Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim

Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?
 Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim
/ fot. freepik.com

Z roku na rok rośnie liczba spraw, które coraz chętniej załatwiamy przez Internet. Niemały wpływ na to miała pandemia COVID-19. Polacy masowo zaczęli korzystać z e-urzędów oraz portalu pacjent.gov.pl, w tym z e-recept. Obie te usługi powstały właśnie dzięki Funduszom Europejskim z Programu Polska Cyfrowa. Ale to nie wszystko.

Ponad 2 mln gospodarstw domowych docelowo uzyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu. A już w tej chwili podłączonych do niego zostało ponad 10 tys. szkół. Program pozwolił również zadbać o to, abyśmy mieli odpowiednie kompetencje – ponad 648 tys. osób przeszkolono w zakresie korzystania z Internetu i e-usług. Zdigitalizowano (czyli utworzono wersje cyfrowe) prawie 14 mln różnych dokumentów zawierających informacje sektora publicznego oraz udostępniono 191 e-usług publicznych. A wg danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (listopad 2021 r.) poprzez usługi publiczne dostępne online załatwiliśmy ponad 384 mln różnych spraw.

Jak widać, dzięki Programowi Polska Cyfrowa wiele już udało się zrobić na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Teraz czas na jego następcę – program FERC.

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC)

FERC będzie kontynuacją Programu Polska Cyfrowa. Stąd priorytetem są działania na rzecz powszechnego dostępu do Internetu, czyli inwestycje w sieci szerokopasmowe. Program będzie wspierał też udoskonalanie już opracowanych e-usług, na przykład rozbudowane zostanie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Pojawią się również nowe obszary, wynikające z nowych wyzwań społeczeństwa informacyjnego, jak – kluczowa dla wszystkich – kwestia cyberbezpieczeństwa.

Najpopularniejsze e-usługi ze wsparciem Programu Polska Cyfrowa

Coraz większy dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz pandemiczne ograniczenia spowodowały, że w 2020 roku skokowo wzrosła liczba osób korzystających z e-usług.

Największą popularnością (wg danych KPRM) cieszyły się:

  • Internetowe Konto Pacjenta – 19,5 mln logowań, 
  • podatki.gov.pl – ponad 9 mln złożonych e-PIT-ów,
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – 3,4 mln logowań,
  • wnioski online o dowód osobisty – 0,7 mln,
  • elektroniczne wnioski meldunkowe, odpisy aktów stanu cywilnego i zgłoszenia narodzin dziecka – ok. 200 tys.,
  • usługi na portalu biznes.gov.pl – ponad 1 mln logowań.

Najwyraźniej Polacy docenili oszczędność czasu i wygodę, jakie daje korzystanie z rozwiązań cyfrowych. Teraz w ramach FERC planowane są dalsza rozbudowa najpopularniejszych e-usług i tworzenie nowych, które mają ułatwiać nam kontakty z urzędami oraz cały proces leczenia. Będą nowe funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta oraz innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia (m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji do gromadzenia danych). Wsparcie uzyskają także inwestycje w rozwój elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny.

Cyberbezpieczeństwo

To nowy, bardzo istotny obszar wsparcia Funduszy Europejskich wpisany do programu FERC. Bo im więcej osób korzysta z e-administracji i e-usług publicznych, tym ważniejsze jest, żeby mogły robić to w pełni bezpiecznie.

Za rozpoznawanie i wykrywanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz zapobieganie im odpowiada między innymi Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT GOV). W roku 2020 zespół ten odnotował łącznie 23 309 incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa. To aż o 87,9% więcej niż w 2019 roku! Największą grupę incydentów stanowiły te dotyczące właśnie administracji państwowej i operatorów infrastruktury krytycznej.

Dlatego Fundusze Europejskie z FERC będą wspierały wszelkie innowacyjne rozwiązania poprawiające nasze bezpieczeństwo w sieci. W sposób szczególny zaś te, które będą miały zastosowanie w sektorach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki (transport, energetyka, zdrowie, finanse i bankowość, telekomunikacja).
Na co jeszcze przeznaczone będą pieniądze? Między innymi na budowę i rozwój krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa produktów, usług i procesów. Ale też na tworzenie centrów wymiany i analizy informacji (ISAC). A ponieważ cyberbezpieczeństwo w dużej mierze zależy od wiedzy i kompetencji ludzi, dlatego też w FERC zarezerwowano środki na szkolenia z kompetencji cyfrowych, w szczególności dla pracowników administracji publicznej, służby zdrowia oraz przedsiębiorców.

Informacje sektora publicznego (ISP)

ISP może być każda informacja dotycząca życia publicznego. Mogą to być dane statystyczne, dokumenty, badania rynku itp. Liczba tego typu informacji sukcesywnie rośnie, a dostęp do nich gwarantuje nam ustawa. Dlaczego jest to takie ważne? Bo informacje sektora publicznego są inspiracją, punktem wyjścia, a czasami podstawą wielu przedsięwzięć komercyjnych. Dobrym przykładem jest tu pierwsze w Polsce komercyjne rozwiązanie wykorzystujące ISP – platforma Jakdojade.pl. Dane zarządów transportu miejskiego posłużyły tu do stworzenia aplikacji pomagającej nam w sprawnym przemieszczaniu się.

Od niedawna z ISP możemy korzystać za pośrednictwem portalu https://dane.gov.pl/pl.

Na bazie otwartych danych powstały tu takie aplikacje jak ta służąca do zgłaszania zagubionych zwierząt: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1275,znajdaorg oraz portal dla tych, którzy szukają przedszkola: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1260,poradoprzedszkolapl.

Wszystkie one ułatwiają nam codzienne życie, dlatego program FERC będzie wspierał tworzenie aplikacji wykorzystujących udostępnione dotychczas ISP oraz już funkcjonujące e-usługi publiczne.

W budżecie FERC są też przewidziane środki na budowę i rozbudowę infrastruktury do przechowywania i udostępniania danych, poprawę ich jakości, poziomu otwartości i standaryzację wymiany danych. W planach jest też dalsza digitalizacja zasobów kultury, administracji i nauki (m.in. danych z badań naukowych oraz zasobów edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych).

FERC łączy, czyli współpraca międzysektorowa

Nowy program stawia również na promocję współpracy międzysektorowej we wprowadzaniu cyfrowych rozwiązań, które mają stanowić odpowiedź na konkretne problemy społeczno-gospodarcze. Będą to wspólne działania administracji publicznej, przedsiębiorców, uczelni i instytucji badawczych mające na celu wypracowanie nowych skalowalnych rozwiązań cyfrowych odpowiadających na konkretny problem w takich obszarach, jak m.in. transport, zdrowie, energetyka i ochrona środowiska. Współpraca biznesu, administracji i uczelni może przynieść wiele kreatywnych pomysłów, bez których za kilka lat być może nie będziemy sobie mogli wyobrazić życia. Pieniądze na realizację tych – i wielu innych – pomysłów poprawiających jakość życia obywateli zapewnią Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy.

 

„Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej”


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły gorące
Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły

Serowo-cebulowe Paluszki Beskidzkie wróciły po pożarze zakładu Aksam. Kultowa przekąska znów jest dostępna.

REKLAMA

Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim

Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?
 Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim
/ fot. freepik.com

Z roku na rok rośnie liczba spraw, które coraz chętniej załatwiamy przez Internet. Niemały wpływ na to miała pandemia COVID-19. Polacy masowo zaczęli korzystać z e-urzędów oraz portalu pacjent.gov.pl, w tym z e-recept. Obie te usługi powstały właśnie dzięki Funduszom Europejskim z Programu Polska Cyfrowa. Ale to nie wszystko.

Ponad 2 mln gospodarstw domowych docelowo uzyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu. A już w tej chwili podłączonych do niego zostało ponad 10 tys. szkół. Program pozwolił również zadbać o to, abyśmy mieli odpowiednie kompetencje – ponad 648 tys. osób przeszkolono w zakresie korzystania z Internetu i e-usług. Zdigitalizowano (czyli utworzono wersje cyfrowe) prawie 14 mln różnych dokumentów zawierających informacje sektora publicznego oraz udostępniono 191 e-usług publicznych. A wg danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (listopad 2021 r.) poprzez usługi publiczne dostępne online załatwiliśmy ponad 384 mln różnych spraw.

Jak widać, dzięki Programowi Polska Cyfrowa wiele już udało się zrobić na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Teraz czas na jego następcę – program FERC.

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC)

FERC będzie kontynuacją Programu Polska Cyfrowa. Stąd priorytetem są działania na rzecz powszechnego dostępu do Internetu, czyli inwestycje w sieci szerokopasmowe. Program będzie wspierał też udoskonalanie już opracowanych e-usług, na przykład rozbudowane zostanie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Pojawią się również nowe obszary, wynikające z nowych wyzwań społeczeństwa informacyjnego, jak – kluczowa dla wszystkich – kwestia cyberbezpieczeństwa.

Najpopularniejsze e-usługi ze wsparciem Programu Polska Cyfrowa

Coraz większy dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz pandemiczne ograniczenia spowodowały, że w 2020 roku skokowo wzrosła liczba osób korzystających z e-usług.

Największą popularnością (wg danych KPRM) cieszyły się:

  • Internetowe Konto Pacjenta – 19,5 mln logowań, 
  • podatki.gov.pl – ponad 9 mln złożonych e-PIT-ów,
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – 3,4 mln logowań,
  • wnioski online o dowód osobisty – 0,7 mln,
  • elektroniczne wnioski meldunkowe, odpisy aktów stanu cywilnego i zgłoszenia narodzin dziecka – ok. 200 tys.,
  • usługi na portalu biznes.gov.pl – ponad 1 mln logowań.

Najwyraźniej Polacy docenili oszczędność czasu i wygodę, jakie daje korzystanie z rozwiązań cyfrowych. Teraz w ramach FERC planowane są dalsza rozbudowa najpopularniejszych e-usług i tworzenie nowych, które mają ułatwiać nam kontakty z urzędami oraz cały proces leczenia. Będą nowe funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta oraz innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia (m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji do gromadzenia danych). Wsparcie uzyskają także inwestycje w rozwój elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny.

Cyberbezpieczeństwo

To nowy, bardzo istotny obszar wsparcia Funduszy Europejskich wpisany do programu FERC. Bo im więcej osób korzysta z e-administracji i e-usług publicznych, tym ważniejsze jest, żeby mogły robić to w pełni bezpiecznie.

Za rozpoznawanie i wykrywanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz zapobieganie im odpowiada między innymi Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT GOV). W roku 2020 zespół ten odnotował łącznie 23 309 incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa. To aż o 87,9% więcej niż w 2019 roku! Największą grupę incydentów stanowiły te dotyczące właśnie administracji państwowej i operatorów infrastruktury krytycznej.

Dlatego Fundusze Europejskie z FERC będą wspierały wszelkie innowacyjne rozwiązania poprawiające nasze bezpieczeństwo w sieci. W sposób szczególny zaś te, które będą miały zastosowanie w sektorach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki (transport, energetyka, zdrowie, finanse i bankowość, telekomunikacja).
Na co jeszcze przeznaczone będą pieniądze? Między innymi na budowę i rozwój krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa produktów, usług i procesów. Ale też na tworzenie centrów wymiany i analizy informacji (ISAC). A ponieważ cyberbezpieczeństwo w dużej mierze zależy od wiedzy i kompetencji ludzi, dlatego też w FERC zarezerwowano środki na szkolenia z kompetencji cyfrowych, w szczególności dla pracowników administracji publicznej, służby zdrowia oraz przedsiębiorców.

Informacje sektora publicznego (ISP)

ISP może być każda informacja dotycząca życia publicznego. Mogą to być dane statystyczne, dokumenty, badania rynku itp. Liczba tego typu informacji sukcesywnie rośnie, a dostęp do nich gwarantuje nam ustawa. Dlaczego jest to takie ważne? Bo informacje sektora publicznego są inspiracją, punktem wyjścia, a czasami podstawą wielu przedsięwzięć komercyjnych. Dobrym przykładem jest tu pierwsze w Polsce komercyjne rozwiązanie wykorzystujące ISP – platforma Jakdojade.pl. Dane zarządów transportu miejskiego posłużyły tu do stworzenia aplikacji pomagającej nam w sprawnym przemieszczaniu się.

Od niedawna z ISP możemy korzystać za pośrednictwem portalu https://dane.gov.pl/pl.

Na bazie otwartych danych powstały tu takie aplikacje jak ta służąca do zgłaszania zagubionych zwierząt: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1275,znajdaorg oraz portal dla tych, którzy szukają przedszkola: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1260,poradoprzedszkolapl.

Wszystkie one ułatwiają nam codzienne życie, dlatego program FERC będzie wspierał tworzenie aplikacji wykorzystujących udostępnione dotychczas ISP oraz już funkcjonujące e-usługi publiczne.

W budżecie FERC są też przewidziane środki na budowę i rozbudowę infrastruktury do przechowywania i udostępniania danych, poprawę ich jakości, poziomu otwartości i standaryzację wymiany danych. W planach jest też dalsza digitalizacja zasobów kultury, administracji i nauki (m.in. danych z badań naukowych oraz zasobów edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych).

FERC łączy, czyli współpraca międzysektorowa

Nowy program stawia również na promocję współpracy międzysektorowej we wprowadzaniu cyfrowych rozwiązań, które mają stanowić odpowiedź na konkretne problemy społeczno-gospodarcze. Będą to wspólne działania administracji publicznej, przedsiębiorców, uczelni i instytucji badawczych mające na celu wypracowanie nowych skalowalnych rozwiązań cyfrowych odpowiadających na konkretny problem w takich obszarach, jak m.in. transport, zdrowie, energetyka i ochrona środowiska. Współpraca biznesu, administracji i uczelni może przynieść wiele kreatywnych pomysłów, bez których za kilka lat być może nie będziemy sobie mogli wyobrazić życia. Pieniądze na realizację tych – i wielu innych – pomysłów poprawiających jakość życia obywateli zapewnią Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy.

 

„Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe