Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Barbórka - szczęść Boże górnikom!

– Górnictwo uczy solidarności zawodowej. Zawsze, gdy jeździmy jako służby porządkowe na różne solidarnościowe protesty, manifestacje, to słyszę pytania od pracowników innych branż: „Skąd bierze się wasza mobilność, poświęcenie i zaangażowanie?”. A to wychodzi z pracy. Solidarność rodzi się na dole. Nawet jak koledzy się poróżnią, to w ferworze pracy nikt nie ogląda się za siebie. Tam zawsze idzie się za kolegą jak w dym – słyszymy w rozmowie z Waldemarem Sopatą, przewodniczącym Solidarności w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. By poznać górniczy trud w przededniu Barbórki, górniczego święta, odwiedziliśmy Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie. Efektem tego jest reportaż Mateusza Kosińskiego ze zdjęciami Marcina Żeglińskiego.
 Najnowszy numer
/ foto. "TS"

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w reportażu Mateusza Kosińskiego? 

Waldemar Sopata, dodaje, że praca górnika nie może istnieć bez etosu. – On jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i wiąże na całe życie. Wystarczy spojrzeć na emerytowanych górników, którzy raz do roku przyjeżdżają na kopalnię, żeby wziąć udział na cechowni we mszy świętej. Dla nich to bardzo ważne, żeby być na kopalni chociaż przy tej okazji. Ten etos jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kształtują go ludzie wychowani na pewnych wartościach. Na tych samych wartościach byli wychowani górnicy z kopalni Wujek. Oni podczas pacyfikacji byli „jeden z drugim”, tak jak mówił Jan Paweł II, tego wyuczyli się na dole. Bronili kopalni przed pacyfikacją, mimo tego że pochodzili z różnych części Polski, mimo różnicy pokoleń, bo najmłodsza ofiara miała 19, a najstarsza 48 lat. Tych wartości bronili również górnicy strajkujący po wprowadzeniu stanu wojennego w KWK Piast, pozostając pod ziemią przez dwa tygodnie. To etos, tradycja i wartości, które dzisiaj świat chce wymazać – dodaje Sopata.

 

O węglu Teresa Wójcik rozmawia ze światowym ekspertem energetyki, prof. dr hab. inż. Władysławem Mielczarskim. 


Węgiel jest najtańszą technologią, a nowoczesne elektrownie węglowe wcale nie niszczą środowiska. Emitują co prawda dwutlenek węgla, ale ten gaz pojawia się zawsze, kiedy spalamy paliwa. Indie to duży kraj o ponad miliardowej populacji, ale wciąż jednocześnie bardzo biedny. Ludzie tam chcą żyć godnie i chcą mieć energię elektryczną, a tylko elektrownie węglowe mogą dostarczać tanią energię. Jest to arogancja ze strony bogatej zachodniej Europy, która próbuje narzucić innym krajom, jak mają żyć. Czyli w praktyce chce utrzymać ich w biedzie. Polski to też dotyczy.

W numerze również rozmowa Teresy Wójcik z Jackiem Saryusz-Wolskim 

Przez ostatnie kilka lat w Unii Europejskiej prowadzone są zmasowane ataki na państwa, które odważnie bronią swoich żywotnych krajowych interesów. W pełni zgodnie z traktatami Unii, gdy agresywne ataki Brukseli na Polskę i Węgry nie mają uzasadnienia w prawie unijnym. Przeciwnie, jest to „instrumentalizacja, naginanie prawa oraz stwarzanie pozorów działania w interesie EU, a w istocie łamanie prawa unijnego, z szermowaniem górnolotnymi hasłami jego obrony”


– podkreśla Jacek Saryusz-Wolski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

„Bramy piekielne go nie przemogą” - Agnieszka Żurek pisze o kryzysie w Kościele Katolickim 

Kryzys w Kościele jest faktem. W poszukiwaniu dróg przezwyciężenia go dominują dwie przeciwstawne propozycje – ewangelicznego radykalizmu bądź kompromisu ze światem. Która zwycięży i która ma szansę okazać się skuteczna?
„Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18)” – powiedział Jezus do świętego Piotra, pierwszego papieża.
To chyba znak czasów, że ten cytat z Ewangelii przywoływany jest w ostatnich tygodniach nader często, jakby wierzący potrzebowali utwierdzenia się w przekonaniu, że wszystkie wydarzenia, których są ostatnio świadkami, pozostają pod kontrolą Bożej Opatrzności i nie grożą zniszczeniem Kościoła.

„Kosmiczny górnik – zawód przyszłości” - ciekawe podejście do przyszłości górnictwa pióra Aleksandra Żywczyka 

Choć kwestia pozyskiwania zasobów naturalnych znajdujących się na innych planetach czy w pasie planetoid wydaje się jeszcze wizją raczej fantastyczną, specjaliści są przekonani, że kosmiczne górnictwo wystartuje już w najbliższych latach. Jest o co walczyć – pozyskanie metali rzadkich z innych ciał Układu Słonecznego może nam otworzyć drogę do zasobów, których nie będziemy w stanie wyczerpać.

 

W numerze również rozmowa Marcina Koziestańskiego z Waldemarem Rusakiewicz, przewodniczącym Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”.

Powstawanie nowych organizacji związkowych w dobie pandemii koronawirusa nie jest takie proste. Uzwiązkowienie nie rośnie, a wręcz maleje. Straciliśmy w ostatnim czasie dwie organizacje, gdyż firmy, w których działały, niestety nie przetrwały pandemii i uległy likwidacji. Szkoda nam każdego członka związku. Jesteśmy małym regionem, mamy około 4500 członków. Utrata nawet 30 członków jest dla nas bolesna. Jednak udało nam się w czerwcu, a więc w czasie pandemii, założyć jedną organizację związkową w Powiatowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu. Cieszymy się z tego bardzo, tym bardziej że teraz nie jest dobry okres na rozwój. Podmiotów gospodarczych nie przybywa, ale robimy, co możemy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Opamiętajcie się!" Robert Wąsik relacjonuje konferencję prasową Piotra Dudy dotyczącą pracującej niedzieli 6 grudnia 
  • "Czekają nas bezprecedensowe zmiany" Aleksander Żywczyk o przyspieszającej robotyzacji pracy 
  • "Radykalne odmęty" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Rock jeszcze wróci na piedestał" Bartosz Boruciak rozmawia z Piotrem Lato 
  • "Niepoprawne kino zemsty w makabrycznym wydaniu" Jan Tracz recenzuje film "Diabeł wcielony"
  • "Chcą powtózyć '68 rok" o próbie powtórzenia rewolucji obyczajowej w Polsce

  • "Zaczynali myśleć o wolności" Mateusz Wyrwich przedstawia losy Romana Bielańskiego 
  • "Kosmiczne śledztwo z udziałem Polaków" Aleksander Żywczyk o katastrofie rakiety Vega 
  • W dziale sport: "Mecz duchów" w Santiago de Chile, czyli Łukasz Bobruk o meczu między Chile a ZSRR w 1973 r., a także artykuł Anny Zielińskiej o Diego Maradonie

 


 

POLECANE
Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie gorące
Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Zdaniem Gazety Wyborczej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zamierza sięgnąć po prawicowy elektorat. W tym celu planuje pojawić się na ingresie nowego metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa oraz wrócić do pomysłu nadania imieniem ś.p. Lecha Kaczyńskiego jednej z warszawskich ulic.

Jest skarga PiS na decyzję PKW pilne
Jest skarga PiS na decyzję PKW

Prawo i Sprawiedliwość zaskarżyło do Sądu Najwyższego uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania finansowego za 2023 rok.

Ewakuacja GPW w Warszawie z ostatniej chwili
Ewakuacja GPW w Warszawie

We wtorek po południu budynek Giełdy Papierów Wartościowych został ewakuowany. Rzecznik GPW przekazał, że proces trwał godzinę i nie wpłynęła na operacje giełdowe, które odbywały się w tym czasie bez zakłóceń. 

Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika tylko u nas
Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika

- Uchwała przyjęta przez rząd nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie deklaracja do tego, że się rząd będzie głosował przeciw. A z tej wypowiedzi premiera nie wynika, że będzie głosował przeciw na Radzie Unii Europejskiej - komentuje dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska europoseł Anna Bryłka.

Ogólnopolski konkurs plastyczny i filmowy: Prowadź nas Święty Janie Pawle II Wiadomości
Ogólnopolski konkurs plastyczny i filmowy: "Prowadź nas Święty Janie Pawle II"

Ogólnopolski konkurs plastyczny i filmowy "Prowadź Nas Święty Janie Pawle II" ma na celu upamiętnienie przypadającej w przyszłym roku 105. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II.

Trwa naprawa kabla na dnie Bałtyku. Podejrzane działania chińskiego statku z ostatniej chwili
Trwa naprawa kabla na dnie Bałtyku. Podejrzane działania chińskiego statku

Fińska spółka Cinia, która zarządza kablem C-Lion1 poinformowała, że od poniedziałku ruszyły prace naprawcze. Prowadzone są one na głębokości około 50 metrów na obszarze wód terytorialnych Szwecji. 

Tusk pochwalił się wydatkiem na CPK. Tymczasem jest to kwota... 3 razy za mała z ostatniej chwili
Tusk pochwalił się wydatkiem na CPK. Tymczasem jest to kwota... 3 razy za mała

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek o przekazaniu w tym roku 3,5 mld zł w formie papierów skarbowych na budowę CPK. Jednakże uchwała rady ministrów z października 2023 r. mówi o kilkukrotnie wyższej kwocie.

Krzysztof Skiba uderza w Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Krzysztof Skiba uderza w Karola Nawrockiego

Lider zespołu Big Cyc Krzysztof Skiba dał się w ostatnich latach poznać nie tylko jako artysta i osobowość telewizyjna, ale także jako komentator spraw społecznych czy politycznych. Skiba w komentarzach, niejednokrotnie przekraczających granicę dobrego smaku, nie ukrywa swojej wielkiej niechęci do PiS; tym razem zaatakował kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego.

Nie żyje legendarny polski piłkarz Jan Furtok z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny polski piłkarz Jan Furtok

Informację o śmierci Jana Furtoka, legendarnego polskiego piłkarza i trenera, przekazał GKS Katowice.

Nowa Sucha: Ciężarówka wjechała pod pociąg Intercity z ostatniej chwili
Nowa Sucha: Ciężarówka wjechała pod pociąg Intercity

Ciężarówka wjechała pod pociąg IC w miejscowości Nowa Sucha (pow. sochaczewski). Lekko rannych zostało 3 pasażerów. Ruch kolejowy na trasie Warszawa – Łowicz został wstrzymany w obu kierunkach.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Barbórka - szczęść Boże górnikom!

– Górnictwo uczy solidarności zawodowej. Zawsze, gdy jeździmy jako służby porządkowe na różne solidarnościowe protesty, manifestacje, to słyszę pytania od pracowników innych branż: „Skąd bierze się wasza mobilność, poświęcenie i zaangażowanie?”. A to wychodzi z pracy. Solidarność rodzi się na dole. Nawet jak koledzy się poróżnią, to w ferworze pracy nikt nie ogląda się za siebie. Tam zawsze idzie się za kolegą jak w dym – słyszymy w rozmowie z Waldemarem Sopatą, przewodniczącym Solidarności w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. By poznać górniczy trud w przededniu Barbórki, górniczego święta, odwiedziliśmy Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie. Efektem tego jest reportaż Mateusza Kosińskiego ze zdjęciami Marcina Żeglińskiego.
 Najnowszy numer
/ foto. "TS"

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w reportażu Mateusza Kosińskiego? 

Waldemar Sopata, dodaje, że praca górnika nie może istnieć bez etosu. – On jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i wiąże na całe życie. Wystarczy spojrzeć na emerytowanych górników, którzy raz do roku przyjeżdżają na kopalnię, żeby wziąć udział na cechowni we mszy świętej. Dla nich to bardzo ważne, żeby być na kopalni chociaż przy tej okazji. Ten etos jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kształtują go ludzie wychowani na pewnych wartościach. Na tych samych wartościach byli wychowani górnicy z kopalni Wujek. Oni podczas pacyfikacji byli „jeden z drugim”, tak jak mówił Jan Paweł II, tego wyuczyli się na dole. Bronili kopalni przed pacyfikacją, mimo tego że pochodzili z różnych części Polski, mimo różnicy pokoleń, bo najmłodsza ofiara miała 19, a najstarsza 48 lat. Tych wartości bronili również górnicy strajkujący po wprowadzeniu stanu wojennego w KWK Piast, pozostając pod ziemią przez dwa tygodnie. To etos, tradycja i wartości, które dzisiaj świat chce wymazać – dodaje Sopata.

 

O węglu Teresa Wójcik rozmawia ze światowym ekspertem energetyki, prof. dr hab. inż. Władysławem Mielczarskim. 


Węgiel jest najtańszą technologią, a nowoczesne elektrownie węglowe wcale nie niszczą środowiska. Emitują co prawda dwutlenek węgla, ale ten gaz pojawia się zawsze, kiedy spalamy paliwa. Indie to duży kraj o ponad miliardowej populacji, ale wciąż jednocześnie bardzo biedny. Ludzie tam chcą żyć godnie i chcą mieć energię elektryczną, a tylko elektrownie węglowe mogą dostarczać tanią energię. Jest to arogancja ze strony bogatej zachodniej Europy, która próbuje narzucić innym krajom, jak mają żyć. Czyli w praktyce chce utrzymać ich w biedzie. Polski to też dotyczy.

W numerze również rozmowa Teresy Wójcik z Jackiem Saryusz-Wolskim 

Przez ostatnie kilka lat w Unii Europejskiej prowadzone są zmasowane ataki na państwa, które odważnie bronią swoich żywotnych krajowych interesów. W pełni zgodnie z traktatami Unii, gdy agresywne ataki Brukseli na Polskę i Węgry nie mają uzasadnienia w prawie unijnym. Przeciwnie, jest to „instrumentalizacja, naginanie prawa oraz stwarzanie pozorów działania w interesie EU, a w istocie łamanie prawa unijnego, z szermowaniem górnolotnymi hasłami jego obrony”


– podkreśla Jacek Saryusz-Wolski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

„Bramy piekielne go nie przemogą” - Agnieszka Żurek pisze o kryzysie w Kościele Katolickim 

Kryzys w Kościele jest faktem. W poszukiwaniu dróg przezwyciężenia go dominują dwie przeciwstawne propozycje – ewangelicznego radykalizmu bądź kompromisu ze światem. Która zwycięży i która ma szansę okazać się skuteczna?
„Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18)” – powiedział Jezus do świętego Piotra, pierwszego papieża.
To chyba znak czasów, że ten cytat z Ewangelii przywoływany jest w ostatnich tygodniach nader często, jakby wierzący potrzebowali utwierdzenia się w przekonaniu, że wszystkie wydarzenia, których są ostatnio świadkami, pozostają pod kontrolą Bożej Opatrzności i nie grożą zniszczeniem Kościoła.

„Kosmiczny górnik – zawód przyszłości” - ciekawe podejście do przyszłości górnictwa pióra Aleksandra Żywczyka 

Choć kwestia pozyskiwania zasobów naturalnych znajdujących się na innych planetach czy w pasie planetoid wydaje się jeszcze wizją raczej fantastyczną, specjaliści są przekonani, że kosmiczne górnictwo wystartuje już w najbliższych latach. Jest o co walczyć – pozyskanie metali rzadkich z innych ciał Układu Słonecznego może nam otworzyć drogę do zasobów, których nie będziemy w stanie wyczerpać.

 

W numerze również rozmowa Marcina Koziestańskiego z Waldemarem Rusakiewicz, przewodniczącym Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”.

Powstawanie nowych organizacji związkowych w dobie pandemii koronawirusa nie jest takie proste. Uzwiązkowienie nie rośnie, a wręcz maleje. Straciliśmy w ostatnim czasie dwie organizacje, gdyż firmy, w których działały, niestety nie przetrwały pandemii i uległy likwidacji. Szkoda nam każdego członka związku. Jesteśmy małym regionem, mamy około 4500 członków. Utrata nawet 30 członków jest dla nas bolesna. Jednak udało nam się w czerwcu, a więc w czasie pandemii, założyć jedną organizację związkową w Powiatowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu. Cieszymy się z tego bardzo, tym bardziej że teraz nie jest dobry okres na rozwój. Podmiotów gospodarczych nie przybywa, ale robimy, co możemy.

A co jeszcze w numerze?

  • "Opamiętajcie się!" Robert Wąsik relacjonuje konferencję prasową Piotra Dudy dotyczącą pracującej niedzieli 6 grudnia 
  • "Czekają nas bezprecedensowe zmiany" Aleksander Żywczyk o przyspieszającej robotyzacji pracy 
  • "Radykalne odmęty" Prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • "Rock jeszcze wróci na piedestał" Bartosz Boruciak rozmawia z Piotrem Lato 
  • "Niepoprawne kino zemsty w makabrycznym wydaniu" Jan Tracz recenzuje film "Diabeł wcielony"
  • "Chcą powtózyć '68 rok" o próbie powtórzenia rewolucji obyczajowej w Polsce

  • "Zaczynali myśleć o wolności" Mateusz Wyrwich przedstawia losy Romana Bielańskiego 
  • "Kosmiczne śledztwo z udziałem Polaków" Aleksander Żywczyk o katastrofie rakiety Vega 
  • W dziale sport: "Mecz duchów" w Santiago de Chile, czyli Łukasz Bobruk o meczu między Chile a ZSRR w 1973 r., a także artykuł Anny Zielińskiej o Diego Maradonie

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe