Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „COP26 – szczyt hipokryzji”

Kolejna klimatyczna konferencja ONZ COP26 nie była sukcesem dla wojujących obrońców klimatu. Ujawniły się poważne konflikty, z grubsza biorąc między politykami a klimatologami i działaczami, którym na pomoc przybyła do Glasgow sama Greta Thunberg – pisze Teresa Wójcik.  Więcej o COP26 w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „COP26 – szczyt hipokryzji”
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS, wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Nie zabrakło pomyłek i paradoksów. Jedna z pomyłek dotyczyła Polski – nie zobowiązaliśmy się do wycofania węgla z krajowego rynku w latach 30., jak podano w oficjalnej informacji. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, sprostowała: Polska wycofa węgiel z krajowego rynku do 2049 roku. Paradoks? Kiedy prezydent USA na szczycie klimatycznym występuje o zwiększenie wydobycia ropy i gazu do OPEC i Rosji. 
COP26 musiał odbyć się bez największego emitenta dwutlenku węgla, czyli bez oficjalnej reprezentacji Chińskiej Republiki Ludowej. Nie byli też obecni przedstawiciele władz kilku innych ważnych państw-emitentów, w tym Rosji, Brazylii, Turcji. Wprawdzie ci „wielcy nieobecni” przysłali robocze grupy do udziału w negocjacjach lub do ich śledzenia, ale bez uprawnień do podpisywania ważnych zobowiązań. 

Mateusz Kosiński pisze o premierze słowackiej wersji wystawy „Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa”.

Przygotowana na 40. urodziny naszego tygodnika wystawa „Tygodnik Solidarność” – pomnik wolności słowa” miała swoją międzynarodową premierę! Wystawa do końca miesiąca będzie eksponowana w witrynach Instytutu Polskiego w Bratysławie. W Bratysławie nasza wystawa będzie prezentowana w ramach Festivalu Slobody – historycznego festiwalu poświęconego słowackiej walce o wolność organizowanego przez słowacki Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa prezentowana jest w witrynach Polskiego Instytutu w Bratysławie, który mieści się w prestiżowym miejscu, w samym historycznym sercu miasta. Na widzów czeka również słowacka wersja filmu animowanego towarzyszącego wystawie.  – Premiera wystawy „Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa” w Polskim Instytucie w Bratysławie to wielki honor i zaszczyt dla naszej redakcji – mówi Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

„Do armii po prestiż” – czytamy w artykule Jakuba Pacana.

Nasza armia po epopei wieloletnich refom i modernizacji technicznej chce gruntowej odbudowy więzi z narodem. Świadomość obywatelska i znajomość zagrożeń to mocna ochrona przed wrogimi ideologiami. (…) Profesor Henryk Domański w książce „Prestiż” opisuje trzy rodzaje prestiżu. Osobisty wyraża się przez posiadane osobistych cech charakteru oraz określone pożądane zachowania. Pozycyjny związany jest z zajmowaną pozycją lub członkostwem w jakiejś grupie czy organizacji. Sytuacyjny zależy od okoliczności, w których występuje. Wszystkie wymienione rodzaje można znaleźć w ochotniczej służbie wojskowej. 

Armia kojarzy się takimi wartościami, jak odwaga, męstwo, sprawność, chęć niesienia pomocy, odpowiedzialność, współpraca. Obudowanie własnej tożsamości i wizerunku symbolami czytelnymi dla wszystkich stanowi dobrą kartę przetargową w cywilu. 

O wypaleniu zawodowym w artykule „Wypalić może się każdy” pisze Barbara Michałowska.

Sensacyjne wieści podawane przez media, jakoby od nowego roku 2022 pracownicy zaczęli masowo brać zwolnienia z powodu wypalenia zawodowego, raczej się nie sprawdzą. Ale szum medialny pomógł w nagłośnieniu coraz częściej dotykającej pracowników groźnej „choroby cywilizacyjnej”.

Już dwa lata temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za syndrom zawodowy związany z bezrobociem i zatrudnieniem. Nowa Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD), w której uwzględniono wypalenie, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Niestety, raczej nie będziemy mogli wziąć zwolnienia stricte na wypalenie, bo – jak przekonują specjaliści – nie jest ono chorobą, a zjawiskiem zawodowym. Decyzje WHO jednak sprawiły, że temat wypalenia został nagłośniony. A pracodawcy, w obawie przed masowym przechodzeniem pracowników na zwolnienia, zaczęli myśleć nad profilaktyką wypalenia w swoich firmach. 

Jakub Pacan o problemie na granicy polsko-białoruskiej.

W polsko-białoruskim kryzysie pojawiają się pewne pozytywne aspekty. Po pierwsze, udało nam się umiędzynarodowić ten problem. Po drugie, opozycja przestaje być wobec tego zagrożenia zdziecinniała.

W ubiegły wtorek szef Rady Europejskiej Charles Michel mówił w Berlinie o działaniu Unii ws. sytuacji na naszej wschodniej granicy. – Stoimy w obliczu brutalnego, hybrydowego ataku na nasze granice Unii Europejskiej, gdzie Białoruś w cyniczny sposób wykorzystuje migrantów. Na ostatniej Radzie Europejskiej potępiliśmy i postanowiliśmy odpowiedzieć (…) na te ataki. Zwróciliśmy się do Komisji o zaproponowanie wszelkich niezbędnych środków zgodnych z prawem Unii, zobowiązaniami międzynarodowymi i prawami podstawowymi. Rozpoczęliśmy debatę na temat unijnego finansowania fizycznej infrastruktury granicznej. To musi być zrealizowane niezwłocznie. Granice Polski i państw bałtyckich są granicami Unii Europejskiej. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówił twardo Michel.

 

„Dyktat wobec polskiej kopalni” – Teresa Wójcik o Turowie.

W dniu 9 listopada przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu odbyła się rozprawa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie skargi wniesionej przez Czechy o zamknięcie kopalni węgla brunatnego Turów. Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia w Turowie są bardzo ważne dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. To 4 do 7 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce, a zarazem byt wielu tysięcy mieszkańców Bełchatowa i okolic. 

W numerze również m.in.: 

  • „Miliony dolarów wyrzucone w błoto” – Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • „Polska państwem frontowym” – Teresa Wójcik o wojnie hybrydowej 
  • „Ropa za 100 dolarów coraz bliżej” – Aleksander Żywczyk o rynku surowców 
  • „Przyszłość idzie z Bliskiego Wschodu” – Aleksander Żywczyk o nowej stolicy Egiptu 
  • „Dla ratowania giełdy urząd idzie pod młotek” – tego samego autora artykuł o wystawieniu na sprzedaż urzędu do spraw energii elektrycznej i wody w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 
  • „My chcemy świętego” – Agnieszka Żurek rozmawia z ks. dr. hab. Robertem Skrzypczakiem 
  • „Katolik brzmi dumnie” – Jakub Pacan rozmawia z ks. dr. hab. Waldemarem Cisło 
  • „Mam starą duszę” – Bartosz Boruciak w wywiadzie z Karoliną Lizer
  • „Kto szuka prawdy, szuka Boga” – Agnieszka Żurek o filmie „Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy”
  • „Nacjonalizm vs. imperium” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • „Najlepsi społeczni inspektorzy pracy nagrodzeni” – Marcin Koziestański 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk – „Na ratunek Barcelonie – Xavi wraca jako trener” i „AMP Futbol też dla kobiet” – Barbara Michałowska


 

POLECANE
IMGW wydał pilne ostrzeżenie z ostatniej chwili
IMGW wydał pilne ostrzeżenie

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia przed wzrostem stanów wody , które obowiązywać będą na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i części woj. wielkopolskiego.

Zginęli ojciec i 13-letni syn. Są zarzuty dla podejrzanych ws. wypadku na Wisłostradzie pilne
Zginęli ojciec i 13-letni syn. Są zarzuty dla podejrzanych ws. wypadku na Wisłostradzie

23-latek i 37-latek usłyszeli zarzuty w związku ze śmiertelnym wypadkiem na Wisłostradzie. Prokurator zdecydował o złożeniu wniosków o ich tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące – poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej, Piotr Antoni Skiba.

Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi

Już od poniedziałku, 14 lipca, mieszkańców Łodzi – szczególnie Julianowa – czekają poważne zmiany w ruchu drogowym. Rozpoczyna się remont ul. Biegańskiego, a niebawem ruszą również prace na ul. Kniaziewicza. Sprawdź, czego się spodziewać i jak się przygotować.

Była ze mnie dumna. Michał Koterski pożegnał ukochaną osobę Wiadomości
"Była ze mnie dumna". Michał Koterski pożegnał ukochaną osobę

Michał Koterski przekazał smutną wiadomość. W emocjonalnym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował o śmierci swojej babci, którą nazywał pieszczotliwie „Dzidką”. Seniorka zmarła we śnie w wieku 95 lat.

Andrzej Duda: Obława augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Obława augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w sobotę, że obława augustowska była „planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie”. Dodał, że jedyną winą ofiar była „wierność wolnej Polsce – niezależnej także od Moskwy”.

Nastolatek wykopał dół na plaży. Zginął zasypany piaskiem Wiadomości
Nastolatek wykopał dół na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Do tragicznego wypadku doszło we Włoszech w stołecznym regionie Lacjum. Nastolatek z Rzymu zginął na plaży w Montalto di Castro, uduszony przez osuwający się piasek.

Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Czeka na ewakuację Wiadomości
Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Czeka na ewakuację

W rejonie Broad Peaku doszło do niebezpiecznego wypadku. Po zejściu lawiny poważnie ucierpiał polski himalaista Waldemar Kowalewski. Mężczyzna złamał nogę i od kilku dni czeka na ratunek w namiocie na wysokości około 6500 m n.p.m.

O włos od tragedii na polskiej kolei. Dwa pociągi naprzeciw siebie z ostatniej chwili
O włos od tragedii na polskiej kolei. Dwa pociągi naprzeciw siebie

O niebezpiecznym zdarzeniu w Małopolsce, jako pierwsze, poinformowało radio RMF FM. O mało nie doszło tam do zderzenia dwóch pociągów Intercity - oba składy zostały skierowane na jeden tor z dwóch różnych stron.

UJ pracuje nad teleskopem kosmicznym. Start misji coraz bliżej Wiadomości
UJ pracuje nad teleskopem kosmicznym. Start misji coraz bliżej

Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracuje nad pierwszym w historii uczelni satelitą naukowym. Konstruowany przez nich teleskop kosmiczny będzie miał za zadanie zbadać 50 komet, by pomóc zrozumieć, skąd pochodzi woda na Ziemi.

W kąpieliskach nad Zatoką Gdańską wykryto mazut z ostatniej chwili
W kąpieliskach nad Zatoką Gdańską wykryto mazut

Jak poinformował Sanepid, w sześciu kąpieliskach nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, wykryto w badanych próbkach wody pozostałości smolistych – mazut.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „COP26 – szczyt hipokryzji”

Kolejna klimatyczna konferencja ONZ COP26 nie była sukcesem dla wojujących obrońców klimatu. Ujawniły się poważne konflikty, z grubsza biorąc między politykami a klimatologami i działaczami, którym na pomoc przybyła do Glasgow sama Greta Thunberg – pisze Teresa Wójcik.  Więcej o COP26 w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „COP26 – szczyt hipokryzji”
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS, wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Nie zabrakło pomyłek i paradoksów. Jedna z pomyłek dotyczyła Polski – nie zobowiązaliśmy się do wycofania węgla z krajowego rynku w latach 30., jak podano w oficjalnej informacji. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, sprostowała: Polska wycofa węgiel z krajowego rynku do 2049 roku. Paradoks? Kiedy prezydent USA na szczycie klimatycznym występuje o zwiększenie wydobycia ropy i gazu do OPEC i Rosji. 
COP26 musiał odbyć się bez największego emitenta dwutlenku węgla, czyli bez oficjalnej reprezentacji Chińskiej Republiki Ludowej. Nie byli też obecni przedstawiciele władz kilku innych ważnych państw-emitentów, w tym Rosji, Brazylii, Turcji. Wprawdzie ci „wielcy nieobecni” przysłali robocze grupy do udziału w negocjacjach lub do ich śledzenia, ale bez uprawnień do podpisywania ważnych zobowiązań. 

Mateusz Kosiński pisze o premierze słowackiej wersji wystawy „Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa”.

Przygotowana na 40. urodziny naszego tygodnika wystawa „Tygodnik Solidarność” – pomnik wolności słowa” miała swoją międzynarodową premierę! Wystawa do końca miesiąca będzie eksponowana w witrynach Instytutu Polskiego w Bratysławie. W Bratysławie nasza wystawa będzie prezentowana w ramach Festivalu Slobody – historycznego festiwalu poświęconego słowackiej walce o wolność organizowanego przez słowacki Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa prezentowana jest w witrynach Polskiego Instytutu w Bratysławie, który mieści się w prestiżowym miejscu, w samym historycznym sercu miasta. Na widzów czeka również słowacka wersja filmu animowanego towarzyszącego wystawie.  – Premiera wystawy „Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa” w Polskim Instytucie w Bratysławie to wielki honor i zaszczyt dla naszej redakcji – mówi Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

„Do armii po prestiż” – czytamy w artykule Jakuba Pacana.

Nasza armia po epopei wieloletnich refom i modernizacji technicznej chce gruntowej odbudowy więzi z narodem. Świadomość obywatelska i znajomość zagrożeń to mocna ochrona przed wrogimi ideologiami. (…) Profesor Henryk Domański w książce „Prestiż” opisuje trzy rodzaje prestiżu. Osobisty wyraża się przez posiadane osobistych cech charakteru oraz określone pożądane zachowania. Pozycyjny związany jest z zajmowaną pozycją lub członkostwem w jakiejś grupie czy organizacji. Sytuacyjny zależy od okoliczności, w których występuje. Wszystkie wymienione rodzaje można znaleźć w ochotniczej służbie wojskowej. 

Armia kojarzy się takimi wartościami, jak odwaga, męstwo, sprawność, chęć niesienia pomocy, odpowiedzialność, współpraca. Obudowanie własnej tożsamości i wizerunku symbolami czytelnymi dla wszystkich stanowi dobrą kartę przetargową w cywilu. 

O wypaleniu zawodowym w artykule „Wypalić może się każdy” pisze Barbara Michałowska.

Sensacyjne wieści podawane przez media, jakoby od nowego roku 2022 pracownicy zaczęli masowo brać zwolnienia z powodu wypalenia zawodowego, raczej się nie sprawdzą. Ale szum medialny pomógł w nagłośnieniu coraz częściej dotykającej pracowników groźnej „choroby cywilizacyjnej”.

Już dwa lata temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za syndrom zawodowy związany z bezrobociem i zatrudnieniem. Nowa Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD), w której uwzględniono wypalenie, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Niestety, raczej nie będziemy mogli wziąć zwolnienia stricte na wypalenie, bo – jak przekonują specjaliści – nie jest ono chorobą, a zjawiskiem zawodowym. Decyzje WHO jednak sprawiły, że temat wypalenia został nagłośniony. A pracodawcy, w obawie przed masowym przechodzeniem pracowników na zwolnienia, zaczęli myśleć nad profilaktyką wypalenia w swoich firmach. 

Jakub Pacan o problemie na granicy polsko-białoruskiej.

W polsko-białoruskim kryzysie pojawiają się pewne pozytywne aspekty. Po pierwsze, udało nam się umiędzynarodowić ten problem. Po drugie, opozycja przestaje być wobec tego zagrożenia zdziecinniała.

W ubiegły wtorek szef Rady Europejskiej Charles Michel mówił w Berlinie o działaniu Unii ws. sytuacji na naszej wschodniej granicy. – Stoimy w obliczu brutalnego, hybrydowego ataku na nasze granice Unii Europejskiej, gdzie Białoruś w cyniczny sposób wykorzystuje migrantów. Na ostatniej Radzie Europejskiej potępiliśmy i postanowiliśmy odpowiedzieć (…) na te ataki. Zwróciliśmy się do Komisji o zaproponowanie wszelkich niezbędnych środków zgodnych z prawem Unii, zobowiązaniami międzynarodowymi i prawami podstawowymi. Rozpoczęliśmy debatę na temat unijnego finansowania fizycznej infrastruktury granicznej. To musi być zrealizowane niezwłocznie. Granice Polski i państw bałtyckich są granicami Unii Europejskiej. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówił twardo Michel.

 

„Dyktat wobec polskiej kopalni” – Teresa Wójcik o Turowie.

W dniu 9 listopada przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu odbyła się rozprawa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie skargi wniesionej przez Czechy o zamknięcie kopalni węgla brunatnego Turów. Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia w Turowie są bardzo ważne dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. To 4 do 7 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce, a zarazem byt wielu tysięcy mieszkańców Bełchatowa i okolic. 

W numerze również m.in.: 

  • „Miliony dolarów wyrzucone w błoto” – Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem
  • „Polska państwem frontowym” – Teresa Wójcik o wojnie hybrydowej 
  • „Ropa za 100 dolarów coraz bliżej” – Aleksander Żywczyk o rynku surowców 
  • „Przyszłość idzie z Bliskiego Wschodu” – Aleksander Żywczyk o nowej stolicy Egiptu 
  • „Dla ratowania giełdy urząd idzie pod młotek” – tego samego autora artykuł o wystawieniu na sprzedaż urzędu do spraw energii elektrycznej i wody w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 
  • „My chcemy świętego” – Agnieszka Żurek rozmawia z ks. dr. hab. Robertem Skrzypczakiem 
  • „Katolik brzmi dumnie” – Jakub Pacan rozmawia z ks. dr. hab. Waldemarem Cisło 
  • „Mam starą duszę” – Bartosz Boruciak w wywiadzie z Karoliną Lizer
  • „Kto szuka prawdy, szuka Boga” – Agnieszka Żurek o filmie „Anna Walentynowicz. Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy”
  • „Nacjonalizm vs. imperium” – prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • „Najlepsi społeczni inspektorzy pracy nagrodzeni” – Marcin Koziestański 
  • W dziale sport: Łukasz Bobruk – „Na ratunek Barcelonie – Xavi wraca jako trener” i „AMP Futbol też dla kobiet” – Barbara Michałowska



 

Polecane
Emerytury
Stażowe