[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Inny Kościół, inny świat?
Kilka dni temu podczas panelu „Papież Franciszek i reforma Kościoła”, który zorganizowany był przez Georgetown University i „La Civiltà Cattolica” (czyli nieoficjalny organ prasowy Watykanu, którego naczelnym jest jeden z najbliższych współpracowników Franciszka, czyli o. Antonio Spadaro) inny bliski współpracownik papieża o. Augusto Zampini przekonywał, że „radykalny kryzys”, jakim jest pandemia COVID-19 wymaga radykalnej odpowiedzi i koniecznej przemiany świata. A jako że Kościół jest częścią świata, działa w świecie, to również on sam będzie się zmieniał. – Kościół musi zareagować na ten kryzys w sposób radykalny, ponieważ jest to kryzys radykalny – podkreślał duchowny.
Czego dotyczyć miałaby owa zmiana, o której – tak mocno – mówi współpracownik papieża? Odpowiedź jest złożona, ale Zampini wskazuje trzy zasadnicze elementy, w których zarówno świat, jak i Kościół muszą się zmieniać. Pierwszym jest troska o wspólny dom. Ekologia, bo o niej mowa, dla Kościoła ściśle powiązana jest z ekologią człowieka, ze świadomością tego, jak bardzo nieodpowiedzialne wykorzystywanie zasobów naturalnych mści się na ludziach i wreszcie, jak bardzo eksploatacja natury wiąże się z eksploatacją człowieka. Stąd, gdy papież Franiszek wskazuje na konieczność ochrony przyrody, to w istocie mówi także o konieczności obrony człowieka i tworzenia bardziej solidarnego systemu społecznego. Ubóstwo i nierówności – to zresztą kolejne wyzwania, z jakimi zmierzyć ma się świat i Kościół po COVID-19. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że pandemia szczególnie mocno dotyka biedniejszych, to oni częściej umierają, oni tracą szybciej pracę i o wiele drastyczniej przeżywają kryzys. Bardziej solidarny świat, instytucje, które o ową solidarność będą się troszczyć, to także istotne elementy reformy, jakiej potrzebujemy. Chrześcijanie zaś, na co zwraca uwagę Zampini, powinni jeszcze radykalniej zadawać sobie pytania, które wciąż na nowo zadaje nam Franciszek: Co to znaczy kochać naszych bliźnich i wrogów? Co to znaczy stworzyć kulturę spotkania i pokoju?
Wiele wskazuje na to, że wiele z sugestii tematycznych, które słyszymy w tej wypowiedzi bliskiego współpracownika papieża Franciszka, znajdziemy także w przygotowywanym już dokumencie papieskim. Kilkanaście dni temu informację o tym, że niebawem może się ukazać nowa encyklika, przekazał biskup włoskiej diecezji Rieti – Domenico Pompili. Jej tematem zaś miałoby być międzyludzkie braterstwo. I choć niewątpliwie głównym tematem tego tekstu będzie dialog międzyreligijny, to i tematy związane ze współpracą międzyreligijną i budowanie globalnej solidarności niewątpliwie wejdą w jej treść.