Architekt transformacji energetycznej

Od 2020 roku PGE Polska Grupa Energetyczna wyraźnie przyśpieszyła w realizacji strategicznego celu, jakim jest zielona transformacja energetyczna. Działania podjęte przez prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego koncentrowały się w ostatnich trzech latach na inwestycjach w odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową, by sprostować wymogom stawianym przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej.
Energetyka odnawialna Architekt transformacji energetycznej
Energetyka odnawialna / grafika: gkpge.pl

Z drugiej strony PGE zaangażowało się w proces wydzielenia aktywów węglowych, by łatwiej pozyskać środki na inwestycje w OZE. Tworząc Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, spółka dawała gwarancję, że podmioty wytwarzające energię z węgla, nie zostaną sprywatyzowane, ale nadal będą służyć stabilności systemu i tym samym bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Jednym z kluczowych momentów było zaprezentowanie w październiku 2020 roku przez prezesa Wojciecha Dąbrowskiego nowej strategii GK PGE. Zgodnie z jej założeniami, spółka zaplanowała odejście od spalania węgla do 2030 roku, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 procent, a do 2050 roku osiągnięcie pełnej zeroemisyjności.

“Strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski”

By urzeczywistnić te plany, PGE kontynuowało i rozpoczynało nowe, potężne inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także w magazyny energii oraz modernizacje i rozbudowę sieci dystrybucyjnych. W 2021 roku PGE Baltica zawiązała konsorcjum z duńską firmą Ørsted w celu wybudowania morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 2,5 GW.

PGE zaangażowało się także w projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie wraz z firmami ZE PAK oraz KHNP. Uruchomienie pierwszego bloku tej elektrowni zaplanowano na 2035 rok.

Dużym sukcesem było także oddanie do użytku w 2021 roku nowego bloku nr 7 w Elektrowni Turów. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2014 roku kosztowała 4,4 mld złotych i pozwoli na zapewnienie stałych dostaw energii do tysięcy polskich domów. Łącznie kompleks Turów odpowiadać będzie za nawet 7 procent produkcji energii w skali całego kraju.

By sfinansować zarówno te duże, jak i mniejsze projekty, PGE w ciągu ostatnich trzech lat przeznaczyło na inwestycję 23,6 mld złotych. Tak duże nakłady finansowe świadczą o sukcesie w zarządzaniu firmą, która jednocześnie musiała zmagać się z wieloma zewnętrznymi kryzysami o zasięgu światowym.

Były to przede wszystkim niespotykane od dziesięcioleci zawirowania na rynku energii wywołane wojną na Ukrainie i pandemią koronawirusa. Ich konsekwencją był nagły wzrost cen surowców energetycznych, a tym samym cen energii dla polskich rodzin, przedsiębiorstw, instytucji publicznych i samorządów. By złagodzić te negatywne skutki kryzysów, Polska Grupa Energetyczna wydała miliardy złotych na mrożenie cen energii i obniżenie kosztów rachunków za prąd. Tylko w 2023 roku spółki należące do PGE przeznaczyły na ten cel 10 mld złotych. Działaniom osłonowym towarzyszyły kampanie zachęcające do oszczędzania energii i podnoszące świadomość społeczną w kwestii źródeł kryzysu.

Pisząc o stabilności dostaw nie sposób nie wspomnieć o przeprowadzeniu operacji interwencyjnego importu węgla. Niedobór, który powstał na skutek embarga nałożonego na rosyjski węgiel, został uzupełniony dzięki sprawnym działaniom PGE Paliwa. Spółka sprowadziła do kraju 10 mln ton węgla, który w okresie zimowym posłużył do zaspokojenia potrzeb ciepłowniczych gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni.

Ten wielki wysiłek i podjęte przez Spółkę działania dowiodły, że PGE to strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Grupa Energetyczna aktywnie działała także na polu społecznej odpowiedzialności biznesu. W 2021 roku Prezes PGE Wojciech Dąbrowski uporządkował politykę sponsoringową spółki, co pozwoliło na efektywne przeznaczenie środków na cele charytatywne, związane z rozwojem polskiej kultury i sportu.

I tak, za pośrednictwem Fundacji PGE zakupiono specjalistyczny sprzęt dla placówek medycznych, wspierano pracę infolinii NFZ i Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy przeznaczono środki na pomoc psychologiczną dla dzieci i osób starszych.

Spółka stała się także jednym z największych w kraju mecenatów kultury wspierając 21 instytucji, takich jak muzea narodowe czy filharmonie, a także zachęcając społeczeństwo do większego kontaktu ze sztuką poprze inicjatywy edukacyjne. W muzealnych programach edukacyjnych, które wspierało PGE, wzięło udział przeszło 960 tysięcy dzieci.

Ponadto, PGE kontynuowało program sponsoringu tytularnego dla wielu obiektów, lig czy klubów sportowych. W 2021 roku na kolejne 5 lat przedłużone zostało między innymi partnerstwo tytularne ze Stadionem Narodowym w Warszawie. Z kolei w ramach programu PGE Junior w 2023 roku wsparcie od spółki uzyskało 6 tysięcy młodych sportowców z 26 akademii dziecięcych i młodzieżowych na terenie Polski.

Inicjatywy rodziły się także oddolnie. W 2020 roku pracownicy Polskiej Grupy Energetycznej zachęcali do patriotyzmu konsumenckiego poprzez kampanię społeczną “Polskie – kupuję to!”. W tym miejscu należy też wspomnieć, że blisko 1000 pracowników spółki aktywnie uczestniczy w Wolontariacie Pracowniczym PGE.

Polska Grupa Energetyczna kontynuowała również współpracę z dziewięcioma Parkami Narodowymi włączając się w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, a także zwiększając zalesienie kraju w ramach prowadzonego od 23 lat programu Lasy Pełne Energii.


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie od 25 maja do 30 maja 2025 r. nastąpią wyłączenia.

Smsy od polityków Platformy: Rafał przegrał Wiadomości
Smsy od polityków Platformy: "Rafał przegrał"

Według nieoficjalnych doniesień dziennikarki "Wprost" Joanny Miziołek, po ogłoszeniu wyników I tury wyborów prezydenckich miała otrzymywać wiadomości SMS od polityków PO o treści "Rafał przegrał".

Tarnowski Zorro w przypadku schwytania może liczyć na obronę pro bono ze strony mec. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Tarnowski Zorro w przypadku schwytania może liczyć na obronę "pro bono" ze strony mec. Lewandowskiego

Tajemniczy "Zorro", który w czwartek zawiesił transparent "Byle nie Trzaskowski" na wiecu kandydata KO w Tarnowie, może liczyć na pomoc mecenasa Bartosza Lewandowskiego.

Zandberg chciał sprawdzić Trzaskowskiego. Odpowiedzią decyzja Hołowni z ostatniej chwili
Zandberg chciał sprawdzić Trzaskowskiego. Odpowiedzią decyzja Hołowni

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia nie zgodził się na dodatkowe posiedzenie Sejmu. To odpowiedź dla Adriana Zandberga, który w piątek rano ogłosił, że nie poprze żadnego z kandydatów w drugiej turze. Polityk Razem odrzucił też propozycję spotkania z Rafałem Trzaskowskim. Stwierdził, że zamiast go "przeczołgać", woli spotkać się z nim na dodatkowym posiedzeniu Sejmu, m.in. ws. budżetu służby zdrowia, i sprawdzić, czy słowa kandydata mają jakiekolwiek znaczenie.      

Ten sondaż nie spodoba się Tuskowi. Zapytano Polaków z ostatniej chwili
Ten sondaż nie spodoba się Tuskowi. Zapytano Polaków

Złe wieści dla większości rządzącej. Działalność Sejmu negatywnie ocenia aż 52 proc. Polaków – wynika z badania CBOS.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

IMGW ostrzega przed przymrozkami i intensywnymi opadami. W weekend możliwy śnieg w górach, deszcz w całej Polsce i lokalne burze na północnym wschodzie.

Polskie myśliwce przechwyciły rosyjski SU-24 nad Bałtykiem. Kosiniak-Kamysz: To nie był przypadek z ostatniej chwili
Polskie myśliwce przechwyciły rosyjski SU-24 nad Bałtykiem. Kosiniak-Kamysz: To nie był przypadek

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w czwartek w godzinach wieczornych rosyjski samolot SU-24 wykonywał niebezpieczne manewry nad wodami Bałtyku, na obszarze strefy międzynarodowej. Dodał, że rosyjski samolot został przechwycony przez polskie myśliwce.

[Nasz Patronat] Świadomy wybór w czasach chaosu informacyjnego – rozmowa z zespołem myPolitics Wiadomości
[Nasz Patronat] Świadomy wybór w czasach chaosu informacyjnego – rozmowa z zespołem myPolitics

Za nami emocjonująca pierwsza tura wyborów prezydenckich. Kandydatów zostało tylko dwóch, napięcie rośnie, a wyborcy zadają sobie jedno pytanie: „Który z kandydatów naprawdę myśli tak jak ja?”. Na pomoc przychodz jedno zi najpopularniejszych i najbardziej zaawansowane narzędzie wyborcze w Polsce – quiz od myPolitics.pl, który już w pierwszej turze pomógł niemal 500 000 Polaków dokonać świadomego wyboru.

Miliony baryłek ropy. Polska odkryła nowe złoże z ostatniej chwili
Miliony baryłek ropy. Polska odkryła nowe złoże

ORLEN odkrył złoże E-prospect na Morzu Norweskim, szacowane na 3–7 mln baryłek ropy – poinformowano w komunikacie.

Robert Winnicki o Karolu Nawrockim: Jest facetem ulepionym do pokonywania trudności Wiadomości
Robert Winnicki o Karolu Nawrockim: Jest facetem ulepionym do pokonywania trudności

''Nawrocki jest facetem ulepionym z woli walki i pokonywania trudności'' – napisał były poseł Robert Winnicki, który próbował wyjaśnić różnicę między Karolem Nawrockim a Rafałem Trzaskowskim.

REKLAMA

Architekt transformacji energetycznej

Od 2020 roku PGE Polska Grupa Energetyczna wyraźnie przyśpieszyła w realizacji strategicznego celu, jakim jest zielona transformacja energetyczna. Działania podjęte przez prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego koncentrowały się w ostatnich trzech latach na inwestycjach w odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową, by sprostować wymogom stawianym przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej.
Energetyka odnawialna Architekt transformacji energetycznej
Energetyka odnawialna / grafika: gkpge.pl

Z drugiej strony PGE zaangażowało się w proces wydzielenia aktywów węglowych, by łatwiej pozyskać środki na inwestycje w OZE. Tworząc Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, spółka dawała gwarancję, że podmioty wytwarzające energię z węgla, nie zostaną sprywatyzowane, ale nadal będą służyć stabilności systemu i tym samym bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Jednym z kluczowych momentów było zaprezentowanie w październiku 2020 roku przez prezesa Wojciecha Dąbrowskiego nowej strategii GK PGE. Zgodnie z jej założeniami, spółka zaplanowała odejście od spalania węgla do 2030 roku, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 procent, a do 2050 roku osiągnięcie pełnej zeroemisyjności.

“Strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski”

By urzeczywistnić te plany, PGE kontynuowało i rozpoczynało nowe, potężne inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także w magazyny energii oraz modernizacje i rozbudowę sieci dystrybucyjnych. W 2021 roku PGE Baltica zawiązała konsorcjum z duńską firmą Ørsted w celu wybudowania morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 2,5 GW.

PGE zaangażowało się także w projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie wraz z firmami ZE PAK oraz KHNP. Uruchomienie pierwszego bloku tej elektrowni zaplanowano na 2035 rok.

Dużym sukcesem było także oddanie do użytku w 2021 roku nowego bloku nr 7 w Elektrowni Turów. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2014 roku kosztowała 4,4 mld złotych i pozwoli na zapewnienie stałych dostaw energii do tysięcy polskich domów. Łącznie kompleks Turów odpowiadać będzie za nawet 7 procent produkcji energii w skali całego kraju.

By sfinansować zarówno te duże, jak i mniejsze projekty, PGE w ciągu ostatnich trzech lat przeznaczyło na inwestycję 23,6 mld złotych. Tak duże nakłady finansowe świadczą o sukcesie w zarządzaniu firmą, która jednocześnie musiała zmagać się z wieloma zewnętrznymi kryzysami o zasięgu światowym.

Były to przede wszystkim niespotykane od dziesięcioleci zawirowania na rynku energii wywołane wojną na Ukrainie i pandemią koronawirusa. Ich konsekwencją był nagły wzrost cen surowców energetycznych, a tym samym cen energii dla polskich rodzin, przedsiębiorstw, instytucji publicznych i samorządów. By złagodzić te negatywne skutki kryzysów, Polska Grupa Energetyczna wydała miliardy złotych na mrożenie cen energii i obniżenie kosztów rachunków za prąd. Tylko w 2023 roku spółki należące do PGE przeznaczyły na ten cel 10 mld złotych. Działaniom osłonowym towarzyszyły kampanie zachęcające do oszczędzania energii i podnoszące świadomość społeczną w kwestii źródeł kryzysu.

Pisząc o stabilności dostaw nie sposób nie wspomnieć o przeprowadzeniu operacji interwencyjnego importu węgla. Niedobór, który powstał na skutek embarga nałożonego na rosyjski węgiel, został uzupełniony dzięki sprawnym działaniom PGE Paliwa. Spółka sprowadziła do kraju 10 mln ton węgla, który w okresie zimowym posłużył do zaspokojenia potrzeb ciepłowniczych gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni.

Ten wielki wysiłek i podjęte przez Spółkę działania dowiodły, że PGE to strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Grupa Energetyczna aktywnie działała także na polu społecznej odpowiedzialności biznesu. W 2021 roku Prezes PGE Wojciech Dąbrowski uporządkował politykę sponsoringową spółki, co pozwoliło na efektywne przeznaczenie środków na cele charytatywne, związane z rozwojem polskiej kultury i sportu.

I tak, za pośrednictwem Fundacji PGE zakupiono specjalistyczny sprzęt dla placówek medycznych, wspierano pracę infolinii NFZ i Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy przeznaczono środki na pomoc psychologiczną dla dzieci i osób starszych.

Spółka stała się także jednym z największych w kraju mecenatów kultury wspierając 21 instytucji, takich jak muzea narodowe czy filharmonie, a także zachęcając społeczeństwo do większego kontaktu ze sztuką poprze inicjatywy edukacyjne. W muzealnych programach edukacyjnych, które wspierało PGE, wzięło udział przeszło 960 tysięcy dzieci.

Ponadto, PGE kontynuowało program sponsoringu tytularnego dla wielu obiektów, lig czy klubów sportowych. W 2021 roku na kolejne 5 lat przedłużone zostało między innymi partnerstwo tytularne ze Stadionem Narodowym w Warszawie. Z kolei w ramach programu PGE Junior w 2023 roku wsparcie od spółki uzyskało 6 tysięcy młodych sportowców z 26 akademii dziecięcych i młodzieżowych na terenie Polski.

Inicjatywy rodziły się także oddolnie. W 2020 roku pracownicy Polskiej Grupy Energetycznej zachęcali do patriotyzmu konsumenckiego poprzez kampanię społeczną “Polskie – kupuję to!”. W tym miejscu należy też wspomnieć, że blisko 1000 pracowników spółki aktywnie uczestniczy w Wolontariacie Pracowniczym PGE.

Polska Grupa Energetyczna kontynuowała również współpracę z dziewięcioma Parkami Narodowymi włączając się w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, a także zwiększając zalesienie kraju w ramach prowadzonego od 23 lat programu Lasy Pełne Energii.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe