W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy

Archimandryta Jānis (Lipšāns) został nowym biskupem Łotewskiego Kościoła Prawosławnego (ŁKP), a jego chirotonia (sakra) odbyła się 13 sierpnia w ryskim soborze katedralnym Narodzenia Chrystusa. Uroczystości przewodniczył zwierzchnik ŁKP, metropolita ryski i całej Łotwy Aleksander (Kudriaszkow). Zarówno mianowanie, jak i wyświęcenie nowego hierarchy nastąpiło bez wiedzy i potwierdzenia przez Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP). Stało się to możliwe, gdyż Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego 20 października 2022 ogłosił autokefalię, czyli pełną niezależność od Patriarchatu Moskiewskiego.
zdjęcie poglądowe W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy
zdjęcie poglądowe / Pixabay.com/Bairyna

Święcenia z pominięciem Moskwy

Synod Łotewskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 24 lipca br. pod przewodnictwem metropolity Aleksandra postanowił m.in. rozwiązać od dawna nabrzmiały problem mianowania biskupa narodowości łotewskiej, aby posługiwał wśród swych rodaków. Oświadczenie ogłoszone po obradach stwierdza m.in.: "Biorąc pod uwagę perypetie i złożoności istnienia świętego prawosławia na Łotwie, uwzględniając dawne życzenia łotewskiej ludności prawosławnej i konieczność zaspokojenia jej potrzeb duchowych, rozumiejąc dzisiejszą rzeczywistość historyczną, mając na względzie umocnienie, zachowanie i utrwalenie świętego prawosławia na Łotwie, jak również przestrzeganie dziedzictwa hierarchicznego Świętej Matki Kościoła, Synod postanowił jednogłośnie, aby archimandryta Jan z cerkwi Objawienia Pańskiego w Rydze został biskupem valmierskim, wikariuszem metropolity ryskiego i całej Łotwy".

Nowy biskup

Nowy biskup urodził się jako Jānis Lipšāns w 1957 w rejonie kraslawskim w Łatgalii na południowym wschodzie kraju. Po ukończeniu szkoły średniej w Rydze był aktywnym wiernym stołecznych kościołów oraz ałtarnikiem (ministrantem) i psalmistą w cerkwi Wniebowstąpienia. W 1985 ówczesny metropolita ryski i łotewski Leonid wyświęcił go na diakona, a w rok później – na kapłana. Posługiwał następnie w świątyniach stołecznych i był proboszczem w miasteczku Krape. Jednocześnie kształcił się zaocznie w Moskiewskim Seminarium Duchownym, które ukończył w 1991. Jego językiem ojczystym jest łotewski, ale swobodnie posługuje się również po rosyjsku.

Jego chirotonia 13 bm. była pierwszym tego rodzaju obrzędem w Rydze od 80 lat, tzn. od czasu, gdy w stolicy sakrę biskupią przyjął o. Jānis (Garklāvs), późniejszy kustosz cudownej ikony Matki Bożej Tychwińskiej.

Reakcja Rosji

Na wieść o wyświęceniu bp. Jana Zarząd Patriarchatu Moskiewskiego ds. Eparchii [diecezji] Bliskiej Zagranicy [tzn. tych krajów, które do 1991 wchodziły w skład ZSRR - KAI] wydał 15 bm. oświadczenie, w którym stwierdził, iż wprawdzie "rozumie złożone okoliczności polityczne, w jakich znajduje się obecnie Łotewski Kościół Prawosławny, ale nie jest to powód do łamania jedności kościelnej".

Jednocześnie zapowiedziano, że "kanonicznej oceny tego wszystkiego, co dzieje się dzisiaj w Łotewskim Kościele Prawosławnym, powinien udzielić Sobór Biskupi, który zbierze się w odpowiednim czasie". Zarząd wezwał wszystkich wiernych RKP do wzmożenia "swych świętych modlitw, do niezachwianego strzeżenia jedności świętego prawosławia i pod omoforem [paliuszem - KAI] naszego zwierzchnika, wielce świątobliwego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla do dalszego kroczenia swą drogą życiową, nie ulegając naciskowi i pokusom niszczycielskich sił zewnętrznych".

Autokefalia

Przypomnijmy, że już niemal przed rokiem, Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 20 października 2022 w cerkwi Wszystkich Świętych w Rydze ogłosił autokefalię, czyli pełną niezależność od Patriarchatu Moskiewskiego. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 160 uczestników zebrania, a jedna osoba była przeciw. Decyzja ta nastąpiła w wyniku zmian, jakie 8 września tegoż roku Saeima (parlament) Łotwy wniósł do ustawy o ŁKP. Odtąd zaczął on działać niezależnie i samodzielnie, podczas gdy dotychczas był częścią Patriarchatu Moskiewskiego na prawach szerokiej autonomii.

Decyzja parlamentu łotewskiego, a nawet ogłoszona rok temu pod koniec sierpnia jej zapowiedź wywołały wielkie niezadowolenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który uznał ją za "brutalną ingerencję władz świeckich w wewnętrzne sprawy kościelne". Doradca patriarchy ks. protojerej Nikołaj Bałaszow oświadczył, iż uchwalając nowe przepisy rząd w Rydze postąpił gorzej niż w średniowieczu. 

Oprócz ŁKP, którego większość wiernych stanowią mieszkający w tym kraju etniczni Rosjanie, na Łotwie działa też znacznie od niego mniejszy liczebnie Łotewski Autonomiczny Kościół Prawosławny, podlegający Patriarchatowi Konstantynopolskiemu.

kg (KAI/B-I) / Ryga


 

POLECANE
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd Tuska nieczuły na los 200 tys. zwykłych emerytów, dla tych z SB zrozumienie jednak ma z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd Tuska nieczuły na los 200 tys. zwykłych emerytów, dla tych z SB zrozumienie jednak ma

Rząd Tuska, oczywiście jak to ma w zwyczaju, na podstawie uchwały większości sejmowej z 6 marca o kryzysie konstytucyjnym, nie publikuje orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, co jest nie tylko rażącym łamaniem Konstytucji RP i ustaw, ale także uderza bezpośrednio w interesy wielu Polaków, w tym przypadku blisko 200 tysięcy emerytów.

Przeprowadzono sondę wśród sędziów i prokuratorów. Totalna porażka Iustitii i Adama Bodnara gorące
Przeprowadzono sondę wśród sędziów i prokuratorów. Totalna porażka Iustitii i Adama Bodnara

Prawnicy obecni w mediach społecznościowych publikują fragmenty sondy, która miała być przeprowadzona pośród sędziów i prokuratorów zgromadzonych na wczorajszej konferencji Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" - "Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Wyniki sondy trudno zinterpretować inaczej niż jako totalną porażkę "nadzwyczajnej kasty".

Red. naczelni Washington Post i LA Times chcieli wyrazić poparcie dla Kamali Harris, ale teksty się nie ukazały z ostatniej chwili
Red. naczelni Washington Post i LA Times chcieli wyrazić poparcie dla Kamali Harris, ale teksty się nie ukazały

"Washington Post" nie poprze żadnego kandydata na prezydenta w tegorocznym wyścigu o najwyższy urząd w Ameryce. Zapowiada, że nie uczyni tego też w przyszłości. O decyzji powiadomił w piątek wydawca gazety, Will Lewis.

Postępowa Kanada ogranicza imigrację z ostatniej chwili
Postępowa Kanada ogranicza imigrację

Na oficjalnej stronie kanadyjskiego rządu opublikowano informację, że imigracja w Kanadzie zostanie w najbliższych latach ograniczona. 

PO zawiesiła swojego wicemarszałka z ostatniej chwili
PO zawiesiła swojego wicemarszałka

Wicemarszałek woj. śląskiego Bartłomiej S. został zawieszony w prawach członka Platformy Obywatelskiej w związku z zarzutami korupcyjnymi – poinformował PAP poseł i wiceprzewodniczący zarządu regionu śląskiego partii Wojciech Król.

Nieoficjalnie: Jest ostateczna decyzja PO ws. kandydata na prezydenta z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Jest ostateczna decyzja PO ws. kandydata na prezydenta

Radio RMF FM podaje w sobotę rano, że władze Platformy Obywatelskiej podjęły ostateczną decyzję ws. kandydata partii na urząd Prezydenta RP. 

Tragiczna noc na Ukrainie. Dziewięć osób nie żyje na skutek rosyjskich ataków z ostatniej chwili
Tragiczna noc na Ukrainie. Dziewięć osób nie żyje na skutek rosyjskich ataków

Dziewięć osób poniosło śmierć, a 34 zostały ranne w wyniku rosyjskich ataków na Ukrainę w ciągu ostatniej doby – poinformowały w sobotę ukraińskie władze centralne i obwodowe.

Trwają przygotowania do likwidacji 800 plus? Wg tego sondażu Polacy rzekomo chcą likwidacji świadczenia z ostatniej chwili
Trwają przygotowania do likwidacji 800 plus? Wg tego sondażu Polacy rzekomo chcą likwidacji świadczenia

Trwa medialna nagonka na program 800 plus; w sobotę na łamach "Rzeczpospolitej" opublikowano sondaż, wg którego za likwidacją lub redukcją 800 plus ma opowiadać się łącznie 53,7 proc. Polaków. 40,6 proc. badanych chce utrzymania programu lub podniesienia świadczenia - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla rp.pl.

Nocny atak Izraela na Iran. Eksplozje w Teheranie z ostatniej chwili
Nocny atak Izraela na Iran. Eksplozje w Teheranie

W odpowiedzi na prowadzone od miesięcy przez Iran i jego sojuszników ataki na Izrael Siły Obronne Izraela rozpoczęły w nocy z piątku na sobotę precyzyjne uderzenia na cele militarne w Iranie - ogłosił rzecznik sił zbrojnych kadm. Daniel Hagari. Irańskie media poinformowały o eksplozjach słyszanych w stolicy Iranu, Teheranie, i pobliskim mieście Karadż.

Tadeusz Płużański: Od Pabsta do Bieruta i michnikowszczyzny tylko u nas
Tadeusz Płużański: Od Pabsta do Bieruta i michnikowszczyzny

26 października 1945 r. nielegalna, komunistyczna Krajowa Rada Narodowa wydała bezprawny dekret o przejściu wszystkich gruntów w granicach Warszawy na rzecz gminy miasta stołecznego. Tzw. dekret Bieruta był kontynuacją grabieży dokonywanej przez Niemców.

REKLAMA

W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy

Archimandryta Jānis (Lipšāns) został nowym biskupem Łotewskiego Kościoła Prawosławnego (ŁKP), a jego chirotonia (sakra) odbyła się 13 sierpnia w ryskim soborze katedralnym Narodzenia Chrystusa. Uroczystości przewodniczył zwierzchnik ŁKP, metropolita ryski i całej Łotwy Aleksander (Kudriaszkow). Zarówno mianowanie, jak i wyświęcenie nowego hierarchy nastąpiło bez wiedzy i potwierdzenia przez Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP). Stało się to możliwe, gdyż Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego 20 października 2022 ogłosił autokefalię, czyli pełną niezależność od Patriarchatu Moskiewskiego.
zdjęcie poglądowe W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy
zdjęcie poglądowe / Pixabay.com/Bairyna

Święcenia z pominięciem Moskwy

Synod Łotewskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 24 lipca br. pod przewodnictwem metropolity Aleksandra postanowił m.in. rozwiązać od dawna nabrzmiały problem mianowania biskupa narodowości łotewskiej, aby posługiwał wśród swych rodaków. Oświadczenie ogłoszone po obradach stwierdza m.in.: "Biorąc pod uwagę perypetie i złożoności istnienia świętego prawosławia na Łotwie, uwzględniając dawne życzenia łotewskiej ludności prawosławnej i konieczność zaspokojenia jej potrzeb duchowych, rozumiejąc dzisiejszą rzeczywistość historyczną, mając na względzie umocnienie, zachowanie i utrwalenie świętego prawosławia na Łotwie, jak również przestrzeganie dziedzictwa hierarchicznego Świętej Matki Kościoła, Synod postanowił jednogłośnie, aby archimandryta Jan z cerkwi Objawienia Pańskiego w Rydze został biskupem valmierskim, wikariuszem metropolity ryskiego i całej Łotwy".

Nowy biskup

Nowy biskup urodził się jako Jānis Lipšāns w 1957 w rejonie kraslawskim w Łatgalii na południowym wschodzie kraju. Po ukończeniu szkoły średniej w Rydze był aktywnym wiernym stołecznych kościołów oraz ałtarnikiem (ministrantem) i psalmistą w cerkwi Wniebowstąpienia. W 1985 ówczesny metropolita ryski i łotewski Leonid wyświęcił go na diakona, a w rok później – na kapłana. Posługiwał następnie w świątyniach stołecznych i był proboszczem w miasteczku Krape. Jednocześnie kształcił się zaocznie w Moskiewskim Seminarium Duchownym, które ukończył w 1991. Jego językiem ojczystym jest łotewski, ale swobodnie posługuje się również po rosyjsku.

Jego chirotonia 13 bm. była pierwszym tego rodzaju obrzędem w Rydze od 80 lat, tzn. od czasu, gdy w stolicy sakrę biskupią przyjął o. Jānis (Garklāvs), późniejszy kustosz cudownej ikony Matki Bożej Tychwińskiej.

Reakcja Rosji

Na wieść o wyświęceniu bp. Jana Zarząd Patriarchatu Moskiewskiego ds. Eparchii [diecezji] Bliskiej Zagranicy [tzn. tych krajów, które do 1991 wchodziły w skład ZSRR - KAI] wydał 15 bm. oświadczenie, w którym stwierdził, iż wprawdzie "rozumie złożone okoliczności polityczne, w jakich znajduje się obecnie Łotewski Kościół Prawosławny, ale nie jest to powód do łamania jedności kościelnej".

Jednocześnie zapowiedziano, że "kanonicznej oceny tego wszystkiego, co dzieje się dzisiaj w Łotewskim Kościele Prawosławnym, powinien udzielić Sobór Biskupi, który zbierze się w odpowiednim czasie". Zarząd wezwał wszystkich wiernych RKP do wzmożenia "swych świętych modlitw, do niezachwianego strzeżenia jedności świętego prawosławia i pod omoforem [paliuszem - KAI] naszego zwierzchnika, wielce świątobliwego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla do dalszego kroczenia swą drogą życiową, nie ulegając naciskowi i pokusom niszczycielskich sił zewnętrznych".

Autokefalia

Przypomnijmy, że już niemal przed rokiem, Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego na swym posiedzeniu 20 października 2022 w cerkwi Wszystkich Świętych w Rydze ogłosił autokefalię, czyli pełną niezależność od Patriarchatu Moskiewskiego. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 160 uczestników zebrania, a jedna osoba była przeciw. Decyzja ta nastąpiła w wyniku zmian, jakie 8 września tegoż roku Saeima (parlament) Łotwy wniósł do ustawy o ŁKP. Odtąd zaczął on działać niezależnie i samodzielnie, podczas gdy dotychczas był częścią Patriarchatu Moskiewskiego na prawach szerokiej autonomii.

Decyzja parlamentu łotewskiego, a nawet ogłoszona rok temu pod koniec sierpnia jej zapowiedź wywołały wielkie niezadowolenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który uznał ją za "brutalną ingerencję władz świeckich w wewnętrzne sprawy kościelne". Doradca patriarchy ks. protojerej Nikołaj Bałaszow oświadczył, iż uchwalając nowe przepisy rząd w Rydze postąpił gorzej niż w średniowieczu. 

Oprócz ŁKP, którego większość wiernych stanowią mieszkający w tym kraju etniczni Rosjanie, na Łotwie działa też znacznie od niego mniejszy liczebnie Łotewski Autonomiczny Kościół Prawosławny, podlegający Patriarchatowi Konstantynopolskiemu.

kg (KAI/B-I) / Ryga



 

Polecane
Emerytury
Stażowe