Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Zobacz genialną wizualizację silnika komórki! [WIDEO]
Genialna wizualizacja udostępniona przez Charlesa Cartera wraz z krótkim opisem badań. Przedstawia silnik energetyczny komórki. Obraca się 150 razy na sekundę, osiągając 9000 obrotów na minutę. Samochód sportowy tego, co żywe. Ta mitochondrialna maszyna (syntaza ATP) pobiera glukozę i tlen i wytwarza cząsteczkę ATP, która jest wykorzystywana do zaspokojenia potrzeb energetycznych komórki. Synteza ATP dzieje się w wewnętrznej błonie mitochondriów, wewnątrz chloroplastów i błonach komórkowych organizmów prokariotycznych. Enzym bierze udział w kluczowych procesach uzyskiwania energii przez organizmy żywe. Od tego naprawdę zależy całe życie na ziemi. Wirnik obraca się z powodu przepływu osiowego protonów od wysokiego do niskiego stężenia, podobnie jak turbina wirująca na wietrze.
Cud życia
Animację przygotował Wydział Biologii Mitochondrialnej Cambridge University. Tak się powinno uprawiać naukę. Pop-sciencowo i dla ludzi. Swoją pracą naukowcy tego zespołu krok po kroku naukowo i obrazowo pokazują nam cud życia, którego dzięki nim jesteśmy świadkami.
Życie na Ziemi zależy od tego. Obrazowa wizualizacja udostępniona przez Ch. Cartera @cctech100. Silnik energetyczny komórki. Jak mówi "obraca się 150 x na sek, 9000 obrotów na minutę. Ta mitochondrialna maszyna syntaza ATP zaspokaja energetycznie komórki". Twórca: Cambridge Uni. pic.twitter.com/2l8pxsjP3U
— Maciej Kawecki (@kawecki_maciej) June 6, 2022