Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego z udziałem pary prezydenckiej

– Bez waszej służby nie czulibyśmy się bezpiecznie w naszym ojczystym domu – mówił do żołnierzy Wojska Polskiego biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej, podczas której zawierzył Wojsko Polskie opiece Maryi i zaapelował o szacunek dla żołnierzy. We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych z małżonką.
Władysław Kosiniak-Kamysz, Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, Wojciech Kolarski, Andrzej Dera, Jacek Siewiera  Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego z udziałem pary prezydenckiej
Władysław Kosiniak-Kamysz, Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, Wojciech Kolarski, Andrzej Dera, Jacek Siewiera / (aldg) PAP/Leszek Szymański

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych powitał bp Wiesław Lechowicz. Liturgię słowa przygotowali żołnierze Wojska Polskiego.

Przejście ze sceny tego świata

W homilii bp Lechowicz powiedział, że Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest celebracją chwili, w której Maryja przeszła „ze sceny tego świata” z ciałem i duszą do nieba. Przynoszone do świątyni „kwiaty swym pięknem mają nas zachęcić do pięknego życia uwieńczonego niebem, a zioła zachęcić do troski o zdrowie podczas ziemskiej wędrówki”. – Czy ziemia jest tylko drogą wiodącą do nieba? A może są chwile i sytuacje pozwalające nam już na tej ziemi doświadczyć smaku nieba, a więc tej rzeczywistości, w której jest obecny Bóg i Jego wyznawcy; w której panuje pokój niczym niezakłócony i radość niczym nieograniczona? – zastanawiał się biskup polowy.

Czytaj więcej: Wniebowzięcie Maryi poprzedza nasze zmartwychwstanie

Wdzięczność

Jego zdaniem spotkanie Marii z Elżbietą było przykładem spotkania nieba na ziemi. – Jedna i druga wypełniona była pokojem i radością. Elżbieta skierowała do Maryi słowa zachwytu z powodu Jej przyjścia i wyznała, że z radości poruszyło się dziecko w jej łonie. Maryja natomiast wypowiedziała słowa „Magnificat” naznaczone głęboką wdzięcznością za wielkie rzeczy, jakie Jej Bóg uczynił: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój”. Scena nawiedzenia sugeruje w ten sposób, że doświadczenie nieba jest możliwe tam, gdzie jest miłość, służba bezinteresowna, wzajemna pomoc – powiedział.

Jak podkreślił bp Lechowicz Święto Wojska Polskiego „stwarza okazję, by za służbę w stylu Maryi podziękować żołnierzom. – Dziękujemy za Waszą bezinteresowność, ofiarność, gotowość do poświęcenia nawet własnego życia. Pełni uznania jesteśmy dla Waszej dyspozycyjności i spieszenia z pomocą tam, gdzie Ojczyzna i pojedynczy człowiek potrzebuje wsparcia. Bez Waszej służby nie czulibyśmy się bezpiecznie w naszym ojczystym domu – powiedział. Życzył wojskowym, aby cieszyli się szacunkiem i siłą.

Posłuszeństwo i zaufanie

Biskup polowy powiedział, że „droga do doświadczenia nieba na ziemi i do zamieszkania w niebie po przekroczeniu progu śmierci prowadzi przez posłuszeństwo Bożemu słowu i zaufanie okazywane Bogu”. – Bądźcie zatem nadal wierni, drodzy żołnierze, tradycji oręża polskiego, związanej nierozerwalnie z wiarą w Boga i bliskością Maryi. Owszem, historia niestety zna przypadki, kiedy w imię Boga wypowiadano i toczono wojny, ale zdecydowana większość wojen była spowodowana przez ludzi, którzy samych siebie postawili w miejsce Boga lub przeciw Bogu – powiedział. Jako przykład wskazał II wojnę światową i uzurpację przez przywódców nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji boskich prerogatywy.

Na koniec zawierzył żołnierzy Wojska Polskiego opiece Matki Bożej. – Niech Maryja Wniebowzięta dodaje nam wszystkim sił do pokonywania naszych słabości i do wiernej służby naszej Ojczyźnie, byśmy w ten sposób mogli kiedyś doświadczyć życia w tej Ojczyźnie, którą nazywamy niebem – powiedział.

Czytaj więcej: Bp Bryl na Jasnej Górze: Bądźmy wierni Jezusowi nie tylko na pielgrzymce

Celebracje

Eucharystię koncelebrowali bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej, bp Marek Marczak,  sekretarz generalny KEP oraz kapelani Ordynariatu Polowego.

We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Obecni byli także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef BBN Jacek Siewiera, generałowie WP z gen. Wiesławem Kukułą, Szefem Sztabu Generalnego, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe.

Po Komunii świętej bp Lechowicz poświęcił zioła przyniesione przez wiernych do katedry. Życzenia żołnierzom złożyli także abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy i ks. płk Tomasz Wola z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Po Mszy sw. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego oraz ceremonia złożenia kwiatów. O godz. 14 rozpocznie się defilada wojskowa, a wieczorem w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze będzie miał miejsce apel z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej, decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy. Jest określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

W okresie II Rzeczpospolitej, od 1923 r. dzień 15 sierpnia był obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. Od 1947 r. Święto Wojska Polskiego zostało przeniesione na 12 października (rocznica bitwy pod Lenino). Ustawą Sejmu z dn. 30 lipca 1992 r. przywrócono Święto Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.

kos


 

POLECANE
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za z ostatniej chwili
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę ustawę o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, według której środki na inwestycje w produkcję amunicji miałyby nie pochodzić z budżetu MON.

Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

REKLAMA

Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego z udziałem pary prezydenckiej

– Bez waszej służby nie czulibyśmy się bezpiecznie w naszym ojczystym domu – mówił do żołnierzy Wojska Polskiego biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej, podczas której zawierzył Wojsko Polskie opiece Maryi i zaapelował o szacunek dla żołnierzy. We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych z małżonką.
Władysław Kosiniak-Kamysz, Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, Wojciech Kolarski, Andrzej Dera, Jacek Siewiera  Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego z udziałem pary prezydenckiej
Władysław Kosiniak-Kamysz, Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, Wojciech Kolarski, Andrzej Dera, Jacek Siewiera / (aldg) PAP/Leszek Szymański

Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych powitał bp Wiesław Lechowicz. Liturgię słowa przygotowali żołnierze Wojska Polskiego.

Przejście ze sceny tego świata

W homilii bp Lechowicz powiedział, że Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest celebracją chwili, w której Maryja przeszła „ze sceny tego świata” z ciałem i duszą do nieba. Przynoszone do świątyni „kwiaty swym pięknem mają nas zachęcić do pięknego życia uwieńczonego niebem, a zioła zachęcić do troski o zdrowie podczas ziemskiej wędrówki”. – Czy ziemia jest tylko drogą wiodącą do nieba? A może są chwile i sytuacje pozwalające nam już na tej ziemi doświadczyć smaku nieba, a więc tej rzeczywistości, w której jest obecny Bóg i Jego wyznawcy; w której panuje pokój niczym niezakłócony i radość niczym nieograniczona? – zastanawiał się biskup polowy.

Czytaj więcej: Wniebowzięcie Maryi poprzedza nasze zmartwychwstanie

Wdzięczność

Jego zdaniem spotkanie Marii z Elżbietą było przykładem spotkania nieba na ziemi. – Jedna i druga wypełniona była pokojem i radością. Elżbieta skierowała do Maryi słowa zachwytu z powodu Jej przyjścia i wyznała, że z radości poruszyło się dziecko w jej łonie. Maryja natomiast wypowiedziała słowa „Magnificat” naznaczone głęboką wdzięcznością za wielkie rzeczy, jakie Jej Bóg uczynił: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój”. Scena nawiedzenia sugeruje w ten sposób, że doświadczenie nieba jest możliwe tam, gdzie jest miłość, służba bezinteresowna, wzajemna pomoc – powiedział.

Jak podkreślił bp Lechowicz Święto Wojska Polskiego „stwarza okazję, by za służbę w stylu Maryi podziękować żołnierzom. – Dziękujemy za Waszą bezinteresowność, ofiarność, gotowość do poświęcenia nawet własnego życia. Pełni uznania jesteśmy dla Waszej dyspozycyjności i spieszenia z pomocą tam, gdzie Ojczyzna i pojedynczy człowiek potrzebuje wsparcia. Bez Waszej służby nie czulibyśmy się bezpiecznie w naszym ojczystym domu – powiedział. Życzył wojskowym, aby cieszyli się szacunkiem i siłą.

Posłuszeństwo i zaufanie

Biskup polowy powiedział, że „droga do doświadczenia nieba na ziemi i do zamieszkania w niebie po przekroczeniu progu śmierci prowadzi przez posłuszeństwo Bożemu słowu i zaufanie okazywane Bogu”. – Bądźcie zatem nadal wierni, drodzy żołnierze, tradycji oręża polskiego, związanej nierozerwalnie z wiarą w Boga i bliskością Maryi. Owszem, historia niestety zna przypadki, kiedy w imię Boga wypowiadano i toczono wojny, ale zdecydowana większość wojen była spowodowana przez ludzi, którzy samych siebie postawili w miejsce Boga lub przeciw Bogu – powiedział. Jako przykład wskazał II wojnę światową i uzurpację przez przywódców nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji boskich prerogatywy.

Na koniec zawierzył żołnierzy Wojska Polskiego opiece Matki Bożej. – Niech Maryja Wniebowzięta dodaje nam wszystkim sił do pokonywania naszych słabości i do wiernej służby naszej Ojczyźnie, byśmy w ten sposób mogli kiedyś doświadczyć życia w tej Ojczyźnie, którą nazywamy niebem – powiedział.

Czytaj więcej: Bp Bryl na Jasnej Górze: Bądźmy wierni Jezusowi nie tylko na pielgrzymce

Celebracje

Eucharystię koncelebrowali bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej, bp Marek Marczak,  sekretarz generalny KEP oraz kapelani Ordynariatu Polowego.

We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Obecni byli także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef BBN Jacek Siewiera, generałowie WP z gen. Wiesławem Kukułą, Szefem Sztabu Generalnego, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe.

Po Komunii świętej bp Lechowicz poświęcił zioła przyniesione przez wiernych do katedry. Życzenia żołnierzom złożyli także abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy i ks. płk Tomasz Wola z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Po Mszy sw. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego oraz ceremonia złożenia kwiatów. O godz. 14 rozpocznie się defilada wojskowa, a wieczorem w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze będzie miał miejsce apel z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej, decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy. Jest określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

W okresie II Rzeczpospolitej, od 1923 r. dzień 15 sierpnia był obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. Od 1947 r. Święto Wojska Polskiego zostało przeniesione na 12 października (rocznica bitwy pod Lenino). Ustawą Sejmu z dn. 30 lipca 1992 r. przywrócono Święto Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.

kos



 

Polecane
Emerytury
Stażowe