[RELACJA ONLINE] Podpisanie porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem

Dziś w Hucie Stalowa Wola NSZZ „Solidarność” oraz rząd podpiszą porozumienie zakładające m.in. podwyżki w sferze budżetowej, faktyczną ochronę działaczy związkowych czy zmiany dotyczące emerytur pomostowych. Porozumienie negocjowano ponad pół roku. Zapraszamy na relację online!
Piotr Duda z premierem Mateuszem Morawieckim [RELACJA ONLINE] Podpisanie porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem
Piotr Duda z premierem Mateuszem Morawieckim / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

• 15:15 | Następuje moment podpisania porozumienia pomiędzy Solidarnością a rządem. Swoje podpisy składają premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Piotr Duda. – Historia dzieje się w Stalowej Woli – powiedział prezydent Stalowej Woli. 

• 15:12 | Premier podpisuje umowę inwestycyjną, która dokapitalizuje Hutę Stalowa Wola.

• 15:12 | – Dopięcie tego porozumienia jest ważnym krokiem ku poprawie warunków ludzi pracy. I z tej drogi nie zejdziemy – zakończył premier.

• 15:10 |  Wywiązujemy się z danego słowa. Dodatkowe 600 mln zł na nową produkcję w Hucie Stalowa Wola. Potwierdzam też gwarancję miejsc pracy dla firmy Liugong – dodał Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że rząd na pewno będzie kontynuował politykę prospołeczną. – Widzę dwie wielkie grupy społeczne pracowników i pracodawców, by razem współpracowali. Rząd powinien w tym pomóc. Będziemy to robić, ale z wrażliwością na ludzi pracy – zapewnił szef rządu.

• 15:07 | Premier zwrócił się do szefa Solidarności Piotra Dudy. – Panie Przewodniczący, na pana ręce dla wszystkich członków i sympatyków Solidarności. Przechowujecie wielką wartość w swoich sercach, wartości, do których my staramy się dostosowywać nasze działania. Nie było stawek godzinowych, nie było Rady Dialogu Społecznego, chciałem podziękować za trudne rozmowy. Dla nas były trudne, bo musimy wydawać środki przede wszystkim na uzbrojenie, po to, aby Polska była bezpieczna. Dlatego dziękuję za zrozumienie mówił szef rządu.

• 15:05 | – Zdecydowaliśmy się wdrażać zasady solidarności i osobą, która przede wszystkim do tego dążyła, był prezes Jarosław Kaczyński. Już w 1976 roku wydarzenia Radomia, Ursusa, Płocka, potem KOR i w wielkim ruchu Solidarności. W III RP formacja, jaką stworzył prezes Kaczyński, walczyła o wartości Solidarności. Bez niego nie stalibyśmy tu dzisiaj – podkreślił prezes Rady Ministrów.

• 15:00 | Przemówienie rozpoczyna premier Mateusz Morawiecki. – Dla nas ta cezura roku 2015 jest datą fundamentalną. Oddzielającą dziki kapitalizm z przerwą, oczywiście, czas, w którym panowało prawo silniejszego, prawo pięści, czas silniejszego, który mówił, wtedy ten zakład został rozparcelowany. My wprowadziliśmy zupełnie inne podejście – powiedział szef rządu.

• 14:50 | – Dla nas najważniejszy punkt. Wyrzucani co drugi dzień działacze związkowi. Dzisiaj wypełniamy w całości art. 59 Konstytucji, która gwarantuje działanie związków zawodowych w naszym kraju. Wprowadzono zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego takie, że ochrona działaczy związkowych będzie faktyczna, a nie teoretyczna – powiedział przewodniczący „S”.

• 14:45 | Przewodniczący podziękował za zaproszenie do KPRM na rozmowy. – Dialog w naszym kraju funkcjonuje, ale tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis. Jestem dumny, że w ubiegłym tygodniu podczas Komisji Krajowej padła niemal jednomyślna decyzja, by podpisać to porozumienie – mówił Piotr Duda. Szef związku omówił niektóre punkty porozumienia, m.in. zmiany dotyczące emerytur pomostowych, wyłączenie z pensji minimalnej dodatku za pracę w warunkach szkodliwych i odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

• 14:35 |  To historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy od 1991 roku centrala podpisuje porozumienie z rządem i nie dotyczy to tylko jednej branży. Pochyliliśmy się z panem premierem nad ludźmi, którym jest teraz najgorzej – powiedział szef Solidarności.

• 14:30 | Przemawia Piotr Duda:  Dialog w naszym kraju funkcjonuje, ale tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis. Jestem dumny, że w ubiegłym tygodniu podczas Komisji Krajowej padła niemal jednomyślna decyzja, by podpisać to porozumienie.

• 14:20 | – Związek jest ten sam, w innej rzeczywistości, ale ten sam. Nasze rozmowy przyniosły efekt. Bo otwarta została droga do emerytur stażowych. Ona nie jest prosta, ale została otwarta – powiedział szef rządzącej partii.

• 14:15 | Przemawia Jarosław Kaczyński:  Solidarność to było najważniejsze przeżycie i najważniejsze doświadczenie mojego pokolenia. A ponieważ tu była jedna z twierdz Solidarności, to czuję się tym bardziej wzruszony i dziękuję za zaproszenie – mówił prezes PiS.

• 13:50 | Za chwilę powinno rozpocząć się spotkanie stron solidarnościowej i rządowej w Hucie Stalowa Wola. W spotkaniu będą uczestniczyć także pracownicy Huty Stalowa Wola.

 

• 12:40 | Przedstawiciele Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „S” spotkali się z MOZ NSZZ „S” w Hucie Stalowa Wola. Tu omówione zostały problemy organizacji. Piotr Duda wspomniał także o wczorajszym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie kopalni w Turowie. Mówił również o porozumieniu: – Co najmniej jeden z punktów porozumienia, to znaczy ten dotyczący emerytur pomostowych, bardzo interesuje hutników – powiedział. – Uśmiechnijmy się, bo to także dla was dobry dzień – dodał.

• 12:00 | Piotr Duda spotkał się z przedstawicielami Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S”, w tym przewodniczącym Andrzejem Kaczmarkiem. – To pierwsze porozumienie systemowe od 1991 roku między centralą związkową a rządem – powiedział, omawiając dzisiejsze porozumienie.

W środę o godz. 13:30 przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawiciele Solidarności wraz z przewodniczącym związku Piotrem Dudą spotkają się w Hucie Stalowa Wola, by podpisać dokument, będący wynikiem negocjacji postulatów Solidarności. 

Postulaty

Można powiedzieć – mamy to! Dzisiejsze posiedzenie Komisji Krajowej zwieńcza półroczne negocjacje z rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj Komisja Krajowa, po długich rozmowach, gdy przedstawiłem projekt porozumienia, które ustaliliśmy z rządem, podjęła decyzję, żeby ten projekt został w najbliższym czasie podpisany 

– powiedział w ubiegłym tygodniu w trakcie briefingu prasowego, po posiedzeniu Komisji Krajowej, Piotr Duda. Wówczas Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zagłosowała za podpisaniem porozumienia w kształcie wcześniej wynegocjowanym przez dwustronny zespół rząd – Solidarność.

To ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji, ale jak Państwo sobie przypominają, to NSZZ „Solidarność” przygotowała w listopadzie ubiegłego roku akcję protestacyjną. Niestety w związku z dramatem w Przewodowie ta demonstracja się nie odbyła, Solidarność jej nie zorganizowała. Zostaliśmy zaproszeni na rozmowy do Kancelarii Premiera Morawieckiego, wtedy pojawił się pomysł, by rozpocząć negocjacje na temat naszych postulatów. Były to postulaty dotyczące ochrony zakładów energochłonnych, podwyżek dla strefy finansów publicznych i emerytur stażowych. Rozszerzyliśmy te postulaty o inne ważne dla nas działania. Te półroczne rozmowy przyjęły efekt, dzisiejsza decyzja KK była bardzo ważna. Staramy się angażować sprawy chociażby szczególnej ochrony działaczy związkowych, to po wielu latach się udało. Będą zmiany w ustawie o Kodeksie postępowania cywilnego, które dadzą faktyczną ochronę działaczom związkowym. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pracodawcy nadużywają swoich uprawnień i zwalniają działaczy związkowych tylko dlatego, że nie chcą, by w ich zakładzie pracy funkcjonowała Solidarność, funkcjonował związek zawodowy 

– mówił wówczas Piotr Duda. 


 

POLECANE
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach tylko u nas
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach

Najpierw chciał uciszyć twórców podcastu, którzy nazwali go – poprawnie! - mężczyzną. Potem zaczął konkurować w sporcie przeciwko kobietom. Teraz transseksualista z Niemiec domaga się kary dla klubu fitness, który nie pozwolił mu podglądać nagich kobiet pod prysznicem.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury

- Podejrzany o zabójstwo pracownicy UW Mieszko R. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów - poinformował prokurator Piotr Antoni Skiba.

Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej tylko u nas
Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej

Kwestia mieszkania na ulicy Wąwozowej w Warszawie i braku jego wykazania w oświadczeniu majątkowym wzbudziła poruszenie opinii publicznej. Nie powinno to dziwić i zapewne nikogo nie dziwi. Wszak sprawa dotyczy Adama Bodnara człowieka o najwyższym, swego czasu poziomie zaufania co do jego profesjonalizmu, wiedzy, walorów moralnych etc.

Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment

- To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego - napisał prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża Leona XIV.

Jest nowy sondaż prezydencki Wiadomości
Jest nowy sondaż prezydencki

W najnowszym sondażu pracowni Atlas Intel na pierwszym miejscu znalazł się kandydat na prezydenta Karol Nawrocki z poparciem 29,1 proc. ankietowanych.

Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża Wiadomości
Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża

- Nie mogę doczekać się spotkania z papieżem Leonem XIV - napisał prezydent USA Donald Trump komentując wybór nowego papieża.

Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO Wiadomości
Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO

Rosja może być gotowa do wojny z NATO w ciągu roku od zakończenia wojny na Ukrainie – ostrzega szef holenderskiego wywiadu wojskowego.

Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża pilne
Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża

Po godz. 18 nad Kaplicą Sykstyńska pojawił się biały dym. To oznacza, że kardynałowie wybrali nowego papieża.

Nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki

Rafał Trzaskowski uzyskałby w wyborach 32,2 proc. głosów, Karol Nawrocki - 22,7 proc., Sławomir Mentzen - 13,5 proc., a Szymon Hołownia - 8,3 proc. głosów - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu".

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W weekend tramwajarze dokończą asfaltowanie ulicy Belwederskiej pomiędzy Chełmską i Gagarina. Prace będą prowadzone także na skrzyżowaniu z Gagarina. Roboty rozpoczną się w czwartek w nocy.

REKLAMA

[RELACJA ONLINE] Podpisanie porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem

Dziś w Hucie Stalowa Wola NSZZ „Solidarność” oraz rząd podpiszą porozumienie zakładające m.in. podwyżki w sferze budżetowej, faktyczną ochronę działaczy związkowych czy zmiany dotyczące emerytur pomostowych. Porozumienie negocjowano ponad pół roku. Zapraszamy na relację online!
Piotr Duda z premierem Mateuszem Morawieckim [RELACJA ONLINE] Podpisanie porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem
Piotr Duda z premierem Mateuszem Morawieckim / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

• 15:15 | Następuje moment podpisania porozumienia pomiędzy Solidarnością a rządem. Swoje podpisy składają premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Piotr Duda. – Historia dzieje się w Stalowej Woli – powiedział prezydent Stalowej Woli. 

• 15:12 | Premier podpisuje umowę inwestycyjną, która dokapitalizuje Hutę Stalowa Wola.

• 15:12 | – Dopięcie tego porozumienia jest ważnym krokiem ku poprawie warunków ludzi pracy. I z tej drogi nie zejdziemy – zakończył premier.

• 15:10 |  Wywiązujemy się z danego słowa. Dodatkowe 600 mln zł na nową produkcję w Hucie Stalowa Wola. Potwierdzam też gwarancję miejsc pracy dla firmy Liugong – dodał Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że rząd na pewno będzie kontynuował politykę prospołeczną. – Widzę dwie wielkie grupy społeczne pracowników i pracodawców, by razem współpracowali. Rząd powinien w tym pomóc. Będziemy to robić, ale z wrażliwością na ludzi pracy – zapewnił szef rządu.

• 15:07 | Premier zwrócił się do szefa Solidarności Piotra Dudy. – Panie Przewodniczący, na pana ręce dla wszystkich członków i sympatyków Solidarności. Przechowujecie wielką wartość w swoich sercach, wartości, do których my staramy się dostosowywać nasze działania. Nie było stawek godzinowych, nie było Rady Dialogu Społecznego, chciałem podziękować za trudne rozmowy. Dla nas były trudne, bo musimy wydawać środki przede wszystkim na uzbrojenie, po to, aby Polska była bezpieczna. Dlatego dziękuję za zrozumienie mówił szef rządu.

• 15:05 | – Zdecydowaliśmy się wdrażać zasady solidarności i osobą, która przede wszystkim do tego dążyła, był prezes Jarosław Kaczyński. Już w 1976 roku wydarzenia Radomia, Ursusa, Płocka, potem KOR i w wielkim ruchu Solidarności. W III RP formacja, jaką stworzył prezes Kaczyński, walczyła o wartości Solidarności. Bez niego nie stalibyśmy tu dzisiaj – podkreślił prezes Rady Ministrów.

• 15:00 | Przemówienie rozpoczyna premier Mateusz Morawiecki. – Dla nas ta cezura roku 2015 jest datą fundamentalną. Oddzielającą dziki kapitalizm z przerwą, oczywiście, czas, w którym panowało prawo silniejszego, prawo pięści, czas silniejszego, który mówił, wtedy ten zakład został rozparcelowany. My wprowadziliśmy zupełnie inne podejście – powiedział szef rządu.

• 14:50 | – Dla nas najważniejszy punkt. Wyrzucani co drugi dzień działacze związkowi. Dzisiaj wypełniamy w całości art. 59 Konstytucji, która gwarantuje działanie związków zawodowych w naszym kraju. Wprowadzono zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego takie, że ochrona działaczy związkowych będzie faktyczna, a nie teoretyczna – powiedział przewodniczący „S”.

• 14:45 | Przewodniczący podziękował za zaproszenie do KPRM na rozmowy. – Dialog w naszym kraju funkcjonuje, ale tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis. Jestem dumny, że w ubiegłym tygodniu podczas Komisji Krajowej padła niemal jednomyślna decyzja, by podpisać to porozumienie – mówił Piotr Duda. Szef związku omówił niektóre punkty porozumienia, m.in. zmiany dotyczące emerytur pomostowych, wyłączenie z pensji minimalnej dodatku za pracę w warunkach szkodliwych i odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

• 14:35 |  To historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy od 1991 roku centrala podpisuje porozumienie z rządem i nie dotyczy to tylko jednej branży. Pochyliliśmy się z panem premierem nad ludźmi, którym jest teraz najgorzej – powiedział szef Solidarności.

• 14:30 | Przemawia Piotr Duda:  Dialog w naszym kraju funkcjonuje, ale tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis. Jestem dumny, że w ubiegłym tygodniu podczas Komisji Krajowej padła niemal jednomyślna decyzja, by podpisać to porozumienie.

• 14:20 | – Związek jest ten sam, w innej rzeczywistości, ale ten sam. Nasze rozmowy przyniosły efekt. Bo otwarta została droga do emerytur stażowych. Ona nie jest prosta, ale została otwarta – powiedział szef rządzącej partii.

• 14:15 | Przemawia Jarosław Kaczyński:  Solidarność to było najważniejsze przeżycie i najważniejsze doświadczenie mojego pokolenia. A ponieważ tu była jedna z twierdz Solidarności, to czuję się tym bardziej wzruszony i dziękuję za zaproszenie – mówił prezes PiS.

• 13:50 | Za chwilę powinno rozpocząć się spotkanie stron solidarnościowej i rządowej w Hucie Stalowa Wola. W spotkaniu będą uczestniczyć także pracownicy Huty Stalowa Wola.

 

• 12:40 | Przedstawiciele Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „S” spotkali się z MOZ NSZZ „S” w Hucie Stalowa Wola. Tu omówione zostały problemy organizacji. Piotr Duda wspomniał także o wczorajszym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie kopalni w Turowie. Mówił również o porozumieniu: – Co najmniej jeden z punktów porozumienia, to znaczy ten dotyczący emerytur pomostowych, bardzo interesuje hutników – powiedział. – Uśmiechnijmy się, bo to także dla was dobry dzień – dodał.

• 12:00 | Piotr Duda spotkał się z przedstawicielami Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S”, w tym przewodniczącym Andrzejem Kaczmarkiem. – To pierwsze porozumienie systemowe od 1991 roku między centralą związkową a rządem – powiedział, omawiając dzisiejsze porozumienie.

W środę o godz. 13:30 przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawiciele Solidarności wraz z przewodniczącym związku Piotrem Dudą spotkają się w Hucie Stalowa Wola, by podpisać dokument, będący wynikiem negocjacji postulatów Solidarności. 

Postulaty

Można powiedzieć – mamy to! Dzisiejsze posiedzenie Komisji Krajowej zwieńcza półroczne negocjacje z rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj Komisja Krajowa, po długich rozmowach, gdy przedstawiłem projekt porozumienia, które ustaliliśmy z rządem, podjęła decyzję, żeby ten projekt został w najbliższym czasie podpisany 

– powiedział w ubiegłym tygodniu w trakcie briefingu prasowego, po posiedzeniu Komisji Krajowej, Piotr Duda. Wówczas Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zagłosowała za podpisaniem porozumienia w kształcie wcześniej wynegocjowanym przez dwustronny zespół rząd – Solidarność.

To ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji, ale jak Państwo sobie przypominają, to NSZZ „Solidarność” przygotowała w listopadzie ubiegłego roku akcję protestacyjną. Niestety w związku z dramatem w Przewodowie ta demonstracja się nie odbyła, Solidarność jej nie zorganizowała. Zostaliśmy zaproszeni na rozmowy do Kancelarii Premiera Morawieckiego, wtedy pojawił się pomysł, by rozpocząć negocjacje na temat naszych postulatów. Były to postulaty dotyczące ochrony zakładów energochłonnych, podwyżek dla strefy finansów publicznych i emerytur stażowych. Rozszerzyliśmy te postulaty o inne ważne dla nas działania. Te półroczne rozmowy przyjęły efekt, dzisiejsza decyzja KK była bardzo ważna. Staramy się angażować sprawy chociażby szczególnej ochrony działaczy związkowych, to po wielu latach się udało. Będą zmiany w ustawie o Kodeksie postępowania cywilnego, które dadzą faktyczną ochronę działaczom związkowym. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pracodawcy nadużywają swoich uprawnień i zwalniają działaczy związkowych tylko dlatego, że nie chcą, by w ich zakładzie pracy funkcjonowała Solidarność, funkcjonował związek zawodowy 

– mówił wówczas Piotr Duda. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe