką pomoc"

Na odbudowę terenów po powodzi przeznaczone zostaną bardzo duże środki tak krajowe jak i europejskie - zapewnił premier Donald Tusk podczas sobotniego spotkania z wojewodami.

Natalia Kukulska zamieściła poruszający wpis. Te słowa łamią serce z ostatniej chwili
Natalia Kukulska zamieściła poruszający wpis. Te słowa łamią serce

Piosenkarka Natalia Kukulska zwróciła się do swoich fanów. Nawiązała do bardzo trudnej sytuacji na południu Polski.

Podano pierwsze szacunki strat powodziowych z ostatniej chwili
Podano pierwsze szacunki strat powodziowych

Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń poinformował w sobotę, że na godzinę 12 wstępne straty są oszacowane na 3 mld 832 mln 623 tys. zł. Największa dotychczas suma strat dotyczy miasta Jelenia Góra - 750 mln zł.

Atak na kraje bałtyckie? Niepokojące słowa Putina z ostatniej chwili
Atak na kraje bałtyckie? Niepokojące słowa Putina

Władze rosyjskie zaczynają przygotowywać opinię publiczną na możliwy atak na państwa bałtyckie pod pretekstem ochrony obwodu królewieckiego. Świadczą o tym słowa Władimira Putina wygłoszone podczas środowego spotkania z szefami regionów, ocenił w piątek portal Moscow Times.

Pałac Buckingham wydał komunikat. Chodzi o króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham wydał komunikat. Chodzi o króla Karola III

Król Karol III wrócił do pełnienia swoich królewskich obowiązków po dłuższej przerwie spowodowanej leczeniem nowotworu. To wspaniała wiadomość dla wszystkich jego sympatyków. Z początkiem września monarcha ponownie pojawia się publicznie, a jego nowa energia i dobry humor przyciągają uwagę mediów oraz poddanych.

Ważny komunikat PSG dla powodzian z ostatniej chwili
Ważny komunikat PSG dla powodzian

Polska Spółka Gazownictwa zaapelowała w sobotę do powodzian, aby nie podejmowali samodzielnych prób odkręcania kurków głównych gazu. Zwraca się do mieszkańców z prośbą o umożliwienie dostępu do ich lokali tam, gdzie jest to możliwe.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rola Solidarności jako zbiorowego protestu przeciw totalitaryzmom

W 1949 r. George Orwell napisał powieść „1984”. Ta futurystyczna antyutopia dotarła do Polaków dzięki tłumaczeniu Juliusza Mieroszewskiego i wydana została na emigracji w Instytucie Literackim w Paryżu w roku 1953. W PRL powieść Orwella była zakazana przez cenzurę.
 [Felieton
/ Solidarność

Pierwsze oficjalne wydanie pojawiło się w Polsce w roku 1988, od roku 1980 była ona jednak publikowana w postaci przedruków z wydania paryskiego w wydawnictwach niezależnych – tzw. drugiego obiegu. „1984” ukazuje obłudę sowieckiego systemu. W kulturze masowej w chwili obecnej znane są pojęcia: „Wielki Brat”, „nowomowa” lub „nieosoba” – polityk odsunięty od wpływów lub obywatel o wrogich lub nieortodoksyjnych poglądach politycznych. Czy nie brzmi to ciągle znajomo? Ruch Solidarności zatrzymał sowiecki system w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego. Ciągle pojawiają się pytania, jak światowa opinia publiczna powinna się odnieść do problemów agenturalności ówczesnych liderów tego ruchu. Tutaj, w Ameryce, postać Lecha Wałęsy nie jest odbrązowiona i ważne jest pytanie: jak to zrobić, aby nie ucierpiał na tym wizerunek Polski. Sam NSZZ „Solidarność” ciągle odbudowuje swoją pozycję, pozostając przy niezmiennych pryncypiach wierności osobom pracującym i nauce wielkiego Polaka Jana Pawła II. Czasami czuję, że żyjąc poza granicami Polski, też mam „mały” udział w tym wielkim dziele formowania się polskiego narodu bliskim tym pryncypiom i ideom Solidarności. Na emigracji żyje i pozostaje w związku z polskim kodem kulturowym ok. 20 milionów osób, które ciągle przyznają się do związków z polskim narodem. W Milwaukee powstaje nowe medium o historycznej nazwie „Kuryer Polski”. Nawiązuje on do najstarszej polskiej gazety wydawanej w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwszy redaktor – Michał Kruszka ze Słabomierza koło Żnina, 15 lat przed Romanem Dmowskim na łamach swojej gazety w 1888 roku powiedział: „«Kuryer Polski» jest gazetą, która reprezentuje polskie interesy w Stanach Zjednoczonych”. Warto więc reaktywować tę ideę i powrócić do reprezentowania polskich interesów w USA, tym bardziej że w radzie edytorskiej zasiadają: prof. Marek Rudnicki z Chicago, Adam Gajkowski z Sydney, Zygmunt Staszewski z Miami – ludzie Solidarności, którzy niejednokrotnie pokazują Polakom na emigracji, że pryncypia, na których stoimy, się nie zmieniły. Idea Solidarności jest ciągle żywa i ma wielkie znaczenie w powstrzymywaniu totalitarnych ideologii. Warto więc zastanowić się, jak osiągnąć ten cel w szczególności w aspekcie międzynarodowym. Na emigracji ciągle żyją setki byłych działaczy Solidarności, warto więc nawiązać z nimi kontakt, aby pomogli promować rolę Solidarności jako zbiorowego protestu przeciwko totalitaryzmom. Istotne jest szybkie odbudowanie elit narodowych i przywrócenie godności ludziom, którzy zawsze identyfikowali się z polskim kodem kulturowym. Jest to ambitne zadanie, które wybrzmiało w trakcie orędzia nowo wybranego polskiego prezydenta. „Bycie prezydentem polskich spraw” to wyraźny drogowskaz na drodze do przywrócenia Polakom godności i właściwego ich miejsca na geopolitycznej mapie świata.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe