Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże

Chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Ważne jest, by zastanowić się, dlaczego - powiedział bp Artur Ważny podczas rekolekcji na Przystanku Jezus w Trzcińcu w województwie zachodniopomorskim. To jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw ewangelizacyjnych, która organizowana jest już po raz 24. Przystanek Jezus tworzony jest z myślą o młodych ludziach, uczestniczących w Pol’and’Rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W tym roku rekolekcje wygłosi bp Artur Ważny.
Bp Artur Ważny Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże
Bp Artur Ważny / YT print screen/Lednica2000

Nowy narrator

W jednej z konferencji, odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. - Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka - mówił ordynariusz sosnowiecki.

– Ten, który jest Słowem i jako jedyny ma coś mądrego do powiedzenia, przez 30 lat nic nie mówił, tylko słuchał. Słuchał Ojca i słuchał innych. Jezus nigdy nie wymaga od nas rzeczy, których sam wcześniej nie zrobił – mówił bp Ważny, dodając, że to jest właśnie przesłanie dla ewangelizatorów, którym Jezus mówi, by słuchali ludzi, a potem mówili do nich Jego słowami. 

"Nie każde słowo jest Boże"

Biskup wskazał, że ważne jest to, czego się słucha i jak słucha. - Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże – mówił, podkreślając, że po pierwsze Bożym Słowem jest Jezus, po drugie obecne jest ono w spisanym Piśmie Świętym, uobecnia się także w Kościele - Mistycznym Ciele Chrystusa. Zachęcił do pamiętania o kryteriach dobrego czytania Biblii. Wyjaśniając, jak słuchać, przekonywał, że słowo Boże ma przenikać do szpiku kości, dotrzeć do serca, osądzić. 

Nowe sposoby opowiadania

Zauważając, że Biblia rozpoczyna się od hebrajskiej litery „bet”, czyli słowa dom, wskazał, że Jezus zachęcał do zamieszkania w Jego słowie by być uczniem. – To druga litera alfabetu, a „bet” znaczy „dwa’. Tradycja żydowska mówi, że to co czytasz zdarzyło się raz, ale kiedy to czytasz, może zdarzyć się drugi raz, dziś. To słowo ma właśnie taką moc, tak działa. To słowo żyje dziś” - wskazał kaznodzieja dodając, że od „bet” zaczyna się także słowo „błogosławieństwo”, a więc przyjęcie Bożego słowa owocuje błogosławieństwem. - Idziemy głosić żywe słowo, słowo, które w nas mieszka - mówił. 

Biskup podkreślił także konieczność słuchania ludzi. - Jezus słuchał 30 lat, czym ludzie żyją, jakie mają kłopoty, problemy, wykorzystywał obrazy z życia - wskazał dodając, że to, jak opowiadamy, zależy czy słowo będzie przyjęte czy nie. - Potrzebujemy nowych sposobów opowiadania o tym wydarzeniu, które zmieniło losy świata - przekonywał. 

Otwarcie olimpiady

Odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że ta chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. – Dlaczego ta opowieść o Jezusie Chrystusie, o tym wielkim wydarzeniu, które zmienia losy świata, już jest niewystarczająca? – pytał.

– Dlatego warto słuchać tych ludzi, warto słuchać nas samych, między sobą. Co mówimy, jakie obrazy przywołujemy, jakie obrazy nas przekonują. Jakie opowieści słyszeliśmy, kogo słuchaliśmy, dlaczego nas już nie przekonuje, dlaczego do nas nie dociera dobra nowina o Jezusie Chrystusie? – wskazał kaznodzieja. 

Przywołując ks. prof. Szymika stwierdził, że ważne dla zrozumienia świata dziś jest sięganie i próbowanie zrozumienia współczesnej sztuki, ale także tego, co się dzieje w Internecie. - Jeśli chcemy wiedzieć, co się dzieje w głowach ludzi, czym żyją, to trzeba próbować tego słuchać - mówił, przywołując też św. Bazylego, który pisał o pożytku czytania pisarzy pogańskich. 

– Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka. Pojawia się tylko problem: jak o Nim opowiadamy – mówił biskup, dodając: „Jeśli chcemy być skuteczni w ewangelizacji, musimy umieć słuchać Jezusa, słuchać świata, umieć to w sobie przepracować, a potem iść i głosić, niezależnie od tego, czy przyjmą czy też nie”. 

Rekolekcje na Przystanku Jezus

Prowadzone przez bp. Artura Ważnego rekolekcje na Przystanku Jezus przebiegają pod hasłem „Powiodę was do kraju waszego” (Ez 37,14). Baza uczestników znajduje się w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka.

W poprzednim roku rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadził bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, a dwa lata wcześniej ks. Michał Olszewski SCJ.

Przystanek Jezus zakończy się 3 sierpnia. 

dg


 

POLECANE
Szokujące informacje nt. stanu technicznego największych zapór wodnych na Dolnym Śląsku z ostatniej chwili
Szokujące informacje nt. stanu technicznego największych zapór wodnych na Dolnym Śląsku

TVP3 Wrocław ujawnił szokujące informacje nt. raportu dot. stanu technicznego największych zapór wodnych na Dolnym Śląsku za rok 2023. Dokument powstał w działającym przy IMGW Centrum Technicznej Kontroli Zapór.

Piotr Duda: Nawet po 40. latach od śmierci bł. ks. Jerzego, Jego słowa wyprowadzają ludzi na ulicę z ostatniej chwili
Piotr Duda: Nawet po 40. latach od śmierci bł. ks. Jerzego, Jego słowa wyprowadzają ludzi na ulicę

- Nawet 40. lat po męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Jego słowa wyprowadzają ludzi na ulicę. Dlaczego? Bo są żywe, prawdziwe, wypowiedziane z serca, nie ma w nich - mówiąc językiem młodzieżowym, "ściemy" - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda na antenie Telewizji Republika.

Niedźwiedzica zaatakowała grzybiarza. Policja apeluje z ostatniej chwili
Niedźwiedzica zaatakowała grzybiarza. Policja apeluje

Niedźwiedzica z młodymi zaatakowała grzybiarza w środkowo-zachodniej części Słowacji - poinformowały w sobotę słowackie media. 67-letni mężczyzna z ranami rąk i nóg trafił do szpitala. Policja zaapelowała do okolicznych mieszkańców, aby zrezygnowali z wyjść tego samego rejonu lasów.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III rezygnuje z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III rezygnuje

Walczący z nowotworem król Karol III wraz z małżonką królową Kamilą przebywają obecnie w Australii. Nie ustają obawy, czy tak intensywny wyjazd z napiętym harmonogramem nie nadwątli i tak słabego zdrowia monarchy. Z tego powodu podjęto ważną decyzję. 

Narodowy Marsz Papieski upamiętniający 40. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki z ostatniej chwili
Narodowy Marsz Papieski upamiętniający 40. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki

Kilka tysięcy osób wyruszyło w sobotę z Placu Zamkowego w Warszawie w Narodowym Marszu Papieskim pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj", który jest częścią obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy przejdą do sanktuarium ks. Popiełuszki na Żoliborzu, gdzie mszę św. odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Znana aktorka dołącza do popularnego programu TVN z ostatniej chwili
Znana aktorka dołącza do popularnego programu TVN

Julia Kamińska – aktorka znana z takich seriali jak "Brzydula", "Na wspólnej" czy "Na dobre i na złe" niebawem dołączy do śniadaniówki "Dzień Dobry TVN". 

Oto co nas czeka w najbliższych dniach. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Oto co nas czeka w najbliższych dniach. IMGW wydał komunikat

W najbliższy weekend pogoda będzie stabilna; będzie słonecznie i ciepło, a niebo będzie bezchmurne - poinformował PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalczuk.

Elon Musk wyśmiał tekst żony Radosława Sikorskiego z ostatniej chwili
Elon Musk wyśmiał tekst żony Radosława Sikorskiego

"Nie mogę przestać się śmiać" – pisze na platformie X Elon Musk, do wpisu dołączając fragment artykułu napisanego dla "The Atlantic" przez żonę Radosława Sikorskiego, Anne Applebaum.

Dłonie jakby trzymały ten sznurek. Relacja nurka, który wyłowił ciało bł. ks. Jerzego Popiełuszki gorące
"Dłonie jakby trzymały ten sznurek". Relacja nurka, który wyłowił ciało bł. ks. Jerzego Popiełuszki

- Około godziny 17-tej – pisze Laskowski - (…) przy czwartym przęśle tamy włocławskiej wydobyłem zwłoki księdza Jerzego Popiełuszko - pisze Henryk Laskowski, płetwonurek, który brał udział w poszukiwaniach i wydobyciu ciała zamordowanego przez komunistów bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ukraina w NATO? Rosja zabiera głos z ostatniej chwili
Ukraina w NATO? Rosja zabiera głos

Przyjęcie Ukrainy do NATO uniemożliwi polityczne i dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu, a także doprowadzi do jego eskalacji – poinformowało w sobotę rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, o czym donosi Reuters.

REKLAMA

Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże

Chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Ważne jest, by zastanowić się, dlaczego - powiedział bp Artur Ważny podczas rekolekcji na Przystanku Jezus w Trzcińcu w województwie zachodniopomorskim. To jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw ewangelizacyjnych, która organizowana jest już po raz 24. Przystanek Jezus tworzony jest z myślą o młodych ludziach, uczestniczących w Pol’and’Rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W tym roku rekolekcje wygłosi bp Artur Ważny.
Bp Artur Ważny Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże
Bp Artur Ważny / YT print screen/Lednica2000

Nowy narrator

W jednej z konferencji, odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. - Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka - mówił ordynariusz sosnowiecki.

– Ten, który jest Słowem i jako jedyny ma coś mądrego do powiedzenia, przez 30 lat nic nie mówił, tylko słuchał. Słuchał Ojca i słuchał innych. Jezus nigdy nie wymaga od nas rzeczy, których sam wcześniej nie zrobił – mówił bp Ważny, dodając, że to jest właśnie przesłanie dla ewangelizatorów, którym Jezus mówi, by słuchali ludzi, a potem mówili do nich Jego słowami. 

"Nie każde słowo jest Boże"

Biskup wskazał, że ważne jest to, czego się słucha i jak słucha. - Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże – mówił, podkreślając, że po pierwsze Bożym Słowem jest Jezus, po drugie obecne jest ono w spisanym Piśmie Świętym, uobecnia się także w Kościele - Mistycznym Ciele Chrystusa. Zachęcił do pamiętania o kryteriach dobrego czytania Biblii. Wyjaśniając, jak słuchać, przekonywał, że słowo Boże ma przenikać do szpiku kości, dotrzeć do serca, osądzić. 

Nowe sposoby opowiadania

Zauważając, że Biblia rozpoczyna się od hebrajskiej litery „bet”, czyli słowa dom, wskazał, że Jezus zachęcał do zamieszkania w Jego słowie by być uczniem. – To druga litera alfabetu, a „bet” znaczy „dwa’. Tradycja żydowska mówi, że to co czytasz zdarzyło się raz, ale kiedy to czytasz, może zdarzyć się drugi raz, dziś. To słowo ma właśnie taką moc, tak działa. To słowo żyje dziś” - wskazał kaznodzieja dodając, że od „bet” zaczyna się także słowo „błogosławieństwo”, a więc przyjęcie Bożego słowa owocuje błogosławieństwem. - Idziemy głosić żywe słowo, słowo, które w nas mieszka - mówił. 

Biskup podkreślił także konieczność słuchania ludzi. - Jezus słuchał 30 lat, czym ludzie żyją, jakie mają kłopoty, problemy, wykorzystywał obrazy z życia - wskazał dodając, że to, jak opowiadamy, zależy czy słowo będzie przyjęte czy nie. - Potrzebujemy nowych sposobów opowiadania o tym wydarzeniu, które zmieniło losy świata - przekonywał. 

Otwarcie olimpiady

Odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że ta chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. – Dlaczego ta opowieść o Jezusie Chrystusie, o tym wielkim wydarzeniu, które zmienia losy świata, już jest niewystarczająca? – pytał.

– Dlatego warto słuchać tych ludzi, warto słuchać nas samych, między sobą. Co mówimy, jakie obrazy przywołujemy, jakie obrazy nas przekonują. Jakie opowieści słyszeliśmy, kogo słuchaliśmy, dlaczego nas już nie przekonuje, dlaczego do nas nie dociera dobra nowina o Jezusie Chrystusie? – wskazał kaznodzieja. 

Przywołując ks. prof. Szymika stwierdził, że ważne dla zrozumienia świata dziś jest sięganie i próbowanie zrozumienia współczesnej sztuki, ale także tego, co się dzieje w Internecie. - Jeśli chcemy wiedzieć, co się dzieje w głowach ludzi, czym żyją, to trzeba próbować tego słuchać - mówił, przywołując też św. Bazylego, który pisał o pożytku czytania pisarzy pogańskich. 

– Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka. Pojawia się tylko problem: jak o Nim opowiadamy – mówił biskup, dodając: „Jeśli chcemy być skuteczni w ewangelizacji, musimy umieć słuchać Jezusa, słuchać świata, umieć to w sobie przepracować, a potem iść i głosić, niezależnie od tego, czy przyjmą czy też nie”. 

Rekolekcje na Przystanku Jezus

Prowadzone przez bp. Artura Ważnego rekolekcje na Przystanku Jezus przebiegają pod hasłem „Powiodę was do kraju waszego” (Ez 37,14). Baza uczestników znajduje się w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka.

W poprzednim roku rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadził bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, a dwa lata wcześniej ks. Michał Olszewski SCJ.

Przystanek Jezus zakończy się 3 sierpnia. 

dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe