Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 


 

POLECANE
Zbigniew Kuźmiuk: W ciągu zaledwie 2 lat rządzenia ekipa Tuska zadłuży Polskę na ponad 400 mld zł z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: W ciągu zaledwie 2 lat rządzenia ekipa Tuska zadłuży Polskę na ponad 400 mld zł

Rząd premiera Tuska funkcjonuje zaledwie 10 miesięcy, ale jest już prawie pewne, że do końca 2025 roku, dług publiczny naszego kraju wzrośnie o ponad 10 proc. PKB, co oznacza w warunkach roku 2025, że powiększy się on o ponad 400 mld zł. 

Spotkanie w Berlinie ws. Ukrainy bez Polski. Tak to tłumaczy polski rząd z ostatniej chwili
Spotkanie w Berlinie ws. Ukrainy bez Polski. Tak to tłumaczy polski rząd

Prezydent USA Joe Biden wziął w piątek udział w Berlinie w czterostronnym spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Omawiano na nim możliwość zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz sytuację na Bliskim Wschodzie. Wielkim nieobecnym na tym spotkaniu był polski premier.

Imane Khelif wystartuje przeciwko kobietom w boksie zawodowym z ostatniej chwili
Imane Khelif wystartuje przeciwko kobietom w boksie zawodowym

– Wkrótce wejdę do świata boksu zawodowego, ponieważ mam wiele ofert – wyznała 25-letnia, kontrowersyjna mistrzyni olimpijska w boksie Imane Khelif, która wciąż nie przeszła pozytywnie testów płci.

Ukraina: Szef Pentagonu Lloyd Austin z wizytą w Kijowie z ostatniej chwili
Ukraina: Szef Pentagonu Lloyd Austin z wizytą w Kijowie

Szef Pentagonu Lloyd Austin przybył w poniedziałek do Ukrainy – poinformowała agencja Reutera, powołując się na własne źródła.

Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate

Od czasu kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Morawiecki grzmi. Tak niekompetentnej osoby ten resort dawno nie widział z ostatniej chwili
Morawiecki grzmi. "Tak niekompetentnej osoby ten resort dawno nie widział"

– Tak wygląda powyborczy zwrot w ochronie zdrowia: dramat pacjentów i brak pieniędzy… – mówi na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych były premier, a obecnie poseł i wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki.

Walczyłam z całych sił. Niepokojące doniesienia ws. popularnej polskiej aktorki z ostatniej chwili
"Walczyłam z całych sił". Niepokojące doniesienia ws. popularnej polskiej aktorki

Popularna polska aktorka Anna Dereszowska opublikowała w mediach społeczościowych niepokojący wpis. Artystka poinformowała, że z powodów zdrowotnych musiała odwołać spektakl w teatrze.

Rząd chce zlikwidować 800+? Mówi o klęsce z ostatniej chwili
Rząd chce zlikwidować 800+? Mówi o "klęsce"

„Program Rodzina 500+ miał bardzo ograniczony wpływ na dzietność: prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia" – to najważniejsza teza ze sprawozdania z wykonania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za 2023 r., które właśnie trafiło do Sejmu. Nad programem, który popiera większość społeczeństwa, związki zawodowe, a także który dotychczas popierał również rząd, zbierają się czarne chmury.

Wyborczy thriller w Mołdawii. Na tak w referendum zagłosowało 50,08 proc. z ostatniej chwili
Wyborczy thriller w Mołdawii. Na "tak" w referendum zagłosowało 50,08 proc.

W miarę zliczania głosów diaspory liczba głosów na "tak" przeważa w referendum w Mołdawii, dotyczącym wpisania akcesji do UE do mołdawskiej konstytucji. W wyborach prezydenckich w pierwszej turze zwyciężyła Maia Sandu z wynikiem 41,98 proc.

Kandydatem PO na prezydenta będzie Sikorski z ostatniej chwili
"Kandydatem PO na prezydenta będzie Sikorski"

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek był gościem w "Porannej Rozmowie" RMF FM, gdzie wypowiedział się nt. kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Zdaniem polityka będzie nim obecny szef MSZ Radosław Sikorski.

REKLAMA

Przyszłość należy do miedzi

Od 60 lat KGHM wydobywa i przetwarza miedź. Jest w tej dziedzinie międzynarodowym potentatem. 
 Przyszłość należy do miedzi
/ materiały prasowe

Miedź ma charakterystyczną brązowawą barwę i metaliczny połysk. Jej łacińska nazwa „cuprum” oraz symbol uwidoczniony na tablicy Mendelejewa „Cu” pochodzi od nazwy wyspy „Cypr”, gdzie eksploatowano jej złoża już około 3500 lat temu. Miedź zresztą odegrała w starożytności potężną rolę jako pierwszy wykorzystywany na dużą skalę przez człowieka metal. W połączeniu z cyną dawała brąz, z którego produkowano narzędzia, biżuterię, a także... broń. Homer w „Iliadzie” pisze, że miecz Achillesa był wykonany właśnie z brązu. 

Miedź – metal przyszłości

Mimo że od czasów starożytnych minęły wieki, miedź dziś jest obok żelaza i aluminium najbardziej użytecznym metalem dla człowieka. A według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego zapotrzebowanie na ten pierwiastek do 2030 roku podwoi się. Dzięki swym właściwościom, w tym bardzo dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej, miedź jest wykorzystywana w sektorze elektrycznym i energetycznym, m.in. do budowy elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także wymienników cieplnych i rurociągów. 
Miedź znajduje zastosowanie również w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy), w produkcji przewodów i złączy oraz w przemyśle motoryzacyjnym. 
Coraz chętniej z miedzi korzystają architekci przy aranżacji wnętrz. Miedź wykorzystali też artyści z grupy IDEAMO do namalowania 190-metrowego muralu, który jest hołdem dla pracowników Polskiej Miedzi i zapowiedzią przyszłości miedziowej potęgi Polski. Ufundowany przez KGHM mural można oglądać w Legnicy, na fasadzie budynku KGHM ZANAM. Powstał z okazji ukończenia przez Zagłębie Miedziowe i KGHM 60 lat.

60 lat KGHM i Zagłębia Miedziowego

Mimo że pierwsze wzmianki o eksploatowaniu złóż miedzi na terenach Polski pochodzą jeszcze ze średniowiecza, a w latach 30. XX wieku działała m.in. w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym kopalnia „Konrad”, to początków polskiego górnictwa i hutnictwa miedziowego należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku. W roku 1957 zespół Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem dr. Jana Wyżykowskiego odkrył w rejonie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego złoża rudy miedzi. Dziś wiemy, że złoża odkryte przez Wyżykowskiego są największe w Europie i jedne z największych na świecie. Cztery lata po dokonaniu odkrycia na terenie Zagłębia utworzono Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który 7 lat później rozpoczął eksploatację złóż na skalę przemysłową. Było to w ówczesnych czasach spore wyzwanie technologiczne, ponieważ do końca 1945 roku nauka polska znała prowadzenie eksploatacji złóż położonych do 400 metrów poniżej poziomu gruntu. Tymczasem złoża w Zagłębiu Miedziowym leżą na głębokości poniżej 650 metrów pod powierzchnią ziemi. W pierwszych latach eksploatacji zastosowano innowacyjną jak na ówczesne czasy technikę udostępniania złóż – mrożenie górotworu.
KGHM szybko rósł, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw wydobycia i przetwarzania rudy miedzi na świecie. Dziś należąca do KGHM kopalnia rudy miedzi „Rudna” dzierży miano jednej z największych kopalń głębinowych na świecie. Obok wydobycia KGHM posiada zakłady wzbogacania rud i huty, dzięki czemu sprzedaje partnerom biznesowym gotowe produkty, m.in. miedź elektrolityczną w postaci katod o wadze ok. 100 kg. W produkcji gotowych wyrobów coraz większą rolę w koncernie odgrywa przetwarzanie złomu miedziowego na nowe produkty. W ciągu najbliższych lat 35 proc. produkowanej miedzi ma pochodzić właśnie z recyklingu. Koncern stale inwestuje w prace badawczo-rozwojowe – zwiększając budżet na ten cel i wdrażając innowacyjne rozwiązania. Stawia także na ekologię i rozwój transformacji energetycznej. M.in. do 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania koncernu na energię ma być pokrywane z własnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii. 
Złoża eksploatowane przez KGHM mają nie tylko stosunkowo dużą zawartość miedzi, ale również srebra. KGHM stał się potentatem w zakresie przetwarzania tego pierwiastka, a Polska światowym liderem. 
W roku 1997 KGHM zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Własnościowych. Spółka posiada nie tylko aktywa w Polsce, ale również w Kanadzie czy Chile. 

– Miedź jest strategicznym metalem i największym dobrem Zagłębia Legnicko-Głogowskiego. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili losy tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców okolic Sieroszowic, Głogowa, Lubina, Legnicy i Polkowic. Dzięki odkryciu stworzono od podstaw innowacyjny ośrodek wydobywczy – Zagłębie Miedziowe. Rozpoczął się proces powstawania miedziowej potęgi Polski. Zbudowano GK KGHM Polska Miedź S.A.

– nowoczesną firmę, która zapewnia dziś pracę ponad 34 tys. pracownikom w Polsce, Kanadzie, USA i Chile – podkreśla Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe