44. rocznica Porozumień Sierpniowych

W 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 36. rocznicy strajków z 1988 roku, związkowcy jak co roku spotykają się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W tegorocznych obchodach organizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "S" bierze udział głowa państwa, prezydent Andrzej Duda. Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo z tego wydarzenia.
 44. rocznica Porozumień Sierpniowych
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

16:00 | Na koniec uczestnicy obchodów przybyli do Bazyliki św. Brygidy. Tam, w Bastionie Solidarności odprawiona zostanie uroczystą Mszę Świętą pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego, arcybiskupa Tadeusza Wojdy. 

15:20 | Delegacje udają się pod Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, by złożyć wiązanki kwiatów. To tam 31 sierpnia 1980 roku ogłoszono zakończenie strajku. To także w tamtym miejscu wojsko otworzyło ogień do stoczniowców w grudniu 1970 roku. 

15:05 | Jak co roku podczas gdańskich uroczystości sierpniowych przyznano stypendia dla zdolnej młodzieży z pomorskich szkół. W tym roku wsparcie finansowe z gdańskiego Funduszu Stypendialnego NSZZ “Solidarność” otrzymało 35 uczniów. Łącznie od 2003 roku w 22. edycjach przyznano 802 stypendia. 

Co istotne, Kapituła Funduszu Stypendialnego bierze pod uwagę zarówno osiągnięcia naukowe, muzyczne i sportowe młodzieży, średnią ocen, jak również sytuację finansową rodziny czy rekomendacje wychowawcy. 

Od 18. edycji uczniowie muszą także napisać wiersz, opowiadanie czy przeprowadzić wywiad na wybrany temat związany z Solidarnością. W tym roku organizatorzy zachęcali do przygotowania prac o bł. ks. Jerzym Popiełuszce w związku z 40. rocznicą Jego męczeńskiej śmierci. 

15:00 | Trwa występ stypendystki "S" Emili Saneckiej, która gra na fortepianie utwór Ignacego Jana Paderewskiego.

14:25 | Przemawia przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" Piotr Duda. – Dziś po raz 19. obchodzimy święto państwowe uchwalone w lipcu 2005 roku pod pięknym zawołaniem "Dzień Solidarności i Wolności". Ale związek zawodowy Solidarność, niezależnie od tego czy było uchwalone święto państwowe, My w te dni lipcowo-sierpniowe staraliśmy się, na ile to jest możliwe w początku lat 90, a także i później, gdy byliśmy sami, pielęgnować tę naszą najnowszą historię. Bo wydarzenia sierpnia 80 roku, to jedne z najważniejszych wydarzeń w historii naszej ukochanej Ojczyzny. Nie możemy pozwolić na to, żeby ktoś inny pisał za nas historię. Bo przypominamy sobie, jak w latach 200, że to nie Solidarność, ale obalenie muru berlińskiego doprowadziło do tego, ze żyjemy w wolnej i demokratycznej Europie – mówił Piotr Duda.

– To była długa droga, dlatego wiemy, że trzeba na każdych uroczystościach wspominać i cofać się do roku 1956. To były postulaty socjalne, z którymi wyszli na ulice mieszkańcy Poznania: "my chcemy chleba", ale także "chcemy Boga i lekcji religii w szkołach". Takie było wówczas żądanie robotników poznańskiego czerwca. Później rok 1970 wydarzenia na Wybrzeżu, w Szczecinie, Gdańksu, Gdyni, Elblągu – pamiętamy. Następnie rok 1976 – Radom, Ursus, Płock – pamiętamy. I wreszcie rok 1980, ale także 2 czerwca 1979 roku i ówczesny plac Zwycięstwa. Rok później stoczniowcy, górnicy i robotnicy dopełnili słowa Ojca Świętego Jana Pawła II. Dalej, pierwszy lipcowy strajk w Świdniku, gdzie podpisano pierwsze porozumienie, już wówczas rząd wiedział, że tej fali nic nie zatrzyma. Potem strajki w Lublinie i 8 sierpnia, kiedy tu w Gdańsku komuniści podjęli decyzję i kazali zwolnić z pracy, 5 miesięcy przed emeryturą, śp. Annę Walentynowicz. I robotnicy pokazują tu w Gdańsku prawdziwą solidarność rozpoczynając 14 sierpnia strajk w Stoczni Gdańskiej, a także 15 sierpnia strajk w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni o przywrócenie do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. Ten strajk był bardzo ważny z punktu widzenia taktyki, która została wówczas przyjęta, mając z tylu głowy wydarzania z 1970 roku – postanowiono ze to będzie strajk okupacyjny. Cała Polska stała, protestowało ponad 700 zakładów pracy, a na ich ustach był jeden postulat: popieramy postulaty i żądania stoczniowców ze Stoczni Gdańskiej. Ta solidarność międzyludzka w naszym związku zawodowym "S" jest do dnia dzisiejszego, bo na tym polega dialog społeczny, aby być przede wszystkim solidarnym między sobą. I tak się dzisiaj dzieje. Podpisanie porozumienia 31 sierpnia tutaj w Stoczni Gdańskiej w tej Sali BHP było wydarzeniem na skalę światową, ale te porozumienie zostało podpisane, bo była wielka siła robotników tu w Stoczni, ale także w całym kraju. Porozumienia w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu i Dąbrowie Górniczej, zmieniły rzeczywistość w naszym kraju – przypomniał szef "S".

Piotr Duda mówił również o zwolnieniach w państwowych spółkach. – Solidarność pracowników PKP CARGO i Poczty Polskiej nie zostawi samych. Od tego jesteśmy! Rozumiemy potrzeby restrukturyzacyjne, ale trzeba widzieć podmiotowość ludzkiej pracy, widzieć człowieka i pracownika, a nie dzielić mówiąc, że związkowcy to nie pocztowcy. Przypilnujemy tych i innych spraw, bo 24 października po raz kolejny "S" przejmuje przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego – mówił przewodniczący KK NSZZ "S".

– Nie byłoby Solidarności, gdyby nie Kościół Katolicki. Jesteśmy dziś odpowiedzialni za to, by bronić krzyża – podkreślił Piotr Duda.

14:00 | Prezydent Andrzej Duda: Ta Solidarność 31 sierpnia od 1980 roku to w istocie byt, który opiera się na dwóch ważnych elementach: po pierwsze rzeczywiście możemy mówić, że wtedy powstała. Poprzez ten wielki ruch strajkowy, który rozpoczął się w połowie lipca w Lublinie, Świdniku, od tamtych strajków, a potem który prawdziwe rozbłysnął, rozpalił się tutaj w Gdańsku poprzez strajk w Stoczni Gdańskiej i strajki, które potem do niego dołączyły. W ich wyniku powstał później MKS, a strajki które wsparły i zakończy się kolejnymi porozumieniami: szczecińskim, jastrzębskim i dąbrowskim. One wszystkie stworzyły Solidarność. Nie tylko przez to, że był to ogromny ruch społeczny, że w strajkach brało ok. 1 mln pracowników, a na pewno 800 tys., nie tylko, że strajkowano w tak wielu zakładach w Polsce, ale dlatego że podpisano te porozumienia. I choć na porozumieniach nie było jeszcze Solidarności, to podpisywały te porozumienia osoby upoważnione przez MKS. Te historyczne materiały filmowe i zdjęcia, które obiegły świat, tu w tej Sali, w tym miejscu, dokładnie tu nastąpiło to podpisanie. Ale również przez to, że podpisano to porozumienie, że zinstytucjonalizowano to, co stało się po raz pierwszy, że władza narzucona przez sowietów, musiała się ugiąć i podpisać umowę tak naprawdę ze społeczeństwem. Poprzez podpisanie tego porozumienia Solidarność się zinstytucjonalizowała i stała się bytem – mówił Prezydent.

– I teraz rzecz druga: Wtedy w tych porozumieniach sierpniowych, w tych postulatach, były nie tylko postulaty godnościowe, nie tylko te dotyczące płacy i chleba. Żądali ludzie Solidarności, wspierani przez inteligencję, żądali także uczciwego i rzetelnego państwa. Żądali państwa suwerennego, choć zostało to wypowiedziane potem. Najważniejsze jest to, że stanęli do wzięcia na siebie współodpowiedzialności za RP. Bo wiedzieli, że wybory to lipa. Od słynnego 3x tak wiedzieli, ze komuna może okłamać, że oddany głos w tamtych czasach może nie mieć wartości – podkreślił Andrzej Duda.

– Zawsze jestem z Solidarnością. Wierzę głęboko, że wzięliście odpowiedzialność i tą współodpowiedzialność za Rzeczpospolitą dźwigacie. Wszyscy są zobowiązani słuchać Solidarności, wysłuchać głosu Solidarności, rozważyć za każdym razem co Solidarność mówi. Co nie znaczy, że Solidarność ma rządzić. Solidarność nie chce rządzić, Solidarność chce straży podstawowych wartości wynikających z katolickiej nauki społecznej, z dekalogu, z przyrodzonemu każdemu człowiekowi prawa godności i życia we właściwych warunkach. "S" ma prawo w imieniu robotników, pracowników, społeczeństwa zabierać głos i dziękuję, że to robi. Trzymajcie pieczę nad RP, jesteście papierkiem lakmusowym w wolnej RP i tego czy sprawy są prowadzone we właściwym kierunku. Jesteście żywą emanacją tkanki społecznej. Niech Solidarność pozostanie zawsze niezależnym samorządnym związkiem zawodowym, związek ludzi pracy, który czuwa nad podstawowymi wartościami. Dziękuję, że niesiecie tę odpowiedzialność za Rzeczpospolitą –podsumował prezydent Duda.

13:50 | Trwa wręczenie odznaczeń państwowych. Postanowieniem Prezydent RP Andrzeja Duda odznaczone zostały dwie osoby - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty Srebrnym Krzyżem Zasługi Mirosław Czonstke oraz za zasługi w działalności społecznej i związkowej Brązowym Krzyżem Zasługi Edmund Ruszkowski.

13:50 | – Spotykamy się w roku szczególnym. W roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, na każdym spotkaniu związkowym przypominamy słowa ks. Jerzego, to czego nas uczył i to zobowiązanie, które nam zostawił. Przypomnę tylko jedno zdanie z homilii z 1984 roku: "Trzeba wyzbyć się lęku, który paraliżuje i zniewala umysły i ludzkie serca. Zasadniczą sprawą przy wyzwoleniu człowieka i narodu jest przezwyciężenie lęku". Tak jak wolał do nas Ojciec Święty Jan Paweł II: "Nie lękajcie się" – mówił Krzysztof Dośla, szef regionu gdańskiego NSZZ "S".

13:50 | Zebrani odmówili modlitwę pod przewodnictwem archidiecezjalnego duszpasterza ludzi pracy ks. prałata Sławomira Decowskiego o błogosławieństwo dla Polski i NSZZ "Solidarność" oraz za wszystkich zmarłych, którzy złożyli swoje zdrowie i życie na ołtarzu Ojczyzny.

13:45 | "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy", zebrani w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

13:43 | Wprowadzono sztandar związku zawodowego Solidarność, który został wykonany w trakcie strajku w Stoczni Gdańskiej.

13:40 | Krzysztof Dośla przywitał zebranych gości. Na obchody przybyli między innymi: prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" Piotr Duda, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, posłowie Kacper Płażyński i Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Maciej Łopiński, radny Gdańska Karol Rabenda, byli przewodniczący "S" Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek, działacze opozycji antykomunistycznej Andrzej Kołodziej, Andrzej i Jolanta Gwiazda, Jerzy Kmiecik oraz Krzysztof Wyszkowski, duchowieństwo wraz z kapelanem Prezydenta RP ks. prałatem Zbigniewem Krasem, przedstawiciele służb mundurowych, Państwowej Inspekcji Pracy, członkowie Stowarzyszenia "Godność" i Stowarzyszenia "Strzebielinek".

13:30 | Rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz zaproszonych gości.

12:30 | 31 sierpnia 1980 roku, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, do którego przyłączyło się 700 zakładów na terenie całej Polski, komunistyczne władze w końcu zgodziły się na podpisanie porozumienia ze stoczniowcami. To tutaj w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej 44 lata temu zawarto drugie z czterech Porozumień Sierpniowych. Pierwszym z 21 postulatów MKS było żądanie akceptacji "niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych". Tak zrodziła się Solidarność!

10:00 | Przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz ze swoimi zastępcami: Maciejem Kłosińskim, Bartłomiejem Mickiewiczem i Grzegorzem Adamowiczem oraz szefem gdańskiej "S" Krzysztofem Doślą złożyli dziś kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz.


 

POLECANE
Wrocławskie zoo ma niepowtarzalną propozycję, ale trzeba się spieszyć Wiadomości
Wrocławskie zoo ma niepowtarzalną propozycję, ale trzeba się spieszyć

Ten jeden z najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce ma dla miłośników zwierząt nie lada atrakcję.

Szefowa KRS na proteście Prawników dla Polski: To mnie zmroziło z ostatniej chwili
Szefowa KRS na proteście "Prawników dla Polski": To mnie zmroziło

Propozycje złożone przez komisję ds. reformy ustroju zmroziły mnie - powiedziała we wtorek przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka podczas protestu Stowarzyszenia "Prawnicy dla Polski" przeciwko zapowiedzianym przez resort sprawiedliwości rozwiązaniom w związku z wyborem członków KRS.

Zaskakujące doniesienia ws. Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Zaskakujące doniesienia ws. "Tańca z gwiazdami"

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja "Tańca z gwiazdami". Wiadomo, kto będzie relacjonował całe show.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Już wkrótce szykują się utrudnienia dla mieszkańców Warszawy. Warszawski Transport Publiczny wydał komunikat, których rejonów miasta unikać w najbliższym czasie, żeby nie utknąć w korkach.

Dzieje się w Trzeciej Drodze. Szef klubu złożył rezygnację z ostatniej chwili
Dzieje się w Trzeciej Drodze. Szef klubu złożył rezygnację

Mirosław Suchoń złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego klubu parlamentarnego Polska 2050-TD - dowiedziała się PAP w zarządzie partii. W najbliższych dniach klub wybierze spośród swoich członków nowego przewodniczącego lub przewodniczącą oraz prezydium.

Znany polski skoczek zakończył karierę z ostatniej chwili
Znany polski skoczek zakończył karierę

Skoczek narciarski Klemens Murańka zakończył karierę. "Po 23 latach podjąłem decyzję, że zakończę swoją przygodę ze skokami narciarskimi" - napisał na Instagramie 30-letni zawodnik.

Chiny stawiają na produkcję energii z węgla z ostatniej chwili
Chiny stawiają na produkcję energii z węgla

Chiny dysponują jednym z największych zapasów węgla na świecie,i wciąż polegają na tym surowcu jako kluczowym źródle energii.

Samoloty zderzyły się na płycie lotniska. Sieć obiegło nagranie z ostatniej chwili
Samoloty zderzyły się na płycie lotniska. Sieć obiegło nagranie

Niebezpieczna sytuacja. O mały włos nie doszło do tragedii, która mogła kosztować życie wielu osób. Sieć obiegło niepokojące nagranie.

63-latek z Suwałk padł ofiarą wyrafinowanego oszustwa z ostatniej chwili
63-latek z Suwałk padł ofiarą wyrafinowanego oszustwa

63-letni suwalczanin, który dwa lata temu został przez przestępców oszukany na 15 tys. zł, dał się oszukać po raz drugi - tym razem stracił ponad 50 tys. zł. Uwierzył, że kontaktują się z nim osoby oferujące pomoc w odzyskaniu pierwszej straty; dał im dostęp do swego konta i stracił więcej.

Dramatyczny wypadek. Są nowe informacje ws. 2,5-latka z ostatniej chwili
Dramatyczny wypadek. Są nowe informacje ws. 2,5-latka

Ze śpiączki farmakologicznej wybudzono 2,5-letniego chłopca, który z ciężkimi obrażeniami po upadku z balkonu na piątym piętrze bloku w Bielsku-Białej trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Szpital poinformował, że jego stan jest poważny, ale poprawia się.

REKLAMA

44. rocznica Porozumień Sierpniowych

W 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 36. rocznicy strajków z 1988 roku, związkowcy jak co roku spotykają się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W tegorocznych obchodach organizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "S" bierze udział głowa państwa, prezydent Andrzej Duda. Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo z tego wydarzenia.
 44. rocznica Porozumień Sierpniowych
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

16:00 | Na koniec uczestnicy obchodów przybyli do Bazyliki św. Brygidy. Tam, w Bastionie Solidarności odprawiona zostanie uroczystą Mszę Świętą pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego, arcybiskupa Tadeusza Wojdy. 

