Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": "Solidarność" z Białorusią
Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.
By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
A co jeszcze w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność"?
Działania Solidarności wobec białoruskich protestów opisała w tekście „Solidarność podaje rękę” Teresa Wójcik.
Już miesiąc – od 9 sierpnia – Białoruś wstrząsana jest protestami społecznymi: demonstracjami ulicznymi i strajkami, przeciwko sfałszowaniu wyborów. Według oficjalnych wyników podanych przez reżimową Komisję Wyborczą, wygrał Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. Swiatłana Cichanouska miała zdobyć zaledwie 10,1 proc. głosów. Według profesjonalnych, wiarygodnych obliczeń opozycji Łukaszenka otrzymał 3 proc. głosów. Pierwszym zagranicznym przywódcą, który pojawił się w obecnej sytuacji w Mińsku, był przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
W numerze również rozmowa z Piotrem Dudą, którego pytamy o to, czy Białoruś ma szansę na pokonanie reżimu Łukaszenki.
Powiem tak – po pobycie na Białorusi, w Mińsku, mogę ocenić, że te szanse są wielkie. Z kimkolwiek rozmawiałem – zarówno z działaczami związkowymi, jak i zwykłymi przechodniami, gdy składaliśmy kwiaty na miejscu zamordowania przez tamtejsze służby10 sierpnia Aleksandra Tarajkowskiego – mówiono mi, że ta kula śnieżna jest nie do zatrzymania. Duch wolności unosi się w powietrzu wszędzie w kraju coraz silniej. Ludzie są naładowani pozytywną energią sprzeciwu. Z drugiej strony jest pewne wycofanie, bo nie znają dnia ani godziny, gdy do ich drzwi załomocze tamtejsze KGB, by pobić, zatrzymać, skatować.
Z Jurijem Rawawy, liderem strajku i działaczem związkowym w wielkich zakładach Grodno Azot, mówi w rozmowie z Teresą Wójcik.
Ruszyła cała Białoruś – mamy łańcuch protestu narodu przeciwko oczywistemu oszustwu wyborczemu. Powszechne protesty na ulicach i strajki robotnicze w wielkich zakładach pracy. Protesty autentycznie pokojowe, nie ma anarchii, nie ma rabowanych sklepów, nie ma spalonych samochodów, nie ma ani jednej wybitej szyby. My żądamy realizacji prawdziwego wyniku wyborów, wiemy, jak głosowała zdecydowana większość białoruskich wyborców. Żądamy poszanowania prawa wyborczego, nie godzimy się na sfałszowane wybory.
O niedawnych atakach z Rzecznikiem Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem rozmawia Agnieszka Żurek.
Przeszkadzają im moje poglądy i preferowany model wychowania – całkowicie inny od tego, który był w Polsce promowany w poprzednich latach. Nie do przyjęcia jest dla mnie „wychowywanie” dzieci oparte na haśle: „Róbta, co chceta”, w duchu pełnej dowolności, niestawiania dzieciom jakichkolwiek granic. To prowadzi do zachowań niedopuszczalnych. Nie da się także nauczyć wychowywać dziecka, oglądając telewizyjne show z gotowymi rozwiązaniami rodem z taniej telenoweli. To tak, jakby ktoś się chciał nauczyć jeździć na nartach na podstawie reklamowego spotu producenta wiązań. Wychowanie dziecka to długi i ekstremalnie trudny proces, wymagający poświęcenia i wyrzeczeń.
W artykule „Zawodowy kłamca” Agnieszka Żurek przedstawia sylwetkę Bartosza Staszewskiego.
Za sprawą aktywności aktywisty LGBT Bartosza Staszewskiego Polska została oszkalowana w oczach opinii międzynarodowej. Staszewski „zapomniał” bowiem poinformować odbiorców swoich komunikatów, że to on sam przykręca do nazw polskich miejscowości fejkowe tabliczki informujące o tym, że są to „Strefy wolne od LGBT”, a następnie uwiecznia je na fotografiach. To jednak nie jedyna aktywność tęczowego działacza, w której posunął się do fałszowania rzeczywistości.
W numerze również m.in.
- "Droga ku wolności" Marcin Koziestański opisuje premiery wystaw "Tygodnika Solidarność"
- "Wyścig Solidarności i Olimpijczyków nie zwalnia" Mateusz Kosiński o pierwszych dwóch etapach popularnej "Solidarki"
- "Wirus w naszych portfelach" Paweł Pietkun o wzroście ilości płatności bezgotówkowych
- "Wielkie śledztwo WHO" Paweł Pietkun o śledztwie wobec WHO w sprawie koronawirusa
- "Królestwo w duchu Herberta" Mateusz Kosiński rozmawia z Dawidem Hallmannem o "Królestwie bez kresu"
- "Łamigłówki mistrza Nolana" Paweł Gabryś-Kurowski o filmie "Tenet"
- Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Rewolucyjne partie żydowskie"
- "Role załogi we wprowadzaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych" dr Jakub Szmit
- Mateusz Kosiński o sytuacji na Białorusi rozmawia z Andrzejem Kołodziejem
W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!
Najnowszy numer "TS" (38/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj.