Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność: Sowiecki nóż w polskich plecach. Płużański o rosyjskiej propagandzie

Nie tylko w dzisiejszej Rosji, ale w Europie, a nawet na świecie zbyt często przyjmuje się sowiecką propagandę, że wojna zaczęła się od ataku III Rzeszy na ZSRR, czyli od operacji Barbarossa. Wtedy Rosja może przedstawić siebie najpierw jako ofiarę, a potem głównego gieroja i wyzwoliciela – pogromcę faszyzmu. A antypolski pakt Ribbentrop-Mołotow, czyli faktyczny początek wojny, w tym wszystkim ginie – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Tadeusz Płużański. To właśnie rosyjskiej propagandzie wokół inwazji sowieckiej w 1939 r. w dużej mierze poświęcony jest najnowszy numer „TS”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Tadeusza Płużańskiego?

Obecna Rosja utrzymuje, że pakt Ribbentrop-Mołotow, który był de facto międzypaństwową umową Hitler – Stalin, to nic wyjątkowego, tylko jeden z wielu podpisanych wówczas paktów i wcale nie miał charakteru agresywnego. Rok temu ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokumenty z 1939 r., w tym kopie odtajnionych protokołów paktu. Opublikowało, aby nakłamać, że to Polska „wspierała faszystowski blok” Niemiec i Włoch na równi z Japonią. 

 

„17 września z perspektywy 2020 r.” to z kolei artykuł Teresy Wójcik

Rosyjska myśl polityczna zbudowana jest wokół dwóch tematów: stosunku do Zachodu i trwania Rosji jako imperium. Imperium jest pojęciem stałym, praktycznie niekwestionowanym – żaden rozsądnie myślący rosyjski polityk nie może przeciwstawić się temu wspólnemu dla Rosjan elementowi tożsamości narodowej. W tym rozumieniu i carat, i Związek Sowiecki wciąż istnieją, zmieniła się jedynie nazwa państwa rosyjskiego, wprowadzono powszechne wybory, komercjalizację i kapitalizację gospodarki zamiast centralnego planowania przez układ państwowo-partyjny oraz ideowe podstawy doktryny państwa. Sens istnienia pozostał – imperialna Rosja. 

 

O „pejzającej pajdokracji” pisze Jakub Pacan 

Do agendy życia publicznego wdarła się w ostatnim czasie przemocą grupka młodych lewicowych zadymiarzy, którzy mając poparcie lwiej części elit III RP, zaczynają formować politycznie swoich rówieśników. Czeka nas pajdokracja?

Przetaczająca się przez Polskę wojna ideologiczna mająca oblicze postulatów osób i ideologii LGBT ujawnia przy okazji niebezpieczne zjawisko pajdokracji. Z pajdokracją mamy do czynienia  wtedy, gdy rządy rzeczywiste lub symboliczne sprawują osoby nieletnie bądź niedojrzałe i niedoświadczone. Przed takimi formami rządów przestrzegali starożytni Grecy. Dla nich dyktat młodych niedojrzałych – dziś ze względu na poprawność polityczną nie wypada tak mówić, ale dla Greków „gówniarzy” – w przestrzeni publicznej był najczarniejszym snem. 

Zespół Golec uOrkiestra z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność przygotował piosenkę „Tylko razem”. O pracach nad singlem, patriotyzmie, ale i najbliższych planach – z Pawłem i Łukaszem Golcami rozmawia Mateusz Kosiński. 

Kiedy powstawała Solidarność, mieliśmy zaledwie 5 lat. Z tego okresu pamiętamy głównie zabawy z kolegami, ale w pamięci zostały nam również rozmowy z tatą. Wieczorami uwielbialiśmy siedzieć na jego kolanach i słuchać historii z czasów wojny. On pasjonował się historią Polski i, można powiedzieć, zarażał nas miłością do ojczyzny, do jej historii, a zwłaszcza dążeń wolnościowych Polaków. Nasz tata i niemal wszyscy jego starsi bracia walczyli w czasie II wojny światowej, a po wojnie aż trójka jego rodzeństwa wstąpiła do Narodowych Sił Zbrojnych, w efekcie czego bardzo długo musiała się ukrywać. Największą jednak cenę zapłaciła najmłodsza i jedyna siostra taty, a nasza ciocia, Stanisława Golec ps. „Gusta”, którą zamordowano w 1946 roku w zasadzce zorganizowanej przez NKWD i UB o kryptonimie „Lawina”. Jej szczątków do dziś nie odnaleziono.

 

M.in. o wydarzeniach lubelskiego lipca z Marianem, Królem przewodniczącym Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność rozmawiał Marcin Koziestański.


Wydarzenia Lubelskiego Lipca nie miały może później bezpośredniego odzwierciedlenia w Sierpniu ’80. Ale Lubelski Lipiec był wydarzeniem bez precedensu. Tutaj odbywały się strajki i protesty na masową skalę w sposób spontaniczny. To stąd, jak potem to określiliśmy, „ruszyła lawina”, to tutaj „wszystko się zaczęło”. Lubelski Lipiec rozpoczął się od strajku w Świdniku, a potem codziennie dołączały nowe zakłady pracy w kolejnych miastach. To tutaj, w Świdniku, zostało podpisane pierwsze porozumienie ze strajkującymi robotnikami. 

 

A co jeszcze w numerze:

  • "Prorok zagłądy" Agnieszka Żurek o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu 
  • "Triumf Aniołka" Mateusz Kosiński relacjonuje 31. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 
  • "Najważniejsza walka XXI wieku" Agnieszka Żurek rozmawia z Pawłem Ozdobą, prezesem Centrum Życia i Rodziny 
  • "Pracownicze programy kapitałowe - czy spełnią pokładane w nich nadzieje?" Odpowiada Barbara Surdykowska, z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność
  • "Rosja będzie walczyć głodem" Paweł Pietkun o spodziewanym dyktacie w produkcji żywności, który zamierza wprowadzić Rosja 
  • "Nie rusyfikacji Białorusi" Teresa Wójcik o Białoruskiej walce o wolność
  • "Bolszewicka tolerancja" prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Planetarna menażeria" Paweł Pietkun o ostatnich zdjęciach z kosmicznego teleskopu Keplera

W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (38/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 


 

POLECANE
Potrzebna jest skuteczna walka z uzależnieniami. Nowa odsłona kampanii przeciw reklamom piwa z ostatniej chwili
"Potrzebna jest skuteczna walka z uzależnieniami". Nowa odsłona kampanii przeciw reklamom piwa

Aktywistka Olga Legosz nie ustaje w wysiłkach na rzecz ograniczenia wpływu alkoholu na młodzież. Jej inicjatywa #PiwoToTeżAlkohol właśnie weszła w nową fazę - tym razem koncentruje się na reklamach piwa, które, jak twierdzi, wrastają coraz mocniej w społeczną świadomość.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Wyborczej na platformie "X" opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic - Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice - mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści "Gromda".

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią

Ponad 290 mln zł będzie kosztowała modernizacja i utwardzenie drogi technicznej biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformowała w środę Straż Graniczna. Prace mają potrwać do połowy grudnia; powstanie tam droga na większości odcinków asfaltowa.

Wygrał zdrowy rozsądek. Szczęsny przerwał milczenie z ostatniej chwili
"Wygrał zdrowy rozsądek". Szczęsny przerwał milczenie

Wojciech Szczęsny po zakończeniu kariery w sierpniu 2024 roku nie spodziewał się, że już miesiąc później znów założy rękawice bramkarskie. Okoliczności zmusiły go do zmiany planów - kontuzja Marca-Andre ter Stegena sprawiła, że FC Barcelona zaczęła pilnie szukać doświadczonego zastępcy. Wybór padł na Polaka.

Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach

Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Osiem nowych autobusów Autosan dołączyło w środę do floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Krakowie. Zastąpią one ostatnie autobusy spalinowe ze starszymi silnikami Euro 5.

Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek  Wiadomości
Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek

"Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał" - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Dodał, że jego ministerstwo musi mieć możliwości prawne, "ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane" - zagroził minister cyfryzacji. Jego słowa skomentował m.in. Paweł Kukiz, właśnie na platformie X.

„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu Wiadomości
„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu

Nietypowa interwencja policji miała miejsce we wtorkowy wieczór (8 lipca 2025 r.) w Helu. Funkcjonariusze zostali wezwani do jednego ze sklepów przy ul. Wiejskiej, gdzie zgłoszono zakłócanie porządku. Sprawa szybko eskalowała – mężczyzna, który zachowywał się głośno i wulgarnie, wszedł na dach pobliskiego lokalu gastronomicznego i zaczął krzyczeć dziwne słowa.

Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce Wiadomości
Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce

Z USA napłynęły wstrząsające wiadomości. 37-letni bokser Pedro Antonio „Tony” Rodriguez został znaleziony martwy w swoim hotelowym pokoju, zaledwie kilka godzin po przegranej walce. Wystąpił na gali bokserskiej w Phoenix, w amerykańskim stanie Arizona, gdzie jego przeciwnikiem był Phillip Vella.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność: Sowiecki nóż w polskich plecach. Płużański o rosyjskiej propagandzie

Nie tylko w dzisiejszej Rosji, ale w Europie, a nawet na świecie zbyt często przyjmuje się sowiecką propagandę, że wojna zaczęła się od ataku III Rzeszy na ZSRR, czyli od operacji Barbarossa. Wtedy Rosja może przedstawić siebie najpierw jako ofiarę, a potem głównego gieroja i wyzwoliciela – pogromcę faszyzmu. A antypolski pakt Ribbentrop-Mołotow, czyli faktyczny początek wojny, w tym wszystkim ginie – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Tadeusz Płużański. To właśnie rosyjskiej propagandzie wokół inwazji sowieckiej w 1939 r. w dużej mierze poświęcony jest najnowszy numer „TS”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Tadeusza Płużańskiego?

Obecna Rosja utrzymuje, że pakt Ribbentrop-Mołotow, który był de facto międzypaństwową umową Hitler – Stalin, to nic wyjątkowego, tylko jeden z wielu podpisanych wówczas paktów i wcale nie miał charakteru agresywnego. Rok temu ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokumenty z 1939 r., w tym kopie odtajnionych protokołów paktu. Opublikowało, aby nakłamać, że to Polska „wspierała faszystowski blok” Niemiec i Włoch na równi z Japonią. 

 

„17 września z perspektywy 2020 r.” to z kolei artykuł Teresy Wójcik

Rosyjska myśl polityczna zbudowana jest wokół dwóch tematów: stosunku do Zachodu i trwania Rosji jako imperium. Imperium jest pojęciem stałym, praktycznie niekwestionowanym – żaden rozsądnie myślący rosyjski polityk nie może przeciwstawić się temu wspólnemu dla Rosjan elementowi tożsamości narodowej. W tym rozumieniu i carat, i Związek Sowiecki wciąż istnieją, zmieniła się jedynie nazwa państwa rosyjskiego, wprowadzono powszechne wybory, komercjalizację i kapitalizację gospodarki zamiast centralnego planowania przez układ państwowo-partyjny oraz ideowe podstawy doktryny państwa. Sens istnienia pozostał – imperialna Rosja. 

 

O „pejzającej pajdokracji” pisze Jakub Pacan 

Do agendy życia publicznego wdarła się w ostatnim czasie przemocą grupka młodych lewicowych zadymiarzy, którzy mając poparcie lwiej części elit III RP, zaczynają formować politycznie swoich rówieśników. Czeka nas pajdokracja?