15:20 | Delegacje udają się pod Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, by złożyć wiązanki kwiatów. To tam 31 sierpnia 1980 roku ogłoszono zakończenie strajku. To także w tamtym miejscu wojsko otworzyło ogień do stoczniowców w grudniu 1970 roku. 

15:05 | Jak co roku podczas gdańskich uroczystości sierpniowych przyznano stypendia dla zdolnej młodzieży z pomorskich szkół. W tym roku wsparcie finansowe z gdańskiego Funduszu Stypendialnego NSZZ “Solidarność” otrzymało 35 uczniów. Łącznie od 2003 roku w 22. edycjach przyznano 802 stypendia. 

Co istotne, Kapituła Funduszu Stypendialnego bierze pod uwagę zarówno osiągnięcia naukowe, muzyczne i sportowe młodzieży, średnią ocen, jak również sytuację finansową rodziny czy rekomendacje wychowawcy. 

Od 18. edycji uczniowie muszą także napisać wiersz, opowiadanie czy przeprowadzić wywiad na wybrany temat związany z Solidarnością. W tym roku organizatorzy zachęcali do przygotowania prac o bł. ks. Jerzym Popiełuszce w związku z 40. rocznicą Jego męczeńskiej śmierci. 

15:00 | Trwa występ stypendystki "S" Emili Saneckiej, która gra na fortepianie utwór Ignacego Jana Paderewskiego.

14:25 | Przemawia przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" Piotr Duda. – Dziś po raz 19. obchodzimy święto państwowe uchwalone w lipcu 2005 roku pod pięknym zawołaniem "Dzień Solidarności i Wolności". Ale związek zawodowy Solidarność, niezależnie od tego czy było uchwalone święto państwowe, My w te dni lipcowo-sierpniowe staraliśmy się, na ile to jest możliwe w początku lat 90, a także i później, gdy byliśmy sami, pielęgnować tę naszą najnowszą historię. Bo wydarzenia sierpnia 80 roku, to jedne z najważniejszych wydarzeń w historii naszej ukochanej Ojczyzny. Nie możemy pozwolić na to, żeby ktoś inny pisał za nas historię. Bo przypominamy sobie, jak w latach 200, że to nie Solidarność, ale obalenie muru berlińskiego doprowadziło do tego, ze żyjemy w wolnej i demokratycznej Europie – mówił Piotr Duda.

– To była długa droga, dlatego wiemy, że trzeba na każdych uroczystościach wspominać i cofać się do roku 1956. To były postulaty socjalne, z którymi wyszli na ulice mieszkańcy Poznania: "my chcemy chleba", ale także "chcemy Boga i lekcji religii w szkołach". Takie było wówczas żądanie robotników poznańskiego czerwca. Później rok 1970 wydarzenia na Wybrzeżu, w Szczecinie, Gdańksu, Gdyni, Elblągu – pamiętamy. Następnie rok 1976 – Radom, Ursus, Płock – pamiętamy. I wreszcie rok 1980, ale także 2 czerwca 1979 roku i ówczesny plac Zwycięstwa. Rok później stoczniowcy, górnicy i robotnicy dopełnili słowa Ojca Świętego Jana Pawła II. Dalej, pierwszy lipcowy strajk w Świdniku, gdzie podpisano pierwsze porozumienie, już wówczas rząd wiedział, że tej fali nic nie zatrzyma. Potem strajki w Lublinie i 8 sierpnia, kiedy tu w Gdańsku komuniści podjęli decyzję i kazali zwolnić z pracy, 5 miesięcy przed emeryturą, śp. Annę Walentynowicz. I robotnicy pokazują tu w Gdańsku prawdziwą solidarność rozpoczynając 14 sierpnia strajk w Stoczni Gdańskiej, a także 15 sierpnia strajk w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni o przywrócenie do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. Ten strajk był bardzo ważny z punktu widzenia taktyki, która została wówczas przyjęta, mając z tylu głowy wydarzania z 1970 roku – postanowiono ze to będzie strajk okupacyjny. Cała Polska stała, protestowało ponad 700 zakładów pracy, a na ich ustach był jeden postulat: popieramy postulaty i żądania stoczniowców ze Stoczni Gdańskiej. Ta solidarność międzyludzka w naszym związku zawodowym "S" jest do dnia dzisiejszego, bo na tym polega dialog społeczny, aby być przede wszystkim solidarnym między sobą. I tak się dzisiaj dzieje. Podpisanie porozumienia 31 sierpnia tutaj w Stoczni Gdańskiej w tej Sali BHP było wydarzeniem na skalę światową, ale te porozumienie zostało podpisane, bo była wielka siła robotników tu w Stoczni, ale także w całym kraju. Porozumienia w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu i Dąbrowie Górniczej, zmieniły rzeczywistość w naszym kraju – przypomniał szef "S".

Piotr Duda mówił również o zwolnieniach w państwowych spółkach. – Solidarność pracowników PKP CARGO i Poczty Polskiej nie zostawi samych. Od tego jesteśmy! Rozumiemy potrzeby restrukturyzacyjne, ale trzeba widzieć podmiotowość ludzkiej pracy, widzieć człowieka i pracownika, a nie dzielić mówiąc, że związkowcy to nie pocztowcy. Przypilnujemy tych i innych spraw, bo 24 października po raz kolejny "S" przejmuje przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego – mówił przewodniczący KK NSZZ "S".

– Nie byłoby Solidarności, gdyby nie Kościół Katolicki. Jesteśmy dziś odpowiedzialni za to, by bronić krzyża – podkreślił Piotr Duda.

14:00 | Prezydent Andrzej Duda: Ta Solidarność 31 sierpnia od 1980 roku to w istocie byt, który opiera się na dwóch ważnych elementach: po pierwsze rzeczywiście możemy mówić, że wtedy powstała. Poprzez ten wielki ruch strajkowy, który rozpoczął się w połowie lipca w Lublinie, Świdniku, od tamtych strajków, a potem który prawdziwe rozbłysnął, rozpalił się tutaj w Gdańsku poprzez strajk w Stoczni Gdańskiej i strajki, które potem do niego dołączyły. W ich wyniku powstał później MKS, a strajki które wsparły i zakończy się kolejnymi porozumieniami: szczecińskim, jastrzębskim i dąbrowskim. One wszystkie stworzyły Solidarność. Nie tylko przez to, że był to ogromny ruch społeczny, że w strajkach brało ok. 1 mln pracowników, a na pewno 800 tys., nie tylko, że strajkowano w tak wielu zakładach w Polsce, ale dlatego że podpisano te porozumienia. I choć na porozumieniach nie było jeszcze Solidarności, to podpisywały te porozumienia osoby upoważnione przez MKS. Te historyczne materiały filmowe i zdjęcia, które obiegły świat, tu w tej Sali, w tym miejscu, dokładnie tu nastąpiło to podpisanie. Ale również przez to, że podpisano to porozumienie, że zinstytucjonalizowano to, co stało się po raz pierwszy, że władza narzucona przez sowietów, musiała się ugiąć i podpisać umowę tak naprawdę ze społeczeństwem. Poprzez podpisanie tego porozumienia Solidarność się zinstytucjonalizowała i stała się bytem – mówił Prezydent.

– I teraz rzecz druga: Wtedy w tych porozumieniach sierpniowych, w tych postulatach, były nie tylko postulaty godnościowe, nie tylko te dotyczące płacy i chleba. Żądali ludzie Solidarności, wspierani przez inteligencję, żądali także uczciwego i rzetelnego państwa. Żądali państwa suwerennego, choć zostało to wypowiedziane potem. Najważniejsze jest to, że stanęli do wzięcia na siebie współodpowiedzialności za RP. Bo wiedzieli, że wybory to lipa. Od słynnego 3x tak wiedzieli, ze komuna może okłamać, że oddany głos w tamtych czasach może nie mieć wartości – podkreślił Andrzej Duda.

– Zawsze jestem z Solidarnością. Wierzę głęboko, że wzięliście odpowiedzialność i tą współodpowiedzialność za Rzeczpospolitą dźwigacie. Wszyscy są zobowiązani słuchać Solidarności, wysłuchać głosu Solidarności, rozważyć za każdym razem co Solidarność mówi. Co nie znaczy, że Solidarność ma rządzić. Solidarność nie chce rządzić, Solidarność chce straży podstawowych wartości wynikających z katolickiej nauki społecznej, z dekalogu, z przyrodzonemu każdemu człowiekowi prawa godności i życia we właściwych warunkach. "S" ma prawo w imieniu robotników, pracowników, społeczeństwa zabierać głos i dziękuję, że to robi. Trzymajcie pieczę nad RP, jesteście papierkiem lakmusowym w wolnej RP i tego czy sprawy są prowadzone we właściwym kierunku. Jesteście żywą emanacją tkanki społecznej. Niech Solidarność pozostanie zawsze niezależnym samorządnym związkiem zawodowym, związek ludzi pracy, który czuwa nad podstawowymi wartościami. Dziękuję, że niesiecie tę odpowiedzialność za Rzeczpospolitą –podsumował prezydent Duda.

13:50 | Trwa wręczenie odznaczeń państwowych. Postanowieniem Prezydent RP Andrzeja Duda odznaczone zostały dwie osoby - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty Srebrnym Krzyżem Zasługi Mirosław Czonstke oraz za zasługi w działalności społecznej i związkowej Brązowym Krzyżem Zasługi Edmund Ruszkowski.

13:50 | – Spotykamy się w roku szczególnym. W roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, na każdym spotkaniu związkowym przypominamy słowa ks. Jerzego, to czego nas uczył i to zobowiązanie, które nam zostawił. Przypomnę tylko jedno zdanie z homilii z 1984 roku: "Trzeba wyzbyć się lęku, który paraliżuje i zniewala umysły i ludzkie serca. Zasadniczą sprawą przy wyzwoleniu człowieka i narodu jest przezwyciężenie lęku". Tak jak wolał do nas Ojciec Święty Jan Paweł II: "Nie lękajcie się" – mówił Krzysztof Dośla, szef regionu gdańskiego NSZZ "S".

13:50 | Zebrani odmówili modlitwę pod przewodnictwem archidiecezjalnego duszpasterza ludzi pracy ks. prałata Sławomira Decowskiego o błogosławieństwo dla Polski i NSZZ "Solidarność" oraz za wszystkich zmarłych, którzy złożyli swoje zdrowie i życie na ołtarzu Ojczyzny.

13:45 | "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy", zebrani w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

13:43 | Wprowadzono sztandar związku zawodowego Solidarność, który został wykonany w trakcie strajku w Stoczni Gdańskiej.

13:40 | Krzysztof Dośla przywitał zebranych gości. Na obchody przybyli między innymi: prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" Piotr Duda, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, posłowie Kacper Płażyński i Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Maciej Łopiński, radny Gdańska Karol Rabenda, byli przewodniczący "S" Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek, działacze opozycji antykomunistycznej Andrzej Kołodziej, Andrzej i Jolanta Gwiazda, Jerzy Kmiecik oraz Krzysztof Wyszkowski, duchowieństwo wraz z kapelanem Prezydenta RP ks. prałatem Zbigniewem Krasem, przedstawiciele służb mundurowych, Państwowej Inspekcji Pracy, członkowie Stowarzyszenia "Godność" i Stowarzyszenia "Strzebielinek".

13:30 | Rozpoczyna się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz zaproszonych gości.

12:30 | 31 sierpnia 1980 roku, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, do którego przyłączyło się 700 zakładów na terenie całej Polski, komunistyczne władze w końcu zgodziły się na podpisanie porozumienia ze stoczniowcami. To tutaj w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej 44 lata temu zawarto drugie z czterech Porozumień Sierpniowych. Pierwszym z 21 postulatów MKS było żądanie akceptacji "niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych". Tak zrodziła się Solidarność!

10:00 | Przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz ze swoimi zastępcami: Maciejem Kłosińskim, Bartłomiejem Mickiewiczem i Grzegorzem Adamowiczem oraz szefem gdańskiej "S" Krzysztofem Doślą złożyli dziś kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe