Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Mieszkańcy Wrocławia muszą przygotować się na poważne utrudnienia w rejonie mostu Grunwaldzkiego. Od soboty, 12 lipca, zmienia się organizacja ruchu — zarówno dla samochodów, jak i dla autobusów oraz tramwajów. Powodem jest awaria magistrali wodociągowej znajdującej się kilka metrów pod ziemią.

Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu. Dziś rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu tylko u nas
Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu. Dziś rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

- Trzeba doprowadzić do penalizacji banderyzmu oraz kontynuować wywieranie nacisków na władze Ukrainy, żeby pozwoliły nam godnie pochować naszych rodaków. Na kłamstwie i przemilczeniu nigdy nie zbudujemy dobrych relacji - mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Paweł Zdziarski, prezes stowarzyszenia "Wspólnota i pamięć", autor książek o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu.

Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji z ostatniej chwili
Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie. Dodał, że w poniedziałek będzie miał „ważne oświadczenie” dotyczące Rosji.

11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną tylko u nas
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną

Dzień 11 lipca 2025 roku jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem tylko u nas
Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem

Kolejny aktywista gender okazał się pedofilem. Tym razem mężczyzna, którego zatrzymała już policja, zatrudnił się w żłobku, a dodatkowych ofiar szukał w internecie. Wśród rodziców budził zaufanie – podobno nikt nie podejrzewał go o tak straszne zbrodnie.

Szczyt Trump–Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost z ostatniej chwili
Szczyt Trump–Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost

Sekretarz stanu USA Marco Rubio poinformował w czwartek, że dotychczas nie zaplanowano spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.

Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok gorące
Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok

Drodzy Państwo, dzielę się piękną historią. Polak, Piotr Bojanowski został dyrektorem ds. naukowych i kieruje pracami nad fundamentalnym rozwojem AI w jednym z najważniejszych laboratoriów AI na Ziemi – Laboratorium FAIR w Paryżu.

Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050 z ostatniej chwili
Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050

Premier Donald Tusk w ramach rekonstrukcji rządu nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Jak dodał, do rekonstrukcji rządu dojdzie między 22 a 25 lipca, ale na pewno nie 22 lipca.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację z ostatniej chwili
Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację

Muzeum Polskie w Rapperswilu od 2022 roku nie ma siedziby. W hotelu Schwanen, gdzie miało przenieść się muzeum, powstała restauracja. Bezcenne zbiory czekają w magazynach.

Grafzero: Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców Jul Łyskawa - recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców" Jul Łyskawa - recenzja

Paszport Polityki, nominacja do Nike, Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy - prawdziwy deszcz nagród dla Jula Łyskawy za jego niezwykły debiut powieściowy - "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". Czy było warto? O tym Grafzero vlog literacki.

REKLAMA

Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe