Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 


 

POLECANE
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem

Polska i Francja to za mało, żeby zablokować podpisanie przez Komisję Europejską umowy o wolnym handlu z Mercosurem, czyli państwami Ameryki Płd.; kwestią sporną pozostaje to, czy KE odważy się podpisać porozumienie przy sprzeciwie dwóch tak dużych państw członkowskich – usłyszała PAP w unijnych źródłach.

REKLAMA

Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe