Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się w 22. rocznicę konsekracji łagiewnickiej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II.
abp Marek Jędraszewski  Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata
abp Marek Jędraszewski / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/VoxPatris - Own work

Konsekracja bazyliki

Na początku liturgii ks. Zbigniew Bielas przypomniał, że dokładnie 22 lata temu, 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II konsekrował łagiewnicką bazylikę i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. – Wdzięczni za te wielkie wydarzenia przybywamy dziś jako uczestnicy XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 roku i jest naszym dziękczynieniem za dar tej świątyni i jej konsekrację. Dziękujemy dziś za wszystkich, którzy przybywają tu na modlitwę i korzystają z sakramentów świętych, szczególnie z sakramentu pokuty. Dziękujemy za wielką rodzinę czcicieli Bożego miłosierdzia – mówił ksiądz kustosz.

– Ludzi ogarniała radość, a jednocześnie wzruszenie. Sam Bóg przemówił do nich, sam Bóg zwraca się z apelem, by się nie zniechęcali, ale wzięli za wielkie dzieło odbudowy Świątyni Jerozolimskiej – abp Marek Jędraszewski w czasie homilii komentował fragment Księgi Proroka Ezdrasza odczytywany dziś podczas liturgii, w którym "Bóg przemawia do serc Izraelitów, domaga się czynu, wewnętrznie przemienia".

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Jacka Odrowąża, na świecie znanego bardziej niż w Polsce

Przejaw Bożego Miłosierdzia

Odwołując się do rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba, metropolita krakowski wskazał, że "oddawanie czci Bogu w duchu i prawdzie" jest przejawem Bożego miłosierdzia, którym Chrystus zapowiada czas pojednania ludzkości z Jego Ojcem. – Uwierzyć w tę prawdę o Ojcu, którą objawił Jezus Chrystus. Żyć tą prawdą. Żyć tą prawdą tak dalece, by być gotowym, oddać za tę prawdę swoje życie – mówił arcybiskup, zaznaczając, że zarówno śmierć Chrystusa na krzyżu, jak i męczeństwo pierwszych Apostołów jest przykładem oddania czci Ojcu w prawdzie. – Czcić Ojca w duchu, znaczy oddawać Mu cześć w poczuciu Bożego synostwa, w poczuciu tego, że jest się Bożym dzieckiem, kimś prawdziwie wolnym, w duchu wolności – dodał, podkreślając, że czas miłosierdzia dopełnił się w chwili paschy Chrystusa – kiedy umarł jako ofiara za grzechy świata, a potem zmartwychwstał, pokonując grzech, śmierć i szatana.

Źródło nadziei

Nawiązując do nauczania św. Piotra, metropolita zwrócił uwagę, że Boże miłosierdzie jest źródłem żywej nadziei dla człowieka. – Miłosierdzie, które objawił nam na krzyżu i przez Swoje zmartwychwstanie Jezus Chrystus polega na tym, że otwarł nam drogę do domu Ojca bogatego w miłosierdzie, że wytyczył nam szlak, który każdy i każda z nas ma jasny dla siebie, tak jak jasny jest cel, do którego zdążamy – niebo – mówił abp Marek Jędraszewski, zaznaczając, że czas między paschą Jezusa a zbawieniem człowieka jest "radosną próbą wiary". Podkreślił, że czas zmierzania do domu Ojca jest też "czasem miłości". – Nasz czas nadziei to czas wiary i czas miłości – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – prawdę o Ojcu bogatym w miłosierdzie, prawdę o Jezusie, który Swoją śmiercią, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem, Swoje miłosierdzie nam okazał – mówił metropolita krakowski odwołując się zarówno do Arcykapłańskiej Modlitwy Chrystusa jak i fragmentów "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny. Podkreślił, że każdemu Bóg Ojciec zlecił do wykonania dzieła miłosierdzia zarówno wobec siebie i swoich najbliższych, jak i wobec osób sobie nieznanych. – Każdy z nas jest powołany do tego, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata – zaznaczył, modląc się na koniec o największą dla człowieka i świata łaskę – zbawienie. – Nie ma nic bardziej dźwigającego człowieka, nie ma nic bardziej silnego, co dałoby nam nadzieję pokonywania codzienności, niż przekonanie: przyjdzie czas spotkania z Bogiem i tak bardzo chcemy dla siebie i świata, by był to czas zmiłowania i łaski, by był to czas miłosierdzia – dodał arcybiskup, kończąc aktem: Jezu, ufam Tobie!

Czytaj także: Ozłocił Jasną Górę - Jan Paweł II pielgrzym świata

Dzwony Nadziei

Po homilii abp Marek Jędraszewski pobłogosławił Dzwony Nadziei dla Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, prowadzonego przez polskich michalitów oraz dla Polskiego Ośrodka Rzymskokatolickiego (Our Lady Queen of Poland) prowadzonego przez polskich franciszkanów w Maylands w archidiecezji Perth w Australii Zachodniej.

Przed błogosławieństwem odśpiewano dziękczynne Te Deum, a także odmówiono Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego dokonał 22 lata temu w Łagiewnikach Ojciec Święty Jan Paweł II. Wręczono także odznaki Beati misericordes przedstawicielom czterech wspólnot: Narodowemu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, Pallotyńskiej Regii Miłosierdzia Bożego we Francji, Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar, Duszpasterstwu Rodzin Dzieci Utraconych.

Słowa podziękowań skierował także generał zakonu michalitów ks. Dariusz Wilk, który nawiązując do Dzwonu Nadziei pobłogosławionego dziś dla sanktuarium w Ruqust zwrócił uwagę, że każdy dzwon ma trzy rzeczy, które można odnieść do człowieka: zdrowe serce; musi być też całością, bo pęknięty nie będzie spełniał swojej roli; żaden dzwon nie bije także sam z siebie – musi być pobudzony z zewnątrz, tak jak człowiek pobudzony przez Boga realizuje swoje powołanie.

Mszę św. w łagiewnickim sanktuarium koncelebrowali m.in. bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz bp Emmanuel Abbo, ordynariusz diecezji Ngaoundéré w Kamerunie.

pra


 

POLECANE
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za z ostatniej chwili
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę ustawę o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, według której środki na inwestycje w produkcję amunicji miałyby nie pochodzić z budżetu MON.

Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

REKLAMA

Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się w 22. rocznicę konsekracji łagiewnickiej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II.
abp Marek Jędraszewski  Abp Jędraszewski: Jesteśmy powołani, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata
abp Marek Jędraszewski / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/VoxPatris - Own work

Konsekracja bazyliki

Na początku liturgii ks. Zbigniew Bielas przypomniał, że dokładnie 22 lata temu, 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II konsekrował łagiewnicką bazylikę i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. – Wdzięczni za te wielkie wydarzenia przybywamy dziś jako uczestnicy XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 roku i jest naszym dziękczynieniem za dar tej świątyni i jej konsekrację. Dziękujemy dziś za wszystkich, którzy przybywają tu na modlitwę i korzystają z sakramentów świętych, szczególnie z sakramentu pokuty. Dziękujemy za wielką rodzinę czcicieli Bożego miłosierdzia – mówił ksiądz kustosz.

– Ludzi ogarniała radość, a jednocześnie wzruszenie. Sam Bóg przemówił do nich, sam Bóg zwraca się z apelem, by się nie zniechęcali, ale wzięli za wielkie dzieło odbudowy Świątyni Jerozolimskiej – abp Marek Jędraszewski w czasie homilii komentował fragment Księgi Proroka Ezdrasza odczytywany dziś podczas liturgii, w którym "Bóg przemawia do serc Izraelitów, domaga się czynu, wewnętrznie przemienia".

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Jacka Odrowąża, na świecie znanego bardziej niż w Polsce

Przejaw Bożego Miłosierdzia

Odwołując się do rozmowy Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba, metropolita krakowski wskazał, że "oddawanie czci Bogu w duchu i prawdzie" jest przejawem Bożego miłosierdzia, którym Chrystus zapowiada czas pojednania ludzkości z Jego Ojcem. – Uwierzyć w tę prawdę o Ojcu, którą objawił Jezus Chrystus. Żyć tą prawdą. Żyć tą prawdą tak dalece, by być gotowym, oddać za tę prawdę swoje życie – mówił arcybiskup, zaznaczając, że zarówno śmierć Chrystusa na krzyżu, jak i męczeństwo pierwszych Apostołów jest przykładem oddania czci Ojcu w prawdzie. – Czcić Ojca w duchu, znaczy oddawać Mu cześć w poczuciu Bożego synostwa, w poczuciu tego, że jest się Bożym dzieckiem, kimś prawdziwie wolnym, w duchu wolności – dodał, podkreślając, że czas miłosierdzia dopełnił się w chwili paschy Chrystusa – kiedy umarł jako ofiara za grzechy świata, a potem zmartwychwstał, pokonując grzech, śmierć i szatana.

Źródło nadziei

Nawiązując do nauczania św. Piotra, metropolita zwrócił uwagę, że Boże miłosierdzie jest źródłem żywej nadziei dla człowieka. – Miłosierdzie, które objawił nam na krzyżu i przez Swoje zmartwychwstanie Jezus Chrystus polega na tym, że otwarł nam drogę do domu Ojca bogatego w miłosierdzie, że wytyczył nam szlak, który każdy i każda z nas ma jasny dla siebie, tak jak jasny jest cel, do którego zdążamy – niebo – mówił abp Marek Jędraszewski, zaznaczając, że czas między paschą Jezusa a zbawieniem człowieka jest "radosną próbą wiary". Podkreślił, że czas zmierzania do domu Ojca jest też "czasem miłości". – Nasz czas nadziei to czas wiary i czas miłości – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu – prawdę o Ojcu bogatym w miłosierdzie, prawdę o Jezusie, który Swoją śmiercią, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem, Swoje miłosierdzie nam okazał – mówił metropolita krakowski odwołując się zarówno do Arcykapłańskiej Modlitwy Chrystusa jak i fragmentów "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny. Podkreślił, że każdemu Bóg Ojciec zlecił do wykonania dzieła miłosierdzia zarówno wobec siebie i swoich najbliższych, jak i wobec osób sobie nieznanych. – Każdy z nas jest powołany do tego, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata – zaznaczył, modląc się na koniec o największą dla człowieka i świata łaskę – zbawienie. – Nie ma nic bardziej dźwigającego człowieka, nie ma nic bardziej silnego, co dałoby nam nadzieję pokonywania codzienności, niż przekonanie: przyjdzie czas spotkania z Bogiem i tak bardzo chcemy dla siebie i świata, by był to czas zmiłowania i łaski, by był to czas miłosierdzia – dodał arcybiskup, kończąc aktem: Jezu, ufam Tobie!

Czytaj także: Ozłocił Jasną Górę - Jan Paweł II pielgrzym świata

Dzwony Nadziei

Po homilii abp Marek Jędraszewski pobłogosławił Dzwony Nadziei dla Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, prowadzonego przez polskich michalitów oraz dla Polskiego Ośrodka Rzymskokatolickiego (Our Lady Queen of Poland) prowadzonego przez polskich franciszkanów w Maylands w archidiecezji Perth w Australii Zachodniej.

Przed błogosławieństwem odśpiewano dziękczynne Te Deum, a także odmówiono Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego dokonał 22 lata temu w Łagiewnikach Ojciec Święty Jan Paweł II. Wręczono także odznaki Beati misericordes przedstawicielom czterech wspólnot: Narodowemu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ruqust w Papui Nowej Gwinei, Pallotyńskiej Regii Miłosierdzia Bożego we Francji, Wspólnocie Trudnych Małżeństw Sychar, Duszpasterstwu Rodzin Dzieci Utraconych.

Słowa podziękowań skierował także generał zakonu michalitów ks. Dariusz Wilk, który nawiązując do Dzwonu Nadziei pobłogosławionego dziś dla sanktuarium w Ruqust zwrócił uwagę, że każdy dzwon ma trzy rzeczy, które można odnieść do człowieka: zdrowe serce; musi być też całością, bo pęknięty nie będzie spełniał swojej roli; żaden dzwon nie bije także sam z siebie – musi być pobudzony z zewnątrz, tak jak człowiek pobudzony przez Boga realizuje swoje powołanie.

Mszę św. w łagiewnickim sanktuarium koncelebrowali m.in. bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz bp Emmanuel Abbo, ordynariusz diecezji Ngaoundéré w Kamerunie.

pra



 

Polecane
Emerytury
Stażowe