Przetaczająca się przez Polskę wojna ideologiczna mająca oblicze postulatów osób i ideologii LGBT ujawnia przy okazji niebezpieczne zjawisko pajdokracji. Z pajdokracją mamy do czynienia  wtedy, gdy rządy rzeczywiste lub symboliczne sprawują osoby nieletnie bądź niedojrzałe i niedoświadczone. Przed takimi formami rządów przestrzegali starożytni Grecy. Dla nich dyktat młodych niedojrzałych – dziś ze względu na poprawność polityczną nie wypada tak mówić, ale dla Greków „gówniarzy” – w przestrzeni publicznej był najczarniejszym snem. 

Zespół Golec uOrkiestra z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność przygotował piosenkę „Tylko razem”. O pracach nad singlem, patriotyzmie, ale i najbliższych planach – z Pawłem i Łukaszem Golcami rozmawia Mateusz Kosiński. 

Kiedy powstawała Solidarność, mieliśmy zaledwie 5 lat. Z tego okresu pamiętamy głównie zabawy z kolegami, ale w pamięci zostały nam również rozmowy z tatą. Wieczorami uwielbialiśmy siedzieć na jego kolanach i słuchać historii z czasów wojny. On pasjonował się historią Polski i, można powiedzieć, zarażał nas miłością do ojczyzny, do jej historii, a zwłaszcza dążeń wolnościowych Polaków. Nasz tata i niemal wszyscy jego starsi bracia walczyli w czasie II wojny światowej, a po wojnie aż trójka jego rodzeństwa wstąpiła do Narodowych Sił Zbrojnych, w efekcie czego bardzo długo musiała się ukrywać. Największą jednak cenę zapłaciła najmłodsza i jedyna siostra taty, a nasza ciocia, Stanisława Golec ps. „Gusta”, którą zamordowano w 1946 roku w zasadzce zorganizowanej przez NKWD i UB o kryptonimie „Lawina”. Jej szczątków do dziś nie odnaleziono.

 

M.in. o wydarzeniach lubelskiego lipca z Marianem, Królem przewodniczącym Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność rozmawiał Marcin Koziestański.


Wydarzenia Lubelskiego Lipca nie miały może później bezpośredniego odzwierciedlenia w Sierpniu ’80. Ale Lubelski Lipiec był wydarzeniem bez precedensu. Tutaj odbywały się strajki i protesty na masową skalę w sposób spontaniczny. To stąd, jak potem to określiliśmy, „ruszyła lawina”, to tutaj „wszystko się zaczęło”. Lubelski Lipiec rozpoczął się od strajku w Świdniku, a potem codziennie dołączały nowe zakłady pracy w kolejnych miastach. To tutaj, w Świdniku, zostało podpisane pierwsze porozumienie ze strajkującymi robotnikami. 

 

A co jeszcze w numerze:

  • "Prorok zagłądy" Agnieszka Żurek o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu 
  • "Triumf Aniołka" Mateusz Kosiński relacjonuje 31. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 
  • "Najważniejsza walka XXI wieku" Agnieszka Żurek rozmawia z Pawłem Ozdobą, prezesem Centrum Życia i Rodziny 
  • "Pracownicze programy kapitałowe - czy spełnią pokładane w nich nadzieje?" Odpowiada Barbara Surdykowska, z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność
  • "Rosja będzie walczyć głodem" Paweł Pietkun o spodziewanym dyktacie w produkcji żywności, który zamierza wprowadzić Rosja 
  • "Nie rusyfikacji Białorusi" Teresa Wójcik o Białoruskiej walce o wolność
  • "Bolszewicka tolerancja" prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Planetarna menażeria" Paweł Pietkun o ostatnich zdjęciach z kosmicznego teleskopu Keplera

W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (38/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe