Jak skutecznie wprowadzić PPK?

Wielokrotnie odmieniane przez wszystkie przypadki przez polityków, pracowników i pracodawców – PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe. Epidemia związana z COVID-19 opóźniła ich pełne wdrożenie, lecz osoby odpowiedzialne za ten proces w firmach powinny go dobrze zaplanować zarówno z perspektywy firmy, jak i samych pracowników.
 Jak skutecznie wprowadzić PPK?
/ Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Warto przypominać pracownikom o niskiej stopie zastąpienia, czyli relacji emerytury do dotychczasowych zarobków. Eksperci sygnalizują, że osoby, które będą kończyć swoją karierę zawodową w drugiej połowie XXI w., mogą być zagrożone ubóstwem w wieku emerytalnym. Długoterminowe oszczędzanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które niedawno wstąpiły na rynek pracy. Młodzi pracownicy planują rozwój swojej kariery zawodowej w perspektywie wieloletniej; warto przy tym uwzględnić także proces oszczędzania i dywersyfikację oszczędności. Dzięki temu zgromadzony kapitał będzie stale wzrastał, a niska stopa zastąpienia będzie mniej dotkliwa. 

Główny Urząd Statystyczny w 2019 r. w badaniu koniunktury konsumenckiej wskazał, że coraz więcej Polaków oszczędza. Warto podkreślić korzyści wynikające z długoterminowego oszczędzania, które wpływają na zabezpieczenie środków pracowników i możliwość ich wykorzystania w późniejszym okresie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 


Przygotuj swoich pracowników do wdrożenia PPK

Warto przygotować skuteczną kampanię informacyjną. Określając konkretną grupę docelową, pamiętajmy, że nie wszyscy są uprawnieni do uczestnictwa w programie. Następnie przygotujmy materiały, które odpowiedzą na następujące pytania: co to jest PPK, do kogo jest skierowane, cel powstania programu, korzyści. Najskuteczniejsze są bezpośrednie spotkania z pracownikami, podczas których pracodawca będzie miał możliwość udzielenia odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej nurtujące pracowników pytania. Niestety w dobie COVID-19 i pracy zdalnej tego typu spotkania mogą być trudne do zorganizowania, dlatego warto przygotować i zaprezentować te informacje w wewnętrznym intranecie lub innym przyjętym w danej firmie kanale komunikacji. Można także zorganizować webinaria lub spotkania z ekspertami online.

Państwowa Inspekcja Pracy w 2019 r. przeprowadziła kontrole w podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób (pracodawcy, którzy byli zobowiązani do wdrożenia PPK w pierwszym etapie). Kontrole wykazały, że w firmach, gdzie prowadzono akcje informacyjne, pracownicy świadomiej podejmowali decyzję o przystąpieniu do programu (nawet 50 proc. załogi). W firmach, gdzie nie przedstawiono pracownikom podstawowych informacji, które pomogłyby w zrozumieniu mechanizmów działania programu oraz korzyści z długoterminowego oszczędzania, partycypacja w PPK była znacznie obniżona – np. 14 proc. załogi. Poza tym pracownicy, którzy podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPK, brali pod uwagę wysokość swoich zarobków – im wyższe, tym mniej odczuwali potrącenie wpłat do PPK.

Przygotuj swoją firmę do wdrożenia PPK

Nie czekajmy do ostatniego momentu, warto wcześniej zawrzeć umowy tworzące pracownicze plany kapitałowe w firmie. Przypominam, że 1 lipca 2020 r. rozpoczął się kolejny etap wdrożenia PPK, obejmujący podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r. Do 27 października 2020 r. należy z wybraną instytucją finansową zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada 2020 r. umowę o prowadzenie PPK. Podane terminy na zawarcie wymienionych umów dotyczą nie tylko firm 20+, ale również tych zatrudniających na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób, którym ze względu na COVID-19 przesunięto terminy na wdrożenie PPK. 

W pierwszej kolejności podmiot zatrudniający powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami uczestników. Powinien to zrobić wspólnie z zakładową organizacją związkową działającą w danym podmiocie, a w przypadku jej braku reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się, mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powinno się także zgłosić zatrudnione osoby do systemu (zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK) oraz rozpocząć odprowadzanie pierwszych wpłat do PPK. Uważajmy, aby nie zwlekać z wpłatami do instytucji finansowych, z którymi podpisano umowy o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Jest to szczególnie istotne, aby nie narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową z tego tytułu. Pamiętajmy, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje firmy pod względem obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie i zarządzanie PPK oraz dokonywanie wpłat do PPK w wymaganym przepisami terminie. Do PIP kierowane są także skargi dotyczące przestrzegania przepisów ustawy o PPK, np. w sprawie nakłaniania do rezygnacji z uczestnictwa w programie. 

Najlepiej zacząć oszczędzać już dziś, to szansa dla Ciebie i Twojej rodziny. Wspólnie zaplanujmy skuteczny proces długoterminowego oszczędzania na przyszłość!

Więcej informacji na stronie www.mojeppk.pl – oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

Magdalena Gryciuk

 


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Jak skutecznie wprowadzić PPK?

Wielokrotnie odmieniane przez wszystkie przypadki przez polityków, pracowników i pracodawców – PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe. Epidemia związana z COVID-19 opóźniła ich pełne wdrożenie, lecz osoby odpowiedzialne za ten proces w firmach powinny go dobrze zaplanować zarówno z perspektywy firmy, jak i samych pracowników.
 Jak skutecznie wprowadzić PPK?
/ Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Komisją Krajową NSZZ Solidarność

Warto przypominać pracownikom o niskiej stopie zastąpienia, czyli relacji emerytury do dotychczasowych zarobków. Eksperci sygnalizują, że osoby, które będą kończyć swoją karierę zawodową w drugiej połowie XXI w., mogą być zagrożone ubóstwem w wieku emerytalnym. Długoterminowe oszczędzanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które niedawno wstąpiły na rynek pracy. Młodzi pracownicy planują rozwój swojej kariery zawodowej w perspektywie wieloletniej; warto przy tym uwzględnić także proces oszczędzania i dywersyfikację oszczędności. Dzięki temu zgromadzony kapitał będzie stale wzrastał, a niska stopa zastąpienia będzie mniej dotkliwa. 

Główny Urząd Statystyczny w 2019 r. w badaniu koniunktury konsumenckiej wskazał, że coraz więcej Polaków oszczędza. Warto podkreślić korzyści wynikające z długoterminowego oszczędzania, które wpływają na zabezpieczenie środków pracowników i możliwość ich wykorzystania w późniejszym okresie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. 


Przygotuj swoich pracowników do wdrożenia PPK

Warto przygotować skuteczną kampanię informacyjną. Określając konkretną grupę docelową, pamiętajmy, że nie wszyscy są uprawnieni do uczestnictwa w programie. Następnie przygotujmy materiały, które odpowiedzą na następujące pytania: co to jest PPK, do kogo jest skierowane, cel powstania programu, korzyści. Najskuteczniejsze są bezpośrednie spotkania z pracownikami, podczas których pracodawca będzie miał możliwość udzielenia odpowiedzi na najważniejsze i najbardziej nurtujące pracowników pytania. Niestety w dobie COVID-19 i pracy zdalnej tego typu spotkania mogą być trudne do zorganizowania, dlatego warto przygotować i zaprezentować te informacje w wewnętrznym intranecie lub innym przyjętym w danej firmie kanale komunikacji. Można także zorganizować webinaria lub spotkania z ekspertami online.

Państwowa Inspekcja Pracy w 2019 r. przeprowadziła kontrole w podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób (pracodawcy, którzy byli zobowiązani do wdrożenia PPK w pierwszym etapie). Kontrole wykazały, że w firmach, gdzie prowadzono akcje informacyjne, pracownicy świadomiej podejmowali decyzję o przystąpieniu do programu (nawet 50 proc. załogi). W firmach, gdzie nie przedstawiono pracownikom podstawowych informacji, które pomogłyby w zrozumieniu mechanizmów działania programu oraz korzyści z długoterminowego oszczędzania, partycypacja w PPK była znacznie obniżona – np. 14 proc. załogi. Poza tym pracownicy, którzy podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPK, brali pod uwagę wysokość swoich zarobków – im wyższe, tym mniej odczuwali potrącenie wpłat do PPK.

Przygotuj swoją firmę do wdrożenia PPK

Nie czekajmy do ostatniego momentu, warto wcześniej zawrzeć umowy tworzące pracownicze plany kapitałowe w firmie. Przypominam, że 1 lipca 2020 r. rozpoczął się kolejny etap wdrożenia PPK, obejmujący podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r. Do 27 października 2020 r. należy z wybraną instytucją finansową zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada 2020 r. umowę o prowadzenie PPK. Podane terminy na zawarcie wymienionych umów dotyczą nie tylko firm 20+, ale również tych zatrudniających na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób, którym ze względu na COVID-19 przesunięto terminy na wdrożenie PPK. 

W pierwszej kolejności podmiot zatrudniający powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała środkami uczestników. Powinien to zrobić wspólnie z zakładową organizacją związkową działającą w danym podmiocie, a w przypadku jej braku reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się, mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Powinno się także zgłosić zatrudnione osoby do systemu (zawrzeć w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK) oraz rozpocząć odprowadzanie pierwszych wpłat do PPK. Uważajmy, aby nie zwlekać z wpłatami do instytucji finansowych, z którymi podpisano umowy o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Jest to szczególnie istotne, aby nie narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową z tego tytułu. Pamiętajmy, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje firmy pod względem obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie i zarządzanie PPK oraz dokonywanie wpłat do PPK w wymaganym przepisami terminie. Do PIP kierowane są także skargi dotyczące przestrzegania przepisów ustawy o PPK, np. w sprawie nakłaniania do rezygnacji z uczestnictwa w programie. 

Najlepiej zacząć oszczędzać już dziś, to szansa dla Ciebie i Twojej rodziny. Wspólnie zaplanujmy skuteczny proces długoterminowego oszczędzania na przyszłość!

Więcej informacji na stronie www.mojeppk.pl – oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

 

Magdalena Gryciuk

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe