Jak skutecznie wprowadzić PPK?

Wielokrotnie odmieniane przez wszystkie przypadki przez polityków, pracowników i pracodawców – PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe. Epidemia związana z COVID-19 opóźniła ich pełne wdrożenie, lecz osoby odpowiedzialne za ten proces w firmach powinny go dobrze zaplanować zarówno z perspektywy firmy, jak i samych pracowników.
 Jak skutecznie wprowadzić PPK?
/ Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Warto przypominać pracownikom o niskiej stopie zastąpienia, czyli relacji emerytury do dotychczasowych zarobków. Eksperci sygnalizują, że osoby, które będą kończyć swoją karierę zawodową w drugiej połowie XXI w., mogą być zagrożone ubóstwem w wieku emerytalnym. Długoterminowe oszczędzanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które niedawno wstąpiły na rynek pracy. Młodzi pracownicy planują rozwój swojej kariery zawodowej w perspektywie wieloletniej; warto przy tym uwzględnić także proces oszczędzania i dywersyfikację oszczędności. Dzięki temu zgromadzony kapitał będzie stale wzrastał, a niska stopa zastąpienia będzie mniej dotkliwa. 

Główny Urząd Statystyczny w 2019 r. w badaniu koniunktury konsumenckiej wskazał, że coraz więcej Polaków oszczędza. Warto podkreślić korzyści wynikające z długoterminowego oszczędzania, które wpływają na zabezpieczenie środków pracowników i możliwość ich wykorzystania w późniejszym okresie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 


Przygotuj swoich pracowników do wdrożenia PPK

Warto przygotować skuteczną kampanię informacyjną. Określając konkretną grupę docelową, pamiętajmy, że nie wszyscy są uprawnieni do uczestnictwa w programie. Następnie przygotujmy materiały, które odpowiedzą na następujące pytania: co to jest PPK, do kogo jest skierowane, cel powstania programu, korzyści. Najskuteczniejsze są bezpośrednie spotkania z pracownikami, podczas których pracodawca będzie miał możliwość udzielenia odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej nurtujące pracowników pytania. Niestety w dobie COVID-19 i pracy zdalnej tego typu spotkania mogą być trudne do zorganizowania, dlatego warto przygotować i zaprezentować te informacje w wewnętrznym intranecie lub innym przyjętym w danej firmie kanale komunikacji. Można także zorganizować webinaria lub spotkania z ekspertami online.

Państwowa Inspekcja Pracy w 2019 r. przeprowadziła kontrole w podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób (pracodawcy, którzy byli zobowiązani do wdrożenia PPK w pierwszym etapie). Kontrole wykazały, że w firmach, gdzie prowadzono akcje informacyjne, pracownicy świadomiej podejmowali decyzję o przystąpieniu do programu (nawet 50 proc. załogi). W firmach, gdzie nie przedstawiono pracownikom podstawowych informacji, które pomogłyby w zrozumieniu mechanizmów działania programu oraz korzyści z długoterminowego oszczędzania, partycypacja w PPK była znacznie obniżona – np. 14 proc. załogi. Poza tym pracownicy, którzy podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPK, brali pod uwagę wysokość swoich zarobków – im wyższe, tym mniej odczuwali potrącenie wpłat do PPK.

Przygotuj swoją firmę do wdrożenia PPK

Nie czekajmy do ostatniego momentu, warto wcześniej zawrzeć umowy tworzące pracownicze plany kapitałowe w firmie. Przypominam, że 1 lipca 2020 r. rozpoczął się kolejny etap wdrożenia PPK, obejmujący podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r. Do 27 października 2020 r. należy z wybraną instytucją finansową zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada 2020 r. umowę o prowadzenie PPK. Podane terminy na zawarcie wymienionych umów dotyczą nie tylko firm 20+, ale również tych zatrudniających na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób, którym ze względu na COVID-19 przesunięto terminy na wdrożenie PPK. 

W pierwszej kolejności podmiot zatrudniający powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami uczestników. Powinien to zrobić wspólnie z zakładową organizacją związkową działającą w danym podmiocie, a w przypadku jej braku reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się, mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powinno się także zgłosić zatrudnione osoby do systemu (zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK) oraz rozpocząć odprowadzanie pierwszych wpłat do PPK. Uważajmy, aby nie zwlekać z wpłatami do instytucji finansowych, z którymi podpisano umowy o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Jest to szczególnie istotne, aby nie narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową z tego tytułu. Pamiętajmy, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje firmy pod względem obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie i zarządzanie PPK oraz dokonywanie wpłat do PPK w wymaganym przepisami terminie. Do PIP kierowane są także skargi dotyczące przestrzegania przepisów ustawy o PPK, np. w sprawie nakłaniania do rezygnacji z uczestnictwa w programie. 

Najlepiej zacząć oszczędzać już dziś, to szansa dla Ciebie i Twojej rodziny. Wspólnie zaplanujmy skuteczny proces długoterminowego oszczędzania na przyszłość!

Więcej informacji na stronie www.mojeppk.pl – oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

Magdalena Gryciuk

 


 

POLECANE
tylko u nas
[RELACJA] III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W dniach 15-16 października w Bydgoszczy i Włocławku odbyła się trzecia już edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie upamiętniające życie i nauki patrona Solidarności jest miejscem licznych debat i spotkań inspirowanych słowami Księdza Jerzego. Nie mogło tam zabraknąć ludzi związanych z NSZZ Solidarność.

Trzy zamachy na Donalda Trumpa, a ten nie zwalnia tempa tylko u nas
Trzy zamachy na Donalda Trumpa, a ten nie zwalnia tempa

Donald Trump, były (i może przyszły) prezydent Stanów Zjednoczonych, stał się celem trzech zamachów na swoje życie. Każdy słyszał o pierwszym zamachu, mało kto jednak wie, że po pierwszej próbie nastąpiły kolejne. Każda z prób zakończyła się fiaskiem — udało się zapobiec tragicznej śmierci polityka. Najnowsze dane pokazują zaś: Trump ma realne szanse powrócić do Białego Domu!

Niezalezna.pl: Rząd Tuska przywraca pełne emerytury funkcjonariuszom SB. Absolutny skandal z ostatniej chwili
Niezalezna.pl: Rząd Tuska przywraca pełne emerytury funkcjonariuszom SB. "Absolutny skandal"

W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy, ministrowie spraw wewnętrznych i administracji rządu Donalda Tuska przywrócili pełne emerytury ponad 700 byłym funkcjonariuszom SB – informuje serwis niezalezna.pl. – Uważam to za absolutny skandal – mówi Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL.

Ogromna kara dla Biedronki. Sąd potwierdza decyzję UOKiK z ostatniej chwili
Ogromna kara dla Biedronki. Sąd potwierdza decyzję UOKiK

Sąd zgodził się z UOKiK ws. właściciela sieci Biedronka i nałożył na niego karę w wysokości 506 mln zł - przekazał urząd w czwartek. Według UOKiK spółka zarabiała kosztem dostawców produktów spożywczych. Biedronka zapewnia jednak, że relacje z dostawcami są uczciwe.

Kochany Panie Prezesie PKP Cargo, przed nami Pan nie ucieknie Wiadomości
Kochany Panie Prezesie PKP Cargo, przed nami Pan nie ucieknie

Panie Prezesie Wojewódko, a może raczej – parafrazując Pana słowa na niedawnym szkoleniu na temat zwolnień grupowych – „Kochany Panie Prezesie Wojewódko”, przykro nam, że znów nasz „związkowy tabloid” (jak nas Pan obrazowo określił) dał się Panu we znaki.

Burza w sieci po wywiadzie z Kamalą Harris. Jak to możliwe... z ostatniej chwili
Burza w sieci po wywiadzie z Kamalą Harris. "Jak to możliwe..."

Nie milkną echa wywiadu z kandydatką Demokratów Kamalą Harris, który odbył się na antenie FOX News.

Nie żyje Liam Payne. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Liam Payne. Są wyniki sekcji zwłok

Były członek zespołu One Direction Liam Payne zmarł w wyniku licznych obrażeń i krwotoków spowodowanych upadkiem z trzeciego piętra – ogłosiła w czwartek prokuratura w stolicy Argentyny, Buenos Aires, opisując pierwsze oficjalne wyniki sekcji zwłok muzyka.

Izrael: Przywódca Hamasu Jahja Sinwar został zabity pilne
Izrael: Przywódca Hamasu Jahja Sinwar został zabity

Przywódca palestyńskiego Hamasu Jahja Sinwar został zabity w czwartek w Strefie Gazy przez izraelskich żołnierzy – ogłosił minister spraw zagranicznych Israel Kac.

Zbigniew Ziobro pozywa Fakty TVN gorące
Zbigniew Ziobro pozywa "Fakty" TVN

Zbigniew Ziobro opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym przekazał, iż pozywa "Fakty" TVN.

Ekspert: Nie mamy pełnomocnika ds. atomu. I nikt nie wie dlaczego z ostatniej chwili
Ekspert: "Nie mamy pełnomocnika ds. atomu. I nikt nie wie dlaczego"

Maciej Bando, były wiceminister klimatu, miał objąć stanowisko pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w resorcie przemysłu. Jego nominacja wciąż czeka na podpis. Dlaczego? Nikt tego nie wie.

REKLAMA

Jak skutecznie wprowadzić PPK?

Wielokrotnie odmieniane przez wszystkie przypadki przez polityków, pracowników i pracodawców – PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe. Epidemia związana z COVID-19 opóźniła ich pełne wdrożenie, lecz osoby odpowiedzialne za ten proces w firmach powinny go dobrze zaplanować zarówno z perspektywy firmy, jak i samych pracowników.
 Jak skutecznie wprowadzić PPK?
/ Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Warto przypominać pracownikom o niskiej stopie zastąpienia, czyli relacji emerytury do dotychczasowych zarobków. Eksperci sygnalizują, że osoby, które będą kończyć swoją karierę zawodową w drugiej połowie XXI w., mogą być zagrożone ubóstwem w wieku emerytalnym. Długoterminowe oszczędzanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które niedawno wstąpiły na rynek pracy. Młodzi pracownicy planują rozwój swojej kariery zawodowej w perspektywie wieloletniej; warto przy tym uwzględnić także proces oszczędzania i dywersyfikację oszczędności. Dzięki temu zgromadzony kapitał będzie stale wzrastał, a niska stopa zastąpienia będzie mniej dotkliwa. 

Główny Urząd Statystyczny w 2019 r. w badaniu koniunktury konsumenckiej wskazał, że coraz więcej Polaków oszczędza. Warto podkreślić korzyści wynikające z długoterminowego oszczędzania, które wpływają na zabezpieczenie środków pracowników i możliwość ich wykorzystania w późniejszym okresie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 


Przygotuj swoich pracowników do wdrożenia PPK

Warto przygotować skuteczną kampanię informacyjną. Określając konkretną grupę docelową, pamiętajmy, że nie wszyscy są uprawnieni do uczestnictwa w programie. Następnie przygotujmy materiały, które odpowiedzą na następujące pytania: co to jest PPK, do kogo jest skierowane, cel powstania programu, korzyści. Najskuteczniejsze są bezpośrednie spotkania z pracownikami, podczas których pracodawca będzie miał możliwość udzielenia odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej nurtujące pracowników pytania. Niestety w dobie COVID-19 i pracy zdalnej tego typu spotkania mogą być trudne do zorganizowania, dlatego warto przygotować i zaprezentować te informacje w wewnętrznym intranecie lub innym przyjętym w danej firmie kanale komunikacji. Można także zorganizować webinaria lub spotkania z ekspertami online.

Państwowa Inspekcja Pracy w 2019 r. przeprowadziła kontrole w podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób (pracodawcy, którzy byli zobowiązani do wdrożenia PPK w pierwszym etapie). Kontrole wykazały, że w firmach, gdzie prowadzono akcje informacyjne, pracownicy świadomiej podejmowali decyzję o przystąpieniu do programu (nawet 50 proc. załogi). W firmach, gdzie nie przedstawiono pracownikom podstawowych informacji, które pomogłyby w zrozumieniu mechanizmów działania programu oraz korzyści z długoterminowego oszczędzania, partycypacja w PPK była znacznie obniżona – np. 14 proc. załogi. Poza tym pracownicy, którzy podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPK, brali pod uwagę wysokość swoich zarobków – im wyższe, tym mniej odczuwali potrącenie wpłat do PPK.

Przygotuj swoją firmę do wdrożenia PPK

Nie czekajmy do ostatniego momentu, warto wcześniej zawrzeć umowy tworzące pracownicze plany kapitałowe w firmie. Przypominam, że 1 lipca 2020 r. rozpoczął się kolejny etap wdrożenia PPK, obejmujący podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r. Do 27 października 2020 r. należy z wybraną instytucją finansową zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada 2020 r. umowę o prowadzenie PPK. Podane terminy na zawarcie wymienionych umów dotyczą nie tylko firm 20+, ale również tych zatrudniających na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób, którym ze względu na COVID-19 przesunięto terminy na wdrożenie PPK. 

W pierwszej kolejności podmiot zatrudniający powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami uczestników. Powinien to zrobić wspólnie z zakładową organizacją związkową działającą w danym podmiocie, a w przypadku jej braku reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się, mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powinno się także zgłosić zatrudnione osoby do systemu (zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK) oraz rozpocząć odprowadzanie pierwszych wpłat do PPK. Uważajmy, aby nie zwlekać z wpłatami do instytucji finansowych, z którymi podpisano umowy o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Jest to szczególnie istotne, aby nie narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową z tego tytułu. Pamiętajmy, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje firmy pod względem obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie i zarządzanie PPK oraz dokonywanie wpłat do PPK w wymaganym przepisami terminie. Do PIP kierowane są także skargi dotyczące przestrzegania przepisów ustawy o PPK, np. w sprawie nakłaniania do rezygnacji z uczestnictwa w programie. 

Najlepiej zacząć oszczędzać już dziś, to szansa dla Ciebie i Twojej rodziny. Wspólnie zaplanujmy skuteczny proces długoterminowego oszczędzania na przyszłość!

Więcej informacji na stronie www.mojeppk.pl – oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

Magdalena Gryciuk

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe