Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże

Chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Ważne jest, by zastanowić się, dlaczego - powiedział bp Artur Ważny podczas rekolekcji na Przystanku Jezus w Trzcińcu w województwie zachodniopomorskim. To jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw ewangelizacyjnych, która organizowana jest już po raz 24. Przystanek Jezus tworzony jest z myślą o młodych ludziach, uczestniczących w Pol’and’Rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W tym roku rekolekcje wygłosi bp Artur Ważny.
Bp Artur Ważny Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże
Bp Artur Ważny / YT print screen/Lednica2000

Nowy narrator

W jednej z konferencji, odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. - Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka - mówił ordynariusz sosnowiecki.

– Ten, który jest Słowem i jako jedyny ma coś mądrego do powiedzenia, przez 30 lat nic nie mówił, tylko słuchał. Słuchał Ojca i słuchał innych. Jezus nigdy nie wymaga od nas rzeczy, których sam wcześniej nie zrobił – mówił bp Ważny, dodając, że to jest właśnie przesłanie dla ewangelizatorów, którym Jezus mówi, by słuchali ludzi, a potem mówili do nich Jego słowami. 

"Nie każde słowo jest Boże"

Biskup wskazał, że ważne jest to, czego się słucha i jak słucha. - Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże – mówił, podkreślając, że po pierwsze Bożym Słowem jest Jezus, po drugie obecne jest ono w spisanym Piśmie Świętym, uobecnia się także w Kościele - Mistycznym Ciele Chrystusa. Zachęcił do pamiętania o kryteriach dobrego czytania Biblii. Wyjaśniając, jak słuchać, przekonywał, że słowo Boże ma przenikać do szpiku kości, dotrzeć do serca, osądzić. 

Nowe sposoby opowiadania

Zauważając, że Biblia rozpoczyna się od hebrajskiej litery „bet”, czyli słowa dom, wskazał, że Jezus zachęcał do zamieszkania w Jego słowie by być uczniem. – To druga litera alfabetu, a „bet” znaczy „dwa’. Tradycja żydowska mówi, że to co czytasz zdarzyło się raz, ale kiedy to czytasz, może zdarzyć się drugi raz, dziś. To słowo ma właśnie taką moc, tak działa. To słowo żyje dziś” - wskazał kaznodzieja dodając, że od „bet” zaczyna się także słowo „błogosławieństwo”, a więc przyjęcie Bożego słowa owocuje błogosławieństwem. - Idziemy głosić żywe słowo, słowo, które w nas mieszka - mówił. 

Biskup podkreślił także konieczność słuchania ludzi. - Jezus słuchał 30 lat, czym ludzie żyją, jakie mają kłopoty, problemy, wykorzystywał obrazy z życia - wskazał dodając, że to, jak opowiadamy, zależy czy słowo będzie przyjęte czy nie. - Potrzebujemy nowych sposobów opowiadania o tym wydarzeniu, które zmieniło losy świata - przekonywał. 

Otwarcie olimpiady

Odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że ta chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. – Dlaczego ta opowieść o Jezusie Chrystusie, o tym wielkim wydarzeniu, które zmienia losy świata, już jest niewystarczająca? – pytał.

– Dlatego warto słuchać tych ludzi, warto słuchać nas samych, między sobą. Co mówimy, jakie obrazy przywołujemy, jakie obrazy nas przekonują. Jakie opowieści słyszeliśmy, kogo słuchaliśmy, dlaczego nas już nie przekonuje, dlaczego do nas nie dociera dobra nowina o Jezusie Chrystusie? – wskazał kaznodzieja. 

Przywołując ks. prof. Szymika stwierdził, że ważne dla zrozumienia świata dziś jest sięganie i próbowanie zrozumienia współczesnej sztuki, ale także tego, co się dzieje w Internecie. - Jeśli chcemy wiedzieć, co się dzieje w głowach ludzi, czym żyją, to trzeba próbować tego słuchać - mówił, przywołując też św. Bazylego, który pisał o pożytku czytania pisarzy pogańskich. 

– Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka. Pojawia się tylko problem: jak o Nim opowiadamy – mówił biskup, dodając: „Jeśli chcemy być skuteczni w ewangelizacji, musimy umieć słuchać Jezusa, słuchać świata, umieć to w sobie przepracować, a potem iść i głosić, niezależnie od tego, czy przyjmą czy też nie”. 

Rekolekcje na Przystanku Jezus

Prowadzone przez bp. Artura Ważnego rekolekcje na Przystanku Jezus przebiegają pod hasłem „Powiodę was do kraju waszego” (Ez 37,14). Baza uczestników znajduje się w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka.

W poprzednim roku rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadził bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, a dwa lata wcześniej ks. Michał Olszewski SCJ.

Przystanek Jezus zakończy się 3 sierpnia. 

dg


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Dzisiejsza dynamiczna i wietrzna pogoda z intensywnymi opadami będzie miała na nas niekorzystny wpływ.

Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Blackouty w całym kraju pilne
Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Blackouty w całym kraju

Wojska rosyjskie przeprowadziły w czwartek rano zmasowany, kombinowany atak z użyciem rakiet i dronów na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Wybuchy słychać było m.in. w Kijowie, a o zagrożeniu informowano m.in. w obwodach położonych przy granicy z Polską.

Tylko dwie partie notują wzrost poparcia. Zobacz najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Tylko dwie partie notują wzrost poparcia. Zobacz najnowszy sondaż

Zarówno KO, jak i PiS tracą poparcie - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, opublikowanego w czwartek. Spadki wskazują, że jest jakieś zniechęcenie do obydwu formacji - zauważył w komentarzu dla WP politolog prof. Maciej Drzonek.

Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za z ostatniej chwili
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę ustawę o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, według której środki na inwestycje w produkcję amunicji miałyby nie pochodzić z budżetu MON.

Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

REKLAMA

Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże

Chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Ważne jest, by zastanowić się, dlaczego - powiedział bp Artur Ważny podczas rekolekcji na Przystanku Jezus w Trzcińcu w województwie zachodniopomorskim. To jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw ewangelizacyjnych, która organizowana jest już po raz 24. Przystanek Jezus tworzony jest z myślą o młodych ludziach, uczestniczących w Pol’and’Rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W tym roku rekolekcje wygłosi bp Artur Ważny.
Bp Artur Ważny Bp Ważny na Przystanku Jezus: Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże
Bp Artur Ważny / YT print screen/Lednica2000

Nowy narrator

W jednej z konferencji, odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. - Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka - mówił ordynariusz sosnowiecki.

– Ten, który jest Słowem i jako jedyny ma coś mądrego do powiedzenia, przez 30 lat nic nie mówił, tylko słuchał. Słuchał Ojca i słuchał innych. Jezus nigdy nie wymaga od nas rzeczy, których sam wcześniej nie zrobił – mówił bp Ważny, dodając, że to jest właśnie przesłanie dla ewangelizatorów, którym Jezus mówi, by słuchali ludzi, a potem mówili do nich Jego słowami. 

"Nie każde słowo jest Boże"

Biskup wskazał, że ważne jest to, czego się słucha i jak słucha. - Mamy słuchać słowa Bożego. A nie każde słowo jest Boże – mówił, podkreślając, że po pierwsze Bożym Słowem jest Jezus, po drugie obecne jest ono w spisanym Piśmie Świętym, uobecnia się także w Kościele - Mistycznym Ciele Chrystusa. Zachęcił do pamiętania o kryteriach dobrego czytania Biblii. Wyjaśniając, jak słuchać, przekonywał, że słowo Boże ma przenikać do szpiku kości, dotrzeć do serca, osądzić. 

Nowe sposoby opowiadania

Zauważając, że Biblia rozpoczyna się od hebrajskiej litery „bet”, czyli słowa dom, wskazał, że Jezus zachęcał do zamieszkania w Jego słowie by być uczniem. – To druga litera alfabetu, a „bet” znaczy „dwa’. Tradycja żydowska mówi, że to co czytasz zdarzyło się raz, ale kiedy to czytasz, może zdarzyć się drugi raz, dziś. To słowo ma właśnie taką moc, tak działa. To słowo żyje dziś” - wskazał kaznodzieja dodając, że od „bet” zaczyna się także słowo „błogosławieństwo”, a więc przyjęcie Bożego słowa owocuje błogosławieństwem. - Idziemy głosić żywe słowo, słowo, które w nas mieszka - mówił. 

Biskup podkreślił także konieczność słuchania ludzi. - Jezus słuchał 30 lat, czym ludzie żyją, jakie mają kłopoty, problemy, wykorzystywał obrazy z życia - wskazał dodając, że to, jak opowiadamy, zależy czy słowo będzie przyjęte czy nie. - Potrzebujemy nowych sposobów opowiadania o tym wydarzeniu, które zmieniło losy świata - przekonywał. 

Otwarcie olimpiady

Odnosząc się do uroczystości otwarcia Igrzysk, gdzie twórcy nawiązali do fresku Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, biskup zauważył, że ta chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Dlatego ważne jest, by zastanowić się, dlaczego. – Dlaczego ta opowieść o Jezusie Chrystusie, o tym wielkim wydarzeniu, które zmienia losy świata, już jest niewystarczająca? – pytał.

– Dlatego warto słuchać tych ludzi, warto słuchać nas samych, między sobą. Co mówimy, jakie obrazy przywołujemy, jakie obrazy nas przekonują. Jakie opowieści słyszeliśmy, kogo słuchaliśmy, dlaczego nas już nie przekonuje, dlaczego do nas nie dociera dobra nowina o Jezusie Chrystusie? – wskazał kaznodzieja. 

Przywołując ks. prof. Szymika stwierdził, że ważne dla zrozumienia świata dziś jest sięganie i próbowanie zrozumienia współczesnej sztuki, ale także tego, co się dzieje w Internecie. - Jeśli chcemy wiedzieć, co się dzieje w głowach ludzi, czym żyją, to trzeba próbować tego słuchać - mówił, przywołując też św. Bazylego, który pisał o pożytku czytania pisarzy pogańskich. 

– Nie dajmy się nabrać na nowych narratorów. Nowy narrator już jest, to jest Jezus Chrystus. Ciągle świeży, ciągle aktualny, ostateczny czyli najnowszy. Jest zbawicielem na każde czasy, każdego człowieka. Pojawia się tylko problem: jak o Nim opowiadamy – mówił biskup, dodając: „Jeśli chcemy być skuteczni w ewangelizacji, musimy umieć słuchać Jezusa, słuchać świata, umieć to w sobie przepracować, a potem iść i głosić, niezależnie od tego, czy przyjmą czy też nie”. 

Rekolekcje na Przystanku Jezus

Prowadzone przez bp. Artura Ważnego rekolekcje na Przystanku Jezus przebiegają pod hasłem „Powiodę was do kraju waszego” (Ez 37,14). Baza uczestników znajduje się w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka.

W poprzednim roku rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadził bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, a dwa lata wcześniej ks. Michał Olszewski SCJ.

Przystanek Jezus zakończy się 3 sierpnia. 

dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe