Kościół w Nursji odbudowany z pomocą Polaków

Choć rok 2020 był czasem pełnym niewiadomych, to jest jedno miejsce, które rok ten może zaliczyć do udanych. To włoska Nursja, gdzie dzięki ogromnej życzliwości ludzi udało się odbudować zniszczony po trzęsieniu ziemi klasztor benedyktynów. Duża w tym zasługa katolików z Polski, a zwłaszcza wsparcia, jakiego włoskim przyjaciołom udzieliło Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi.
pomoc Kościół w Nursji odbudowany z pomocą Polaków
pomoc / Pixabay.com

Życie benedyktynów na ziemi włoskiej nigdy nie było łatwe. Szczególnie trudne czasy nastały dla zakonników w 1810 roku, kiedy to zostali oni zmuszeni do opuszczenia Nursji i zamknięcia tamtejszego klasztoru. Do Nursji benedyktynom udało się wrócić dopiero w 2000 roku. 

W 2016 roku region nawiedziło jednak tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, w wyniku którego bazylika i klasztor znacznie ucierpiały. Z bazyliki wzniesionej nad rodzinnym domem świętego Benedykta i jego siostry Scholastyki po trzęsieniu ziemi pozostała tylko fasada. Cudem ocalała umieszczona na centralnym placu figura świętego. Dzięki dużej pomocy m.in. z Polski, kościół udało się odbudować, a dziedzictwo urodzonego w Nursji świętego Benedykta zostało zachowane.
Święty Benedykt – Patron Europy

Święty Benedykt to bardzo ważna postać dla cywilizacji i kultury chrześcijańskiej. To właśnie dzięki jego działaniom w 529 roku powstał najstarszy na zachodzie Europy zakon mniszy, znany jako zakon świętego Benedykta. Założycielowi zakonu benedyktynów przypisywane jest motto „Módl się i pracuj”. Do dziś jest to jedna z najważniejszych zasad, jaką kierują się mnisi i mniszki. 

Święty Benedykt był znany nie tylko z licznych cudów i uzdrowień, ale przede wszystkim z tytanicznej pracy, jaką wykonał dla rozwinięcia zgromadzenia benedyktyńskiego. Nie do przecenienia jest także jego wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej. Święty Benedykt został zresztą nie bez przyczyny nazwany w 1964 roku przez papieża Pawła VI, Patronem Europy. Mimo, że to postać tak ważna dla kościoła katolickiego, to w Polsce do tej pory postać świętego Benedykta nie była bardzo znana. 
Do lepszego poznania tego wielkiego świętego przyczyniło się krakowskie Stowarzyszenie Piotra Skargi, dzięki któremu rozpowszechniono wśród katolików w Polsce blisko pół miliona medalików świętego Benedyka wraz ze specjalną modlitwą – egzorcyzmem.

Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi znów pomaga

Założone w 1999 roku w Krakowie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi od dawna wspiera potrzebujących na całym świecie. Ideą stowarzyszenia jest pielęgnowanie chrześcijańskich wartości i tradycji, a także ochrona kulturalnej spuścizny cywilizacji łacińskiej. 

Stowarzyszenie jest znane z takich inicjatyw, jak pomoc w budowie kaplic w Sudanie Południowym, ofiarowanie Matce Bożej Fatimskiej kwiatów przez polskich katolików z lat 2019-2020, akcja "Nie wstydzę się Jezusa" czy pomoc karmelitom w budowie świątyni katolickiej w Mińsku na Białorusi. Oprócz wspierania inicjatyw chrześcijańskich stowarzyszenie pomaga również potrzebującym. W 2010 roku Stowarzyszenie Piotra Skargi zorganizowało wsparcie dla powodzian w Polsce. Gdy więc po serii tragicznych trzęsień ziemi we włoskiej Nursji benedyktyni z tamtejszego klasztoru zaapelowali o pomoc w odbudowie świątyni, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi od razu ruszyło z pomocą. W ten sposób powstała akcja "Święty

Benedykcie – broń mnie od złego!”.

Założyciel zakonu benedyktynów słynął z wielkiej czci, jaką otaczał Krzyż Święty. Medalik krzyżowy świętego Benedykta należy do najbardziej czczonych w Kościele Katolickim sakramentaliów. Zorganizowana przez Stowarzyszenie im. Piotra Skargi akcja wsparcia finansowego dla bazyliki w Nursji została połączona z propagowaniem kultu jej świętego założyciela. W tym celu wybito znaczną ilość medalików oraz wydrukowano modlitwę ze specjalnym egzorcyzmem.  Wspomniane dewocjonalia można było zamówić na stronie internetowej przyczyniając się w ten sposób do odbudowy benedyktyńskiej świątyni. Dodatkowo akcja miała jednocześnie przypominać, jak ważną postacią dla świata katolickiego i całego chrześcijaństwa był święty Benedykt z Nursji.

Benedyktyni z Nursji dziękują polskim katolikom

Do połowy 2020 roku udało się zebrać środki niezbędne do przywrócenia benedyktyńskiej świątyni do życia. W Polsce akcję "Benedykcie – broń mnie od złego!” wsparło prawie pół miliona osób. W ten sposób udało się dokończyć renowację świątyni oraz fasady, a także odbudować dzwonnicę świątyni w Nursji, a przybywający tam pielgrzymi znów mogą zachwycić się pięknem architektury i poczuć atmosferę benedyktyńskiej reguły. Przeor zakonu w Nursji Benedykt Nivakoff podziękował Stowarzyszeniu im. Ks. Piotra Skargi oraz polskim wiernym za dar serca i pomoc w odbudowie świątyni. Benedyktyni w podzięce za ofiarność polskich katolików odprawili 3 uroczyste Msze Święte w intencji darczyńców z Polski.
 


 

POLECANE
Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Został zezłomowany z ostatniej chwili
Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. "Został zezłomowany"

We wtorek Prokurator Generalny Adam Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych dotyczące stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z 2025 roku, gdzie próbował podważyć skład Sądu Najwyższego; został jednak bezlitośnie wypunktowany przez sędziów.

Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego Wiadomości
Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego

Mniej kursów, nowe trasy i zabytkowy tramwaj - w dwóch największych ośrodkach wojewódzkich kujawsko-pomorskiego wchodzą nowe zasady w komunikacji w związku z okresem wakacyjnym.

Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady z ostatniej chwili
Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady

Gizela Jagielska, lekarka związana ze szpitalem w Oleśnicy, złożyła rezygnację z pracy – poinformowała w mediach społecznościowych działaczka pro-life Kaja Godek. To właśnie Jagielska była w ostatnim czasie w centrum uwagi środowisk pro-life, gdyż to ona dokonała aborcji 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu, co wywołało oburzenie w kraju.

Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć! gorące
Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć!

W Parlamencie Europejskim odbyło się, z inicjatywy europosła PiS Arkadiusza Mularczyka i greckiego eurodeputowanego Emanuila Frangosa wysłuchanie publiczne „Zbrodnie wojenne i zadośćuczynienie – ochrona praworządności”. Podczas wysłuchania wybrzmiało mocne i niezwykle ważne wystąpienie dr Oskara Kidy – prawnika specjalizującego się w sprawach europejskich, który poruszył temat, o którym Bruksela woli milczeć: roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec za zbrodnie II wojny światowej.

Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą z ostatniej chwili
Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą

Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że zacznie ona obowiązywać od 7 lipca.

Krytyka Tuska w niemieckich mediach. Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz Wiadomości
Krytyka Tuska w niemieckich mediach. "Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz"

Niemiecki dziennik krytykuje polskiego premiera, opisując kampanię mającą na celu ponowne przeliczenie głosów z drugiej tury wyborów prezydenckich. "Członkowie partii koalicyjnych szybko starali się stworzyć inne wrażenie niż Tusk". Jednak, jak zauważył dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, polski szef rządu "znany jest z tego, że sam wychodzi przed szereg".

Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku z ostatniej chwili
Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku

Wygląda na to, że kondycja polskiego przemysłu uległa znacznemu pogorszeniu. Wskaźnik PMI (Purchasing Managers' Index) dla sektora przemysłowego spadł w czerwcu do poziomu 44,8 pkt, znacznie poniżej neutralnej granicy 50 pkt i poniżej oczekiwań analityków, którzy szacowali wynik na poziomie 48,1 pkt. Jak wskazuje PKO BP, to najniższy wskaźnik od października 2023 roku i jednocześnie największy dwumiesięczny spadek od połowy 2022 roku.

Nie żyje Diamentowy Książę Wiadomości
Nie żyje "Diamentowy Książę"

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje książę Harald Hohenzollern, zwany także "Diamentowym Księciem". Okoliczności jego śmierci wciąż pozostają niejasne.

Hiszpania: Potężna awaria sieci trakcyjnej. Setki ludzi utknęło na stacjach i w pociągach z ostatniej chwili
Hiszpania: Potężna awaria sieci trakcyjnej. Setki ludzi utknęło na stacjach i w pociągach

Ruch pociągów dużych prędkości między Madrytem a Andaluzją, na południu Hiszpanii, został we wtorek wstrzymany do odwołania, gdy w poniedziałek wieczorem awaria sieci trakcyjnej unieruchomiła ponad 20 pociągów – poinformował hiszpański operator infrastruktury kolejowej ADIF.

Ponowne przeliczenie głosów? Polacy się wypowiedzieli z ostatniej chwili
Ponowne przeliczenie głosów? Polacy się wypowiedzieli

IBRiS przeprowadził sondaż, pytając Polaków, czy chcą ponownego przeliczenia głosów oddanych w II turze wyborów prezydenckich. Badani postawili sprawę jasno.

REKLAMA

Kościół w Nursji odbudowany z pomocą Polaków

Choć rok 2020 był czasem pełnym niewiadomych, to jest jedno miejsce, które rok ten może zaliczyć do udanych. To włoska Nursja, gdzie dzięki ogromnej życzliwości ludzi udało się odbudować zniszczony po trzęsieniu ziemi klasztor benedyktynów. Duża w tym zasługa katolików z Polski, a zwłaszcza wsparcia, jakiego włoskim przyjaciołom udzieliło Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi.
pomoc Kościół w Nursji odbudowany z pomocą Polaków
pomoc / Pixabay.com

Życie benedyktynów na ziemi włoskiej nigdy nie było łatwe. Szczególnie trudne czasy nastały dla zakonników w 1810 roku, kiedy to zostali oni zmuszeni do opuszczenia Nursji i zamknięcia tamtejszego klasztoru. Do Nursji benedyktynom udało się wrócić dopiero w 2000 roku. 

W 2016 roku region nawiedziło jednak tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, w wyniku którego bazylika i klasztor znacznie ucierpiały. Z bazyliki wzniesionej nad rodzinnym domem świętego Benedykta i jego siostry Scholastyki po trzęsieniu ziemi pozostała tylko fasada. Cudem ocalała umieszczona na centralnym placu figura świętego. Dzięki dużej pomocy m.in. z Polski, kościół udało się odbudować, a dziedzictwo urodzonego w Nursji świętego Benedykta zostało zachowane.
Święty Benedykt – Patron Europy

Święty Benedykt to bardzo ważna postać dla cywilizacji i kultury chrześcijańskiej. To właśnie dzięki jego działaniom w 529 roku powstał najstarszy na zachodzie Europy zakon mniszy, znany jako zakon świętego Benedykta. Założycielowi zakonu benedyktynów przypisywane jest motto „Módl się i pracuj”. Do dziś jest to jedna z najważniejszych zasad, jaką kierują się mnisi i mniszki. 

Święty Benedykt był znany nie tylko z licznych cudów i uzdrowień, ale przede wszystkim z tytanicznej pracy, jaką wykonał dla rozwinięcia zgromadzenia benedyktyńskiego. Nie do przecenienia jest także jego wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej. Święty Benedykt został zresztą nie bez przyczyny nazwany w 1964 roku przez papieża Pawła VI, Patronem Europy. Mimo, że to postać tak ważna dla kościoła katolickiego, to w Polsce do tej pory postać świętego Benedykta nie była bardzo znana. 
Do lepszego poznania tego wielkiego świętego przyczyniło się krakowskie Stowarzyszenie Piotra Skargi, dzięki któremu rozpowszechniono wśród katolików w Polsce blisko pół miliona medalików świętego Benedyka wraz ze specjalną modlitwą – egzorcyzmem.

Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi znów pomaga

Założone w 1999 roku w Krakowie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi od dawna wspiera potrzebujących na całym świecie. Ideą stowarzyszenia jest pielęgnowanie chrześcijańskich wartości i tradycji, a także ochrona kulturalnej spuścizny cywilizacji łacińskiej. 

Stowarzyszenie jest znane z takich inicjatyw, jak pomoc w budowie kaplic w Sudanie Południowym, ofiarowanie Matce Bożej Fatimskiej kwiatów przez polskich katolików z lat 2019-2020, akcja "Nie wstydzę się Jezusa" czy pomoc karmelitom w budowie świątyni katolickiej w Mińsku na Białorusi. Oprócz wspierania inicjatyw chrześcijańskich stowarzyszenie pomaga również potrzebującym. W 2010 roku Stowarzyszenie Piotra Skargi zorganizowało wsparcie dla powodzian w Polsce. Gdy więc po serii tragicznych trzęsień ziemi we włoskiej Nursji benedyktyni z tamtejszego klasztoru zaapelowali o pomoc w odbudowie świątyni, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi od razu ruszyło z pomocą. W ten sposób powstała akcja "Święty

Benedykcie – broń mnie od złego!”.

Założyciel zakonu benedyktynów słynął z wielkiej czci, jaką otaczał Krzyż Święty. Medalik krzyżowy świętego Benedykta należy do najbardziej czczonych w Kościele Katolickim sakramentaliów. Zorganizowana przez Stowarzyszenie im. Piotra Skargi akcja wsparcia finansowego dla bazyliki w Nursji została połączona z propagowaniem kultu jej świętego założyciela. W tym celu wybito znaczną ilość medalików oraz wydrukowano modlitwę ze specjalnym egzorcyzmem.  Wspomniane dewocjonalia można było zamówić na stronie internetowej przyczyniając się w ten sposób do odbudowy benedyktyńskiej świątyni. Dodatkowo akcja miała jednocześnie przypominać, jak ważną postacią dla świata katolickiego i całego chrześcijaństwa był święty Benedykt z Nursji.

Benedyktyni z Nursji dziękują polskim katolikom

Do połowy 2020 roku udało się zebrać środki niezbędne do przywrócenia benedyktyńskiej świątyni do życia. W Polsce akcję "Benedykcie – broń mnie od złego!” wsparło prawie pół miliona osób. W ten sposób udało się dokończyć renowację świątyni oraz fasady, a także odbudować dzwonnicę świątyni w Nursji, a przybywający tam pielgrzymi znów mogą zachwycić się pięknem architektury i poczuć atmosferę benedyktyńskiej reguły. Przeor zakonu w Nursji Benedykt Nivakoff podziękował Stowarzyszeniu im. Ks. Piotra Skargi oraz polskim wiernym za dar serca i pomoc w odbudowie świątyni. Benedyktyni w podzięce za ofiarność polskich katolików odprawili 3 uroczyste Msze Święte w intencji darczyńców z Polski.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe