Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy

Rocznica wybuchu wojny to na Jasnej Górze „Dzień modlitwy i solidarności z Ukrainą”, a także wdzięczności dla tych, którzy z hojnością i otwartym sercem wspierają braci w potrzebie. Pomoc dla Ukraińców trwa tu od początku rosyjskiej agresji. Paulini otworzyli dla uchodźców Dom Pielgrzyma i świątynię. - Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa - przypomniano. Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy.
Klasztor jasnogórski podświetlony w barwy ukraińskiej flagi w 2022 roku Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy
Klasztor jasnogórski podświetlony w barwy ukraińskiej flagi w 2022 roku / YT print screen/Beata Bielecka

Jasna Góra ośrodkiem modlitwy za Ukrainę

W modlitwie i pomocy nie ustaniemy - zapewnia kustosz sanktuarium o. Waldemar Pastusiak. - Cieszymy się, że Jasna Góra jest też ośrodkiem modlitwy za Ukrainę, za wszystkich Ukraińców, wszystkich uchodźców, którzy są w Polsce, bo to jest ważne, by oni czuli wspólnotę, to żeby od nas biła życzliwość i pokazanie im, że też modlimy się za to, by mogli wrócić do swojej ojczyzny - podkreśla zakonnik.

"Mój dom w czasie wojny"

Niezwykle wymowny jest namalowany przez 11-letnią Mariję obrazek Jasnej Góry na ukraiński konkurs „Mój dom w czasie wojny”.

Pod jasnogórskim dachem nadal mieszka ponad 20 matek z dziećmi, niektóre z kobiet znalazły tu zatrudnienie. Pani Wala z wnuczką i prawnuczką uciekła z Browar koło Kijowa. - Bardzo dziękuję wszystkim Polakom za tak ciepłe przyjęcie nas - podkreśla. 

Dzień modlitwy i solidarności z Ukrainą

- Nie ma prawdziwej wolności bez solidarności - przypomniał za św. Janem Pawłem II abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski sprawował Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej inaugurującą „Dzień modlitwy i solidarności z Ukrainą”. Podkreślił, że zło nie odnosi ostatecznego zwycięstwa, bo odkupienie dokonane przez Chrystusa na wzgórzu Golgoty jest Boską miarą wyznaczoną złu, że to ostatecznie życie odnosi zwycięstwo nad śmiercią, nad nienawiścią triumfuje miłość miłosierna objawiona przez Chrystusa. 

Paulini wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy włączają się w modlitwę i materialną pomoc. 

Jasna Góra stała się dziś też szczególnym miejscem podziękowania dla szkół, firm i gmin regionu częstochowskiego udzielających różnorakiego wsparcia Ukraińcom. Także dzięki zaangażowaniu abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego wysłano ponad 700 ton darów w akcjach organizowanych przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy. Z pomocy materialnej skorzystało ponad 90 tys. uchodźców.

- Robicie to z wiarą, w imię Pana Boga, wyznała jedna z prawosławnych Ukrainek przed powrotem do domu - opowiadał ks. Ryszard Umański z Towarzystwa Patriotycznego Kresy i proboszcz parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie, gdzie powstało centrum pomocy.

- Miłość i dobroć nie mogą nużyć. Trudna nasza historia nie może nas powstrzymać od pomagania - podkreśla ks. Umański. Kapłan już w drugim dniu wojny otworzył dolną część kościoła na miejsce pomocy dla uchodźców. Jak przyznaje dziennie wspierano nawet 200-300 osób. Obecnie w centrum pomaga na stałe kilkadziesiąt osób, w tym młode ukraińskie matki. - To jest świadectwem, że Ukraińcy nie tylko korzystają z pomocy, ale też chcą się angażować. Ci co nocowali na plebanii, chcieli w geście wdzięczności częstować pierogami ludzi wychodzących z kościoła. Ukrainki lepiły nawet do 2 tys. pierogów jednorazowo. W planach są też obiady wydawane 2 razy w tygodniu dla starszych osób, które byłyby też dla nich okazją do spotkania - opowiada kapłan.

Uczniowie

W spotkaniu na Jasnej Górze uczestniczyły setki osób, w tym ponad 100-osobowa grupa uchodźców, większość to uczniowie uczęszczający do częstochowskich szkół. 13-letnia Władzia Karpenko dokładnie rok temu uciekła z Chersonia z mamą i bratem. - Tęsknie za Ukrainą. Jechałam cztery doby, 24 lutego już wyjechaliśmy, a 1 marca byliśmy w Polsce. W szkole zostałam przyjęta bardzo fajnie, koledzy, koleżanki są bardzo dobrzy - wyznała dziewczynka. 

Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, wyrażając wszystkim wdzięczność za zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy, podkreśliła, że dzisiejszy dzień jest też swoistym wezwaniem do budowania ducha wspólnoty z tymi, którzy nadal są w potrzebie. - Chcemy podziękować za złożone dary, prezenty dla dzieciaków. 700 ton mówi samo za siebie. 270 szkół, 220 powiatów. Dzisiejszy czas prowadzi też do refleksji, może nawet do apelu, żeby to spotkanie stało się zaczynem do zachowania dalszej postawy solidarności i miłości. Wszyscy musimy być silni, mocni w wierze. Dziś to spotkanie na Jasnej Górze uświadamia nam jak ważne jest, byśmy byli razem - podkreśliła kurator.

Podczas spotkania abp Depo wyraził także wdzięczność Zakonowi Paulinów, za wszelką pomoc Ukraińcom, za otwarcie Domu Pielgrzyma.

W części artystycznej spotkania wystąpili uczniowie z Ukrainy z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. 

Dzień modlitwy i postu przeżywają na Jasnej Górze także wierni Kościoła greckokatolickiego, którzy podczas specjalnego nabożeństwa modlić się będą zwłaszcza za poległych i walczących żołnierzy.

Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy.

BP @JasnaGóraNews/mir / Jasna Góra


 

POLECANE
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania z ostatniej chwili
Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania

Z soboty na niedzielę w Nowem zamordowany został 41-latek. Mężczyzna został pchnięty nożem. Kanał Zero dotarł we wtorek do dwóch nagrań ukazujących te dramatyczne wydarzenia.

Niemców mają dosyć nawet na Majorce Wiadomości
Niemców mają dosyć nawet na Majorce

Rośnie niezadowolenie Hiszpanów z masowej turystyki. Jak donosi portal welt.de szczególnie jest to widoczne na Majorce. Mieszkańcy są źli na Niemców, którzy czują się tam jak u siebie.  

Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny

Lubelskie służby miały już 400 interwencji jeszcze przed zapowiadaną ulewą. We wtorek od godz. 20 obowiązuje alert IMGW 2. stopnia.

Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu

29-letni Kolumbijczyk, który w poniedziałek usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie), został we wtorek aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu dożywotnie więzienie. Trwają posiedzenia aresztowe dwunastu innych uczestników bójki z zarzutami. Sześciu zostało już aresztowanych.

14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego z ostatniej chwili
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego

Mieszkańcy województwa śląskiego muszą przygotować się na kilkunastogodzinne przerwy w dostawie prądu. Od 8 do 11 lipca 2025 roku planowane są szerokie wyłączenia energii elektrycznej w wielu miastach regionu. Niektóre przerwy potrwają aż 14 godzin!

Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii z ostatniej chwili
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii

Poseł Polski 2050 Izabela Bodnar przekazała we wtorek, że zrezygnowała z członkostwa w partii Polska 2050. "Zamierzam pracować jako posłanka niezrzeszona, w ścisłej współpracy z koalicją" – przekazała.

Nie będzie śledztwa ws. słynnej kawalerki pana Jerzego. Prokuratura: Brak podstaw z ostatniej chwili
Nie będzie śledztwa ws. słynnej "kawalerki pana Jerzego". Prokuratura: Brak podstaw

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Śledczy nie zbadają m.in. doprowadzenia gminy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i oświadczeń przed notariuszem.

Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy z ostatniej chwili
Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy

Nie żyje Rafał Cieniek, 37-letni wydawca strony głównej Interii i doktor nauk o mediach, ceniony profesjonalista i serdeczny kolega – poinformowała we wtorek Interia.

REKLAMA

Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy

Rocznica wybuchu wojny to na Jasnej Górze „Dzień modlitwy i solidarności z Ukrainą”, a także wdzięczności dla tych, którzy z hojnością i otwartym sercem wspierają braci w potrzebie. Pomoc dla Ukraińców trwa tu od początku rosyjskiej agresji. Paulini otworzyli dla uchodźców Dom Pielgrzyma i świątynię. - Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa - przypomniano. Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy.
Klasztor jasnogórski podświetlony w barwy ukraińskiej flagi w 2022 roku Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy
Klasztor jasnogórski podświetlony w barwy ukraińskiej flagi w 2022 roku / YT print screen/Beata Bielecka

Jasna Góra ośrodkiem modlitwy za Ukrainę

W modlitwie i pomocy nie ustaniemy - zapewnia kustosz sanktuarium o. Waldemar Pastusiak. - Cieszymy się, że Jasna Góra jest też ośrodkiem modlitwy za Ukrainę, za wszystkich Ukraińców, wszystkich uchodźców, którzy są w Polsce, bo to jest ważne, by oni czuli wspólnotę, to żeby od nas biła życzliwość i pokazanie im, że też modlimy się za to, by mogli wrócić do swojej ojczyzny - podkreśla zakonnik.

"Mój dom w czasie wojny"

Niezwykle wymowny jest namalowany przez 11-letnią Mariję obrazek Jasnej Góry na ukraiński konkurs „Mój dom w czasie wojny”.

Pod jasnogórskim dachem nadal mieszka ponad 20 matek z dziećmi, niektóre z kobiet znalazły tu zatrudnienie. Pani Wala z wnuczką i prawnuczką uciekła z Browar koło Kijowa. - Bardzo dziękuję wszystkim Polakom za tak ciepłe przyjęcie nas - podkreśla. 

Dzień modlitwy i solidarności z Ukrainą

- Nie ma prawdziwej wolności bez solidarności - przypomniał za św. Janem Pawłem II abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski sprawował Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej inaugurującą „Dzień modlitwy i solidarności z Ukrainą”. Podkreślił, że zło nie odnosi ostatecznego zwycięstwa, bo odkupienie dokonane przez Chrystusa na wzgórzu Golgoty jest Boską miarą wyznaczoną złu, że to ostatecznie życie odnosi zwycięstwo nad śmiercią, nad nienawiścią triumfuje miłość miłosierna objawiona przez Chrystusa. 

Paulini wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy włączają się w modlitwę i materialną pomoc. 

Jasna Góra stała się dziś też szczególnym miejscem podziękowania dla szkół, firm i gmin regionu częstochowskiego udzielających różnorakiego wsparcia Ukraińcom. Także dzięki zaangażowaniu abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego wysłano ponad 700 ton darów w akcjach organizowanych przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy. Z pomocy materialnej skorzystało ponad 90 tys. uchodźców.

- Robicie to z wiarą, w imię Pana Boga, wyznała jedna z prawosławnych Ukrainek przed powrotem do domu - opowiadał ks. Ryszard Umański z Towarzystwa Patriotycznego Kresy i proboszcz parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie, gdzie powstało centrum pomocy.

- Miłość i dobroć nie mogą nużyć. Trudna nasza historia nie może nas powstrzymać od pomagania - podkreśla ks. Umański. Kapłan już w drugim dniu wojny otworzył dolną część kościoła na miejsce pomocy dla uchodźców. Jak przyznaje dziennie wspierano nawet 200-300 osób. Obecnie w centrum pomaga na stałe kilkadziesiąt osób, w tym młode ukraińskie matki. - To jest świadectwem, że Ukraińcy nie tylko korzystają z pomocy, ale też chcą się angażować. Ci co nocowali na plebanii, chcieli w geście wdzięczności częstować pierogami ludzi wychodzących z kościoła. Ukrainki lepiły nawet do 2 tys. pierogów jednorazowo. W planach są też obiady wydawane 2 razy w tygodniu dla starszych osób, które byłyby też dla nich okazją do spotkania - opowiada kapłan.

Uczniowie

W spotkaniu na Jasnej Górze uczestniczyły setki osób, w tym ponad 100-osobowa grupa uchodźców, większość to uczniowie uczęszczający do częstochowskich szkół. 13-letnia Władzia Karpenko dokładnie rok temu uciekła z Chersonia z mamą i bratem. - Tęsknie za Ukrainą. Jechałam cztery doby, 24 lutego już wyjechaliśmy, a 1 marca byliśmy w Polsce. W szkole zostałam przyjęta bardzo fajnie, koledzy, koleżanki są bardzo dobrzy - wyznała dziewczynka. 

Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, wyrażając wszystkim wdzięczność za zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy, podkreśliła, że dzisiejszy dzień jest też swoistym wezwaniem do budowania ducha wspólnoty z tymi, którzy nadal są w potrzebie. - Chcemy podziękować za złożone dary, prezenty dla dzieciaków. 700 ton mówi samo za siebie. 270 szkół, 220 powiatów. Dzisiejszy czas prowadzi też do refleksji, może nawet do apelu, żeby to spotkanie stało się zaczynem do zachowania dalszej postawy solidarności i miłości. Wszyscy musimy być silni, mocni w wierze. Dziś to spotkanie na Jasnej Górze uświadamia nam jak ważne jest, byśmy byli razem - podkreśliła kurator.

Podczas spotkania abp Depo wyraził także wdzięczność Zakonowi Paulinów, za wszelką pomoc Ukraińcom, za otwarcie Domu Pielgrzyma.

W części artystycznej spotkania wystąpili uczniowie z Ukrainy z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. 

Dzień modlitwy i postu przeżywają na Jasnej Górze także wierni Kościoła greckokatolickiego, którzy podczas specjalnego nabożeństwa modlić się będą zwłaszcza za poległych i walczących żołnierzy.

Wieża Jasnej Góry ponownie rozbłyśnie dziś w barwach Ukrainy.

BP @JasnaGóraNews/mir / Jasna Góra



 

Polecane
Emerytury
Stażowe