Polacy dbają o zabytkowe kościoły i cmentarze na Ukrainie

- Sytuacja była dla nas szczególnie przygnębiająca - zagrożone są już nie tylko zabytki, ale i nasi przyjaciele i współpracownicy w Ukrainie. Tych, którzy mogli, zaangażowaliśmy w projekty, przekazywaliśmy też materiały do pomocy humanitarnej - choć to kropla w morzu potrzeb - mówi KAI Aleksandra Waszak, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Mimo wojny realizowano prace mające na celu ochronę przed zniszczeniami wojennymi i konserwację zabytków we Lwowie, Złoczowie, Ołyce, Żółkwi czy Rudkach.
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie/zdjęcie poglądowe Polacy dbają o zabytkowe kościoły i cmentarze na Ukrainie
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie/zdjęcie poglądowe / wikimedia commons/Creative Commons Zero, Public Domain Dedication/Jacek Proszyk

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego w 2022 r. obchodziła 10 lat swojego istnienia, w ciągu których przeprowadziła prace konserwatorskie ponad tysiąca obiektów i przeprowadziła projekty ratujące dziedzictwo. Wzięło w nich udział kilka tysięcy wolontariuszy. Fundacja działała w miejscach kluczowych dla pamięci przyszłych pokoleń w Polsce i poza jej granicami, w szczególności na Ukrainie - realizuje prace na cmentarzach katolickich, prawosławnych, żydowskich czy tatarskich.

- Sytuacja w 2022 r. była dla nas szczególnie przygnębiająca - zagrożone były już nie tylko zabytki, ale i nasi przyjaciele i współpracownicy w Ukrainie. Tych, którzy mogli, zaangażowaliśmy w projekty, przekazywaliśmy też materiały do pomocy humanitarnej - choć to kropla w morzu potrzeb - mówi KAI Aleksandra Waszak, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

W obliczu napaści Rosji na Ukrainę Fundacja organizowała zbieranie środków na zabezpieczenie zabytków na Ukrainie przed zniszczeniami wojennymi. W tym celu wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stołecznym Konserwatorem Zabytków M. St. Warszawy zorganizowała wspólną akcję gromadzenia oraz przekazywania m. in. setki gaśnic i kilogramów wełny mineralnej - wszystko dzięki ogromnej skali odpowiedzi wielu OSP czy prywatnych przedsiębiorców oraz pomocy wolontariuszy, którzy m. in. brali udział w przeładowywaniu transporty.

Ponadto dzięki wsparciu Fundacji PKO Bank Polski, która przekazała prawie 400 000 zł - zorganizowano pomoc materialną dla mieszkańców Czernihowa. Środki te zostały przekazane na zakup m.in. żywności, lekarstw, sprzętu medycznego dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia.

- W ten sposób Fundacja Dziedzictwa Kulturowego włączyła się w nową dla siebie rolę: ratowania przyszłości tych, dla których dotychczas ratowała jedynie naszą wspólną materialną przeszłość od zapomnienia - dodała Aleksandra Waszak. 

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

Pomimo wojny na Ukrainie, Fundacja nie zrezygnowała z realizowania swojej misji przywracania blasku wspólnemu dziedzictwu, dlatego również w szczególnym 2022 r. realizowano w panteonie polskiej kultury, jakim jest cmentarz Łyczakowski we Lwowie, prace konserwatorskie przy następujących obiektach: nagrobku Amelii z Szyców Gołębiewskiej, ogrodzeniu grobowca Jana Wilhelma Wyhery, nagrobku Rozalii Wartasiewiczówny, grobowcu Zdzisława Simodowicza, nagrobku Oleandra de Liwińskiego, nagrobku Władysława Bełzy czy pomnika nagrobnego Artura Schellenberga. 

Również w 2022 r. na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie wyremontowano nagrobki przedwojennych ministrów II Rzeczypospolitej: Władysława Grzędzielskiego, Jana Łopuszańskiego, Maksymiliana Matakiewicza, Jana Moszczyńskiego, Andrzeja Nosowicza.

Klasztor benedyktynek we Lwowie

Prowadzono także prace konserwatorskie w najstarszym żeńskim klasztorze benedyktynek we Lwowie. Odnowiony został zespół rzeźb: anioła w niszy wraz z obramieniem kamiennym na wieży Kościoła Wszystkich Świętych oraz trzech rzeźb na elewacji zachodniej klasztoru, wraz z obramieniem loggi. Ponadto Fundacja prowadziła prace konserwatorskie przy malowidłach: Matka Boska i święci adorujący św. Trójcę oraz św. Michał Archanioł na bramie południowej klasztoru.

Cmentarz w Złoczowie

Na Ukrainie realizowano również prace na cmentarzu w Złoczowie, mieście szlacheckim założonym w 1494 r., w którym już od trzech lat prowadzi prace konserwatorskie. W tym roku prace przeprowadziła przy nagrobkach Stanisława Małego oraz Wandy Wodnickiej. 

Kolegiata Świętej Trójcy w Ołyce

Kontynuowano realizowane nieprzerwanie od 2013 r. prace konserwatorskie przy największym obiekcie - Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce - powstałej w XVII wieku z inicjatywy fundatora Stanisława Albrechta Radziwiłła. Kolegiata ta jest przykładem najwyższej klasy sztuki i architektury barokowej, uznawana była za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu. W 2022 r. Fundacja odrestaurowała następujące elementy Kolegiaty: pas drewniany ze złoconymi literami, opaski dookoła dzwonnicy, podjęła się rekonstrukcji apostoła z prezbiterium, rekonstrukcji apostoła Bartłomieja z nawy głównej, 5 sztuk konsol w prezbiterium. Przeprowadzono położenie posadzki w obejściu i w skarbcu Kolegiaty, dokonano rekonstrukcji i konserwacji 10 aniołów alabastrowych. Zabezpieczono ołtarze, posadzki i kapitele. Wykonano i wstawiono okna w przyziemiu Kolegiaty, doprowadzono także wodę do podziemi.

Kolegiata św. Wawrzyńca w Żółkwi

Wraz z Towarzystwem Tradycji Akademickiej, którego Fundacja jest partnerem w pracach konserwatorskich, kontynuowano w tym roku prowadzone od 2017 r. prace przy Kolegiacie św. Wawrzyńca w Żółkwi. 

Kolegiatę ufundował hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski, została wzniesiona w latach 1606–1618. W zamierzeniu świątynia miała być Panteonem Rycerstwa Polskiego. Ideę tę opisuje sformułowany przez samego Żółkiewskiego program wyryty na powierzchni szerokiego fryzu obiegającego budowlę od zewnętrznej strony. Jest to rozwiązanie bardzo wyjątkowe jak na standardy sztuki ówczesnej europejskiej. W roku 2022 Fundacja poddała konserwacji tambur od strony południowo-zachodniej i północną część fryzu wzdłuż nawy.

Sanktuarium Matki Bożej w Rudkach

Również z Towarzystwem Tradycji Akademickiej prowadzono prace w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach – sanktuarium Matki Bożej w Rudkach, przy sarkofagu znajdującym się w podziemiach krypty należącej do Rodziny Fredrów, m.in. Aleksandra Fredry, wybitnego polskiego pisarza epoki romantyzmu. 

***

Prace konserwatorskie Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w Ukrainie zostały sfinansowane lub dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z funduszu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, w ramach programów „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą 2021” i „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą 2022″, a także - na Cmentarzu Łyczakowskim - dofinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.

Więcej informacji o działalności Fundacji Dziedzictwa Narodowego oraz możliwościach wolontariatu i wsparcia inicjatyw znaleźć można na stronie: https://www.dziedzictwo.org/

dg / Lwów


 

POLECANE
Polski gigant trafił w obce ręce z ostatniej chwili
Polski gigant trafił w obce ręce

Legendarna firma z ponad 120 letnią tradycją, znana przede wszystkim z produkcji ciągników i maszyn rolniczych została sprzedana. Udało się to zrobić za trzecim razem, gdyż pierwsze dwie licytacje nie przyniosły rezultatu. Dzisiaj odbyła się trzecia, podczas której wyłoniono nabywcę. Kim jest nowy właściciel słynnej marki Ursus?

Doda podzieliła się radosną nowiną z ostatniej chwili
Doda podzieliła się radosną nowiną

Wczoraj media obiegła informacja o dramacie, jakiego doświadczyła Doda. Piosenkarka nie kryła emocji, kiedy okazało się, że jej ukochany piesek jest chory. Gwiazda nie wahając się ani chwili zabrała go do weterynarza. Z nowej relacji przekazanej przez artystkę wynika, że sytuacja z jej pupilem prawdopodobnie powoli wraca do normy.

Minister Nowacka bez immunitetu? Prof. Roszkowski złożył pozew z ostatniej chwili
Minister Nowacka bez immunitetu? Prof. Roszkowski złożył pozew

"Wprowadzili do szkół nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość. Kłamstwo było na każdej stronie podręcznika" – powiedziała minister Barbara Nowacka 12 października podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Do jej słów odniósł się autor podręcznika do HiT, prof. Wojciech Roszkowski.

Węgierski portal pisze o głodówce Jana Karandzieja w obronie ks. Michała Olszewskiego i cytuje Tysol.pl tylko u nas
Węgierski portal pisze o głodówce Jana Karandzieja w obronie ks. Michała Olszewskiego i cytuje Tysol.pl

Węgierski portal "Magyar jelen" napisał o proteście głodowym Jana Karandzieja w obronie przetrzymywanego w areszcie ks. Michała Olszewskiego i dwóch Pań urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości. Autorzy tekstu zacytowali wypowiedź opozycjonisty dla portalu Tysol.pl.

Wszystko dzieje się po coś.  Roksana Węgiel właśnie to ogłosiła z ostatniej chwili
"Wszystko dzieje się po coś". Roksana Węgiel właśnie to ogłosiła

Roksana Węgiel właśnie ogłosiła spore zmiany w swoim życiu zawodowym. Fani mogą być zaskoczeni. Piosenkarka podziękowała wszystkim, którzy ją wspierali i dodała, że te wspólne chwile na zawsze pozostaną w jej pamięci.

Duda miażdży Tuska: Działania śledczych były dramatycznie kompromitujące polityka
Duda miażdży Tuska: Działania śledczych były dramatycznie kompromitujące

Jako „dramatycznie kompromitujący" dla premiera Donalda Tuska ocenił Andrzej Duda przebieg działań śledczych po katastrofie smoleńskiej. „Mieliśmy do czynienia z ewidentnym wazeliniarstwem wobec Rosji” – powiedział prezydent.

Produkcja czołgów K2 w Polsce. Prezydent Duda zabrał głos z ostatniej chwili
Produkcja czołgów K2 w Polsce. Prezydent Duda zabrał głos

Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie zawarta umowa, której efektem będzie umiejscowienie produkcji czołgów K2 w Polsce - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas briefingu w Korei Południowej.

Czy ks. Olszewski i urzędniczki opuszczą dzisiaj areszt? Wpłynęły poręczenia z ostatniej chwili
Czy ks. Olszewski i urzędniczki opuszczą dzisiaj areszt? Wpłynęły poręczenia

Poręczenie majątkowe za ks. Michała Olszewskiego podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości zostało zaksięgowane na koncie prokuratury. Jak poinformował w piątek obrońca księdza adwokat Michał Skwarzyński, duchowny i dwie urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości jeszcze w piątek mogą opuścić areszt.

Hojne nagrody w Ministerstwie Finansów. 20 mln zł mimo budżetowych kłopotów Wiadomości
Hojne nagrody w Ministerstwie Finansów. 20 mln zł mimo budżetowych kłopotów

Mimo spadających wskaźników gospodarczych w Ministerstwie Finansów trwają dobre nastroje – resort wypłacił w tym roku nagrody w łącznej kwocie 20 mln zł.

Hołownia kandydatem na prezydenta? Poseł nie ma wątpliwości z ostatniej chwili
Hołownia kandydatem na prezydenta? Poseł nie ma wątpliwości

Szymon Hołownia, lider Trzeciej Drogi, odnosząc się ostatnio do kwestii wyborów prezydenckich, zapewniał, że w sprawie tej nie będzie "przedłużał" i "hamletyzował".

REKLAMA

Polacy dbają o zabytkowe kościoły i cmentarze na Ukrainie

- Sytuacja była dla nas szczególnie przygnębiająca - zagrożone są już nie tylko zabytki, ale i nasi przyjaciele i współpracownicy w Ukrainie. Tych, którzy mogli, zaangażowaliśmy w projekty, przekazywaliśmy też materiały do pomocy humanitarnej - choć to kropla w morzu potrzeb - mówi KAI Aleksandra Waszak, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Mimo wojny realizowano prace mające na celu ochronę przed zniszczeniami wojennymi i konserwację zabytków we Lwowie, Złoczowie, Ołyce, Żółkwi czy Rudkach.
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie/zdjęcie poglądowe Polacy dbają o zabytkowe kościoły i cmentarze na Ukrainie
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie/zdjęcie poglądowe / wikimedia commons/Creative Commons Zero, Public Domain Dedication/Jacek Proszyk

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego w 2022 r. obchodziła 10 lat swojego istnienia, w ciągu których przeprowadziła prace konserwatorskie ponad tysiąca obiektów i przeprowadziła projekty ratujące dziedzictwo. Wzięło w nich udział kilka tysięcy wolontariuszy. Fundacja działała w miejscach kluczowych dla pamięci przyszłych pokoleń w Polsce i poza jej granicami, w szczególności na Ukrainie - realizuje prace na cmentarzach katolickich, prawosławnych, żydowskich czy tatarskich.

- Sytuacja w 2022 r. była dla nas szczególnie przygnębiająca - zagrożone były już nie tylko zabytki, ale i nasi przyjaciele i współpracownicy w Ukrainie. Tych, którzy mogli, zaangażowaliśmy w projekty, przekazywaliśmy też materiały do pomocy humanitarnej - choć to kropla w morzu potrzeb - mówi KAI Aleksandra Waszak, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

W obliczu napaści Rosji na Ukrainę Fundacja organizowała zbieranie środków na zabezpieczenie zabytków na Ukrainie przed zniszczeniami wojennymi. W tym celu wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stołecznym Konserwatorem Zabytków M. St. Warszawy zorganizowała wspólną akcję gromadzenia oraz przekazywania m. in. setki gaśnic i kilogramów wełny mineralnej - wszystko dzięki ogromnej skali odpowiedzi wielu OSP czy prywatnych przedsiębiorców oraz pomocy wolontariuszy, którzy m. in. brali udział w przeładowywaniu transporty.

Ponadto dzięki wsparciu Fundacji PKO Bank Polski, która przekazała prawie 400 000 zł - zorganizowano pomoc materialną dla mieszkańców Czernihowa. Środki te zostały przekazane na zakup m.in. żywności, lekarstw, sprzętu medycznego dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia.

- W ten sposób Fundacja Dziedzictwa Kulturowego włączyła się w nową dla siebie rolę: ratowania przyszłości tych, dla których dotychczas ratowała jedynie naszą wspólną materialną przeszłość od zapomnienia - dodała Aleksandra Waszak. 

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

Pomimo wojny na Ukrainie, Fundacja nie zrezygnowała z realizowania swojej misji przywracania blasku wspólnemu dziedzictwu, dlatego również w szczególnym 2022 r. realizowano w panteonie polskiej kultury, jakim jest cmentarz Łyczakowski we Lwowie, prace konserwatorskie przy następujących obiektach: nagrobku Amelii z Szyców Gołębiewskiej, ogrodzeniu grobowca Jana Wilhelma Wyhery, nagrobku Rozalii Wartasiewiczówny, grobowcu Zdzisława Simodowicza, nagrobku Oleandra de Liwińskiego, nagrobku Władysława Bełzy czy pomnika nagrobnego Artura Schellenberga. 

Również w 2022 r. na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie wyremontowano nagrobki przedwojennych ministrów II Rzeczypospolitej: Władysława Grzędzielskiego, Jana Łopuszańskiego, Maksymiliana Matakiewicza, Jana Moszczyńskiego, Andrzeja Nosowicza.

Klasztor benedyktynek we Lwowie

Prowadzono także prace konserwatorskie w najstarszym żeńskim klasztorze benedyktynek we Lwowie. Odnowiony został zespół rzeźb: anioła w niszy wraz z obramieniem kamiennym na wieży Kościoła Wszystkich Świętych oraz trzech rzeźb na elewacji zachodniej klasztoru, wraz z obramieniem loggi. Ponadto Fundacja prowadziła prace konserwatorskie przy malowidłach: Matka Boska i święci adorujący św. Trójcę oraz św. Michał Archanioł na bramie południowej klasztoru.

Cmentarz w Złoczowie

Na Ukrainie realizowano również prace na cmentarzu w Złoczowie, mieście szlacheckim założonym w 1494 r., w którym już od trzech lat prowadzi prace konserwatorskie. W tym roku prace przeprowadziła przy nagrobkach Stanisława Małego oraz Wandy Wodnickiej. 

Kolegiata Świętej Trójcy w Ołyce

Kontynuowano realizowane nieprzerwanie od 2013 r. prace konserwatorskie przy największym obiekcie - Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce - powstałej w XVII wieku z inicjatywy fundatora Stanisława Albrechta Radziwiłła. Kolegiata ta jest przykładem najwyższej klasy sztuki i architektury barokowej, uznawana była za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu. W 2022 r. Fundacja odrestaurowała następujące elementy Kolegiaty: pas drewniany ze złoconymi literami, opaski dookoła dzwonnicy, podjęła się rekonstrukcji apostoła z prezbiterium, rekonstrukcji apostoła Bartłomieja z nawy głównej, 5 sztuk konsol w prezbiterium. Przeprowadzono położenie posadzki w obejściu i w skarbcu Kolegiaty, dokonano rekonstrukcji i konserwacji 10 aniołów alabastrowych. Zabezpieczono ołtarze, posadzki i kapitele. Wykonano i wstawiono okna w przyziemiu Kolegiaty, doprowadzono także wodę do podziemi.

Kolegiata św. Wawrzyńca w Żółkwi

Wraz z Towarzystwem Tradycji Akademickiej, którego Fundacja jest partnerem w pracach konserwatorskich, kontynuowano w tym roku prowadzone od 2017 r. prace przy Kolegiacie św. Wawrzyńca w Żółkwi. 

Kolegiatę ufundował hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski, została wzniesiona w latach 1606–1618. W zamierzeniu świątynia miała być Panteonem Rycerstwa Polskiego. Ideę tę opisuje sformułowany przez samego Żółkiewskiego program wyryty na powierzchni szerokiego fryzu obiegającego budowlę od zewnętrznej strony. Jest to rozwiązanie bardzo wyjątkowe jak na standardy sztuki ówczesnej europejskiej. W roku 2022 Fundacja poddała konserwacji tambur od strony południowo-zachodniej i północną część fryzu wzdłuż nawy.

Sanktuarium Matki Bożej w Rudkach

Również z Towarzystwem Tradycji Akademickiej prowadzono prace w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach – sanktuarium Matki Bożej w Rudkach, przy sarkofagu znajdującym się w podziemiach krypty należącej do Rodziny Fredrów, m.in. Aleksandra Fredry, wybitnego polskiego pisarza epoki romantyzmu. 

***

Prace konserwatorskie Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w Ukrainie zostały sfinansowane lub dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z funduszu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, w ramach programów „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą 2021” i „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą 2022″, a także - na Cmentarzu Łyczakowskim - dofinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.

Więcej informacji o działalności Fundacji Dziedzictwa Narodowego oraz możliwościach wolontariatu i wsparcia inicjatyw znaleźć można na stronie: https://www.dziedzictwo.org/

dg / Lwów



 

Polecane
Emerytury
Stażowe